Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Όρια BDSM και ψυχικών διαταραχών...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Elysium, στις 14 Μαρτίου 2007.

  1. female

    female Contributor




    Πόσες φορές μιλάει κανείς σε ένα φίλο αντί σε ψυχολόγο για να βρει μια πρόσκαιρα χαμένη "ισορροπία";

    Η (εκτός χώρου) οπτική μου λέει οτι απ' όλες τις θέσεις και όλα τα status, ως άνθρωποι έχουμε και το ρόλο της στήριξης και του εκπολιτισμού ο ένας του άλλου.

    Πνευματικά και ψυχικά "υγιείς" είναι λίγοι -- όλοι έχουμε νευρώσεις και προβλήματα. Σημασία έχει, κατά την άποψή μου, κατά κύριο λόγο πόσο λειτουργικός καταφέρνει να είναι κανείς παρ' όλες τις νευρώσεις. ΄Οπως διάβασες και παραπάνω, ο ορισμός του νορμάλ είναι κοινωνικός (η παρτούζα δεν είναι μέσα στην κοινωνική νόρμα, για παράδειγμα, άσχετα αν είναι ανεκτή σε "μυστική" βάση) και φυσικά πολλές φορές ξεπερνάμε τα όρια του φυσιολογικού. (Η ουροποσία δεν είναι φυσιολογική, για παράδειγμα.) Σε τελική ανάλυση πειράζει ; Βλάπτει ; Είναι καταστροφικό ή δημιουργικό ; Αυτά είναι για μένα τα ουσιαστικά ερωτήματα που κάνουν την ειδοποιό διαφορά.

     
  2. Elysium

    Elysium Contributor

    Θέλω να συμφωνήσω ειλικρινά   αλλά ποίους λοιπόν πιστεύουμε αν όχι την ιατρική και την επιστήμη;

    Όταν διαβάζω πως θέλω να μπουν τα πράγματα της ζωής μου σε μια σειρά γιατί δεν μπορώ μόνος/η κι ένας Master θα τα καταφέρει, ή για τεμπέλη άνθρωπο μου κάνει ή για άνθρωπο που χρειάζεται ψυχολογική βοήθεια.
    Ποίος είπε πως ένας Αφέντης θα τα καταφέρει να στρώσει τη ζωή του άλλου; Από πού απορρέει αυτό; Τί στην ευχή σκέφτεται ο υποτακτικός που διατυμπανίζει την καθολική και απόλυτη υποταγή σε κάποιον; Πως όντως δεν τα καταφέρνει μόνος του;

    Το να εξαρτάται μόνιμα κάποιος σκλάβος από τις αποφάσεις ενός Κυρίαρχου δεν τον οδηγεί στην μόνιμη πνευματική παράλυση; Όταν όλες οι αποφάσεις ΠΡΕΠΕΙ να παίρνονται από τον Κυρίαρχο (δεν είναι δικά μου λόγια και δεν τα ασπάζομαι), όπως τί θα φάει, πως θα ντυθεί, δεν οδηγεί αργά και σταθερά σε «μόνιμη ψυχολογική βλάβη»;
    Πόσες φορές έχεις ακούσει πως μετά από ένα release μιας σκλάβας είναι πλέον πολύ δύσκολο γι΄ αυτήν να μείνει μόνη γιατί χρειάζεται να ελέγχεται, έχει συνηθίσει κλπ; Πιστεύεις πως όντως είναι ανίκανη γι΄ αυτό ή μπορεί να τα καταφέρει όντως με κάποια βοήθεια, χωρίς να αισθάνεται αδύναμη, απροστάτευτη και αγχωμένη;

    @ isnogood
    Συμφωνώ.....

    @Kyrios G
    Η αλήθεια είναι πως είμαι λίγο τεμπέλης   αλλά θα κοιτάξω και πάλι τα παλαιότερα posts, ίσως βρω κάποιες ενδιαφέρουσες απόψεις.
    Επίσης γι’ αυτό:
    Ίσως όλοι γνωρίζουμε πόσο συχνό φαινόμενο είναι στα άτομα που ασχολούνται με το χώρο. Όχι φυσικά σε όλους (και όχι στους περισσότερους) αλλά γιατί τόσο συχνά στο χώρο αυτό;
     
  3. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    Συμπληρώνω καθημερινά εκατοντάδες φόρμες στο δίκτυο, για τα πιο ηλίθια και άχρηστα πράγματα, μόνο και μόνο γιατί καβλώνω πολύ όταν πατάω με το ποντικάκι μου το κουμπί που λέει Submit. Εχω γραφτεί και έχω δώσει τα στοιχεία μου και τις πιστωτικές μου κάρτες, δε φαντάζεστε πού.

