Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Όνειρα

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Εμπειρίες' που ξεκίνησε από το μέλος Ricardo, στις 20 Νοεμβρίου 2008.

  1. Απάντηση: Όνειρα

    Οδηγούσα, λέει, μια κατακόκκινη Ferrari....

    Και μετά ξύπνησα.
     
  2. Artemis

    Artemis Ανήκω σε Μένα

    Είδα προχθές ένα περίεργο όνειρο, ήμουν λέει μέσα σε ένα τζιπάκι (δεν έχω τζιπ) και σταματημένη σε ένα ευρύχωρο παρκινγκ οπού έρχετε ένας νεαρός και γλυκοκοίταζε το αμάξι μου και τα κλειδιά οπού βρισκόταν πάνω στη σβηστή μηχανή, αμέσως αγριεύτηκα, κάνω να βάλω μπρός να φύγω και πιάνει την μισάνοικτη μου πόρτα και την γαντζώνει με μια τσάντα αθλητική που κράταγε, αμέσως πηρέ μπρός το αμάξι και με μισάνοιχτη πόρτα κάνω κίνηση να φύγω αναγκαζόμενη να τον σπρώξω ελαφρά με το τζιπ, τότε εκείνος αρχίζει να με κυνηγήσει κρατώντας τη τσάντα του που ήταν κρεμασμένη στη πόρτα μου, αφού τον σέρνω μερικά μέτρα κόβετε το λουρί και του μένει η τσάντα, αυτός εξακολούθησε να με κυνηγάει και να με απειλεί πως θα με πάει στην αστυνομία!…. Φυσικά δε με πρόλαβε, μα ταράχτηκα στα αλήθεια ξύπνησα με ένα αίσθημα ταραχής.
     
  3. Συνήθως τα όνειρα που βλέπεις με κάποιο μεταφορικό μέσω είναι ένα κομμάτι του εαυτού σου , ας το πούμε το συναισθηματικό κομμάτι που είναι πέραν της λογικής

    Εγω σε μια κρίσιμη κατάσταση της ζωής μου πριν λίγους μήνες είδα το εξης:

    Σαν να ήμουν σε κάποια χώρα της ανατολής και έβλεπα κουκλοθέατρο , με κάποιον ήμουνα αλλα δεν θυμαμαι αν ήταν πρόσωπο γνωστό μου ή όχι.
    Το ενδιαφέρον στο όνειρο ήταν όταν άρχισε να παίζει ένα περίεργο όργανο το οποίο είχε χορδές σαν αυτές του πιάνου ατσάλινες δηλαδη
    παιζόταν με δοξάρι και έπαιζε κάτι ήχους και συγχορδίες σε πολύ ψηλές συχνότητες όχι εκνευριστικές ήταν σαν λυτρωτικές.
    Το πρωί που ξύπνησα ήξερα ότι αν πότε κατάφερνα να βρω πως φτιάχνονταν αυτοι οι ήχοι θα γαλήνευαν και την πιο ταραγμένη ψυχή
     
  4. an8h

    an8h Regular Member

    Απάντηση: Όνειρα

    Ωραίο θρεντ.
    Και μόλις ξύπνησα από ένα όνειρο και ψαχνόμουν να διαβάσω κάτι ενδιαφέρον αδυνατώντας να ξανακοιμηθώ.

    Τα όνειρά μου, μου λένε πολλά για την πραγματικότητα που βιώνω ακόμα κι αν φαίνονται πολύ τρελά για να συνειδητοποιήσω άμεσα το νόημά τους.
    Τα βρίσκω σαν ένα πολύ δυνατό διαλογιστικό παραλογισμό.


