Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Όλοι διαφορετικοί-όλοι ίσοι

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και υγεία' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 2 Φεβρουαρίου 2009.

  1. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Όλοι διαφορετικοί-όλοι ίσοι

     
     
     
  2. [nomedia=""]YouTube - Christina Aguilera - Beautiful[/nomedia]
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  3. Elysium

    Elysium Contributor

    Θα έλεγες το ίδιο και για τα σεξουαλικά ένστικτα;
    Απ’ ό,τι έχεις δει σε αυτό το χώρο η «μάχη» δίνεται ώστε να μην καταπιέζονται τα ένστικτα αυτά.
    Πιστεύεις πως υπάρχουν «καλά» και «κακά» ένστικτα;



    Η φύση.

    Ακόμη δεν έχω λάβει απάντηση σε τι ακριβώς είμαστε ίσοι...
     
  4. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Όλοι διαφορετικοί-όλοι ίσοι

    Και σε επίπεδα αρτιμέλειας ίσοι δεν είμαστε,εφόσον μιλάμε για διαφορετικές διαπλάσεις..

    Σημασία έχει το γεφύρωμα ή η κυριολεξία όμως;
     
  5. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Όλοι διαφορετικοί-όλοι ίσοι

    απέχθεια, οίκτος, ενοχή, φοβία... κλασσικές αντιδράσεις απέναντι σε ό,τι διαφορετικό του "μοντέλου" που μας έχουν περάσει... κυρίαρχη πηγή των παραπάνω αντιδράσεων η έλλειψη αγάπης... αγάπη πρώτα για τον εαυτό σου και μετά για το σύνολο των συνανθρώπων σου (του οποίο μέλος είσαι κι εσύ)... όταν αποδεχτούμε και αγαπήσουμε τον εαυτό μας, τότε θα έρθει και η αποδοχή της όποιας διαφορετικότητας
     
  6. Avalonia

    Avalonia Regular Member

    Πρόσφατα διάβασα αυτό και μου άρεσε:

    When I am born, I am black
    When I grow up, I am black
    When I go out in the sun, I am black
    When I am cold, I am black
    When I am embarrassed, I am black
    When I am jaundiced, I am black
    When I am ill, I am black
    When I decompose, I am black

    but you!
    When you are born, you are pink
    When you grow up, you are white
    When you go out in the sun, you are brown
    When you are cold, you are blue
    When you are embarrassed, you are red
    When you are jaundiced, you are yellow
    When you are ill, you are off-colour
    When you decompose you are black
    And you have the nerve to call me coloured???
     
  7. blindfold

    blindfold Contributor

    είμαστε ως προς τα δικαιώματα και το σεβασμό που έχουμε ως ανθρώπινες ύπαρξεις ...

    αυτά βέβαια καθορίζοντε από την μορφή που έχει ο εκάστοτε πολιτισμός ... τη σημερινή εποχή για παράδειγμα δεν προβάλουμε την ισότητα ,μίας και οι κυρίαρχες θρησκείες που τονίζουν το μονοθεϊσμό μπας και μας εμπεδώσουν μία μορφή πυραμιδοειδούς κοινωνίας ...

    ιστορικά είδαμε που καταλήξανε τέτοιες κοινωνίες (βλ αίγυπτος..) κάτι πυραμίδες μας μείνανε ..τη στιγμή που όταν στην ελλάδα ξεπερνούσανε τα κόμπλεξ δημιουργούσανε πολιτισμό ,όπου σε όλες τις επιστήμες χρησημοποιούμε τις βάσεις αυτού του πολιτισμού και όχι του αιγιπτιακού ... όσο οι αποφάσεις των ανθρώπων δεσμεύοντε από τις 'θρησκευτικές' συνηδείσεις μόνο εξέλιξη δεν ζούμε ...
     
  8. Archon

    Archon sometimes sickness has fun

    -οταν στην ελλαδα
    δημιουργουσαμε πολιτισμο
    τοτε...
    παλια...
    θυμασαι?
    που μασταν ολοι ισοι...
    ε θυμασαι?  
    δημιουργησαμε
    και πιο πολυ...
    εγω! !


