Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Όλοι διαφορετικοί-όλοι ίσοι

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και υγεία' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 2 Φεβρουαρίου 2009.

  1. Δεν γνωριζω αν εξελιχθουμε σε κατι πιο ομορφο αλλα....
    "Καφρους" ονομαζαν οι ρατσιστες αποικοι του απαρχαιντ (του πιο ρατσιστικου καθεστωτος του 20ου αιωνα)
    τους ντοπιους στην Ν.Αφρικη
    Ετσι...για να γνωριζουμε απο που προερχετε η γλωσα που χρησιμοποιουμε και να καταλαβαινουμε
    καλυτερα τι πρεσβευει ο καθενας. Νομιζω οτι πρεπει να ειναι ξεκαθαρο
     
  2. Elysium

    Elysium Contributor

    Κάφροι: Ομάδα ιθαγενών φυλών της Νότιας Αφρικής που υπάγεται στους Νεγρίτες. Οι κυριότερες από τις φυλές αυτές είναι οι Ζουλού, οι Χερέρος, οι Αμά-Τόγκα, οι Μπαντού, οι Μπετσουάνοι, οι Αμά-Φέγου, οι Τέμπου κ.α.
    Έχουν σκληρό δέρμα και τα μαλλιά τους είναι κατάμαυρα, σγουρά και πυκνά. Οι Άγγλοι και οι Μπόερς πολέμησαν σκληρά για να δαμάσουν τους ατίθασους Κάφρους και μόνο το 1879 κατόρθωσαν να τους υποτάξουν.

    Από:


    Επίσης:

    Ο πόλεμος των Κάφρων ή Πόλεμος των συνόρων του Ακρωτηρίου (1779-1879) υπήρξε ο πιο μακροετής αγώνας των αφρικανικών λαών ενάντια στην ευρωπαϊκή εισβολή.
    Ξεκίνησε όταν πλέον ο πληθυσμός τον Κόσα, που κατοικούσαν στο ανατολικό τμήμα του Ακρωτηρίου της Νότιας Αφρικής, αυξήθηκε τόσο, ώστε να αναγκαστούν να προχωρήσουν προς Νότο. Την ίδια εποχή οι Ευρωπαίοι άποικοι του Ακρωτηρίου της Νότιας Αφρικής πήγαιναν προς Βορρά σε αναζήτηση αρόσιμης γης. Η συνάντησή τους οδήγησε σε σύγκρουση και για έναν αιώνα περίπου βρίσκονταν σε συνεχή πόλεμο μεταξύ τους, ο οποίος έληξε με την προσάρτηση των εδαφών των Κόσα στην αποικία του Ακρωτηρίου και στην ενσωμάτωση των κατοίκων τους.

    Από

    Ξ*ΟŒΞ»Ξ΅ΞΌΞΏΟ‚ των ΞšΞ¬Ο†ΟΟ‰Ξ½ - ΒικιπαίδΡια




    Θέλεις να με βγάλεις με το ζόρι ρατσιστή cornilie επειδή είσαι άσχετος ή το κάνεις επίτηδες για να με εκνευρίσεις;

    Σβήσε λοιπόν το post σου για να μην το κάνω report (κι έχουμε πήξει στα warnings και στα infraction κι εγώ κι εσύ τελευταία).
     
  3. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    Απάντηση: Όλοι διαφορετικοί-όλοι ίσοι

    Elysium, δε νομίζω να προσπαθεί κανείς για κάτι... τα καταφέρνεις μια χαρά μόνος σου

    Δεν έχω καταλάβει πως ένα τόσο όμορφο θέμα κατέληξε εδώ... η διαφορετικότητα δεν αφορά μόνο έθνη/φυλές... είναι πολύ πιο γενικό θέμα

    Στο σόι μου υπάρχει παιδί με σοβαρή σωματική και διανοητική αναπηρία και έχω την ευτυχία να είμαι η πνευματική του μητέρα... μήπως έπρεπε να το πετάξουμε στον Καιάδα;
     
  4. Elysium

    Elysium Contributor

    Εμένα ρωτάς sapfw τι θα κάνετε στο σόι σας;;;!!!

    Εσείς δεν ξέρετε τι πρέπει να κάνετε και τι όχι;
     
  5. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    Απάντηση: Όλοι διαφορετικοί-όλοι ίσοι

    /me χαμογελάει

    ρητορικό ήταν το ερώτημα
     
  6. Γιατί να το κάνεις ρεπορτ? Και το κυριότερο γιατί να σε ακουσουν?
    Είναι μια αλήθεια…έτσι τους αποκαλούσαν και κανω μια επισημανση
    σχετικα με την γλωσσα που χρησιμοποιεις οπότε προς τι το ρεπορτ?
    Κάφρους ονόμαζαν υποτιμητικά όλες τις φυλές και η απόδειξη είναι
    ότι στην καθομιλουμένη αποτελεί βρισιά και προσβολή.
    Πήγαινε στην Ν. Αφρική (έχω πάει) πες κάποιον «κάφρο» και θα δεις.
    Αλλά μην φτάσεις μέχρι εκεί πες το κι εδώ στην Ελλάδα (και εδώ βρισιά είναι)
    Δώσε τον ορισμό του ρατσισμού. Ποιος είναι ρατσιστής για σένα
     
  7. Elysium

    Elysium Contributor

    Νομίζετε πως εσείς είστε οι καλοί άνθρωποι και οι άλλοι οι κακοί ε;;;    


    (Ρητορικό είναι το ερώτημα)
     
  8. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    Απάντηση: Όλοι διαφορετικοί-όλοι ίσοι

    δε νομίζω να μίλησε κανείς για καλούς-κακούς/ανώτερους-κατώτερους... απλά διαφορετικούς  



     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  9. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Απάντηση: Όλοι διαφορετικοί-όλοι ίσοι

    Αυτη η αρνητικη διαθεση για το διαφορετικο, εχει πολλες μορφες και πολλες εκδηλωσεις, που συχνοτατα προκαλουνε πικριες και ψυχικους τραυματισμους, στους αποδεκτες της οποιας ρατσιστικης συμπεριφορας. Και που κατασταλαζουν μισος και φθονο στην ψυχη, οσων γινονται οι στοχοι ρατσιστικης αντιμετωπισης.
     
  10. Re: Απάντηση: Όλοι διαφορετικοί-όλοι ίσοι

    Μισος κατασταλασουν οι ρατσιστικες ιδεες στην ψυχη των ρατσιστων και οπως εχει διξει
    η ιστορια οι ιδεες αυτες ειναι ακρως επικηνδινες επειδη δεν χρησιμοποιουν το επειχηρημα
    αλλα συχνα μετερχονται βια και επιβολη στον κοινωνικο διαλογο
     
  11. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Όλοι διαφορετικοί-όλοι ίσοι

      
     
  12. Elysium

    Elysium Contributor


    Πως αλλιώς ονομάζονταν η φυλή των Κάφρων της Ν. Αφρικής εκτός από... Κάφροι cornilie;

    Ορίστε, πες μας εσύ μιας και δε σου αρέσει αυτή η ονομασία και τη βρίσκεις ρατσιστική (μην αναφέρεις τίποτα από το κεφάλι σου όμως).