Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Όργια...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος MasterPerris, στις 20 Νοεμβρίου 2009.

  1. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    Re: Απάντηση: Όργια...

    Eλα ρε ....αφηστε επιτελους των Στυλιανοπουλο στην ηρεμια του,Τον πρειξατε τον ανθρωπο.Τον βλεπω στο τελος να ψαχνει για κανενα τρενο οπως ο γερμανος.  Μια και το τοπικ ειναι για οργιο μου ηρθε στο μυαλλο μια σκηνη απο την τηλεοπτικη σειρα ROME οπου η Atia of the julli περιμενη την κορι της Octavia στο σπιτι και με υφος 100 Domme την ρωτα,, Που εισουν΄΄ και η απαντηση ΄΄Ελα ρε μαμα σε ενα οργιο ημουν΄΄ Πως λενε τα σημερινα παιδια ,,Στα goodys;; Καπως ετσι....ΑΠΩΘΕΟΣΗ.....Αρε ισου χριστε τι μας στερησες,Ελπιζω ο παραδεισος να αξιζει αυτην την θυσια 
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  2. Re: Απάντηση: Re: Όργια...

    ... ή ως φαντασιώσεις... Αλλά τι να κάνουμε...
     
  3. Απάντηση: Όργια...

    εγω ειμαι υπερ των οργιων
    ποιος μπορει να κρινει αυτη την εξαρση συναισθηματων και καυλας στα ερωτικα οργια;
    ποιος μπορει να κρινει αυτη την αναγκη;
    ποσο μαλλον οταν τα ''οργια'' σκεπαζονται απο καποιο ειδος μυστικιστικης και θρησκευτικης εννοιας και καθετι ''ανιερο'' καθαγιαζεται...

    οχι,εμενα δεν με ενοχλουν τα οργια, αρκει η συνθεση τους να ειναι σωστη
     
  4. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Όργια...

    Τελικά το καλύτερο όργιο γινεται στο νήμα "συνδρομητικό το greek bdsm community", μπροστά του τα όργια στο νοσοκομείο είναι απλά πταίσματα...  
     
  5. Emma

    Emma Contributor

    MasterPerris θα κάνω μια ερώτηση, κι αν θες απαντάς, καθώς μπορεί να εκληφθεί ίσως ως προσωπική:

    Άνοιξες αυτό το νήμα επηρρεασμένος απ' τις συναναστροφές σου με τους swingers ή καμία σχέση;
    (όχι ότι θα το κατηγορούσα αν ήταν η πρώτη περίπτωση, απλά προσπαθώ να καταλάβω το σκεπτικό σου).
     
  6. Απάντηση: Όργια...

    Καταθέτω και εγώ την προσωπική μου άποψη σχετικά με το θέμα (έχοντας και αρκετή swingers εμπειρία) ότι η ερωτική συνεύρεση πέραν των 2 ανθρώπων, σε οποιαδήποτε μορφή ερωτικής έκφρασης, αποτελεί μια κυρίως σωματική και δευτερευόντως εγκεφαλική ανθρωπινη επιθυμία. Η πραγματοποίηση ή μη μιας τέτοιας επιθυμίας εξαρτάτε καθαρά από τον τρόπο σκέψης,φιλοσοφίας αλλά και της επικέντρωσης (αρκετή άνθρωποι δεν μπρούν να κάνουν focus σε περισσότερο από έναν άνθρωπο). Υπάρχει μια λεπτή κατα την άποψη μου γραμμή, αναμέσα στο επιθυμητό και το εφικτό για τον καθένα από μας. Προσωπικά πιστεύω ότι εφόσον δεν μπορεί ένα όργιο να τραυματίσει τον ψυχισμό μας (φιλοσοφία, σκέψη, status και θέση ζωής) είναι πολύ καλή εκτόνωση. Απλά η επιλογή των προσώπων θα πρέπει να έχει να κάνει με την κοινή φιλοσοφία/ψυχισμό και όχι την κοινή επιθυμία, γιατί αλλιώς καταλήγει σε πολύ δυσάρεστα αποτελέσματα, εως και ακραία.
     
  7. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Απάντηση: Re: Όργια...

    εξοχη παρατήρηση αγαπητή ηλιογέλαστη....!
    Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με το "παν(?) μετρον άριστον"
     
  8. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Re: Όργια...

    αμ κι εκεινα τα απο ανεκαθεν και απο απεναντι που τα πας?
     
  9. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Όργια...



    Emma, το νήμα δεν το άνοιξα επηρρεασμένος από τους swingers, αλλά για να διαβάσω τις απόψεις που έχουν τα μέλη του bdsm φόρουμ για το θέμα όπως κάνω συνήθως με όλα τα νήματα που ανοίγω.

    Οι συναναστροφές μου με τους swingers (είμαι μέλος τριών ελληνικών και ενός γαλλικού φόρουμ) είναι σε ερευνητικό στάδιο του χώρου και χωρίς προσωπικές εμπειρίες, αυτό όμως που μπορώ να σου πω με βεβαιότητα από αυτά που έχω δει στον έλληνικό χώρο των swingers είναι ότι οι περισσότεροι είναι όλο λόγια, φιλοσοφία, θεωρία και από πράξεις μηδέν...

    Πιστεύω να σε βοήθησα στήν λύση των αποριών σου!
     
  10. Απάντηση: Όργια...

