Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η βία διδάσκεται στην πρώτη παιδική ηλικία

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Emiris, στις 22 Φεβρουαρίου 2012.

  1. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Η βία διδάσκεται στην πρώτη παιδική ηλικία

    Φίλτατε, μάλλον απ΄ ότι φαίνεται θα περιμένεις για πολύ.
     
  2. woohoo

    woohoo Regular Member

    Απάντηση: Η βία διδάσκεται στην πρώτη παιδική ηλικία

    Δεν νομίζω ότι ρώτησα κάτι που δεν έπρεπε.

    Έχω διαβάσει πολλά post του emiri, όπου λέει ότι μονο φυσικό είναι ο άντρας να κυριαρχεί την γυναικα, σεβασμός είναι να την χύνει στο πρόσωπο όταν αυτή συναινέσει, είναι τόσο ωραίο να της κανεις πράγματα (σεξουαλικής φύσης) στην γυναικα την στιγμή που αυτή δεν θέλει (στο spartacus το διάβασα) και λοιπά.

    Παρόλα αυτά αν επρόκειτο για την υποτιθέμενη κόρη του, όλα αυτά γίνονται απρέπεια και όπως ο ίδιος λέει δεν θα άφηνε κάτι τέτοιο έτσι.

    Ξέρω γω, μονο εγώ βλέπω κάτι στραβό σε αυτό??
     
  3. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Η βία διδάσκεται στην πρώτη παιδική ηλικία

    Το βλέπουν όλοι, αλλα είπαμε, άβυσος η ψυχή και το μυαλό του ανθρώπου!
     
  4. aria

    aria Regular Member

    Απάντηση: Η βία διδάσκεται στην πρώτη παιδική ηλικία

    Αγαπητέ woohoo θεωρώ πως θέτεις το θέμα σε μια εντελώς λάθος βάση.
    Και τι θέλω να πω με αυτό, κανένας γονέας, πόσο μάλλον ο πατέρας, δεν είναι άνετος στην ιδέα ότι το κοριτσάκι του κάνει σεξ.
    Πόσο μάλλον να μάθει και λεπτομέρειες.
    Είναι παρόμοια κατάσταση με το ότι κανένας γιος δεν θα ήθελε να ξέρει πως πηδιέται η μητέρα του.
    Κάθε άνθρωπος έχει πολλούς ρόλους στην ζωή του.
    Μια γυναίκα ειναι κόρη, μητέρα, ερωμένη ή και σκλάβα.
    Όπως και ο Εmiris μπορεί να είναι Κυρίαρχος της υποτακτικής του,
    αλλά πατέρας για την κόρη του και δεν του χρειάζεται να έχει πληροφορίες για το τι κάνει στο κρεβάτι της.
     
  5. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Η βία διδάσκεται στην πρώτη παιδική ηλικία

    @Emiriς, με λίγα λόγια υπονοείς ότι αυτό που κάνεις εσυ, εγω και πολλοί αλλοι εδω με τις υ, είναι κατακριτέο και κακό, ασχέτως αν το κάνουμε με ενήλικα υ που συναινούν μαζί μας, οπότε οι πατεράδες αυτών των θηλυκών πρέπει να μας σκοτώσουν ετσι δεν είναι;
     
  6. woohoo

    woohoo Regular Member

    Απάντηση: Η βία διδάσκεται στην πρώτη παιδική ηλικία

    Η οπτική γωνια δεν αλλάζει το πρόβλημα aria. Και θα μπορούσε σε άπειρα φανταστικά σενάρια να μάθει για το θέμα αυτό.
    Πέραν αυτού, ο εμίρης δεν είπε ότι θα αισθανόταν αμήχανα η άβολα. Είπε ''θα ήμουν ok όταν θα τον σκότωνα''.

    Ο εμίρης στα πολλά post του, είναι αυτός που υπερασπίζεται ότι η φυσική θέση της γυναικας στο sex είναι να κυριαρχείται, και μάλιστα ούτε καν δέχεται αμφισβήτηση επ αυτού.

    Πρέπει δηλαδή να αποκτήσει μια σχέση πατέρα - κόρης για να σκεφτεί ότι μήπως δεν είναι το καλύτερο, το γυναικείο φύλο να θεωρείται αποκλειστικά
    ως θήραμα?
    Η με αλλα λόγια μήπως θα ήταν καλύτερα και οι άντρες να θεωρούνται θήραμα?

    Όμως όλα αυτά πάλι έρχονται σε αντίθεση με το πρότυπο ανδρισμού που με τόσο σθένος υποστηρίζει ο εμίρης.
    Εμενα πάντως, που έχω κάποια υποτακτικότητα και έχω δηλώσει ότι με ενδιαφέρει κάποια εμπειρία strap on, μου έχει προσδώσει χαρακτηριστικά ομοφυλοφιλίας και ισχυρίζεται ότι είμαι εκτος των όσων ορίζει η φύση.
     
