Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Όργια...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος MasterPerris, στις 20 Νοεμβρίου 2009.

  1. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Καλά τα όσα γράφονται αλλά ποια η σχέση των οργίων με το BDSM;
     
  2. XplorR

    XplorR Regular Member

    Απάντηση: Όργια...

    Ευελπιστώ πως (σχεδόν) κανένας δεν έχει τέτοια θέματα με τον/την σύντροφό του...
     
  3. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Όργια...



    Πέρρη, μπορείς σε παρακαλώ να διευκρινίσεις λίγο καλύτερα ποιό είναι το θέμα του νήματος; Ομολογώ ότι το "ποιά είναι η γνώμη σας περί οργίων" δεν μου είναι αρκετά σαφές, και δεν πιστεύω πως κι εσύ θα καλυπτόσουν με απαντήσεις του τύπου "τα όργια είναι καλά", ή "τα όργια είναι κακά".

    Ποιά είναι η κατεύθυνση λοιπόν που θα ήθελες να πάρει το νήμα, τί είχες στο μυαλό σου, όταν το άνοιξες; Να γνωμοδοτήσουμε περί των οργίων από απόψεως ηθικής, κοινωνικής, ψυχολογικής, προσωπικής, διαπροσωπικής; Γίνε λίγο σαφέστερος, να μην ψαρεύουμε σε θολά νερά.

    Επίσης, τί ακριβώς εννοείς λέγοντας "όργιο", και δη μπιντιεσεμικό όργιο; Ένα ομαδικό session ας πούμε όπου μαζευόμαστε, δενόμαστε, δερνόμαστε και τελικά πηδιόμαστε; Εάν δεθούμε και δαρθούμε αλλά δεν πηδηχτούμε, μιλάμε τότε γιά όργιο, ή όχι;

    Πιστεύω πως χρειάζονται κάποιες τέτοιες διευκρινίσεις, γιά να μιλάμε σε μιά κοινή βάση...


     
  4. JokerGemini

    JokerGemini Regular Member

    Mon ami Περρη.
    Δεν μπορω να μη σου πω οτι δεν βγαινει απο το μυαλο μου αυτο περι της ολλανδιας και της μικρας ολλανδεζας και στο οποιο αναφερθηκαμε σε αλλο νημα,αναθεμα την ωρα και τη στιγμη που λατρεψα το γαλα.
    Με τα απο πολυ σκεψη διαλογισμο και αναλογισομενος τα τελευταια γεγονοτα στην τηλεοραση,κατεληξα στο συμπερασμα οτι λαθος δουλεια κανουμε και σε λαθος χωρο ειμεθα.
    ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΓΑΜΩ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ ΜΕΣΑ,ΔΙΟΤΙ Ε Κ Ε Ι ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
    Λοιπον. Ή κατι ολλανδικο ΕΔΩ ή κανα σαββατοκυριακο σε Ολλανδια ή Λονδινο.
    Ειδαλως με βλεπω να κανω αιτηση σε κανα νοσοκομειο ακομα και μεσω stage.
    Διατελλω μετα τιμης κλπ κλπ κλπ....
    Joker το γενος Gemini
     
  5. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Όργια...

    οργιασατε παλι !!!!!!!!!!!!!!
     
  6. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Όργια...




    Φίλτατε, ΜΜ, το νήμα πραγματεύεται (κυρίως) την θέση που είχαν τα όργια στην αρχαιότητα και την θέση που έχουν τώρα. Τότε ήμασταν πιο απελευθερωμένοι ερωτικά ή τώρα; Και στο τι συνετέλεσε κατα την άποψη μας να γίνουμε πιο πουριτανοί, ή το αντίστροφο, πιο απελευθερωμένοι ερωτικά από τους προγόνους μας;

    Επίσης δεν έχω καμία αντίρηση να πλατύνουμε το θέμα κατά πως το βλέπει ο καθένας μας, άλλωστε σχεδόν σε όλα τα νήματα το συνηθίζουμε αυτό... 

    Την καλησπέρα μου, και περιμένω την αποψή σου επι του θέματος!
     
