Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

«Καλό παιδί» = ;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος trampledgr, στις 21 Σεπτεμβρίου 2008.

  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Δεν βλέπω τι θα μπορούσα να απομονώσω για να διαστρεβλώσω από 4 προτάσεις.
    Έγραψες τα πιο πάνω. Τα διάβασα ολα και είδα πως γράφεις τι είναι τα κακά παιδιά για μια γυναίκα. Όχι για σένα, όχι για κάποιες γυναίκες, αλλά για μια γυναίκα. Το θεώρησα γενικό και αναρωτήθηκα αν βασίζεις κάπου την γενίκευση σου, επεξηγώντας γιατί τη θεωρώ γενίκευση.

    Και δεν ρώτησα επειδή απλά διαφωνώ. Και να συμφωνούσα θα ρωτούσα από που βγαίνει το συμπέρασμα πως για "μια γυναίκα τα "κακά" παιδιά είναι για να περάσει την ώρα της, να ζήσει και να πάει παρακάτω."

    Αντιλαμβάνομαι τώρα πως δεν εννοούσες κάτι γενικό, ήταν απλά μια έκφραση που αφορούσε εσένα προσωπικά κι εγώ διαβάζοντας κατά λέξη, εξέλαβα ως θέση για το τι αρέσει γενικά σε όλες τις γυναίκες.
    Σ ευχαριστώ πολύ που το ξεκαθάρισες και λυπάμαι για την όποια ενόχληση.  
     
  2. elfcat

    elfcat . Contributor

    Όρισα με άλλον τρόπο το "καλό παιδί".  . Και έγραψα τι γουστάρω...   Ήταν πράγματι μια έκφραση που ακολούθησε αυτό που προηγήθηκε . Δεν ήταν ξεκάρφωτη...

    Και φυσικά δεν ενόχλησες.  . Απλά δεν ήξερα πως να το χειριστώ 
     
  3. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: «Καλό παιδί» = ;

    Eadem, sed aliter.
     
  4. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: «Καλό παιδί» = ;

    Χωρίς να ξέρω αν θέλω να απαντήσω,ένα μεγάλο μπράβο για το θέμα σου..
     
  5. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: «Καλό παιδί» = ;

    Δεν είσ' εντάξει... Αφού σταμάτησα, γιατί με λες τώρα αλητήριο;  
     
  6. Elysium

    Elysium Contributor

    Πολύ ωραίο θέμα trampledgr και όμορφα γραμμένο.

    Τα κίνητρα όλων των ανθρώπων πηγάζουν από τον εγωισμό. Κανένα «καλό ή κακό» παιδί δε διαφέρει σε αυτά.
    Το μόνο που αλλάζει και το οποίο χαρακτηρίζει κάποιον άνθρωπο «καλό» ή «κακό», είναι ο τρόπος με τον οποίο προσπαθεί να πετύχει τους στόχους του.
     
  7. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: «Καλό παιδί» = ;

    Aφού η μαμά σου λέει ότι τα παίρνεις τα γράμματα, γιατί δεν μαθαίνεις λίγα λατινικά; Εμένα είναι υποχρέωση οικογενειακή, για σένα θα είναι χαρά!
     
  8. zinnia

    zinnia Contributor

    Δυστυχώς, φαίνεται πως μεγάλωσα και δεν ενδιαφέρομαι πια, ούτε για καλά, ούτε για κακά παιδιά. Μόνο για καλούς και κακούς άντρες και γυναίκες.


    ΥΓ1. Θεωρώ υποτιμητικό να αποκαλέσω κάποιον ενήλικα, παιδί, είτε θετικά, είτε αρνητικά.
    ΥΓ2. Μιλώ γενικά για τις σχέσεις που κάνω στη ζωή μου κι όχι αποκλειστικά τις ερωτικές.
     
    Last edited: 22 Σεπτεμβρίου 2008
  9. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: «Καλό παιδί» = ;

    Zinnia μου, δεν έχεις άδικο. Αλλά θα έχεις προσέξει ότι λέμε 'καλο παιδί αυτός', ακόμα κι αν πρόκειται για εβδομηντάρη (τουλάχιστον, το συνηθίζουν οι συνομήλικοι του). Αποκλείεται, όμως, να αποκαλέσουμε 'κακό παιδί' έναν ηλικιωμένο.
    Αυτό σημαίνει ότι ο 'καλός' παραμένει πάντα παιδί, δηλαδή πνευματικά λειψός (άλλο η φυσική καλοσύνη κι άλλο η ιδιότητα 'καλό παιδί'). Ο 'κακός' είναι, ωστόσο, 'κακός άνθρωπος', δηλαδή σχηματισμένη και ώριμη προσωπικότητα, στην κοινή γλωσσική χρήση.
     
  10. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Μερικές φορές το "παιδί" χρησιμοποιείται χαϊδευτικά. Αλλιώς λέμε: "Με λες ΄ρεμάλι, με λες αλήτη/γιατί δε γυρνώ το βράδυ στο σπίτι".  
     
  11. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Dolmance, απαίσιε επίτιμε, οι ποιητές και οι κάθε λογής αλαφροϊσκιωτοι είναι τα καλύτερα παιδιά. Λίγες επιφυλάξεις διατηρώ για τον κ. της υπογραφής σου μα πάλι βδελύσομαι τους σοφολογιότατους και δη τους ευαίσθητους μεταξύ των.

    Πέραν μην αποκριθείτε- η κουβέντα αφορά (σε) παιδιά κι εγώ κάνω μόνο με βαρείς και καλόσειρους άντρες.
     
  12. zinnia

    zinnia Contributor

    Μα φυσικά, Dolmance, καλέ μου, και το έχω προσέξει (κι εγώ το χω πει και μάλιστα πολλές φορές).

    Επίτηδες το έγραψα για να επισημάνω πόσο κατά βάθος υποτιμούμε έναν άνθρωπο όταν τον αποκαλούμε έτσι. Δεν φταίμε μόνο εμείς όμως, κυρίως φταίει αυτός που υποτιμά τον εαυτό του , τοποθετώντας τον στα παιδιά, και η συμπεριφορά του όλη είναι τέτοια, που ναι μεν είναι συμπαθητικός σαν προσωπικότητα (αν είναι καλό παιδί), αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς με τα παιδιά δεν συνάπτουμε ερωτικές σχέσεις..αντε να πάμε στα μαγαζιά, στο σινεμά ,για κανενα παγωτό, καμιά βόλτα και μέχρι εκεί...