Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Έμφυτη ανάγκη ή αποτέλεσμα εμπειριών το BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος crystal angel, στις 1 Σεπτεμβρίου 2006.

  1. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    <S> Γελαει…
    ανορθωγραφος_πιητης μπορεις να μου εξηγησεις επιστημονικα την υπαρξη σου σε αυτο το forum?
    Γιατι εχω την εντυπωση οτι λειτουργει εντονα σε σενα εδω το ενστικτο της αναπαραγωγης και οχι της επιβιωσης αλλα ουτε της λογικης (κατα Princess_of_Pain)
    Ειμαι της αποψης οτι η επιστημη δεν εχει εξηγησει ολα τα φαινομενα αλλα ουτε μπορει να αναγαγει την ανθρωπινη σκεψη σε επιστημολογια.
     
  2. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Όλα όσα ανέφερες soft_crystal (γονίδια, εμπειρίες, ανάγκες, τρόπος ζωής κλπ) συντελούν στην διαμόρφωση του χαρακτήρα Μ/μας ο οποίος μέχρι ν΄ αποδημήσει στον άλλο κόσμο διαμορφώνεται, προσαρμόζεται, αλλοιώνεται, παραλλάσσεται, εναλλάσσεται, μεταμορφώνεται, μεταλλάσσεται, υποσυνείδητα, συνειδητά η και ασυνείδητα (Χ) στο υπέρτατο Ε/εγώ Μας.

    Υ.Γ. ανορθωγραφος_πιητης sorry επιστήμονα μου, που σου πήρα την δουλειά μέσα από τα χέρια....Δεν ήσουν σβέλτος.
     
  3. blindfold

    blindfold Contributor

    λοιπόν προσωπικά είχα ανακαλύψει την μαζοχιστίκη μου φύση από πολύ νωρίς και λείαν συντόμως ανακάλυψα την ανάγκη μου να υποταχθώ ,όταν συνηδειτοποίησα τι είναι αυτά αλλά και πως αντιδρά η κοινωνία σε άτομα σαν έμενα απλά με σιχάθηκα και προσπάθησα να το πνίξω ... αργότερα μέσω ίντερνετ ανακάλυψα την ορολογία bdsm και άτομα που να ασχολούντε σοβαρά με το θέμα και να είναι οι ίδιοι σοβαροί.. και εδώ έφτασα...
    λαμβάνοντας υπόψην τα παραπάνω θα έλεγα ότι γεννήθηκα παρά το ότι έγινα ..

    όσο αφορά τις έμφυτες τάσεις του ανθρώπους και την μελέτη αυτών από τους ανθρωπολόγους ,έχει αναφερθεί η τάση των ανθρώπων να είναι αρχηγοί ,όπως και αυτών που αναζητούν κάπου να σταθούν ...

    αυτά
     
  4. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Οι πλαγιες οδοι σεξουαλικης εκφρασης.

    Γιατί είναι έμφυτη η ανάγκη για sex στους ανθρώπους αν αυτό συμβάλει μόνο στην αναπαραγωγή?

    Γιατί Εγώ νόμιζα ότι είμαι καλλιτέχνης μια που δεν "σεξουαλιαζομαι" απλά αλλά δημιουργώ εικόνες και σενάρια που με βγάζουν από τα καθιερωμένα.

    Γιατί πιστεύω ότι το sex (βαλε και βγάλε) από μόνο του είναι σαν άνοστο φαγητό χωρίς αλάτι και πιπέρι κλπ καρυκεύματα?

    Γιατί πιστεύω ότι το BDSM είναι ένας συνδυασμός ευφυΐας και ταλέντου που έχουν κάποιοι άνθρωποι για να το "παίξουν"?

    Μήπως τα μυαλά γεννούν ιδέες και το κορμί απλά συμμετέχει?

    ανορθωγραφος_πιητης δωσε Μας εξηγησεις...ας ειναι και επιστημονικες.

    Φυσικα οποιος νομιζει οτι κατεχει απαντησεις να τις καταθεσει.
     
  5. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Τι θεωρούμε έμφυτη ανάγκη? Πως το ορίζουμε?
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Re: Οι πλαγιες οδοι σεξουαλικης εκφρασης.

    Ομολογώ ότι με μπερδεύει λίγο ο τίτλος του νήματος SM_Art Lady. τί θα πει η πλάγιες οδοί σεξουαλικής έκφρασης.

    Άλλοι εκφράζονται ερωτικά και σεξουαλικά μέσα από το BDSM πλήρως και ολοκληρωμένα. Και με συναίσθημα, κυριαρχίας υποταγής, και με τις αισθήσεις και με τη φαντασία και με ταλέντο.