    Εδώ μια καλή αγγλική σελίδα για τη σημειολογία των ονείρων
    Dream Moods A-Z Dream Dictionary
     
  5. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    μια φιλικη συμβουλη : ΠΟΤΕ μην λετε τα ονειρα σας
     
  6. an8h

    an8h Regular Member

    Απάντηση: Re: Όνειρα

    ξέχασες να συμπληρώσεις "αν δεν θέλετε να αποκαλυφθείτε" ή έστω "αν δεν νιώθετε την ανάγκη να εκτεθείτε"

    Όπως και να 'χει ο καθένας μόνος του αποδίδει το νόημα των ονείρων του μιας και η αποκωδικοποιηση των συμβόλων είναι πολλές φορές καθαρά προσωπική υπόθεση. Από την άλλη κουβεντιάζοντάς τα με άλλους μαθαίνεις και τις κλασσικές αποκωδικοποιήσεις (όπως πχ ότι ένα σπίτι συμβολίζει πάντα τον εσωτερικό εαυτό, τα άτομα που βλέπει κανείς μέσα στο σπίτι είναι αυτά που νοιώθει πραγματικά οικεία) ή πολύ απλά βοηθιέσαι στο να δεις τα πράματα (και τον εαυτό σου) υπό άλλα οπτικά πρίσματα που εσύ αδυνατείς εκείνη την περίοδο να δεις.

    Εγώ από κουβέντες έμαθα ότι στα όνειρα παίζουνε ρόλο τα πάντα. Όχι μόνο οι ρόλοι που μπορεί να παίρνουμε ή το περιβάλλον που βρισκόμαστε, αλλά κυρίως τα καθαρά συναισθήματα που βιώνουμε ονειρευόμενοι κάποιον ή κάτι (ανεξαρτήτως με τα συναισθήματα που έχουμε όταν βρισκόμαστε ξύπνιοι σε παρόμοια κατάσταση), το κατά πόσο π.χ. αυτά βρίσκονται σε φωτεινό ή σκοτεινό μέρος (πράγμα που προφανώς δείχνει τη συνειδητοποίησή σου απέναντι σε αυτό που συμβολίζουν) και πολλά άλλα.

    Κάποιοι με πηγή τα όνειρά τους γράφουνε υπέροχα βιβλία.
    Βλέπε τις "Πολεις της Κόκκινης Νύχτας" του Μπάροουζ.
     
  7. γε.....ΟΡΓΙΟΣ

    γε.....ΟΡΓΙΟΣ Regular Member

    πλέον κοιμάμαι ορθιος οπότε δεν κατεβαίνουν όνειρα. έτσι δικαιώνεται και ο δάσκαλος μου στο δημοτικό που μου έλεγε συνέχεια " εσύ παιδί μου κοιμάσαι όρθιος", αυτοί ήταν εκπαιδευτικοί. ούτε καν εφιάλτες. αυτοί με βρίσκουν τώρα στο κινιτό μου. "καλημέρα ο κος τάδε?" "από την .....bank, την....... την........... δεκάδες την.........
     
  8. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    Εγώ απόψε είδα πως ήμουν μια λαϊκή τραγουδίστρια, και αποτελούσα την φίρμα ενός τελευταίου μπουζουξίδικου σε κάποια επαρχιακή κωμόπολη...και μετά έκανα σεξ με το ένα από τα δυο αφεντικά μου. Απλό, ήρεμο, βαρετό, ιεραποστολικό, μα πάνω απ' όλα συναινετικό σεξ.. 
     
  9. Artemis

    Artemis Ανήκω σε Μένα


    μήπως βλέπεις τα ‘μαύρα μεσάνυχτα’ και επηρεάστηκες;  
     
  10. echo

    echo ***

    Για τους ξύπνιους ένας και κοινός κόσμος υπάρχει, αλλά κάθε κοιμισμένος ξαναγυρνά στο δικό του ιδιαίτερο κόσμο.(Ηράκλειτος)