  7. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Μήπως θα μπορούσες να απαντήσεις και σε εμένα;

     
  8. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Όργια...

    SadalMelik, είμαι της άποψης ότι όργιο δεν είναι μόνο η sex παρτούζα που γράφουμε οι περισσότεροι, μπορεί να γίνει και ένα σούπερ bdsm όργιο με sex, ή χωρίς, φτάνει να υπάρχουν όμως τα κατάλληλα άτομα και να έχουν την ανάλογη συμμετοχή σύμφωνα με τα statous τους, το bdsm δεν είναι απαραιτήτως μόνο για δύο άτομα είναι και για περισσότερα!
     
  9. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Όργια...

    Μιλάμε δηλαδή γιά όργιο, ακόμη και χωρίς σεξ; Και τί είναι αυτό που το κάνει "όργιο" και όχι "πολυμελές session";


     
  10. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Όργια...

    Ο καθένας μας, φίλτατε, μπορεί να του βάλει όποια ταμπέλα θέλει, εκεί θα σκαλώσουμε τώρα;...  

    Ας κάνουμε πρώτα το όργιο, και έπειτα βρίσκουμε τον κουμπάρο για να του δώσει και το ανάλογο όνομα... 
     
    Last edited: 21 Νοεμβρίου 2009
  11. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Όργια...

    Θα σκαλώσουμε, κι αν προχωρήσει το νήμα, θα το δεις. Μπορώ να περιμένω λοιπόν, αν και δεν κατανοώ γιατί δεν δίνεις μιάν ευθεία απάντηση γιά το πώς το βλέπεις εσύ, που άνοιξες και το νήμα: Κατ' εσέ, εάν δεν υπάρχει σεξ, υπάρχει όργιο;

    ...

    Άντε, να εξηγήσω λίγο καλύτερα, γιά να μην φαίνομαι τζάμπα αρνητικός: Κάπου είδα να σχολιάζεται το ότι κάποιοι σε... ομαδικές σκηνές τέλος πάντων, δεν συμμετέχουν ενεργά, αλλά κάθονται στη γωνία. Θεωρείς πως είναι το ίδιο πράγμα εάν υπάρχει ή εάν δεν υπάρχει σεξ στην εν λόγω σκηνή;




     
  12. camera_obscura

    camera_obscura Regular Member

    Ορισμένοι εδώ μέσα, μεταξύ των οποίων κι εγώ, γινόμαστε γραφικοί με το να επαναλαμβάνουμε ξανά και ξανά μερικά πράγματα. Συμπαθάτε με αλλά θα το ξαναπώ: δεν παίζει τόσο ρόλο τι κάνεις, αλλά πώς το κάνεις.

    Υπάρχουν αρκετοί λόγοι να μη συμπαθεί κανείς το όργιο κι άλλοι τόσοι για να το συμπαθεί. Υπάρχουν αρκετοί λόγοι για να μην εμπλέκεται κανείς σε όργια κι άλλοι τόσοι για να εμπλέκεται. Το σημαντικό δεν είναι η περιπτωσιολογία έκαστης προσωπικότητας, αλλά το πώς και το γιατί της.

    Θα συμφωνήσω με την γραμμή σκέψης του Master DO και θα ήθελα να συζητήσω τη φράση του «Η συνειδητή συμμετοχή σε ένα όργιο έχει ας πούμε δύο διαστάσεις. Την ηδονιστική και την πολιτική

    Τα δύο αυτά είναι δύσκολο αν όχι αδύνατο να εξεταστούν χωριστά. Το σεξ, όπως και άλλες ανθρώπινες δραστηριότητες, υποβάλλεται σε μια σειρά κοινωνικών νόμων πριν παραδοθεί σʼ εμάς «καθαρμένο» και πλήρως μεταλλαγμένο από την αρχική του φύση. Στη σημερινή κοινωνία υπάρχει ένας αριθμός κοινωνικά παραδεκτών σεξουαλικών συμπεριφορών και εμείς είμαστε ελεύθεροι να παίζουμε μέσα στη συγκεκριμένη παιδική χαρά που αυτές οριοθετούν. Η υιοθέτηση μη κοινωνικά αποδεκτών συμπεριφορών αυτομάτως μας καθιστά παραβάτες, ηθικά ή / και νομικά. (Τζίζους, πόσες φορές έχει γίνει αυτή η κουβέντα σʼ αυτό το forum; Με πόσους αμέτρητους τρόπους έχουν ειπωθεί αυτά; )

