Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Έρως, bdsm ξέρεις;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Noardos, στις 5 Ιανουαρίου 2012.

Tags:
  1. Απάντηση: Έρως, bdsm ξέρεις;

    Ο ερωτας δεν είναι ούτε λίγος ούτε φτωχός κατά την άποψη μου. Είναι απλά ανεξάρτητος και είτε υπάρχει είτε όχι. Απο την στιγμή που μιλάμε για D/s και Μ/s είναι δεδομένο πως δεν υπάρχει μόνο έρωτας διαφορετικά ακυρώνεται η υπόσταση της σχέσης.
     
  2. Noardos

    Noardos Regular Member

    Απάντηση: Έρως, bdsm ξέρεις;

    Μήπως εν τέλη ο έρωτας είναι "λίγος", με την μέχρι τώρα αντίληψή του που διατυπώθηκε ("Έρως ανίκατε μάχαν...") διότι το τελικό συναίσθημα - αποτέλεσμα που κυριαρχεί μέσα σε μία τέτοια "φτασμένη" σχέση είναι η ευτυχία που συμπεριλαμβάνει και την Πλατωνική αντίληψη - μορφή του έρωτα;
     
    Last edited: 18 Ιανουαρίου 2012
  3. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Έρως, bdsm ξέρεις;

    Είναι θέμα ανθρώπου, όχι οντολογίας του έρωτα. Πράγματι, κάποιοι, για τους λόγους τους, δεν πολυνοιάζονται για τον έρωτα και συμβαίνει συγχρόνως να είναι BDSMers.

    Η καταπάτηση των συναισθημάτων εντείνει πολύ την μαζοχιστική ερωτική απόλαυση, είναι μια εξαιρετικά εθιστική μαζοχιστική τζούρα και το λέω μετά λόγου γνώσης. Πιστεύω πως αυτή την απόλαυση την χαλαλίζουν ενίοτε και σαδιστές Κυρίαρχοι στον εαυτό τους. [βλ. "αντεστραμμένος μαζοχισμός"]

    Αμφιβάλλω αν γίνεται καλό BDSM μεταξύ δύο ερωτευμένων, αμφιβάλλω αν τους νοιάζει.

    Από την άλλη πλευρά, ο έρωτας σε σαφώς και εντόνως σαδομαζοχιστικό background κάνει το BDSM να θυμίζει γλόμπο μισοκαμένο και σκονισμένο δίπλα σε ηφαίστειο που εκρήγνυται σε ώρα ηλιοβασιλέματος...
     
  4. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur


    Οι περισσότεροι άνθρωποι στο BDSM αγαπάνε υπερβολικά την απόσταση και την ελευθερία.
    Ο έρωτας για μένα δεν έχει ούτε την απόσταση του "Σας", ούτε την ελευθερία. 'Η τουλάχιστον κι αν λες "Σας" νοιώθεις σαν να λες "Σου".Στο BDSM πρέπει να είναι πολύ χαρισματικό και καλόψυχο κάποιο άτομο για να μπορέσει να σε κάνει να λες "Σας" και να νοιώθεις "Σου".
     
  5. GCHL

    GCHL Hijo de la Luna

    Απάντηση: Έρως, bdsm ξέρεις;

