Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Έλξη

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 9 Νοεμβρίου 2008.

  1. cider

    cider Kitchen master

    Νομίζω ότι μας ελκύουν άτομα διαφορετικά ως προς την ιδιοσυγκρασία, αλλά παρεμφερή σε ό,τι αφορά τις προτιμήσεις, τα βιώματα κ.λπ.
    Π.χ στην περίπτωσή μου, όσο Υ και αν είναι μια Υ, αν ακούει μόνο ελληνικά χαιρέτα μου τον πλάτανο.
     
  2. MiB

    MiB Regular Member

    Δε νομίζω πως το φαινόμενο της έλξης ανάμεσα σε δυο ανθρώπους μπορεί να οριοθετηθεί με απόλυτες έννοιες ή με βάση τα αντίθετα ή/και συμπληρωματικά χαρακτηριστικά των προσωπικοτήτων τους. Για μένα έχει να κάνει περισσότερο με κάτι αόριστο, αφηρημένο και "μαγικό" παρά με κάτι απτό και αντικειμενικό.. Ίσως κι αυτό να είναι που το κάνει τόσο ιδιαίτερο και σπάνιο, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση..

    Προσωπικά νιώθω έντονη έλξη για μια γυναίκα που κερδίζει τον θαυμασμό μου.. ανεξάρτητα από το αν η ιδιαιτερότητα του χαρακτήρα και της προσωπικότητάς της έχει περισσότερα κοινά ή αντίθετα χαρακτηριστικά από τη δική μου. Μου έχουν συμβεί και τα δυο άλλωστε.. Φυσικά παίζει ρόλο - ειδικά ως προς την πρώτη εντύπωση - και το κατά πόσο με ελκύει εμφανισιακά. Αλλά σίγουρα αυτού του είδους η έλξη δεν είναι από μόνη της ικανή να εξασφαλίσει την απαραίτητη διάρκεια σε μια σχέση.

    Ειλικρινά δυσκολεύομαι στο να ορίσω ποιος ακριβώς τύπος γυναίκας με ελκύει. Το φαινόμενο της έλξης είναι για μένα σαν τα κοκτέιλ. Μπορεί δηλαδή για παράδειγμα τα συστατικά ενός κοκτέιλ να είναι εντελώς διαφορετικά σε σχέση με κάποιο άλλο, αλλά η τελική γεύση τους ν' αποτελεί για μένα ένα εξ' ίσου ιδανικό κι αγαπημένο αποτέλεσμα, το οποίο και ν' αποζητώ σε καθημερινή βάση..

    Συνεπώς, όσον αφορά στις bdsm ή γενικότερα στις εξειδικευμένες σεξουαλικές τάσεις/προτιμήσεις, δεν το θεωρώ διόλου απίθανο να νιώσω έλξη, γοητεία και θαυμασμό είτε για κάποια που είναι περισσότερο υποτακτική, είτε για κάποια που είναι περισσότερο κυρίαρχη στο σεξ, ή και γενικότερα ως ιδιοσυγκρασία χαρακτήρα.. Και οι δύο αυτές περιπτώσεις θα μπορούσαν θεωρητικά να διεγείρουν έντονα τις αισθήσεις μου.. Ίσως ένα "κοκτέιλ" και με τα δυο παραπάνω συστατικά να ήταν το ιδανικό για μένα, χωρίς να είμαι σε θέση να καθορίσω τις επιμέρους δόσεις..  
     
  3. Emma

    Emma Contributor

    Κeyword: ανάποδη  
    Δηλαδή, π.χ. αν αρέσει σε μένα το μαύρο, αρέσει σε εκείνον το άσπρο. Αυτό δεν είναι ομοιότητα, αλλά η "αντίθετη" ίσως όψη.

    και
    (Τα bold δικά μου)

    Επίτηδες το άφησα λίγο στο φλου, για να καλυφθούν όλες οι πλευρές.

    Προσωπικά, έλκομαι (βάσει της μέχρι τώρα εμπειρίας μου) μόνο από άτομα που μου μοιάζουν στο θέμα χαρακτήρα και ερωτικών προτιμήσεων. Στην δική μου περίπτωση δηλαδή, τα αντίθετα με απωθούν.
    Για τις γυναίκες δε, πάω ένα βήμα παραπέρα και με ελκύουν όταν μου μοιάζουν και εμφανισιακά.
     
  4. zinnia

    zinnia Contributor

    άρα, ψάχνουμε για το είδωλό μας στον καθρέφτη; ή έστω κάτι οικείο που να μας θυμίζει γνώριμα και προσιτά μονοπάτια;
     
  5. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Re: Έλξη

    Εν γένει ενστικτωδώς, μας ελκύει το οικείο. Δηλάδή κάποιοσ/α που αναγνωρίζουμε σε αυτόν είτε τον εαυτό μας ή οικεία πρόσωπα (κυρίως την αρχική οικογένεια). Γιατί στο οικείο νιώθουμε ασφαλείς...