    μ αρεσει η ισοτητα
    πουλαει πολυ
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  9. - απεχθάνομαι τους γέρους στην αθήνα , συνεχώς μπλεκουν στα πόδια σου γκρινιάζουν είναι φοβισμένοι και αν δεν έχω καλή διάθεση το βρισίδι ετοιμο το έχω , στην επαρχια μου φαίνονται πολυ συμπαθητικοι
    ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΥΣΤΕΡΙΚΟΎΣ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ

    - επισης οταν δεν είμαι στα κέφια μου δεν αντέχω το βλέμμα των αλβανών , ρατσιστής δεν είμαι αλλα αυτοι έχουν κατι στο μάτι και περιποιημένοι να είναι το μάτι βγαζει κατι χυδαίο και επιθετικό

    - απ όλα τα ποτά προτιμό κονιάκ και κρασι , με φτιάχνει

    - το σπίτι μου πάντα το αφηνω μια βδομάδα ακαθάριστο εκτος και αν υπάρχει σοβαρός λόγος να το καθαρίσω για να νιωσω μετα την υδονη να το κάνω λαμπίκο

    - παλιά όταν είχα νεύρα έσπαγα τζάμια .....το κοψα ...

    - οταν είμαι στα κέφια μου και πιο και κανα ποτηρι μπορώ να γίνω show ....

    - όταν έχω άγχος ή είμαι στεναχωρημένος , κάνω βόλτα με τα πόδια παω εκεί πάντα που έχει ησυχία
    (στο νεκροταφείο δεν μπαίνω )

    - δεν μπορώ τους τσαμπουκάδες , θολώνει το μυαλό μου

    - η ευγένεια με σκλαβώνει ειδικά η τσαχπινιά ,

    - λατρεύω το νερό , μπορώ να κατσω με τις ώρες
    κτλ κτλ κτλ κτλ...

    Ισότητα στον κόσμο που ζούμε ?

    είναι σαν να μιλάς για χαβιάρι την ώρα που ο κόσμος θέλει ψωμί

    μην ξεχνατε ότι το 1/3 του παγκόσμιου πληθυσμού είναι κάτω απ το όριο φτώχειας

    Πόρισμα του ΟΗΕ πριν απο ένα χρόνο έλεγε οτι με τα μέσα που διαθέτουμε θα χρειαζόμασταν όλοι οι άνθρωποι 1,30 ώρες δουλειάς για να καλύψουμε τις βασικές μας ανάγκες.

    χρειάζονται άλλα προβλήματα να λυθούν πρώτα
     
    Last edited: 4 Φεβρουαρίου 2009
  10. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    η ισοτητα , οπως η δημοκρατια , η ποιοτητα της ζωης και η πραγματικη ελευθερια , ειναι αξιες που δυστυχως ΠΟΤΕ δεν μπορεσαν και ΠΟΤΕ δεν θα μπορεσουν να βρουν την θεση τους στην ζωη των κατοικων τουτου του πλανητη . Ειναι ασυμβατες και ασυμβιβαστες με τα ανθρωπινα χαρακτηριστικα μας και δεσμευονται απο τις κληρονομικες μας αδυναμιες .
    Η διαφορετικοτητα του αλλου ειναι μοναχα μια φαρετρα στην οποια εχουμε τοποθετησει τα βελη που περιφρουρουν την δικη μας ψευτικη ελευθερια ... βελη που ειναι ετοιμα ανα πασα στιγμη να βαλουν εναντιων οσων παραβιασουν τα εγωκεντρικα μας συνορα ή εστω και αν απλα πιστευουμε πως προκειτο να το κανουν ...
     
  11. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Όλοι διαφορετικοί-όλοι ίσοι

     
     
     
     
  12. Elysium

    Elysium Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Όλοι διαφορετικοί-όλοι ίσοι


    Γιατί να γεφυρώσεις κάτι το οποίο από τη φύση του είναι άνισο;