Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Όλοι διαφορετικοί-όλοι ίσοι

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και υγεία' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 2 Φεβρουαρίου 2009.

  1. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Όλοι διαφορετικοί-όλοι ίσοι

    Αυστραλία

    Καναδάς

    Γερμανία

    Ενωμένο Βασίλειο

    (οι δυο τελευταίες μετά το δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο και κυρίως η πρώτη-όχι τόσο η δεύτερη.Στην περίπτωση της δεύτερης υπάρχουν κάποια προβλήματα τώρα,αλλά μιλάω για την περίοδο ακμής της)
     
  2. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Ας μείνουμε σε ρεαλιστικά παραδείγματα. Άσε που αν υπήρχε τέτοια θρησκεία, το πιο πιθανό ο πρώτος και τελευταίος υποστηρικτής της να ήταν ο ιδρυτής της (μια και κανείς δε θα τον πλησίαζε για να ακούσει τις διδαχές του  )



    Όσον αφορά το πρώτο, διαφωνώ κάθετα. Ο πολιτισμός είναι κάτι που κουβαλάμε μέσα μας, που δεν αλλάζει εύκολα. Έστω ότι εγκαθίσταμαι σε κάποια χώρα με εντελώς διαφορετική νοοτροπία και πολιτισμό(π.χ. Ιαπωνία). Θα αλλάξει ο πολιτισμός που κουβαλάω μαζί μου; Ο τρόπος σκέψης μου; Ίσως να επιρρεαστώ αν είμαι επιρρεπής, η θεωρώ πως ο τοπικός πολιτισμός έχει κάτι θετικό να μου προσφέρει. Ωστόσο, δε θα μου επιβληθεί δια της βίας. Ποσο μάλλον, όταν οι φέροντες διαφορετικό πολιτισμό είναι η μειοψηφία.

    Για το δεύτερο θα συμφωνήσω. Αλλά κανείς δε σου ζητά ν' αλλάξει τις δικές σου συνήθειες προς χάριν τρίτων. Απλά να συνυπάρξεις μαζί τους αρμονικά, άσχετα αν συμφωνείς με τις δικές τους συνήθειες. π.χ. η παρουσία μουσουλμάνων δε μ' εμποδίζει να φάω τις ημέρες του ραμαζανιού. Όπως επίσης κι αυτοί μπορούν ελεύθερα να καταναλώσουν κρέας τη Μεγάλη Παρασκευή, άσχετα αν η τοπική επικρατούσα θρησκεία το απαγορεύει. Επίσης, δε με υποχρεώνει κανείς να συμφωνώ με τα έθιμά τους (όπως για παράδειγμα εκείνη η τελετή που αυτομαστιγώνονται δημοσίως κάποιοι φανατικοί αναζητώντας την κάθαρση, ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο). Παρ' όλα αυτά, είμαι υποχρεωμένος να αποδεχτώ το δικαίωμά τους να την ασκούν, άσχετα αν είναι σύμφωνη ή όχι με την αισθητική και τις απόψεις μου.


    Οι προλαλήσαντες ανέφεραν πετυχημένα παραδείγματα.

    Υ.Γ. Μήπως να τελειώσουμε εδώ με την εθνική - φυλετική διαφορετικότητα; Δε νομίζω πως ήταν πρόθεση του νηματοθέτη να επικεντρωθούμε σ' αυτή. Άλλωστε, υπάρχουν τόσα άλλα ήδη "διαφορετικών" ανθρώπων που ζουν ανάμεσα μας.
     
  3. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Όλοι διαφορετικοί-όλοι ίσοι

     
     
     
     
  4. Elysium

    Elysium Contributor

    Οι χώρες τις οποίες αναφέρατε, αναπτύχθηκαν κυρίως λόγω της σοβινιστικής τους νοοτροπίας.
    Γνωρίζετε εξάλλου με ποιο τρόπο εκμεταλλεύθηκαν τους αλλόφυλους στη χώρα τους  

    Όπως και να έχει, δε θα επιμείνω άλλο στο ζήτημα.
    Θα τονίσω απλά πως δεν είμαστε αναγκασμένοι να δεχόμαστε τον οποιονδήποτε εγκαθίσταται με το ζόρι δίπλα μας απρόσκλητος, αναγκάζοντάς μας να γινόμαστε μάρτυρες του δικού του πολιτισμού, συνηθειών κι αισθητικής (και όποιων άλλων ενεργειών που δεν είναι του παρόντος να αναλύσουμε).

