Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ένα μικρό σοκ...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Εμπειρίες' που ξεκίνησε από το μέλος Sumisa, στις 14 Ιουλίου 2008.

  1. Tropical_Storm

    Tropical_Storm Regular Member

    Re: Απάντηση: Ένα μικρό σοκ...

    Αλλο να δηλωνει switch, και αλλο να δηλωνει ο,τι τον βολευει ανα πασα στιγμη για να πηδηχτει.

    Δεν το λεω καθολου ειρωνικα. Μου ετυχε και εμενα, και σε βεβαιωνω πως το σοκ ειναι μεγαλυτερο, και σε ξενερωνει εντελως, και βεβαια φερνει τη σχεση στο τελος της. Δυστυχως ειναι αρκετοι αυτοι που απλως παιζουν με το ολο θεμα. Το κριμα ειναι οτι οταν εισαι καινουργια, την πατας στην αρχη, γιατι δεν ξερεις πως να αξιολογησεις ποιος λεει ψεμματα και ποιος την αληθεια.
     
    Last edited: 15 Ιουλίου 2008
  2. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Για να απαντήσω έβαλα τον εαυτό μου στη θέση σου και υποθέτω θα με σόκαρε.
    Στα αρχικά μου βήματα υποθέτω θα με σόκαρε ακόμη περισσότερο.
    Όπως και νάχε, θα του το ανέφερα και θα παρακαλούσα να το συζητήσουμε, προσπαθώντας να μην κρίνω. Αν τελικά μου έλεγε πως είναι switch πιθανόν να είχαμε πρόβλημα, λόγω των προσωπικών μου πεποιθήσεων και αναγκών. Το να τον δω ή έστω να σκεφτώ πως μπορεί να είναι στα 4 και να υπηρετεί και να υπακούει κάποια και να το απολαμβάνει, στα μάτια μου ακυρώνει την Κυριαρχικότητα του προς εμένα. Θα ήταν οκ μόνο αν η σχέση μας ήταν απλά σεξουαλική και παροδική. Τονίζω πως δεν αναφέρομαι σε φετιχιστικές πρακτικές ή Sm στα πλαίσια μιας σεξουαλικής συνεύρεσης, δεν διαβρώνεται στα μάτια μου η Κυριαρχικότητα του αν απολαμβάνει πόνο, ή του αρέσουν συγκεκριμένα σημεία στο σώμα μιας γυναίκας, αλλά σε σχέση Κυρίαρχης/ υποτακτικού. Πέραν τούτου θα τσαντιζόμουν πιθανόν που μου έκρυψε μια τόσο σημαντική πληροφορία στα αρχικά στάδια του "ψαχουλέματος".
    Αλλά αυτή είμαι εγώ, όντας η ίδια μονολιθική και ψυχαναγκαστική, έχω ανάγκη από ανάλογο Κυρίαρχο.
     
  3. TangoHotel

    TangoHotel New Member

    Θαπρεπε να το χαιρεσαι, ο καλυτερος Top ειναι αυτος που εχει βρεθει στη θεση του bottom και μαλιστα ηταν καλος σ αυτο. Για τους υπολοιπους απλα δεν βρεθηκε ακομα η ευκαιρια, αμα μπορεσουν να το παραδεχτουν καποτε και να βρεθουν ισως και μια φορα στην αλλη πλευρα, θα ανοιξει ενας νεος κοσμος που δεν υποπτευονταν, στις ευκαιριες τους σαν Tops.Η υπερτατη ηδονη ειναι να δινεις, σε οτιδηποτε στη ζωη, και αυτη ειναι η ηδονη του bottom. Φυσικα και ο Top ειναι δοτικος, αλλα στην κλιμακα ευχαριστησης σιγουρα οι subs βρισκονται ψηλοτερα. Οσοι ειναι BDSM lifestylers Tops το ξερουν καλα αυτο και αυτο ειναι που τους κραταει σε αυτο το στατους. Ας μην αναφερω βεβαια τις περιπτωσεις που εχω συναντησει κυριως FemDoms που πολυ συχνα επιζητουν να βρεθουν στην αλλη πλευρα, και αυτο το αποδιδω σε πολλους λογους, ο σπουδαιοτερος απο τους οποιους νομιζω ειναι οτι οι πρωτογενεις ρολοι των φυλλων ειναι οι γυναικες να κατευθυνουν τους ανδρες οντας υποτακτικες . Πολυπλοκο ακουγεται, αλλα μια ματια τριγυρω το αποδεικνυει.
     