    Θέλοντας να επιβεβαιώσω, μέσω μια ετοιμολογικής,ερμηνευτικής αναζήτησης της λέξης όργιο, κάτέληξα στις εξής ερμηνείες,γιατί προς στιγμή μου πέρασε από το μυαλό, ότι ίσως και να μην δίνω τη σωστή ερμηνεία και με βάση τα λεξικά μου κατέληξα στα ακόλουθα:
    ουσ ουδ όργιο ['orʝio]: ομαδική δραστηριότητα
    όργιο: 1α. (πληθ.) αρχαίες θρησκευτικές τελετές, κατά τις οποίες αυτοί που συμμετείχαν έπεφταν σε ενθουσιαστική έκσταση χορεύοντας και τραγουδώντας: Tα όργια του Διονύσου / της Kυβέλης / των Kαβείρων. β. (πληθ.) διασκεδάσεις που συνοδεύονται από ακόλαστες πράξεις: Σεξουαλικά όργια. H βίλα των οργίων. Ρωμαϊκά όργια. 2. (μτφ.) α. σύνολο από παράνομες ή ανήθικες ενέργειες: Εκλογικό / διαχειριστικό ~. β. για δήλωση μεγάλης ποσότητας: ~ καταχρήσεων / κερδοσκοπίας / φημών. Zωγραφικός πίνακας που χαρακτηρίζεται από ~ χρωμάτων.

    Κατόπιν των ανωτέρω, εκτιμώ ότι η μορφή του οργίου που αναφερόμαστε εμείς και εννοώ την σεξουαλική έκφραση του οργίου, δεν έχει να κάνει με το καταπιεσμένο ή μη κοινωνικό status. Θα θέσω υπ' όψιν σας ότι σε άλλες χώρες του δυτικοευρωπαϊκού πολιτισμού, όπου υπάρχει αρκετά μεγαλύτερη απελευθέρωση στα κοινωνικά θέματα και άρα δεν υπάρχει καταπίεση, δεν ήταν ποτέ αποτέλεσμα στέρησης, αλλά επιθυμίας. Έχοντας μια αρκετά καλή εμπειρία (7-8 ετών) στο χώρο των swingers και εδώ στην Ελλάδα, αλλά κυρίως στο εξωτερικό (σε αρκετές ευρωπαϊκές χώρες) θα ήθελα να καταθέσω ότι κατα το πλείστον η ερωτική/σεξουαλική συνεύρεση πέραν των 2 ατόμων, είναι καθαρά σαρκική επιθυμία, η οποία προέρχεται από την φαντασίωση του γυναικείου μυαλού. Στατιστικά αναλύεται σε ένα ποσοστό 72% ότι ζευγάρια, παντρεμένα ή μη, που συνερυρίσκονται ερωτικά με άλλα άτομα, προέρχεται από το γυναικείο φύλο. Υπάρχουν αρκετά άρθρα στο sdc.com από 3 αμερικανούς ψυχολόγους (ελπίζω ακόμα, γιατί έχω να μπώ περίπου 10 μήνες). Δεν μπώ στην ανάλυση των λόγων γιατί μάλλον θα είναι βαρετό για τους αναγνώστες του νήματος (αν θέλετε όμως μπορώ να το κάνω). Το πρόβλημα που προκύπτει σε όλες τις χώρες, όπως άλλωστε και σε πολλά ακόμα πράγματα που θέλουμε ή πραγαματοποιούμε στη ζωή μας, είναι το ενσυνείδητο της απόφασης για μια τέτοια πράξη. Το συντριπτικό ποσοστό του 79% των ζευγαριών που συνευρίσκονται ερωτικά με άλλους ανθρώπους, χωρίζουν σε ένα χρονικό διάστημα από 12-48 μήνες, με εξαίρεση τα ζευγάρια που βρίσκονται συμβατικά μαζί για άλλους λόγους. Όπως για παράδειγμα στο χώρο του BDSM, υπάρχουν υποτακτικοί/ες ή σκλάβοι/ες που δεν θα μπορούσαν ποτέ να μπούν στην λογική των blood activities, έτσι και και στην λογική των ερωτικών συνευρέσεων υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι δεν θα μπορούσαν ποτέ να λειτουργήσουν. Ειναι λογικό και φυσιολογικό, χωρίς να τους κάνει, σε καμία περίπτωση λιγότερο ερωτικούς ή στην άλλη περίπτωση, λιγότερο υποτακτικούς/ες ή σκλάβους/ες. Τα ανθρώπινα όρια είναι σε οποιοδήποτε θέμα έχουν να κάνουν με την ψυχοσύθεση και την φιλοσοφία του κάθε ανθρώπου. Προσωπικά εγώ και μετά την εμπειρία μου στο κομμάτι αυτό, δεν θα ρισκάριζα ποτέ σε μια σοβαρή σχέση την ερωτική συνέυρεση για απλούς λόγους. Αν κάθένας από μας αντιλαμβάνεται ότι υπάρχει πάντα κάτι καλύτερο/διαφορετικότερο από τον εαυτό μας, τότε δεν ρισκάρεις όχι την συγκριση, με βάση το εγωιστικό πρώτυπο (θα ήταν αφελές), αλλά το σεβασμό ως προς το κεφάλαιο της σχέσης (γιά όποιον βέβαια είναι στόχος μια σοβαρή, ως προς την εξέλιξη εννοώ για να μην παρεξηγηθώ, σχέση). Καταθέτω την προσωπική μου και μόνο άποψη, χωρία καμία διάθεση να προσβάλλω ή να θίξω κάποιον, όπως επίσης θα πώ για ακόμα μια φορά ότι δεν διεκδικώ το αλάθητο.
     
  11. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Όργια...

    Πραγματικά ενδιαφέρουσα άποψη, την οποία λίγο πολύ συμμερίζομαι.
     
  12. spectrum

    spectrum Regular Member

    Δηλαδη τι θες να πεις βρε Εμμα?Οτι εμεις του βδσμ δεν μπορουμε να οργανωσουμε ενα αξιοπρεπες
    οργιο δηλαδη?Μια χαρα το μπορουμε και δεν εχουμε αναγκη τους swingers!