    Μα που πήγε βρε παιδιά ο ρομαντισμός σας? Πόσο μακριά έχει πετάξει το "γλυκό πουλί της νιότης" σας? Μόνο ικανοποίηση φαντσιώσεων και σάρκας με αρκετή δόση εγωισμού διακρίνω σε οποιαδήποτε πλευρά του BDSM σας αρέσει ν' ανήκετε. Υπάρχει η ζωώδης έλξη που όλοι νιώθουμε λόγω του γενετήσιου ενστίκτου των θηλαστικών που μας σφραγίζει με τη γένησή μας, αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη:
    α] Η ύπαρξη του έρωτα δεν ξεφτίζει μια σχέση, αλλά την κρατάει ζωντανή, πριν και μετά από μιά session.
    β] εν πάσει περιπτώσει ακόμη κι αν δεν οφελεί μια τέτοια σχέση ιδιαίτερα, δεν τη βλάπτει κιόλας.
    γ] δεν μιλάμε για σχέση ερωτικής μαρμελάδας, αλλά για δόσιμο κορμιού, μυαλού και ψυχής, κι αυτό, είτε μας αρέσει είτε όχι, μόνο ο έρωτας μπορεί να το δόσει!
    δ] Μπορεί κάποιοι να μην θέλουν να σκεφτούν τι νιώθει ο άλλος στη ψυχή και στο μυαλό του σε μια διαδικασία BDSM, παρά μόνο να βλέπουν ψυχρά τις αντιδράσεις του σώματός του κι αυτό μου μοιάζει ατομιστικό. Ο έρωτας όμως σε κάνει να μοιράζεται την σωματική ευχαρίστηση και τα συναισθήματα με την άλλη πλευρά, ξεφεύγει από σεξουαλικό παιχνίδι ρόλων και γίνεται κοινή ευχαρίστηση για τους συμμετέχοντες, που τους δένει σ' έναν ανθρώπινο ολοκληρωμένο δεσμό [όχι για γάμο], ακόμη κι αν διαρκέσει έστω για λίγες συνευρέσεις.
    ----- Μπορεί να σας ακούγονται πολύ ρομαντικά κι εξωπραγματικά όλα αυτά, αλλά αν κάνουμε δημοψήφισμα, σχετικά με το πότε είχαμε καθένας μας τις καλύτερες εμπειρίες, οι περισσότεροι θα παραδεχτείτε πως νοσταλγείτε κάποια σχέση σας που ο θεός Έρωτας είχε βάλει εκεί την αδιόρατη και μοιραία πινελιά του!
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Έρως, bdsm ξέρεις;

    Η αλήθεια είναι ότι στο BDSM μπορεί κανείς να νιώσει την ένταση και την εγγύτητα χωρίς πραγματικά να υπάρχει η (επικίνδυνη) εγγύτητα. Στον σκέτο σαδομαζοχισμό, χωρίς τις συμβατικότητες και χωρίς το δίχτυ ασφαλείας που προσφέρουν τα θεμέλια του BDSM, όπου η εγγύτητα, πραγματική και φαντασιακή βγάζει σπίθες, ο έρωτας παίρνει τελείως άλλη διάσταση.
    Φίλτατε νεοφερμένε,

    ο έρωτας για τον καθένα είναι άλλο πράγμα και όχι σταθερό σε κάθε εποχή της ζωής του. Εγώ έτσι αντιλαμβάνομαι τα πράγματα στην τρέχουσα συγκυρία, νιώθω ότι μαζί έρωτας και BDSM ξεχειλάνε από τα καλούπια και παράγουν κάτι τελείως διαφορετικό και σαφέστατα μη κεκανονισμένο, έντονο, άγριο και σαδομαζοχιστικό. Εσύ το έχεις δει προς το συντροφικό το θέμα, ε τι να κάνω, δεν το έχω, αυτό, μόνο στα βανιλλοερωτευμένα νιάτα μου και τότε χωρίς ιδιαίτερη ζέση.

    Οι δικές μου καλύτερες εμπειρίες ήταν πολύ πιο έντονες, γλυκά πράγματα οι αδιόρατες πινελιές αλλά είναι για να ομορφαίνουν στιγμές, δεν χαράζουν ψυχές, τουλάχιστον όχι τη δική μου.

    Στο κάτω κάτω, επέμενα πως ο έρωτας δεν είναι "λίγος" το καλούπι BDSM είναι κάπως στενό για όλα, εσύ γιατί χαλάστηκες;  
     
  7. GCHL

    GCHL Hijo de la Luna

    Απάντηση: Έρως, bdsm ξέρεις;

    Καθόλου δεν χαλάστηκα! Δεν κάνουμε διαμάχη εδώ κι εγώ πάντα σεβόμουνα την κάθε διαφορετική με την δική μου άποψη, αλλιώς καθόλου δε θα συμμετείχα. Όλα όσα εκφράζουμε είναι υποκειμενικά και δεν τα επιβάλουμε σε κανέναν άλλο. Μπορεί να είμαι λίγο πιο ονειροπόλος αλλά δέχομαι και τις απόψεις κάποιων πιο "προσγειωμένων".