  4. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Αυτό δείχνει περισσότερο άτομο με ειλικρινή διάθεση πειραματισμού, όχι κάποιο "αξιακό κριτήριο". Επιπλέον, η (όποια) "αξία" έγκειται στην ταύτιση της (όποιας) θέσης με την ψυχοσύνθεση ενός εκάστου και στην απόλαυση που δέχεται.
     
  5. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Θεωρώ την αναγωγή μιας προσωπικής άποψης και θέσης σε κανόνα το λιγότερο άστοχη.
     
  6. Lady_in_Black

    Lady_in_Black MindGames


    Χαίρομαι που δεν ήμουν η μοναδική που το είχε παρατηρήσει/προσέξει/ Λάβει υπόψη .





    Δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό.. Είναι καθαρά η άποψη μου. Από εκεί και πέρα όποιος ενοχλείτε… εεε τι να πω, πρόβλημα του..





    Υ.Γ Όποιος έχει τι μύγα μιγιάζετε? η όποιος έχει τι σφήγκα σφίγγετε?
     
  7. TangoHotel

    TangoHotel New Member

    xaxaxaxaxaxaxaxa
    Ποσταρω ενα μηνυμα το μηνα που μπαινω εδω μεσα και το μονο που βλεπω ειναι δηκτικα σχολια. Μαλλον για να μην γινεται αυτο θα πρεπει να βαλω κανα signature 2 μετρα που να περιεχει ολοκληρο κειμενο σαν τα ψιλα γραμματα των συμβολαιων. Αμ δε..

    Τουλαχιστο με κανετε και γελαω
     
  8. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Ένα μικρό σοκ...

    TangoHotel, δεν βλέπω γιατί μπορεί να κρίνεις το σχόλιο της lara[E-p] ως "δηκτικό".
    Είναι βεβαίως σαφές ότι διαφωνεί μαζί σου, και εκφράζεται κατά την άποψή μου εξαιρετικά εύστοχα,
    εκθέτοντας με 13 μόνο λέξεις αυτό που θα προσπαθήσω τώρα εγώ να αναλύσω με 500,
    αλλά "δηκτική", δεν είναι.

    Η παρακάτω απάντηση, αφορά και την Lady in Black και την ενόχλησή μου από το post της.

    Αυτό λοιπόν που τόσο ολοκληρωμένα, παρ' όλη τη λακωνικότητα, λέει η lara, είναι ότι δεν μπορεί
    η προσωπική άποψη (εγώ θα έλεγα "η προσωπική αίσθηση") του καθ' ενός μας, να ανάγεται
    σε κανόνα, σε γενική αρχή, σε κάτι που έχει γενική κι απόλυτη ισχύ.
    Γιατί δεν μπορεί (ή, έστω, δεν πρέπει); Μα το λες μόνος σου: "μια ματια τριγυρω το αποδεικνυει".
    Οι "ματιές" τριγύρω, αγαπητέ μου, δεν αρκούν, δυστυχώς, γιά να διαμορφώσουν ορθές, ολοκληρωμένες
    και εμπεριστατωμένες απόψεις, λόγω ακριβώς του ότι στερούνται σοβαρών αποδεικτικών στοιχείων.
    Οι "ματιές τριγύρω", μακράν απέχουν από το να αποτελούν μελέτες, και δη μελέτες που πραγματοποιήθηκαν
    στη βάση κάποιας επιστημονικής μεθοδολογίας.
    Ακόμη και τέτοιες όμως, μελέτες δηλαδή και στατιστικές θεμελιωμένες επιστημονικά, αναφέρουν
    πάντα ένα περιθώριο σφάλματος. Εδώ υπάρχει η τάση να το ξεχνάμε μόνιμα αυτό, και αντίθετα
    να τοποθετούμαστε στη βάση των δικών μας προσωπικών παρατηρήσεων, αναγκών, τάσεων, κλίσεων,
    ροπών και επιθυμιών, σαν να είναι αυτές απαρέγκλιτα και υποχρεωτικά κοινές γιά όλους ανεξαιρέτως.
    Μα δεν είναι...

