Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Άρση Τιμωρίας

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος dina, στις 14 Μαϊου 2020.

  1. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Ωραία τροφή για σκέψη.
    Ομολογώ πως δεν το είχα σκεφτεί ποτέ με αυτόν τον τρόπο.
     
  2. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    @dina ευχαριστώ!
    Έθεσα τα παραπάνω δύο ερωτήματα διότι πρώτον ένα Κ δεν μπορεί να δει με κανέναν τρόπο πως το υ έχει μετανιώσει ειλικρινά παρά μόνο μέσα από τις μετέπειτα πράξεις του υ. Ειλικρινής μεταμέλεια συνεπάγεται κατά την άποψη μου αλλαγή στάσης, τρόπου, πράξεων εκεί που χρειάζεται, αλλιώς μιλάμε για μια κατάσταση όπου το υ μέσω δακρύων, λύπης και προσπάθεια αποφυγής της τιμωρίας γίνεται χειριστικό με όποιον τρόπο μπορεί για να πετύχει τον σκοπό του.
    Δε γνωρίζω ούτε πως σκέφτεται κάθε Κ και κυρίως τα θέλω Του, όμως μπορώ να πω ότι η τιμωρία δεν είναι ζητούμενο αλλά ένα μέσο. Η υποταγή αντίθετα είναι. Όταν λοιπόν και αν το Κ αποφασίσει πως ο καλύτερος τρόπος προς την επίτευξη της υποταγής ώστε να διορθωθεί το υ είναι η τιμωρία τότε και μόνο τότε μετά από σκέψη και όχι εν θερμώ θα την επιβάλλει. Για αυτό και μια τιμωρία δεν αναιρείται ούτε μετατρέπεται-υποβιβάζεται σε κάτι πιο ευκολο. Αν θέλαμε τα εύκολα -έκαστως- δεν θα κάναμε καν αυτη τη κουβέντα.
    Ωστόσο και σε εξαιρετικά ιδιαίτερες περιπτώσεις κατά τις οποίες μπορεί να μεσολαβήσει καποιος παράγοντας που δεν είχε προβλεφθεί ή δημιουργήθηκε μετέπειτα το Κ μπορεί να αποσύρει την ποινή αν έτσι κρίνει πως πρέπει.
    Όσον αφορά το σπάσιμο του υ, είναι απαραίτητο γενικότερα για την επίτευξη της υποταγής και δεν συνεπάγεται αυτό "ανεπανόρθωτη βλάβη".
     
  3. Hematite

    Hematite Honey bee

    Ή στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε. Στο θέμα αναφέρεται η περίπτωση ανεπανόρθωτης ζημιάς από την τιμωρία που επιβλήθηκε και οι περισσότερες απαντήσεις είναι πως το Κ που ξέρει το υ του, μετά από σκέψη, με σύνεση, μπλα μπλα, θα έχει καταλήξει σε μια τιμωρία κατάλληλη και άρα δε θα φτάσουμε σε τέτοιο σημείο.
    Μόνο που, η ερώτηση ήταν για το αν φτάσουμε.
    Αρχικά, δεν είναι κάτι απίθανο και δεν έχει να κάνει με την εμπειρία/μπλα μπλα του Κ. Μπορεί για κάποιον λόγο, ψυχολογικό ας πούμε, το υ να έχει διαφορετική ανταπόκριση στην τιμωρία από την προσδοκώμενη. Και, έλεος, δεν υπονοείται το ζόρισμα με τη φράση "να τραυματιστεί ανεπανόρθωτα", ούτε είναι απαραίτητο να δοθούν συγκεκριμένα παραδείγματα. Αναφέρεται πασιφανώς σε κάτι ακραίο.
    Όταν λοιπόν γίνει αντιληπτό από το Κ, δεν μπορώ να φανταστώ τον λόγο που δε θα τη διακόψει άμεσα.
    Επειδή την όρισε και δεν πρέπει να κάνει πίσω; (γιαυτό τίθεται το ερώτημα εξ αρχής από τη νηματοθέτρια νομίζω)
    Πρώτον, η προσαρμοστικότητα (όχι συμβιβασμός) σε νέα δεδομένα είναι κάτι που θα περίμενα από ένα Κ και όχι η προσκόλληση σε κάτι, αν όχι λάθος από την αρχή, λάθος λόγω συνθηκών.
    Δεύτερον, σκέφτεται/φοβάται/ό,τι πως παίρνοντας πίσω τον λόγο του είναι κακό για τη σχέση; Αν αγνοήσουμε το πρώτο, που δε θα έπρεπε, στα κομμάτια η σχέση. Αν είχα να επιλέξω ανάμεσα στην ψυχική/πνευματική/σωματική υγεία/ακεραιότητα ενός ανθρώπου και στη διατήρηση της σχέσης μου ως έχει με αυτόν/την τήρηση του λόγου μου (μον ντιε), θα επέλεγα το πρώτο.

    Δεν μπόρεσα να το διατυπώσω κομψότερα, σκουζι.
     
  4. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Η έξοδος Κινδύνου είναι πάντα ανοικτή. Μπροστά μπορεί να είναι γκρεμός, αλλά ρέμα πίσω δεν έχει.
     