    Και δεν είναι γενικά ένστικτο το BDSM, το έχουμε ξεκαθαρίσει αυτό ότι τα δύο βασικά ένστικτα είναι eros και thanatos, δηλαδή στα πρόχειρα το ένστικτο της αναπαραγωγής και το ένστικτο της επιβίωσης, στο νήμα Σαδιστικό ένστικτο και BDSM, στο πρώτο ποστ του, αν θυμάμαι καλά.

    Ως προς το περιεχόμενο, το νήμα σας νομίζω ότι είναι ακριβώς το ίδιο με το νήμα που άνοιξε η soft crystal Έμφυτη ανάγκη ή αποτέλεσμα εμπειριών το BDSM, γι αυτό και το πηγαίνω εκεί.

    Κάποια στιγμή, ελπίζω να έχω τον χρόνο να τοποθετηθώ πιό ολοκληρωμένα <χ>
     
  7. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Έμφυτη ανάγκη ή αποτέλεσμα εμπειριών το BDSM

    Μην μου χαλάτε το νήμα please!!!! Θέλω να πάρω απαντήσεις στο ερώτημα (η κότα έκανε το αυγό η το αυγό την κότα    )
    Αλλά ας σοβαρευτώ, η τωρινή μου άποψη είναι η εξής.
    Γεννιόμαστε με μνήμες στα γονίδια μας, τις οποίες τις κουβαλάμε πολλές γενιές.
    Έχω μνήμες από τότε που ήμουν 2 μηνών (απίστευτο!!) Θυμάμαι πως ένιωθα σα βρέφος και γι`αυτό μπορώ να κάνω αυτήν την παρατήρηση.
    Δεν πιστεύω πως εμπειρίες ή γεγονότα στη ζωής μας μπορούν από μόνα τους να μας δώσουν υποτακτικά ή Κυριαρχικά στοιχεία. Όπως και τα φετίχ που έχει ο καθένας μας, πιστεύω πως δεν είναι αποτέλεσμα βιωμάτων. Πχ μου άρεσαν και συνεχίζουν να μου αρέσουν τα ιατρικά εργαλεία. Στην θέα τους και μόνο από πολύ μικρή έβγαζα μια έντονη σεξουαλική διάθεση, όπως επίσης με κάποια συγκεκριμένη μυρωδιά (αυτήν την έχασα δεν μπορώ πια να την βρω για να σας πω πια είναι   ).
    Όταν ήμουν 5 χρόνων ζητούσα επίμονα από τη μαμά μου, να μου πάρει μια βαλίτσα με ιατρικά εργαλεία (παιχνίδια). Ο λόγος ήταν πως όταν έπαιζα με αυτά ένιωθα φοβερά σεξουαλικά! Ήθελα να βάζω τις φίλες μου να με εξετάζουν.
    Αυτό τι σημαίνει; Ότι είχα κάποιο βίωμα νωρίτερα; Όχι δεν είχα.
    Όπως επίσης μια συγκεκριμένη μυρωδιά. Όταν τη μύριζα έμπαινα αυτόματα σε μια περίεργη, όμορφη κατάσταση.
    Αυτές είναι σκέψεις μιας απλής υποτακτικής και όχι ενός επιστήμονα, δείξτε κατανόηση.......   
     
  8. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    SM_Art_Lady wrote:
    "ουτε μπορει να αναγαγει την ανθρωπινη σκεψη σε επιστημολογια".

    Και όμως, αγαπητή Εύα. η επιστήμα έχει αναγάγει τη σκέψη του ανθρώπου σε επιστημολογία από το 1880 και έπειτα.

    Τέλος πάντων, εγώ νομίζω ότι είναι συνδυασμός. Κάποια στοιχεία δίνονται, με τη μνήμη του κυττάρου ή του DNA (γονιδίου), και άλλα αποκτώνται, με την άσκηση, την πειθώ κ.λπ.

    Τι από αυτά υπερισχύει; Για να απαντήσει κανείς σε αυτή την ερώτηση θα πρέπει να αναλύσει την ψυχική κατάσταση του κάθε ατόμου για να βγάλει μια άκρη. Δεν μπορούμε να βγάλουμε ένα γενικό συμπέρασμα.

    Πολύ ωραίο θέμα, αλλά θέλει ώρες συζήτησης και ανάλυσης.
     
