Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Άμβλωση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Elysium, στις 31 Μαϊου 2009.

  1. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Άμβλωση


    Όχι, δεν λέτε το ίδιο:

    Δεν είναι τύψεις, η "ανήσυχη συνείδηση";


    Η camera λέει ότι "πήρε ένα μάθημα ευθύνης, απέναντι στο σώμα της". Εδώ, από πάνω είναι, αλλά ας ξανακάνω quote ολόκληρη την πρόταση:

    Αν είναι να μιλάμε, ας είμαστε ακριβείς στο τί διαβάζουμε, και τί γράφουμε.

    Να επιχειρηματολογήσουμε γιά το αγαθόν των προθέσεών μας; Ε, όχι...


     
  2. Dolcett_Cabana

    Dolcett_Cabana Regular Member

    Lady, με μπερδεύεις. Αν δε με απατά η μνήμη μου, κάποιες σελίδες πριν είχες ταχθεί υπέρ της ενημέρωσης, και σαφώς κατά της ανευθυνότητας, οι οποίες (επίσης αν δε με απατά η μνήμη μου δεν το είπες ακριβώς αλλά το υπονόησες) ευθύνονται για το στατιστικό νούμερο των 250.000 αμβλώσεων κατ΄έτος.
    Αυτο πως ακριβώς συμβιβάζεται με το "αν γύριζα το χρόνο πίσω, πάλι το ίδιο θα έκανα κάτω από τις ίδιες αντίξοες συνθήκες";
     
  3. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Δε μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς συμβαίνει εδώ πέρα. Βγαίνουν στη φόρα προσωπικές ιστορίες; Τι έχετε να κερδίσετε από αυτό; Νομίζω πως κάποια πράγματα πρέπει να μένουν προσωπικά και να μη διατυμπανίζονται μέσα σ' ένα forum. Και γιατί όλη αυτή η εμμονή με τη λέξη "φόνος"; Δε θεωρώ δολοφόνο το γιατρό που κάνει μια έκτρωση, ούτε ηθικό αυτουργό τη μητέρα. Από τη στιγμή που μια ζωή δεν έχει γεννηθεί,δε μπορούμε να μιλάμε για φόνο. Ναι, εμποδίστηκε η γέννησή της. Αλλά ως εκεί. Για μένα δεν είναι φόνος.
     
  4. Dolcett_Cabana

    Dolcett_Cabana Regular Member

    Eεε...madlene...ξέρεις...υπάρχει ολόκληρο section στο φόρουμ αφιερωμένο αποκλειστικά σ΄αυτές.
     
  5. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Άμβλωση

    @MindMaster
    θα ενοιωθα τυψεις αν ειχα μετανιωσει για την ενεργεια μου πραγμα που δεν ισχυει γι αυτο και εχω ησυχη συνειδηση κι οχι ανησυχη οπως εσυ αντεληφθης, απλα κατεθεσα την συναισθηματικη μου κατασταση απεναντι σε εναν ανθρωπο που εχω χασει , τα ιδια θα ενοιωθα κι αν ειχα μια ακουσια αποβολη.
    μια φιλικη συμβουλη : μην απιτρεπεις στα συναισθηματα σου να κανουν την νοημοσυνη σου επιλεκτικη γιατι αδικεις τον εαυτο σου.
     
  6. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Το ξέρω. Αλλά δεν είναι το ίδιο πράγμα να γράψεις μια προσωπική σεξουαλική ιστορία με το να γράψεις για ένα τόσο λεπτό προσωπικό ζήτημα. (Δείχνει σαν ένα πανηγυράκι απολογιών και τύψεων).
     
  7. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Άμβλωση

    Θάλεια, εδώ είπες πως δεν ωραιοποιείς τα πράγματα, γιά να ησυχάσεις τη συνείδησή σου. Προφανώς λοιπόν, είναι ανήσυχη. Δεν φταίω εγώ, αυτό διάβασα, αυτό σχολίασα:




    Αυτό, δεν κατάλαβα καθόλου, πού κολλάει...







    madlene, αν δεν το έχεις καταλάβει, εδώ βρίσκεσαι σε ένα χώρο ανταλλαγής εμπειριών και απόψεων, κι αυτό δεν έχει καμμία σχέση με πανηγυράκι.

    Άλλα πράγματα, είναι γιά τα πανηγύρια...



     
    Last edited: 4 Ιουνίου 2009
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    @MindMaster:Τυχαίνει να γνωρίζω τα συναισθήματα που νιώθει κάποια μετά από μια έκτρωση (το αν είναι προσωπική εμπειρία ή γνώση μέσω άλλων δεν αφορά το forum). Ενοχές, τύψεις, ίσως και ντροπή. Για ποιο λόγο όμως να μπαίνει στη διαδικασία να απολογείται μέσα εδώ για την επιλογή της; Ζητά άφεση αμαρτιών από ένα forum; Ή μήπως είμαστε εμείς αυτοί που θα κρίνουμε την επιλογή της;
     
  9. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Άμβλωση


    Πρέπει να καταλάβεις τη διαφορά ανάμεσα στο "μεταφέρω την εμπειρία μου" και στο "απολογούμαι". Είναι τεράστια, γι΄αυτό και πολύ απλό το να την κατανοήσεις.


     
  10. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Άμβλωση

    Διάβασε πως τελειώνει την εμπειρία της η thaleia ή τι αναφέρει η Lady Dementia και πες μου αν είναι απλή κατάθεση εμπειρίας ή απολογία.
     
  11. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Άμβλωση

    έχεις δίκιο και συμφωνώ. Όσο και αν οι ίδιες δεν το συνειδητοποιούν.. απολογούνται. και οι λοιποί που έχουν σύρει και τι δεν έχουν σύρει στις "αμαρτωλές" τις επιβραβεύουν για την ανάληψη της ευθύνης... (καταντάει γκροτέσκο δικαστήριο)
     
  12. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Άμβλωση


    Δηλαδή όποιος έχει το κουράγιο και την ευθιξία ν' αναλάβει το βάρος της ευθύνης των επιλογών ή των λαθών του, είναι απολογούμενος, έτσι;
    Και όποιος λέει πως ο καθένας θα έπρεπε να είναι αρκετά υπεύθυνος ώστε να παίρνει το βάρος των επιλογών του, δικαστής, ή κατήγορος...

    Δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτε πιό γκροτέσκο, από αυτή τη "λογική"...



    Όσο γιά το εάν οι κυρίες έχουν τη δυνατότητα να συνειδητοποιούν τί τους συμβαίνει, ή δεν ξέρουν τί τους γίνεται, υποθέτω πως θ' απαντήσουν οι ίδιες...