  5. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Στο παράδειγμα που αναφέρεις έχει μεγάλη διαφορά το ένα λεπτό παρέα με τις κατσαρίδες με το 8 ώρες. Δεν βλέπω κάτι το ποινικά κολασιμο και το μη αναστρέψιμο. Γι αυτό και οι απόψεις διίστανται

    Πάντως εάν οι κατσαρίδες εάν έχουν τεθεί ως σκληρό όριο, δεν μπορούν σε καμία περίπτωση να χρησιμοποιηθουν ως τιμωρία
     
  6. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Είμαι της άποψης,πως ξεκινάς μια σχέση θέτοντας 2-3 πολύ σκληρά όρια και τα υπόλοιπα αφήνεσαι να τα ανακαλύψεις,δοκιμάζοντας πράγματα.
    Μεσα σε αυτά τα σκληρα ορια,σίγουρα δεν είναι οι κατσαρίδες.
    Δεν θα μου πήγαινε καν το μυαλό να τις θέσω ως όριο.

    Δεν είναι ποινικά κολάσιμο λίγη παρέα μαζί τους,συμφωνώ,ούτε ενέχει κάποιον κίνδυνο.
    Μέχρι να δεις εμένα δίπλα σε μια...
     
  7. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    @Hematite στο νήμα δεν αναφέρεται μόνο η περίπτωση αναπανόρθωτης βλάβης ώστε να μείνουμε κι εμείς μόνο εκεί. Αλλά ακόμη και έτσι να ήταν στο όνομα του διαλόγου έχουμε το δικαίωμα να ξεφύγουμε ναι;
    Πέραν τούτου όμως δεν είναι καν δεδομένη η πρόκληση σωματικής βλάβης , αλλά πιθανολόγηση αυτής. Το κύριο μέρος του δεύτερου ερωτήματος λοιπόν μιλάει για ρίσκο με κίνδυνο να....
    Σε αυτό το πλαίσιο λοιπόν έχει γινει προσπάθεια απάντησης και των δύο ερωτημάτων. Παρόλο που το ρίσκο λαμβάνεται και από τους Δ/δυο από την έναρξη της όποιας σχέσης τους. Δεν μπήκανε σε αυτή για να παίξουνε τις κουμπάρες αλλά μετά λογου γνώσης. Το αν κάποιος από τους Δ/δυο ή και οι Δ/δύο δεν έχει νιονιο στο κεφαλάκι του (υποθετικά κιόλας) δεν μπορεί να καθορίσει την αποκλειστικότητα της απάντησης ως προς αυτό που ζητάτε εσείς και μόνο.
     
  8. whisperer

    whisperer Regular Member

    Εφ οσον η τιμωρια εχει στοχο να κατανοησει το υ τη θεση του και να συμμορφωθει στα πλαισια αυτης
    μηπως αυτη η αισθηση ειναι το σπασιμο του δεσμου με το Κ και τελικα η υπηρξε το αντιθετο αποτελεσμα απο το επιθυμητο ?
     
  9. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Εγώ σε καταλαβαίνω γιατί έχω τον ίδιο φόβο με τα φίδια, μπορεί να λιποθυμισω

    Απλά από χτες σκέφτομαι πως η προέκταση του δικού σου νήματος είναι το αλάθητο του Κ, λάθος αποφάσεις και ανάληψη ευθυνών, μπορεί το υ να κρίνει το Κ; τι γίνεται όταν τα πράγματα δεν πάνε καλά και ποια η ευθύνη του υ, στην περίπτωση που η τιμωρία σταματήσει σημαίνει πως το Κ δεν έκανε σωστό ζύγισμα, παραδέχεται ή όχι ότι πήρε λάθος απόφαση και το υ αρχίζει να αμφιβάλλει για τη σχέση; και ένα εκατομμύριο άλλες ερωτήσεις
     
  10. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Όταν ξεκίνησα το νήμα,αυτή η σκέψη υπήρχε έντονα στο μυαλό μου!
     
  11. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Αν η εμπέδωση της θέσης κινδυνεύει από την τιμωρία -και δεν αναφέρομαι σε τιμωρία που δεν βάζει σε κίνδυνο την ψυχική/σωματική του υγεία- τότε η θέση ήταν επισφαλής εξ αρχής.

    Αν για παράδειγμα ως αντίδραση στη ζήλια του η τιμωρία είναι το Κ να χρησιμοποιήσει/πάει με άλλον/άλλη μπροστά στα μάτια του υ και αυτό σπάσει το δεσμό, τότε το καλύτερο που έχουν να κάνουν είναι να το διαλύσουν με συνοπτικές διαδικασίες και κακώς -για μένα- σπατάλησαν και τόσο χρόνο.
     
  12. Hematite

    Hematite Honey bee

    Γενικά, δεν καταλαβαίνω τι θέλετε να πείτε, αλλά χρησιμοποιώντας κάποια σημεία προσπάθησα να απαντήσω.

    Δε νομίζω πως αμφισβήτησα το δικαίωμα κανενός να ξεφύγει, λίγο ή πολύ, αντικειμενικά ή όχι. Κατά τη γνώμη μου απλά, ένα είδος απαντήσεων δε συμβαδίζει με την ερώτηση.

    Προσωπικά, έτσι όπως τίθεται το ερώτημα, στο μυαλό μου έχω πολύ περισσότερο μια ψυχολογική πάρα μια σωματική βλάβη. Η επίδραση στο σώμα είναι απείρως πιο ελεγξιμη και κατανοήσιμη. Σε παρένθεση αυτό.

    Όταν το ρίσκο έχει πάρει διαστάσεις ρώσικης ρουλέτας και αυτό δεν επηρεάζει την αρχική αντιμετώπιση, ναι, με προβληματίζει. Παίρνω το ρίσκο για κάτι απρόβλεπτο, όχι για κάτι που ο άλλος το βλέπει σαν ενδεχόμενο να κερδίζει έδαφος και παίζει το κεφάλι μου κορώνα-γράμματα.