    Ο Ludwig Binswanger αφιέρωσε ενδιαφέρουσες αναλύσεις σ' αυτό το απόσπασμα του Ηράκλειτου. Ο ονειροπόλος ζει στο δικό του κόσμο όπου βρίσκεται βυθισμένος μέσα στην έκσταση ή μέσα στα βάσανα. Εκείνοι που ονειροπολούν αγνοούν το τι κάνουν σε κατάσταση ξύπνιου, όπως ξεχνούν τι κάνουν μέσα στον ύπνο· η επαγρύπνιση είναι η αφύπνιση εκτός της ατομικής σκέψης σύμφωνα με τους κανόνες του παγκόσμιου Λόγου, ονειρευόμαστε γιατί δεν είμαστε σε συνάρτηση με το όλο. Η γνώση ενός πράγματος το οποίο ξέρω μόνον εγώ, είναι ακριβώς, σύμφωνα με μια παρατήρηση του Χέγκελ, αυτό που ονομάζεται όνειρο. “Ονειρεύομαι”, λέει ο Binswanger, σημαίνει: “Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει”. Μέσα σ' αυτό το πρώτο πρόσωπο, εμφανίζεται ξανά, πράγματι, το άτομο, ο Quisque, ο Έκαστος όχι σαν αυτός που ονειρεύεται, αλλά σαν αυτός στον οποίο το όνειρο παρουσιάζεται “δίχως αυτός να ξέρει πως”. Και αυτό το άτομο, εδώ, δεν είναι άλλο από το ίδιο με την έννοια της αριθμητικής ταυτότητας του προσώπου (Καντ), μια ένδειξη καθαρά τυπική, αποστερημένη ουσίας, το παίγνιο της ζωής μέσα στην άνοδο ή την πτώση, του φλοισβίσματος της θάλασσας και της σιγής του θανάτου, της σπινθηροβόλησης των χρωμάτων στον ήλιο και της νύχτας της σκιάς, της μεγαλειώδους μορφής του πουλιού που πετά στους αιθέρες και των ριγμένων ακατάστατα στο πάτωμα αποσπασμάτων είναι το παίγνιο της ελκυστικής μορφής του νεαρού κοριτσιού, του αρώματος των γαρύφαλων, του πτώματος του πεσμένου πουλιού, του δυνατού και τρομερού όρνιου και του τρυφερού περιστεριού. Ένα άτομο βγαίνει απ' αυτήν την αριθμητική ταυτότητα για να γίνει ένα αυτό το ίδιο ή ακόμη το Άτομο, ο άγρυπνος άνθρωπος ξεπηδά από τον ονειροπόλο τη στιγμή που αποφασίζει, όχι μόνο να θέλει να γνωρίζει αυτό που του συμβαίνει, αλλά επίσης να επέμβει “αυτός ο ίδιος” μέσα στην πορεία του γεγονότος, να εισάγει στη ζωή που ανυψώνεται και πέφτει, τη συνέχεια και τη συνέπεια. “Εκείνη μόνο τη στιγμή κάνει κάτι”, (L. Binswanger, Le reve et l' existence, Paris 1954, σελ. 179-192.)

    (σημ.bolds και underlines δικά μου)


    Πηγή:http://www.mikrosapoplous.gr/heracletus/heracletus6.html
     
  11. γε.....ΟΡΓΙΟΣ

    γε.....ΟΡΓΙΟΣ Regular Member

    για επαρχιακό μαγαζί η ιεραρχία είναι λάθος. πρώτα με τον μαέστρο και τον μπουζουξή για να σε αφήνουν περισσότερη ώρα πάνω στην πίστα και μετά με το αφεντικό. το αντίθετο γίνετε στα μεγάλα μαγαζιά της πρωτεύουσας.
    δεν ξέρω αν σου έχω πει δούλευα για πολλά πολλά χρόνια ως μπουζουξής και μαέστρος.
    χιχιχιχιχιχιχιχχιχχιιχιχιχιχχι
     
  12. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    Θα έπεσε τρελό γα**σι ε??????????????