Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Άμβλωση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Elysium, στις 31 Μαϊου 2009.

  1. atasai

    atasai Regular Member

    1.Social desirability bias (Το βάρος των επιλογών μας...)
    2.Observer effect (...περιλαμβάνει και τις ηθικές κρίσεις των άλλων για την πράξη μας. Ακόμη και αν αυτές εκφράστηκαν σε ενα φόρουμ χωρίς καμία κατασταλτική διάθεση)
     
  2. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Άμβλωση



    Θα πρότεινα πριν το "social", να σκεφτείς λίγο το "personal desirability", atasai...
    Τί να την κάνει κάποιος την κοινωνική αποδοχή, εάν ο ίδιος ντρέπεται να κοιτάξει τα μούτρα του στον καθρέφτη;


     
  3. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Άμβλωση

    αυτοπεποίθηση; ο ανθρωπος ειναι κοινωνικο ον και στο να δινει και στο να παιρνει. και εδω θα παρει αυτοπεποιθηση.
     
  4. cider

    cider Kitchen master

    Ωραία, λοιπόν, αφού η συγκεκριμένη λέξη μάς θέλγει τόσο, επιτρέψτε μου να αναδιατυπώσω την άποψή μου λέγοντας ότι, ακόμα και αν πρόκειται για φόνο,* πρόκειται για έναν φόνο που κάθε γυναίκα, ανά πάσα στιγμή, έχει, και πρέπει να συνεχίσει πάντα να έχει, το δικαίωμα να διαπράττει.

    *ωστόσο, πρέπει να ομολογήσω ότι οι όποιες προσωπικές ιστορίες δεν με έπεισαν ότι πρόκειται περί φόνου. Η κάθε γυναίκα μπορεί να πιστεύει ότι θέλει για αυτό που έκανε στον εαυτό της. Είναι απόλυτα φυσιολογικό. Εγώ δεν μπορώ να το δω έτσι με τίποτα.
     
  5. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Άμβλωση

    Η καταθεση της εμπειριας μου και οχι απολογια βεβαια, αγαπητοι μου αυτοκλητοι δικαστες και ψυχολογοι, ΕΔΩ , σκοπο ειχε να μπει καρφι στις συνειδησεις των δειλων , που φοβουνται
    την αναληψη της ευθυνης της αφαιρεσης μιας ζωης και την κουκουλωνουν οπως ο σκυλος τα σκατα του
    λεγοντας οτι ο ανθρωπος ειναι ενα κομματι κρεας και μολις βγει στο φως γινεται ανθρωπος,
    δυστυχως οποιος ειναι κρεας μεσ τη μητρα της μανας τους κρεας συνεχιζει να ειναι και εξω οπως αποδεικνυεται απο τις αποψεις του. τινα πω? ΛΥΠΑΜΑΙ με την αγκυλωση του μυαλου μερικων συνανθρωπων μου ....
     
  6. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor

    Σαφώς και τάσσομαι υπέρ της ενημέρωσης και κατά της ανευθυνότητας,γιατί τώρα τα γνωρίζω τα πράγματα εκ των έσω.. i've been there που λένε.
    Τι συνειδητοποιώ εγώ elfcat,επέτρεψέ μου να το γνωρίζω λίγο καλύτερα..

    Κατέθεσα μια εμπειρία μου,όχι για να κλάψουμε όλοι μαζί παρέα για το κακό που έπαθα.. Δεν ζητιανεύω λόγια συμπόνιας και παρηγοριάς και φυσικά δεν είχα καμια διάθεση απολογίας. Μα καμια όμως.
    Έγραψα ότι έγραψα για να μπορέσω να στηρίξω την άποψή μου.. Αυτο και μόνον.

    Δεν ζητώ επιβράβευση από κανέναν διότι δεν τη χρειάζομαι.