  9. Elysium

    Elysium Contributor

    Προσωπική μου άποψη είναι πως ο άνθρωπος δεν «κουβαλάει» μνήμες από κάπου όταν γεννιέται.
    Είναι απλά αυτά τα 20.000-120.000 γονίδια στο DNA που μας καθορίζουν βιολογικά και μας προδιαθέτουν για ορισμένες συμπεριφορές. Πολλοί επιστήμονες υποστηρίζουν πως αν δεν υπάρξουν τα εξωτερικά ερεθίσματα δε θα ευδοκιμήσουν ποτέ αλλά και το ότι ορισμένα εξωτερικά ερεθίσματα μπορούν να υπερκαλύψουν τις έμφυτες προδιαθέσεις μας και να μην τις αφήσουν να αναπτυχθούν ποτέ.
    Σε λίγο καιρό θα μπορούμε να επέμβουμε στα γονίδια και θα καταφέρουμε να δημιουργήσουμε ανθρώπους που δεν θα έχουν άρρωστες τάσεις προς το σαδισμό, μαζοχισμό και τις λοιπές «BDSM» συμπεριφορές  
    Ίσως και πολλές άλλες για να ελεγχόμαστε πιο εύκολα........ αλλά αυτό είναι ένα άλλο threa(t)…
     
  10. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Re: Έμφυτη ανάγκη ή αποτέλεσμα εμπειριών το BDSM

    Γνωρίζετε πόσες γυναίκες σε όλο τον κόσμο δεν έχουν νιώσει την ικανοποίηση του σεξ; Εκατομμύρια …και αφού όλες αυτές οι γυναίκες δεν μπόρεσαν να νιώσουν τον έρωτα μέσα στα όρια του νορμάλ μήπως τελικά δεν πρέπει να θεωρούμαι και τόσο νορμάλ μια συγκεκριμένη τακτική για ικανοποίηση στο σεξ?
    Η μήπως όλες αυτές οι γυναίκες είναι άρρωστες?
    Επίσης λένε ότι η αναπαραγωγή είναι μια φυσική ανάγκη ένα ένστικτο που μοιραία οδηγεί τους ανθρώπους εκεί τότε γιατί το σώμα των γυναικών αυτών δεν λειτουργεί ?
    Μήπως έχουμε παρουσιάσει ¨¨νορμά먨 κάτι που μπορεί να μην είναι για όλους βάζοντας μάλιστα οδηγίες ?


    Αγαπημένε μου Lost boy μάλλον αστειευόσουν     
     
  11. Για να περναω την ωρα μου,εσυ ?

    Υπαρχει και ενστικτο λογικης ρε συ Ευα και δεν το ξεραμε ?

    Οχι δεν εχει εξηγησει ΟΛΑ τα φαινομενα,εγω απλα μιλησα για καποια που ΕΧΕΙ εξηγησει και εσυ αγνοεις,και αυτα τα ειναι τα ΕΝΣΤΙΚΤΑ,δηλαδη οι 2 εμφυτες αναγκες του ανθρωπου,

    Και ΟΧΙ οι τεχνητες αναγκες οπως ειναι το βδσμ,

    Δεν μπορει να αναγει την ανθρωπινη σκεψη σε επιστημολογια,πλακα μας κανεις,ετσι ?

    Πραγματικα δε μπορει να εισαι τοσο ασχετη.

    Εχεις ακουσει για Ψυχολογια ?
    Εχεις ακουσει για Βιοχημεια ?
    Εχεις ακουσει για Κοινωνιολογια ?

    Τελικα εχεις παρει χαμπαρι οτι ζεις στο 2006 ?

    Τρια πουλακια καθονταν...
     
    Last edited: 3 Σεπτεμβρίου 2006
  12. Re: Οι πλαγιες οδοι σεξουαλικης εκφρασης.

    Που στο γερο δαιμονα ειπα εγω οτι το σεξ ειναι μονο για αναπαραγωγη ?!?!?!?!?!??!?!??!?!

    ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν ειναι μονο γι αυτο,εγω απλα ειπα οτι το σεξ ειναι ενστικτο,και σαν ενστικτο καλη μου το μονο που προσπαθει να κανει ειναι να βρισκει οδους προς ικανοποιηση,

    Αν δεν ικανοποιηθει αμεσα τοτε βρισκει και αλλες πλαγιους οδους,οπως και το βδσμ,

    Ευα δε θα σου κανω μαθημα ψυχολογιας οταν δεν ξερεις ουτε τα ΒΑΣΙΚΑ περι ανθρωπινης συμπεριφορας και σεξουαλικοτητας πραγμα που οφειλες να ξερεις μονο και μονο σαν το ελαχιστο δειγμα σεβασμου προς το αντικειμενο που τοσο λες οτι αγαπας,

    τελικα αγαπας τιποτα αλλο περαν του εαυτου σου ?