    Last edited: 18 Μαρτίου 2012
  7. Emiris

    Emiris Regular Member

    Απάντηση: Η βία διδάσκεται στην πρώτη παιδική ηλικία


    Πέρρη, δεν έχω διάθεση να σε προσβάλλω, αλλά και εσύ χώνεσαι και επιμένεις, γιατί νομίζεις ότι με στρίμωξες και χαίρεσαι. Δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνεις.
    Πλάκα έχεις.
    Τον τρόπο σκέψης σου τον βρίσκω παιδιαρίστηκο και βαριέμαι να ανοίγω συζητήσεις.
    Στο κάτω-κάτω μη απαντώντας αφήνω τις εντυπώσεις σου να πλανώνται ελεύθερες και αναπάντητες. Σου κάνω αυτή τη χάρη.
    Προφανώς αδιαφορώ και για αυτούς που πείθεις και την εικόνα που θα σχηματίσουν για εμένα.

    Επίσης θέλω να θυμίσω ότι ένα από τα χαρακτηριστικά του γραπτού λόγου είναι ότι μένει. Έτσι λοιπόν όταν κάποιος έχει εκφράσει μία άποψη δεν είναι απαραίτητο να την επαναλαμβάνει, και να τη δικαιολογεί για τους κακοπροαίρετους που θέλησαν να την ερμηνεύσουν αρνητικά από κομπλεξάκι ορμώμενοι.

    Και αν σε θύμωσε το ποστ αυτό σου ζητάω συγνώμη, αλλά αυτό σκέφτομαι.
    Και επίσης επέμενες. Δεν είχα διάθεση να απαντήσω ούτε να κάνω αρνητικά σχόλια, κατάπια τις σκέψεις μου και άφησα αναπάντητα κάποια πράγματα.
    Όταν επιμένεις όμως οι επιλογές μου είναι τέσσερις:
    1) να σε αγνοήσω που δεν είναι ευγενικό. 2) να σου πω στα αλήθεια τι σκέφτομαι που και πάλι όμως δεν είναι ευγενικά αυτά που σκέφτομαι εν προκειμένω. 3) να πω ψέματα για να είμαι γλυκανάλατος και αποδεκτός, αλλά ψεύτης. 4) να αρχίσω ολόκληρη βαρετή off topic συζήτηση για να σε αποτρέψω να περάσεις τις εντυπώσεις που θέλεις.

    Παρόλο που όλα γίνονται, για λόγους χαρακτήρα αλλά και διάθεσης διάλεξα αυτή τη φορά το 2.

    Ελπίζω να μη χαλάσαμε τις καρδιές μας. Δε γίνεται να ταιριάζουμε όλοι εδώ μέσα.
     
  8. Emiris

    Emiris Regular Member

    Απάντηση: Η βία διδάσκεται στην πρώτη παιδική ηλικία

    Παρακαλώ πολύ όσοι δε γουστάρουν το θέμα του νήματος και θέλουν να μιλήσουν περί άλλων, να ξεκουμπιστούν.
     
  9. woohoo

    woohoo Regular Member

    Απάντηση: Η βία διδάσκεται στην πρώτη παιδική ηλικία

    Ωραία, αφού θέλεις το thread να μείνει on topic αντί του 1) κανε το 5) στείλε μου την απάντηση σου σε ένα pm.

    Και να γίνεις αγενής δεν θα κάτσω να κλάψω.
     