     







     
  7. atasai

    atasai Regular Member


    Θα μου επιτρέψεις να επιμείνω στο social, MM. Και, ναι, Θάλεια, το καταλάβαμε ότι δεν μας είπες απλώς το πώς το βίωσες εσύ, αλλά το πώς θα έπρεπε να το βιώνουμε όλοι εμείς οι δειλοί. Αυτό, όμως, δεν ονομάζεται κατάθεση ψυχής, αλλά σπεκουλάρισμα κατά των εκτρώσεων. Σε ευχαριστούμε πολύ για την προσπάθειά σου να μας βάλεις το καρφί στη συνείδησή μας. Δεν θα πάρουμε (εμείς τα κρέατα).
     
  8. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Άμβλωση


    Θα μου επιτρέψεις όμως κι εσύ, όταν εγώ μιλώ γιά υπευθυνότητα, να την εννοώ σε προσωπικό επίπεδο και ως εσωτερική ανάγκη, και όχι ως κοινωνική επιβολή...



     
  9. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Άμβλωση

    @thalia , Lady Dementia,

    Αν μπροστά από την εξιστόρησή σας εβάζατε την κάτωθι φράση "αξιότιμοι κοι δικαστές, αξιότιμε κε Εισαγγελέα," θα βλέπατε τι εννοώ... Αντιθέτως άλλες γυναίκες που τοποθετήθηκαν επί της εμπειρίας τους απλώς εξιστόρησαν...

    Φυσικά, αυτό που ίσως να μην έγινε κατανοητό, είναι ότι όταν αρχίζει μια κουβέντα περί φόνου, δολοφονίας, που απευθύνεται στο "εύκολο σνυαίσθημα" των ανθρώπων αργά ή γρήγορα θα αγγίξει ευαίσθητες χορδές συνανθρώπων, οι οποίοι, θα μπούν σε αυτό το τριπάκι... ΄

    Αλήθεια από πότε έχουμε μεταρέψει το συζητητηριό μας σε πεδίο ανάληψης ευθυνών των επιλογών μας, επιβράβευσης, ή κατακραυγής (αναλόγως τα γούστα μας)? Από πότε στο συζητητήριό μας συζητάμε κάτω από το βάρος χαρακτηρισμών όπως φόνος, δολοφονία και εν τέλει "υποχρεούνται" άνθρωποι να "εξιστορούν" ό,τι εξιστορούν? λέγοντας μεγαλοφώνως "αναλαμβάνουμε την ευθύνη των πράξεών μας. Εφονεύσαμε κ.κ. αλλά το πράξαμε για λόγους όχι ταπεινούς'? Οι δε κ.κ. όλο κατανόηση και "μεγαλοθυμία' αναγνωρίζουν το μέγεθος της υπευθυνότητάς σας έστω και εκ των υστέρων της προηγούμενης ανευθυνότητάς σας (!), το δε λοιπό ακροατήριο μάλλον μένει εμβρόντητο... Το να "σύρεσαι' σε "εξιστορήσεις" με αυτό το τρόπο, κατά την χαζή άποψή μου είναι μάλλον άθλιο...(το άθλιο δεν έιναι ότι σύεεσαι αλλά ότι σε σέρνουν, για να ξεκαθαρίζω)

    Προσωπικά δεν έκλαψα με τις ιστορίες σας, ούτε διδάχθηκα κάτι, ούτε έχω την άποψη ότι αυτή ήταν η πρόθεσή σας, το μόνο πώς οι άνθρωποι απέναντι σε διδαχές που απευθύνονται στο εύκολο συναίσθημα ειδικά όταν αυτές δείχνουν με το δείχτη του χεριού... πέφτουν ά θ ε λ α στη λούμπα... Τέτοιες διδαχές είναι απολύτως άνανδρες... γιατί ουσιαστικά κεραυνοβολούν ανθρώπους που έχουν βιώσει δύσκολα και είναι ευάλωτοι σε ένα τέτοιο θέμα. Αυτές λοιπόν τις διδαχές τις έχω χεσμένες.Είναι καθαρά προσώπικη άποψή μου... και δεν έχει να κάνει με εσάς... . Εσείς απλά για άλλη μια φορά ζείτε αυτό που προφανώς σας πόνεσε...
     