    Η γη του και η γη μας...
     
  5. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Όλοι διαφορετικοί-όλοι ίσοι

    Πως εκμεταλλεύθηκαν δλδ οι Γερμανοί τους αλλόφυλους ;  
    Σαφώς και έχεις δίκιο,αλλά δεν είναι απόλυτο και το γνωρίζεις..

    Βασικά και εγώ δε μπορώ να ανεχτώ εύκολα το ζαμανφουτισμό και την έλλειψη σεβασμού του Έλληνα γείτονα..Ούτε μπορώ πχ να συνηθίσω την ηχορύπανση στους δρόμους από τα ηχεία του νεόπλουτου έλληνα(κατα 90%) που πρέπει να μας δείξει με κάθε τρόπο πως αγόρασε εξοπλισμό στο κατσαριδάκι του..
    Θα μπορούσα να πω και άλλα ,όλοι θα μπορούσαμε..

    Είμαι της πεποίθησης πως η πλειοψηφία των μεταναστών -που έχουν "σταθερή" δουλειά και αρχίζει να "ρολάρει" η ζωούλα τους στην Ελλάδα- σιγά σιγά ή εξευρωπαϊζεται ή εξελληνίζεται και γενικά όσο μπορεί εκσυγχρονίζεται.. Τράβα στη Γερμανία να δεις τι "πίκρα" τραβάνε με τους τούρκους και τότε θα εκτιμήσεις πολλά εδώ  
     
  6. Ποτέ δεν υπηρξε «γη μας» και «γη τους»
    Οι άνθρωποι από την στιγμή που εμφανίστηκαν στην γη μετακινούνται
    συνεχώς. Αυτή η κατάσταση συνεχούς μετακίνησης είναι το μοναδικό
    μόνιμο . Όλα τα υπόλοιπα , σύνορα, συνήθειες ,ήθη και έθιμα είναι προσωρινά.
    Κάθε πολιτισμός και ειδικότερα κάθε αξιόλογος πολιτισμός επηρεάστηκε
    και επηρέασε άλλους πολιτισμούς. Ήταν σε επαφή με άλλες κοινωνίες μέσω
    της μετακίνησης της κατάκτησης του εμπορίου και της ανταλλαγής ιδεών.
    Μέγιστο παράδειγμα ο Ελληνικός κλασικός πολιτισμός που ήταν κοσμοπολίτικος.
    Ουδέποτε ο απομονωτισμός δημιούργησε σπουδαίο πολιτισμό
     
  7. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Όλοι διαφορετικοί-όλοι ίσοι

     
     
     
  8.  
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  9. Αν ο Χριστός σας είναι Εβραίος, το αυτοκίνητό σας ιαπωνικό, η πίτσα που τρώτε ιταλική, η δημοκρατία σας ελληνική, οι αριθμοί σας αραβικοί, τα γράμματά σας λατινικά, τότε γιατί ο γείτονάς σας είναι ξένος;

    Διαφημιστική εκστρατεία στη Γερμανία
     
  10. χαχαχα πολύ καλό ! 
     
  11. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Re: Όλοι διαφορετικοί-όλοι ίσοι


    Κάποτε που πίστεψες ότι σε θεωρούσαν κατώτερο είχες γράψει :
    Γιατι θεωρείς σωστο ότι εσυ μπορεις να επιβάλεις την δική σου ανωτερότητα σε άλλους?



    Διάβασα προσεχτικά το νήμα..

    Μια επισήμανση θα ήθελα να κάνω.. μη συγχέομαι το "διαφορετικός" με το "κατώτερος" ή το "ανωτερος"..



    Μαρία
     
  12. Elysium

    Elysium Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Όλοι διαφορετικοί-όλοι ίσοι


    Κάποτε λοιπόν... έκανα λόγο για επιβολή «ανωτερότητας».
    Προφανώς σε καμιά περίπτωση δεν αποδέχτηκα σαν ανώτερο κανένα (αυτό έλειπε). Γι’ αυτό το λόγο η λέξη μπήκε σε εισαγωγικά ως μεταφορική έννοια (αν και αυτό μάλλον αποτελεί λανθασμένη νεοελληνική συνήθεια μιας και η μεταφορά είναι μέρους του λόγου).

    Βέβαια για να το θέσω λίγο πιο ωμά.

    Όποιος είναι μάγκας ας προσπαθήσει να την επιβάλει.

    Που το έγραψα αυτό;;;;!!!!!