Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Άμβλωση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Elysium, στις 31 Μαϊου 2009.

  1. BaD_HabitS

    BaD_HabitS Regular Member

    φονος οχι φονος ηθικο οχι ηθικο.οταν το μεγαλητερο θαυμα της φυσης το παρουσιαζουμε με στατηστικα και νουμερα καπου χασαμε τη μπαλα.οταν ονομαζουμε ενα 19αχρονο κοριτσι φονια και ανηθικη βλεπουμε το δεντρο και χανουμε το δασος.σε εναν κοσμο αγγελικα και ηθικα πλασμενο το κρατος θα εβαζε το χερακι του και περα απο ψυχρους νομους θα κανονιζε για καποια προνια και ενημερωση.
     
  2. seduced mind

    seduced mind Guest

    gaby ας πρόσεχαν αυτοί που είχαν αυτή τη λογική. Εγώ για την ώρα κάνω υποθετικές ερωτήσεις. Μπορεί να μην αρέσουν στη πλειοψηφία των γυναικών και να με χαρακτηρίζουν από απαίσιο ως το οτιδήποτε, επειδή η ζωή όμως δεν περιορίζεται εντός γυάλινης σφαίρας έχω το δικαίωμα να θέσω αυτές τις ερωτήσεις. Εξετάζουμε σφαιρικά ένα θέμα και όχι αν η άμβλωση είναι δολοφονία ή μη. Αυτό είναι ψευτοδίλημμα, όταν δεν γνωρίζεις τις συνθήκες που επικρατούν στη κάθε γυναίκα. Για αυτό και είναι ανόητο να πει κάποιος είναι δολοφονία ή δεν είναι. Ωραία μία γυναίκα άπορη με 300 ευρώ που παίρνει διατροφή προσπαθεί να μεγαλώσει ένα παιδί όταν δεν τη φτάνουν τα 300 αλλά δεν έχει λεφτά και η ίδια για τον εαυτό της. Δηλαδή αυτό είναι καλύτερο επειδή κάποιοι έχουν την αντίληψη πως αφαιρείται ένας ζωντανός οργανισμός; Δεν μπορεί σε όλο το πλανήτη όλες οι γυναίκες να είναι άγιες, έτσι δεν είναι, εκτός αν πραγματικά πιστεύεις πως όλες οι γυναίκες είναι άγιες οπότε εκεί κλείνει το θέμα...
     
  3. gaby

    gaby Guest

    Δεν κρίνω ποτέ ανθρώπους @seduced mind αλλά δεν έχω κανένα λόγο να τους αποδίδω και δόλο (!!!!) για κεντρικές επιλογές της ζωής τους. Ναι, μπορεί να είναι καλύτερα με το παιδί της και απένταρη κάποια, μπορεί να είναι οτιδήποτε, δεν είμαι εγώ που θα κρίνει, δεν είσαι εσύ, δεν είναι ο νόμος, είναι μόνον η ίδια - με τον άνθρωπο που συνέλαβε εννοείται εκτός και αν αυτός δεν θέλει ή οτιδήποτε άλλο. Υπάρχουν γυναίκες που ο σύντροφός τους τους έθεσε το δίλημμα "άμβλωση και μετά γάμος" ή "παιδί εξώγαμο και χωρισμός" και αυτές προτίμησαν το δεύτερο. Δεν ξέρουμε για την καθεμία.

    Το θέμα είναι να είναι η καθεμία ελεύθερη να αποφασίζει γιατί είναι άπειρα θεμελιώδης ο δεσμός της μάνας με το παιδί, για όλες τις κοινωνίες και αν κρίνει ότι δεν πηγαίνει σεβαστό χωρίς παραβίαση του ψυχισμού της με "έκτρωση = φόνος" που δεν συμφωνώ καν με το να τίθεται ως επιχείρημα, αν το θέλει πάλι σεβαστό.
     