  10. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    @elfcat:
    δεν εχω τη προθεση να παιξω τον ρολο ουτε του εισαγγελεα ,ουτε του ιεροκηρυκα.
    Απεικονιζω απλα την πραγματικοτητα οπως διαθλαται μεσα απο το το απολυτως υποκειμενικο μου πρισμα,την απολυτως προσωπικη μου ηθικη οπως εχει διαμορφωθει απο το το δικο μου συστημα αξιων που πιστευω και προσπαθω να ακολουθω στη ζωη μου.
    Επειδη διαισθανομαι ο,τι οι τοποθετησεις ολων μας πανω στο θεμα ειναι εν μερει τουλαχιστον και αποσταγματα προσωπικων βιωματων, θα παραδεχθω οτι και η δικη μου δεν αποτελει εξαιρεση.
    Εχω γινει συνεργος λοιπον και εγω σε φονο - αμβλωση την εποχη που το κοντερ εγραφε 2 μπροστα και προσπαθησα να το διαπραξω και δευτερη φορα,αλλα ευτυχως η συντροφος μου αντεστη στις πιεσεις μου και ετσι αυτη τη στιγμη την ζωη μου γεμιζει η 21χρονη κορη μου.

    Μεσα απο τα δικα μου γιατι και πως, οσμιζομαι και τα δικα σας και δεν αρνηθηκα το δικαιωμα της επιλογης της αμβλωσης για κανενα, καθε αλλο.
    Να βλεπουμε ομως τα πραγματα οπως ειναι και να τα λεμε με τ'ονομα τους.Οταν αποφασιζεις να κανεις αμβλωση σαφως και εχεις προθεση.Εχεις και δικαιολογιες ασφαλως που στηριζουν την αποφαση αυτη ,δεν σε πανε ομως δεμενη στο γιατρο,μονη σου πας...

    ...Ναι το ξερω,δεν μπορεις να το κρατησεις τωρα που σπουδαζεις,που εισαι ανυπαντρη,θα σε σκοτωσει ο πατερας σου αμα το μαθει,δεν θελεις να παντρευτεις επειδη εσπασε η καποτα, εδω δεν εχεις να πληρωσεις τη ΔΕΗ παιδια θα μεγαλωσεις,εισαι πολυ μικρη ακομα ρε παιδι μου,θελεις να ζησεις μερικα χρονια ξενοιαστα πριν σε σκλαβωσει η μητροτητα, να πω κι'αλλα;
    Το ξερω οτι αυτα κι'αλλα πολλα θα αλλαξουν την ζωη σου,αν παρεις την αποφαση να το κρατησεις ,καταλαβαινω οτι μετρανε πιο πολυ απο μια ζωη που ακομα δεν εχεις δει,που το μονο που σου προκαλει ειναι ναυτια , ζαλαδες και φρικη στην προοπτικη να την δεις να αναδυεται και να χαλαει τη δικη σου ,αποδεξου ομως οτι την σταθμιζεις,ο,τι την αντιπαραβαλλεις με την δικη σου, στην προοπτικη της οπως την σχεδιαζες πριν προκυψει το...ατυχημα και τελικα αποφασιζεις να την ματαιωσεις, εισαι εσυ και τα σχεδια σου,τα ονειρα σου και αυτη,μια αορατη πλην υπαρκτη , ζωσα απειλη .

    Και την σκοτωνεις για να "ζησεις" εσυ.

    (προφανως δεν σου απευθυνομαι προσωπικα,elfcat,τα παραπανω αφορουν ολους μας και μενα μαζι ,πηγαζουν αν θες απο μενα,αλλα, φευ ,εχω την αισθηση οτι καποιοι δεν αντεχουν να κοιταχτουν στον καθρεφτη...).
     
  11. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    +1
     
    Last edited: 5 Ιουνίου 2009
  12. Alucard

    Alucard Regular Member