Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Έρως Πόλεμος

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Art and Literature' που ξεκίνησε από το μέλος Dolmance, στις 20 Ιουλίου 2008.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    [nomedia=""]YouTube - Broadcast Yourself.[/nomedia]



    Ποια ήταν η αφορμή για τις πρώτες συγκρούσεις στην ιστορία του ανθρώπινου είδους;
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  2. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Έρως Πόλεμος

    Την κατάρα μου νάχεις. Τα σκυλάκια είναι θηλυκά!
     
  3. female

    female Contributor



    Τελικά το ξεκαθαρίσαμε αν μιλάμε εδώ για τον πόλεμο στον έρωτα ή για το πόσο γουστάρουμε τον πόλεμο;

    Αν είναι το δεύτερο....




     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  4. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  5. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Έρως Πόλεμος

    Βέβαιη στύση....

     
     
  6. female

    female Contributor




    Γαμάνε! Αυτή το ξέσκισε τελικά...





     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  7. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Απάντηση: Έρως Πόλεμος

    [nomedia]www.youtube.com/watch?v=aDGG48EueFY&feature=related[/nomedia] αφιερωμενο ξερει... 
     
  8. echo

    echo ***

    Re: Απάντηση: Έρως Πόλεμος


    O σουρεαλισμός της συνεχούς εμπνεύσεως,ο έρωτας,η μνήμη, η διάθεση της λήθης,η ζωή.



    Milano Teatro Arcimboldi-19-07-08-Hang down your head






     
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  9. Elysium

    Elysium Contributor

    Fight Spawn of the damned, bring down the heavens
    Smash in the gates, burn them down.
    You must accept the fate that you've chosen
    You will obey your destiny


    I cheated myself for love
    Love unconditional
    Now just to see her face
    I've lost it all...


     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  10. Vermilion

    Vermilion Regular Member

    Απάντηση: Έρως Πόλεμος

    [nomedia=""]YouTube - Broadcast Yourself.[/nomedia]
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  11. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Έρως Πόλεμος

    Η δολοφονία, έστω και ως μία εκ των Καλών Τεχνών (Thomas de Quinsey), δεν είναι τέκνο Έρωτος.
    Ωστόσο, ο Έρωτας, όπως και η Δικτατορία στην Πολιτική, αποτελεί καθεστώς εκτάκτου ανάγκης. Που σημαίνει ότι η Ισχύς ή, εν προκειμένω, η θυμική υπερσυμπύκνωση της Κατακτητικής έξαψης, καθιδρύεται εκτός σφαίρας νόμου και παράγει ίδιον νόμο, καταργώντας τον παλαιό. Η ολοσχερής εξόντωση του υπαρκτού είναι η conditio sine qua non του Νέου.
    Αλλά κάθε εκτροπή από την ισχύουσα σύμβαση πυκνώνει άμετρα τα δύο άκρα του διανύσματος Εχθρός - Φίλος και συμπιέζει τη 'μεσότητα'. Έτσι ώστε ο υπέρτατος φίλος να είναι δυνητικά και ο πιό επικίνδυνος εχθρός. Στις συνθήκες αυτές το προσκήνιο κατακλύζεται από δυνάμεις φονικές και αυτοκτονικές. Κατάκτηση σημαίνει προσάρτηση, εδαφική ή ψυχική επικυριαρχία, εν τέλει Αναγνώριση του αυθέντη, από τον υποτελή.
    Οι άνθρωποι, ως γνωστόν, δεν είναι αερικά, είναι αδηφάγα αιλουροειδή - όσο κι αν μερικοί εκτονώνουν τα πάθη τους ως ατακτούλες Σταχτοπούτες. Δεν έχουν σχέση με το ψευδαισθητικό όραμα ενός παιγνιώδους ξωτικού, όπως ο homo ludens. Ακκίζονται με σκανταλιές, αλλά όταν διακυβεύεται η ύπαρξη, κάνουν πόλεμο. Δηλαδή εξοντώνουν ή εξοντώνονται, συμβολικώς ή εν τοις πράγμασιν, ανάλογα με τις διακυμάνσεις της αυτοσυντηρητικής ενόρμησης και το στρόβιλο του Πάθους για Αναγνώριση ή Συνταύτιση με τον Άλλον. Η Συνταύτιση προϋποθέτει ανάλωση όλων όσα της αντιστέκονται, τουτέστιν καταβρόχθιση ως σάρκωση του Εαυτού στον Άλλο. Εδώ έγκειται ο κανιβαλισμός του ερωτικού πάθους. Και οι διακινδυνεύσεις του.
    Με όρους χαρτοπαικτικούς: όσες φορές κι αν συνετά οι παίκτες 'πάνε πάσο', εντέλει θα σπρώξουν τα ρέστα τους, ακόμα και με ένα διπλό στο χέρι, επειδή δεν δύνανται να πράξουν αλλιώς. Το ερώτημα είναι γιατί αποφάσισαν να παίξουν. Και η απάντηση είναι: La fortuna, με την αναγεννησιακή της πολυσημία.
     
    Last edited: 7 Σεπτεμβρίου 2008
  12. camera_obscura

    camera_obscura Regular Member

    Με το παραπάνω post σας Dolmance, συνοψίζετε πολλά απ' όσα έχω πει διάσπαρτα κατά καιρούς και απαντάτε με νηφαλιότητα σε ορισμένα ερωτήματα που σας έχω θέσει. Κυριακή με τις καμπάνες να χτυπούν αλύπητα, αδιαφορώντας πανηγυρικά για το γεγονός ότι η έβδομη μέρα είναι για ξεκούραση κατά τας γραφάς, με οδηγείτε στο να συνοδεύσω τον πρωινό καφέ με λαϊκό πρόγραμμα:

    Δε θέλω να 'μαστε ούτε φίλοι ούτε εχθροί
    Θέλω να μη θυμάμαι
    κι ούτε να ξέρω πού θα πας και ποια είναι αυτή
    Θέλω ένα όνειρο μονάχα να 'ναι
    κι όταν ξυπνήσω το πρωί να είσαι εκεί
    για να μου πεις να μη φοβάμαι

    Με τρώνε τα δάχτυλά μου να κάτσω να αναλύσω τους παραπάνω στίχοι. Τι σημαίνει άραγε αυτή η παραίτηση από την πολεμική προς εξορκισμό της απουσίας; Πώς ο άλλος ακυρώνει, ή έστω αναστέλλει, με την παρουσία του τον φόβο; Θα το αφήσω όμως για την ώρα και θα κάτσω να απολαύσω τον μεταπάνκ συνδυασμό ζεϊμπέκικου και κωδωνοκρουσίας.

    Καλή σας μέρα

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014