    Αν διενεργήσω ένα άτυπο poll μεταξύ φίλων, π.χ. γιά το ποιό είναι το αγαπημένο τους χρώμα,
    είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η πλειοψηφία θα απαντήσει "το κόκκινο". Ας υποθέσουμε, ότι ολόκληρη η παρέα
    απαντά "το κόκκινο"... Είναι στοιχειωδώς απαραίτητο να μην ξεχνώ, ότι αυτό, δεν σημαίνει αυτόματα
    ότι όλοι οι άνθρωποι στη Γη, προτιμούν το κόκκινο. Και παράλληλα στοιχειωδώς λογικό, να μην
    πέσω στην παγίδα να πιστεύω ότι κατέχω την απόλυτη αλήθεια γιά τις πανανθρώπινες προτιμήσεις
    ως προς τα χρώματα. Και, επιπλέον, να το διατυμπανίζω ως καταστάλαγμα ενδελεχούς μελέτης...

    Είναι απόλυτα θεμιτό βεβαίως, να πω ότι "πιθανώς", "σύμφωνα με την εμπειρία μου", ή "σύμφωνα
    και με την άποψη άλλων που τη μοιράστηκαν μαζί μου", το κόκκινο υπερισχύει στις προτιμήσεις.
    Και πάλι όμως, δεν πρέπει να αποκλείω τα ενδεχόμενα είτε το συμπέρασμά μου να είναι λαθεμένο
    λόγω ελλιπών στοιχείων, είτε να είναι ορθό, και παρ' ολ' αυτά, να υπάρχουν κάποιοι που προτιμούν το μαύρο...

    Κατ' αυτή τη έννοια λοιπόν, ενοχλούμαι όταν αισθάνομαι να με σπρώχνει κάποιος μέσα σ' ένα κουβά, λέγοντας:

    Με μιά "απλή ματιά" λοιπόν, καταλήγουμε στο ασφαλές συμπέρασμα ότι "κανείς δεν είναι ότι δηλώνει".
    Λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να το δεχτώ αυτό. Γιατί οι "πολλές αλλαγές στα status", μπορεί να λένε "αρκετά",
    αλλά δεν μπορούν να τα πουν όλα...

    Βεβαίως, εδώ

    υπάρχει ένα "σχεδόν", που κάνει τεράστια διαφορά. Μπορεί και πάλι να διαφωνώ,
    πιστεύοντας προσωπικά ότι "σχεδόν" όλοι είναι αυτό που δηλώνουν, αλλά μιά και το "σχεδόν"
    είναι μιά έννοια σχετική και από τη μιά και την άλλη πλευρά, η διαφορά θα μπορούσε πλέον
    να θεωρηθεί αμελητέα.

    Ομοίως κι εσύ, αγαπητέ TangoHotel, εκφράζεσαι με τρόπο ανυπόστατα απόλυτο όταν λες:

    Που τα στηρίζεις αλήθεια αυτά; Πως τα γράφεις, χωρίς τουλάχιστον ένα "κατά τη γνώμη μου";
    Έχεις γνωρίσει όλους τους Tops; Έχουμε μήπως συναντηθεί οι δυό μας, και δεν το θυμάμαι;
    Πως κρίνεις ότι εγώ θα ήμουν καλύτερος Top, αν είχα υπάρξει bottom; Πέραν τούτου, με ποιά
    στοιχεία λες λίγο πολύ, ότι θα ήθελα κάποια στιγμή να βρεθώ στην άλλη όχθη, αλλά δεν το τολμώ;



