Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Έρωτας: Πόρος ή Πενία;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 3 Σεπτεμβρίου 2008.

Tags:
  1. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Έρωτας: Πόρος ή Πενία;

    Αγαπητέ MindMaster, θέλησα να μη φανώ αγενής απευθύνοντας συστάσεις άμα τη επιστροφεί μου στο forum, αλλά σε νήμα που πραγματεύεται τις διδαχές της Διοτίμας περί Έρωτος, βρίσκω πράγματι απογοητευτική την εκτός θέματος τοποθέτηση συνομιλητών μου, η οποία φέρει το αισθητικό αποτέλεσμα που περιέγραψε ο Dolmance:

     
  2. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Έρωτας: Πόρος ή Πενία;

    I have already pleaded guilty, Εντιμοτάτη.
    Και δεν μου διαφεύγει επίσης, ότι η σύσταση συμμορίας δεν αποτελεί ελαφρυντικό, αλλά δεύτερο αδίκημα.

    Με μόνη ένσταση λοιπόν, το ότι ο έρως που προσεβλήθη δεν ήτο ο διδαχθείς από τη Διοτίμα στο Σωκράτη, αλλά ο εκκολαπτόμενος μεταξύ Dolmance και SM Art Lady (ευνόητες εδώ οι διδαχές), επικαλούμαι την επιείκειά σας...
     
  3. blindfold

    blindfold Contributor

    τρέμω, αληθορίζω και είμαι ικανός να κάνω όλα εκείνα τα οποία φοβόμαστε ...

    ευτηχώς είμαι ανέραστος ...  
     
  4. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Έρωτας: Πόρος ή Πενία;

    Τον αγνοώ, τον ταραχοποιό.

    Ας μη μας διαφεύγει ότι ο σωκρατικός Έρωτας είναι διαδικασία αποκάλυψης της Ομορφιάς, από τα συγκεκριμένα προς τα αφηρημένα, έως ότου ο νους φθάσει να διανοίξει το δρόμο προς την ίδια την Ιδέα της αμετάβλητης υπερβατικής Ομορφιάς. Όταν την καρπωθεί, έχει κατακτήσει την Αθανασία.
    Άλλον Έρωτα είχα κατά νου, γήινο, σαρκικό, αιμάσσοντα. Μια παραφορά των αισθήσεων ως την παραφροσύνη, στις περιδινήσεις της οποίας ο Νους καταρρέει, διάτρητος και η επιθυμία της κατίσχυσης μεταμορφώνεται σε ανάγκη Αναγνώρισης τόσο απελπισμένη ώστε να αναλώνει το αντικείμενο της, κατασπαράζοντας το. Ο Έρωτας είναι, ταυτόχρονα μια αυτοκτονική εφόρμηση προς την απόλυτη Κυριαρχία. Κατά τούτο ομοιάζει με τον αμιγή, σε αντίθεση προς τον πραγματικό Πόλεμο. Δεν χωρεί, εδώ, διαπραγμάτευση, ίσως ούτε καν απόλυτη καθυπόταξη του Αγαπημένου, αιχμαλωσία και υποδούλωση. Μόνον η συμβολική εξόντωση εγγυάται την απόλαυση της συντριβής του. Αλλά τούτο σημαίνει πως ο ερωτευμένος διακινδυνεύει και τη δική του ζωή.
    Λυγίζουν λοιπόν τα γόνατα, επειδή καταβαραθρώνεται και απειλείται η Ύπαρξη. Έχει κανείς ανάγκη τον αγαπημένο του, όσο και ο μονομάχος τον αντίπαλο - δεν ξιφουλκεί στον αέρα. Πλην όμως, ούτε παίρνει, ούτε δίνει - αποσπά τεμάχια του Άλλου, μέχρι να υποκύψει, δίχως συναλλαγή, χωρίς διάλογο, άνευ συμφωνιών. Ο μόνος κορεσμός του είναι η ιλιγγιώδης πείνα, αυτή καθ' εαυτήν.
    Γι' αυτό ο τετριμμένος και εξορθολογισμένος Έρωτας είναι γελοία κατάντια: Δεν είναι τίποτα από τα παραπάνω και παριστάνει τα μισά. Αλλίμονο σε όποιον εγκαταλείπει την αξιοπρέπεια του έρμαιο αυτής της επονείδιστης ψευδαίσθησης.
     
  5. Emma

    Emma Contributor

    Re: Απάντηση: Έρωτας: Πόρος ή Πενία;

       
     
    Last edited: 4 Σεπτεμβρίου 2008
  6. muscle4master

    muscle4master Regular Member

    Re: Απάντηση: Έρωτας: Πόρος ή Πενία;

      Κατά τα άλλα διαβάζει Πλάτωνα.
     
