Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Όλοι διαφορετικοί-όλοι ίσοι

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και υγεία' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 2 Φεβρουαρίου 2009.

  1. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Όλοι διαφορετικοί-όλοι ίσοι

    Νομίζω ότι συγχέετε την έννοια της ομοιότητας με την ιέννοια της ισότητας....
     
  2. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Όλοι διαφορετικοί-όλοι ίσοι

    Δηλαδή σου έμεινε το χόμπιτ τώρα;!Με την άρτια χρήση του λόγου σου δε θα δυσκολευτείς να βρεις ..  

    Υ.σ. Δε ζήτησα ποτέ διαγραφή των μηνυμάτων σου και ούτε θα το κάνω .. Μου αρέσει να μένουν οι τάπες και να τις διαβάζω που και που  

    Τώρα λήγει η παρτίδα  
     
  3. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Όλοι διαφορετικοί-όλοι ίσοι

    Μιά διευκρίνιση, γιά να μην παρεξηγιόμαστε (περαιτέρω): Όταν λέω "τέλος", αυτό δεσμεύει εμένα, όχι εσένα. Εσύ, μπορείς να συνεχίζεις να γράφεις από εκεί και πέρα ότι θέλεις, γιά να έχεις τον τελευταίο λόγο, και να επιμηκύνεις την απόλαυσή σου...






    .
     
  4. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Όλοι διαφορετικοί-όλοι ίσοι

    Υπήρχε και το edit για την αδιάφορη διευκρίνιση σου.. Στο καλό ,τώρα  
     
  5. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Όλοι διαφορετικοί-όλοι ίσοι

    αποδοχή της διαφορετικότητας δε σημαίνει μετατροπή του άλλου σε όμοιό μας... επειδή δεν μπορώ να κάνω κάποιον με σκουρόχρωμο δέρμα να έχει δέρμα σαν το δικό μου δε σημαίνει πως δε θα κάνω παρέα μαζί του... ή επειδή δεν μπορώ να κάνω ένα νάνο ψηλό... ή επειδή δεν μπορώ να κάνω μία λεσβία straight (και άπειρα ανάλογα παραδείγματα)... όταν η διαφορετικότητα στέκεται εμπόδιο σε οποιαδήποτε μορφή διαπροσωπικής σχέσης κάποιος από τους δυο είναι χαμένος... και συνήθως είναι αυτός που θεωρεί τον εαυτό του καλύτερο
     
  6. Elysium

    Elysium Contributor

    Δεν έκανα λόγο για ανώτερους ή κατώτερους ανθρώπους. Μιλώ για την αναγκαιότητα αποδοχής ή όχι της διαφορετικότητας.

    Αναφέρω επίσης πως η επιβολή της όποιας κουλτούρας και «πολιτισμού» στη δική μου καθημερινότητα και ζωή με ενοχλεί ιδιαίτερα.

    Θα άντεχε άραγε κανείς να ζούσε στην ίδια γειτονιά με κανίβαλους κι ας υπήρχε ρήτρα να μην φάνε ποτέ τον ίδιο;
    Θα ήθελε κανείς να ζήσει στην ίδια γειτονιά με πυγμαίους;
    Με κάποιους ίσως των οποίων η θρησκεία απαγορεύει να πλυθούν;
    Με κατάδικους;


    Αν όχι, για ποια αποδοχή της διαφορετικότητας μιλάμε;


    Εκτός κι αν αποδεχόμαστε τη διαφορετικότητα σε μεμονωμένες περιπτώσεις.
    Π.χ. «έχω ένα φίλο μαύρο», «ένα φίλο Αλβανό», «ένα φίλο τσιγγάνο» κ.ο.κ.


    Ο συλλογισμός μου δεν έχει να κάνει με οποιαδήποτε θεωρία ανωτερότητας ή κατωτερότητας αλλά με το δικαίωμα του οποιουδήποτε να μην του επιβάλλουν με το ζόρι «πολιτισμούς» και συνήθειες τους οποίους δε βρίσκει ευχάριστους.


    Αγαπητοί φίλοι και φίλες, δεν είναι τυχαίο το ότι η φύση δημιούργησε φυλές και αυτές με τη σειρά τους έθνη τα οποία οριοθέτησαν την περιοχή τους.  
    Ένας λαός έχει ανάγκη από ομοιογένεια και συνοχή στην κοινωνία στην οποία ζει.
    Χρειάζεται κοινή γλώσσα, κοινές συνήθειες και κοινή κουλτούρα ώστε να αναπτύσσεται ταχύτερα.
     