  10. Mistress Valia

    Mistress Valia Regular Member

    Απάντηση: Η βία διδάσκεται στην πρώτη παιδική ηλικία

    Από αυτό το topic, θεωρώ λοιπόν κι εγώ με τη σειρά μου, πως τουλάχιστον η λεκτική βία, όντως διδάσκεται, το αποδεικνύουμε σε κάθε θέμα που καταλήγουμε να τσακωνόμαστε, ο ένας να "ξεκουμπίζει" τον άλλον (με όλον τον σεβασμό Εμίρη, αλλά αν ξεκουμπιζόμασταν όλοι από το θέμα σου, δε θα υπήρχε συζήτηση), και τέλος πάντων, ο άνθρωπος όντας ένα νοήμον ζώον, έχει και ένστικτα.
    Ο εκάστοτε πολιτισμός θεωρεί κάποια ένστικτα βίαια,και προσπαθούμε πάντα ως νοήμονες να βάλουμε αυτά τα ένστικτα σε καλούπια, να ελέγξουμε τις δυνάμεις μας.Απλώς έχουμε κάνει κάποιο λάθος στο πέρασμα του χρόνου, προσπαθώντας όχι απλώς να χαλιναγωγήσουμε, αλλά να εξαλείψουμε κάποια ένστικτα, που απλώς κάνει κακό στη φύση μας η εξάλειψή τους.Μπήκαν στο παιγνίδι θρησκείες κλπ και έτσι ξεκινάει η υποδούλωση των ανθρώπινων ενστίκτων.
    Δε θέλω να παρεξηγηθώ, γι᾽αυτό επαναλαμβάνω άλλο η χαλιναγώγηση και άλλο η εξάλειψη.
    Έτσι καταλήγουμε στις νευρώσεις και τις ψυχωσικές συμπεριφορές οι οποίες προέρχονται όχι μόνο από απλά τραυματικά παιδικά χρόνια, αλλά και από καταπίεση των φυσικών ενστίκτων μας,και τη δημιουργία ενοχών.
    Εμένα εάν η κόρη μου έρθει και μου πει όταν μεγαλώσει ότι είναι στο συγκεκριμένο χώρο, και είναι π.χ. υποτακτική, να ξαναπώ ότι ΔΕ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΥΤΗ Η ΕΠΙΛΟΓΗ.Και καλά θα κάνει να μην ενοχλεί και τον μέλλοντα πατέρα της.Και γιατί αυτό;Γιατί είπαμε.Η ευτυχία και η ψυχολογική ισορροπία είναι η αρχή όλων των καλών σε αυτόν τον γαμημένο κόσμο.Transexuals, crossdressers, μαζοχιστές, σαδιστές, ανώμαλοι όλων των ειδών κ.ο.κ. είναι άνθρωποι.Και τι κοινό έχουν;
    Μοναδικότητα, διαφορετικότητα και το πιο σημαντικό έκαναν την επιλογή τους ως ενήλικες.Άσχετα με το ποιος φταίει για αυτό που είμαστε, μην ξεχνάμε πως ως ενήλικες είμαστε πλέον εμείς παιδιά του εαυτού μας.Εμείς λογοδοτούμε για τις μαλακίες και τις επιλογές μας.
    Για το μόνο που θα στενοχωριέμαι για τα παιδιά μου, είναι το ότι δεν πρόκειται να βρουν δουλειά στον αιώνα τον άπαντα, και όχι πόσες βιτσιές εισέπραξαν για μεσημεριανό.

    P.S. Σόρρυ για το σεντόνι.
     
  11. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Η βία διδάσκεται στην πρώτη παιδική ηλικία

    Εμίρη, έγραψες τόσα πολλά χωρίς να δώσεις απάντηση στην ερώτησή μου.

    Την ερώτηση δεν στην έκανα για να σε στριμώξω, αλλά δεν μπορώ να ακούω σε ενα bdsm φόρουμ, οτι κάποιο μέλος του θα σκότωνε κάποιον που θα φερόταν κυριαρχικά και σαν αρσενικό στην κόρη του και μάλιστα κάποιον που στηρίζει την άποψη οτι η θέση του θηλυκού είναι να υπακούει το αρσενικό, εκτος και αν ολα αυτα που γράφεις τόσο καιρό εδω, τα γράφεις οχι γιατί τα πιστεύεις, αλλά τα γράφεις μπας και τσιμπήσει καμιά υ, (λεω εγω τώρα) γιατί αλλιώς φάσκεις και αντιφάσκεις.

    Τέσπα, αφου αδυνατείς να απαντήσεις δεν θα επιμένω, πάντως μην νιώθεις οτι σε κυνηγάει κάποιος να σε στριμώξει, όταν εσυ αδυνατείς να δώσεις απάντηση σε κάποια ερώτηση που σου κάνουν.

    Φίλτατε, την καρδιά μου δεν την χαλάω με ποιο σοβαρά πράγματα, θα την χαλάσω με θέματα του φόρουμ;

    Υγ. Οταν ανοίγεις νήματα, να αναφέρεις και μια λίστα με τα μέλη του φόρουμ που θέλεις να γράψουν στο νήμα σου ή με τα μέλη που δεν θέλεις να γράφουν....Να ξέρεις όμως ενας καλός διάλογος γίνεται με αντίλογο και οχι με το να σου λεει ο αλλος/η οτι συμφωνεί πάντα με οσα λες εσυ...
     
    Last edited: 17 Μαρτίου 2012
  12. Απάντηση: Η βία διδάσκεται στην πρώτη παιδική ηλικία

    Ζητάω συγγνώμη απο τον Emiris αλλά θα βγω λίγο off-topic.Μπορούνε μερικοί να σταματήσουνε το ξεκατίνισμα?
    Πότε θα μάθετε να σέβεστε τις απόψεις των άλλων?Και πάλι συγγνώμη.