  7. Elysium

    Elysium Contributor

    muscle4master δεν είναι ιδιαίτερα ευγενικό να σημειώνεις τα ορθογραφικά λάθη στα posts άλλων μελών με ειρωνικό τρόπο. Τι νόημα έχει αυτό το πράγμα;
     
  8. muscle4master

    muscle4master Regular Member

    Έχεις δίκιο. Άσε που η λέξη είναι τριτόκλιτη. Η επιστροφεύς, της επιστροφέως, τη επιστροφεί.
     
  9. Syrah

    Syrah Contributor

    muscle4master τα ουσιαστικά θηλυκού γένους με κατάληξη -η (στη νέα ελληνική), σχηματίζουν κατά κανόνα τη δοτική ενικού με -ει, από όσα γνωρίζω.

    Παραδείγματα:
    η άφιξη, τη αφίξει
    η δύναμη, τη δυνάμει
    η εμφάνιση, τη εμφανίσει
    η συνείδηση, τη συνειδήσει
    η σύγχυση, τη συγχύσει
    η βάση, τη βάσει
    η έλλειψη, τη ελλείψει
    η αντίθεση, τη αντιθέσει
    η τάξει, τη τάξει
    η γνώση, τη γνώσει
    η διάσταση, τη διαστάσει
    η δράσει, τη δράσει

    Στο διαδίκτυο μπορείς ομοίως να αναζητήσεις πολλές νεοελληνικές φράσεις που περιέχουν δοτική.
    Αν έχεις διαφορετική άποψη περί του σχηματισμού δοτικής ή αν η λέξη "επιστροφή" εξαιρείται του παραπάνω κανόνα, ευχαρίστως θα δεχτώ την όποια διόρθωσή σου.


    ΥΓ. Μόλις πληροφορήθηκα ότι η σωστή κατάληξη είναι -η στη λέξη επιστροφή και όχι -ει! Άμα τη επιστροφή μου λοιπόν, muscle4master, ευχαριστώ για την ευγενική διόρθωση.
     
    Last edited: 4 Σεπτεμβρίου 2008
  10. gaby

    gaby Guest

    Παιδί του Πόρου και τις Πενίας... η Ισορροπία δηλαδή; Παιδί της, η Αισθητική άραγε;

    Ως πληρότητα, που διαρκεί για μια τεντωμένη στιγμή βιώνω τον έρωτα.

    Εκείνη τη στιγμή που ούτε έχω ανάγκη, ούτε θέλω, επειδή είμαι.

    Λάμπουν τα μάτια μου και αγαλλιάζει η ψυχή μου. Τα γόνατα λυγίζουν όταν έχει πέσει η πίεση μετά απ το καλό σεξ ή κατά τη διάρκεια μιας πετυχημένης δίαιτας ή από φόβο ενστίκτου, ενώ τα πνευμόνια φουσκώνουν σε πολλές περιπτώσεις, σε βόλτες στο βουνό ή στην παραλία το έχω παρατηρήσει, σπανίως δε και όταν συγκρατούμαι για να μη βρίσω  

    Ερωτεύεται ο ισορροπημένος κατ εμέ και για όσο είναι ισορροπημένος, αλλά δε βρίσκει κανείς άκρη εύκολα, γιατί ο έρωτας πολύ δύσκολα ορίζεται για τον καθένα, για μένα πχ είναι χρονικά στίγματα, σημεία πανέμορφα για όσο διαρκούν, η δυναμική ισορροπία, όσο ζητούμενη και να είναι δεν διαρκεί.

    κατά τ άλλα, η δοτική έχει και χρονική σύνταξη: αμα τη εμφανίσει = τη στιγμή της εμφάνισης  
     
    Last edited by a moderator: 4 Σεπτεμβρίου 2008
  11. muscle4master

    muscle4master Regular Member

    Δεν υπάρχει τέτοιος κανόνας παρά μόνο στη γόνιμη φαντασία σου. Η δοτική είναι πτώση της καθαρεύουσας και της αρχαίας και εκεί τα ουσιαστικά που ανέφερες είναι τριτόκλιτα. Η άφιξις, της αφίξεως, τη αφίξει και αι αφίξεις, των αφίξεων, ταις αφίξεσι κλπ. Η επιστροφή είναι πρωτόκλιτο. Η επιστροφή, της επισστροφής, τη επιστροφή και αι επιστροφαί, των επιστροφών, ταις επιστροφαίς κλπ. Δηλαδή τα έχεις μπλέξει εντελώς. Καλό ξεμπέρδεμα.
     
  12. Καλά κάνει ρε. Και να μη σε νοιάζει τι διαβάζει

    Και για σένα καλά ξεκουμπιδια από το νήμα της Syrah