  7. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Η κουλτούρα και ο πολιτισμός (εντός ή εκτός εισαγωγικών) δεν είναι κάτι που μπορεί να επιβληθεί. Το ότι μπορεί να εγκατασταθεί κάποιος με διαφορετική κουλτούρα ακριβώς δίπλα σου δε σε κάνει αυτομάτως ίδιο μ' αυτόν. Οφείλεις να συνυπάρξεις μαζί του, να αποδεχτείς τον πολιτισμό και τις επιλογές του, όπως κι αυτός τις δικές σου.

    Δε θα είχα κανένα πρόβλημα να ζω στην ίδια γειτονιά με άτομα οποιασδήποτε φυλής, οποιασδήποτε ιδεολογίας, θρησκείας, σεξουαλικού προσανατολισμού. Ίσως να είχα πρόβλημα αν ζούσα δίπλα σε άτομα με παραβατική συμπεριφορά, ωστόσο το πρόβλημά μου θα επικεντρωνόταν σ' αυτή τους τη συμπεριφορά και όχι στις όποιες ομοιότητες ή διαφορές έχουν μαζί μου.
    Κι επιπλέον, δε γνωρίζω καμία θρησκεία που να απαγορεύει την προσωπική υγιεινή. Αντίθετα, πολλές από αυτές τη θεωρούν ως αξία (π.χ. μουσουλμανισμός)


    Πώς μπορεί κάποιος να σου επιβάλλει τον πολιτισμό του και μάλιστα με το ζόρι; Οι αξίες που έχεις σχηματίστηκαν εν μία νυκτί, για να μπορούν ν' αλλάξουν τόσο εύκολα; Πώς πιστεύεις πως θα "αλλωτριωθείς" απλά και μόνο από την ύπαρξη του άλλου; Εκτός, βέβαια, αν "επιβολή" του πολιτισμού είναι το δικαίωμα του άλλου να ενστερνίζεται τις δικές του αξίες, να έχει τις δικές του συνήθειες.


    Δεν ξέρω κατά πόσο η ομοιογένεια οδηγεί σε ταχύτερη ανάπτυξη. Το πρόσφατο παρελθόν έχει δείξει πως πολυπολιτισμικές, ανοιχτές κοινωνίες κατάφεραν να αναπτυχθούν το ίδιο γρήγορα, αν όχι ταχύτερα, με τις πιο κλειστές.
     
  8. Elysium

    Elysium Contributor

    Για ποιο λόγο;

    Κι αν την απαγόρευε;


    Επιβολή πολιτισμού αποτελεί ακόμη και η καθημερινή συνύπαρξη με ό,τι αυτή συνοδεύει.
    Επιβολή αποτελεί επίσης το να απαιτείται να αλλάξω τις δικές μου συνήθειες για χάρη τρίτων.

    Μπορώ να ακούσω μερικά παράδειγμα τέτοιων χωρών;
     
  9. female

    female Contributor




    Σε γενικές γραμμές δεν θα διαφωνήσω. Μια σχετική ομοιογένεια -- όχι απόλυτη. Να μην ξεχνάμε πως ο αρχαίος Ελληνικός πολιτισμός ήταν τόσο πλούσιος ακριβώς και λόγω των ταξιδιών και του εμπορίου και άρα της επικοινωνίας με άλλους λαούς -- ο συμπαθέστατος Ηρόδοτος αναφέρει με κάποια περιέργεια αλλά και συμπάθεια τις συνήθειες άλλων λαών.

    Επίσης να μη ξεχνάμε πως και γονιδιακά η μεγάλη ομοιομορφία καταλήγει αρνητικά για το μικρό gene pool.

    Για να βλέπουμε και τα κοινά των πολιτισμών -- όλα τα παρακάτω παραδοσιακά υφάσματα-χαλιά-κεντήματα είναι όχι μόνον από διαφορετικές χώρες αλλά και από διαφορετικές ηπείρους. Μπορείς να βρεις ποιο είναι από που; Μπορείς να μου βρεις κάποιο που δεν είναι οικείο και στην ελληνική παράδοση, ποιο απ' αυτά δεν φτιαχνόταν ή και φτιάχνεται ακόμα στην Ελλάδα;





     
  10. [nomedia=""]YouTube - Imagine - John Lennon[/nomedia]
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  11. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Όλοι διαφορετικοί-όλοι ίσοι

     
     

  12. U.S.A