    Το όργιο είναι μη κοινωνικά αποδεκτή συμπεριφορά, άρα παραβατική. Είναι λοιπόν πολύ δύσκολο να πει κάποιος «εγώ το κάνω επειδή με καυλώνει / εγώ δεν το κάνω επειδή δεν με καυλώνει» δηλαδή να επικαλεστεί την ηδονιστική οπτική, δεδομένου ότι η καύλα του έχει περάσει ερήμην από το πλυντήριο της κανονιστικής αντιμετώπισης του σεξ. Με άλλα λόγια, ποιος μπορεί να πει με βεβαιότητα αν το όργιο τον καυλώνει επειδή εξιτάρεται από την παράβαση κι όχι τόσο από την ίδια τη διαδικασία; Ποιος μπορεί να πει με βεβαιότητα ότι το όργιο δεν τον καυλώνει επειδή η ιδέα και μόνο της τιμωρίας τον ξενερώνει κι όχι τόσο επειδή δεν ερεθίζεται από την ίδια τη διαδικασία;

    Η αμηχανία που προκύπτει μεταξύ των όρων «παρτούζα» και «όργιο» είναι δηλωτική για την μετατόπιση του υπόκωφου άγχους που προκύπτει από την ανάγκη ψυχικής διαχείρισης του θέματος. Η «παρτούζα» είναι μια δραστηριότητα από εκείνες που ναι μεν «επισήμως» δεν είναι αποδεκτές, πλην όμως εντάσσονται στην κατηγορία του «έλα μωρέ, και τι έγινε;», δηλαδή σε μιαν άγραφη αποδοχή δια της αποσιώπησης που δεν διαταράσσει την τάξη (για να φέρω κι άλλο ένα παράδειγμα, σκεφτείτε πώς ακούτε τη λέξη «μοιχεία» και πώς τη λέξη «ξενοπήδηγμα»). Το «όργιο» από την άλλη, είναι μια λέξη βεβαρυμένη με σημασίες που έρχονται από την αρχαιότητα και υπονοεί ότι η σεξουαλική συνεύρεση είναι ενταγμένη σε ένα ευρύτερο σύνολο συμπεριφορών ή σε μια συνολικότερη διαδικασία. Η διασταλτική σημερινή χρήση του όρου (π.χ. «καλά, τι γαστριμαργικό όργιο ήταν αυτό που κάναμε τις προάλλες Πίτσα μου;») τον τοποθετεί στο μεταίχμιο παράβασης και υπέρβασης, άρα τον καθιστά κοινωνικά επικίνδυνο. Το να συμμετέχεις σε μια ομαδική σεξουαλική συνεύρεση μεταξύ 8-10 το βράδυ, μετά τη δουλειά και πριν επιστρέψεις σπίτι και δηλώσεις «ουφ, ατελείωτη ήταν αυτή η συνεδρίαση των μετόχων και σήμερα» σαφώς δεν συνιστά συμμετοχή σε όργιο αλλά σε παρτούζα.

    Εκτιμώ ότι στις μέρες μας αρκετοί συμμετέχουν σε παρτούζες, νομίζω όμως ότι ελάχιστοι συμμετέχουν σε όργια. Κι αυτοί οι δεύτεροι σαφώς κάνουν μια βαθύτατη και συνειδητή πολιτική επιλογή.

    Σημ. SadalMelik, δεν ξέρω αν τα παραπάνω σας βοήθησαν καθόλου να διακρίνετε ποια είναι η σχέση μεταξύ οργίων και BDSM. Κατά τη γνώμη μου, η σχέση αυτή είναι κυρίως αναλογική.