    Ελπίζω να έγινα κατανοητός. Δύσκολα άλλωστε, θα μπορούσα να ήμουν αναλυτικότερος.
    Όλ' αυτά βεβαίως, δεν έχουν να κάνουν μόνον με το φόρουμ αυτό. Αποτελούν βασικές
    μεθοδολογικές αρχές στην διαπροσωπική επικοινωνία γενικά. Τόσο βασικές, που γι' αυτό
    ακριβώς το λόγο, το να μην τις σέβεται κανείς, συνεπάγεται συνήθως την πρόκληση
    λιγότερο ή περισσότερο έντονης ενόχλησης προς άλλους...


    Γιά να έλθω λίγο πιό κοντά στη θεματολογία του φόρουμ κλείνοντας,
    να πω ότι πρέπει επιτέλους να γίνει κάποια στιγμή κατανοητό και σεβαστό
    (επειδή κάποια πράγματα που γιά μένα τουλάχιστον είναι αυταπόδεικτα και αδιαμφισβήτητα,
    υπάρχει προφανώς η τάση να γίνονται συζητήσιμα και διαπραγματεύσιμα) το ότι
    όπως υπάρχουν προφανέστατα άνθρωποι που η σεξουαλικότητά τους μπορεί να έχει
    διαφορετικές εκφάνσεις και να παίρνει κατά περίπτωση ή κατά περιόδους αντίθετες κατευθύνσεις,
    έτσι, υπάρχουμε και κάποιοι που (από φύση ή επιλογή, αυτό είναι μιά άλλη κουβέντα)
    κινούμαστε πάντα προς την ίδια κατεύθυνση, που μας ελκύει αν θέλετε πάντα ένα φύλο
    ή μιά ψυχολογία, που είμαστε είτε πάντα Κυρίαρχοι είτε πάντα υποτακτικοί,
    είτε μόνιμα άντρες, είτε μόνιμα γυναίκες.

    Δεν μπορώ να διανοηθώ, το πως μπορεί να θεωρούμαστε πλέον, οι straight, ή οι straight Doms και subs
    όντα μυθικά, σαν άλλοι Άη Βασίληδες ή σαν Χιονάνθρωποι των Ιμαλαϊων...  
     
  9. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Ένα μικρό σοκ...

    Σιγα το σοκ!!
    Αμα εκανε καλα την δουλεια του, δεν πειραζει τι ηταν.
    Για φαντασου να γνωριζες κάποιον που να τα κοτερα, να η Jaguar, να τα χρυσαφια , και να αυτοκινητο δωρο, τα λουλουδια να πηγαινοερχονται καθημερινα......και καποια στιγμη να τον δεις στις εφημεριδες να τον μαζευουν για ακαλυπτες επιταγες κι εσυ να μην εχεις πάρει τιποτα.. Εκεί να δεις σοκ!
     
  10. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Re: Απάντηση: Ένα μικρό σοκ...

    Αυτο αγαπη μου δεν λεγεται σοκ αλλα εγκεφαλικο!
    Σου στραβωνει το στομα και σου φτανει στο αυτι! 
     
  11. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    μου αρεσει που το παρελθον του αντρα σοκαρει την γυναικα ......
    Κυριες μου ... στα 40 μου εχω μαθει πως ... αμα ομολογησετε τον προσωπικο σας αριθμο (αντρων) ... θα σοκαρετε ακομα και τον Θεο ....
     
  12. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Re: Ένα μικρό σοκ...

    Ο Θεος σημασια δεν δινει με το ποσους εχει παει μια γυναικα. Ενας αντρας ομως δινει. Το προσπερναει ομως ( με βαρυα καρδια) αν του πεις ενα χαμηλο αριθμο και τον διαβεβαιωσεις οτι αυτος ειναι ο καλυτερος απ'ολους. Αντε να βρει τον ακριβη αριθμο. Σαμπως τον κραταμε και εμεις? Κοντερ δεν εχουμε βαλει ακομα να μετραει τα χιλιομετρα.