  4. brenda

    brenda FU very much

    Τώρα αν εγώ πω ότι το κουράσαμε υπερβολικά το θέμα και δεν κερδίσαμε και πολλά πράγματα σε επίπεδο ενσυναίσθησης, θα φταίω?
    Συμφωνώ με πολλά από τα λεχθέντα, όπως διαφωνώ και με άλλα τόσα, αλλά ο σκοπός δεν είναι να δούμε που βρίσκονται οι άνθρωποι μέσα σε όλο αυτό?
    Και πάλι μου διαφεύγει γιατί σ΄ένα χώρο όπου η ανεκτικότητα θα έπρεπε να μας χαρακτηρίζει ως προς το δικαίωμα της επιλογής που σχετίζεται με οποιαδήποτε έκφραση/έκφανση της ζωής, της αυτοδιάθεσης, του εναλλακτικού ερωτισμού, καταλήγει να επικρατεί η πώρωση και η αδιαλλαξία....
    Μάλλον θα φταίει ότι τελικά είμαστε ανοιχτοί μόνο σε ότι αφορά τις δικές μας επιλογές, ενώ όταν έρχεται η ώρα να μιλήσουμε για τις επιλογές των άλλων, ενεργοποιούμε τα δύο μέτρα και τα δύο σταθμά...το μόνο συναίσθημα που μου γεννά το εν λόγω νήμα πια, νομίζω ότι είναι η θλίψη...
     
  5. seduced mind

    seduced mind Guest

    Έλα μωρέ τώρα ποιος έχει το δικαίωμα να κρίνει την επιλογή της κάθε μίας ή και να τη μεταπείσει σε κάτι που δεν τον/την αφορά; Δηλαδή είναι η άλλη bi και θα της πει ο οποιοσδήποτε γιατί είναι bi? Προσωπικά έτσι για την ιστορία είμαι σε μία ηλικία που οκ δεν θα τρελαινόμουν αν μου έλεγε πχ κάποια είμαι έγκυος. Το μόνο που θα της ζητούσα θα ήταν ένα τεστ πατρότητας, τίποτα άλλο και μέτα θα της έλεγα ότι θέλεις κάνε, ότι και να κάνεις μαζί σου είμαι. Αν ήμουν 20 ίσως να έλεγα άλλα, ίσως να ήμουν και χαρούμενος. Δεν μου έκατσε δεν ξέρω...
     
  6. Kostas.V.

    Kostas.V. ....Η αλήθεια βρίσκεται στους Sex Pistols....

    Μπορει να θεωριθω κολημενος αλλα ειμαι κατα της αμβλωσης....
     
  7. Koproskylo

    Koproskylo Regular Member


    ...Smooth operator ο seduced
     
  8. Siren_Peisinoe

    Siren_Peisinoe Ανενεργή επί του παρόντος.

    Δηλαδή εαν σου τύχαινε, θα γινοσουν μπαμπάς; με όλα όσα συνεπάγεται ;;
     
  9. Kostas.V.

    Kostas.V. ....Η αλήθεια βρίσκεται στους Sex Pistols....

    Ναι θα κρατουσα το παιδι,τωρα αν δεν ταιριαζουμε με την μητερα ειναι αλλο θεμα....οσο για τα οσα συνεπαγονται εγω και εκεινη τα δημιουργησαμε και πρεπει να τα αντιμετοπισουμε....
     
  10. Koproskylo

    Koproskylo Regular Member


    ...να σε πω, την κοπελιά τη ρώτησες εάν θέλει να το κυοφορήσει 9 μήνες?
     
  11. Kostas.V.

    Kostas.V. ....Η αλήθεια βρίσκεται στους Sex Pistols....

    φιλε κοπροσκυλο ας προσεχαμε και οι δυο,μην γινεσαι επιθετικος.....
     
  12. Koproskylo

    Koproskylo Regular Member

    ...Αυτό το λες επιθετικότητα? Μην περάσεις απο Βαρβάκειο αύριο