    Να το κοιτάξω;

    Μάλλον θα περιμένω τη στιγμή που θα αρχίσω να σηκώνομαι όρθιος, να την πετάω έξω, να γονατίζω πάνω στο γραφείο και να προσπαθώ με τη μαλαπέρδα μου να πετύχω το Submit στην TFT οθόνη, ενώπιον των συναδέλφων μου, για να φύγει η φόρμα.

    Ισως τότε πρέπει να μιλήσω σε κάποιον.

    Για την αγορά οθόνης soft touch. Πρίν σακατέψω τον πούτσο μου τελείως...

    Dream
     
  4. magda37

    magda37 Regular Member

    Απάντηση: Όρια BDSM και ψυχικών διαταραχών...

    K. Dreem,

    αναζητήστε ψυχίατρο όσο είναι καιρός! Θα τον βοηθήσετε να βρει την ψυχική του ισορροπία.
     
  5. μελίνα

    μελίνα Guest

    Ένα ερωτικό χάδι την ημέρα τον ψυχογιατρό τον κάνει πέρα

    Το χάδι μπορούμε να το ξεκλέψουμε
    από σχεδόν τον κάθε άντρα ή γυναίκα
    και να ναι από γλυκοκοίταγμα, ως μαστίγωμα.
    Αν μας πηγαίνει το BDSM,
    τότε το ερωτικό μας χάδι το θέλουμε μαστίγωμα
    ή άλλα ανάλογα
    άντε και καμμία αγαπούλα μετά
    και βρίσκουμε τον τρόπο να το έχουμε.

    Ο γιατρός τί δουλειά έχει,
    είναι μπελάς και άκρη δε θα βγάζαμε.
     
  6. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Φίλε Lost boy, στην προκειμένη περίπτωση θα διαφωνήσω. Η ιατρική και η επιστήμη, στην προκειμένη περίπτωση των 'διαστροφών' έχει δανειστεί πολύ από την θρησκεία και έχει επιρρεαστεί από μια ιδιαίτερα πουριτανική αντίληψη του κόσμου, που αφορά άλλες εποχές.

    Δεν είναι τυχαίο που τα λέω όλα αυτά: Στο κάτω μέρος της υπογραφής μου θα βρεις μια παραπομπή στην ιστοσελίδα Revise F65 (δες και τα αντίστοιχα νήματα εδώ και εδώ).

    Η λυπητερή αυτή ιστορία έχει ξεκινήσει από κάποιο κ. Richard Freiherr von Krafft-Ebing, έναν γιατρό – στάρ της εποχής του, ο οποίος το 1886 έγραψε ένα βιβλίο με θέμα τις "παραφιλίες". Εν συντομία, ο κύριος αυτός θεώρησε ως παραφιλία οτιδήποτε δεν έχει να κάνει με την αναπαραγωγή. Έτσι ο αυνανισμός, ο σαδισμός, ο μαζοχισμός και η ομοφυλοφιλία βρίσκονταν στην ίδια μοίρα με σοβαρότατες ψυχολογικές παθήσεις.

    Εδώ και 100 + χρόνια, η ψυχιατρική αναμασάει τα ίδια και τα ίδια. Σιγά σιγά όμως, μια και η κοινωνία αλλάζει, αναγκάζεται και αναθεωρεί συνέχεια την θεωρία της για τον κόσμο. Παλαιότερα, θεωρούσε παραφιλία τον αυνανισμό. Μια πρακτική που αφορά το 90% του ανθρώπινου πληθυσμού. Σήμερα, είναι κάτι το "φυσιολογικό" και οι ίδιοι γιατροί που θα σε έστελναν στο άσυλο για αυτό, σήμερα σε παροτρύνουν να το κάνεις συχνά για το καλό σου...! Η ομοφυλοφιλία δεν είναι πια μια "πάθηση", αλλά επιλογή. Γιατί λοιπόν να μας πείσουν πως αυτό που είμαστε, αυτό που νιώθουμε, είναι λάθος; Γιατί να μας πείσουν πως μια ερωτική πρακτική, ένας τρόπος ερωτικής έκφρασης ανάμεσα σε συναινούντες ενήλικες, είναι λάθος;

    Όχι, δεν χρειάζομαι Prozac ή Zoloft για να "γιατρέψω" αυτό που είμαι. Ευχαριστώ κ.κ. των φαρμακευτικών εταιριών, δεν με πείθετε, δεν θα πάρω... Και μια και το έφερε η κουβέντα, σταματήστε επιτέλους να με αποκαλείτε "ανώμαλο" και βγάλτε με επιτέλους από τα κατάστιχα, την παράγραφο F65, μια και που κοντεύει ο καιρός... Απλά σφυρίξτε το στους γιατρούς και θα το κάνουν... Ξέρετε εσείς...
     
  7. Elvira

    Elvira Regular Member

    Απάντηση: Όρια BDSM και ψυχικών διαταραχών...

    Κατοπιν Αδειας Του Κυριου μου
    Χριστε μου ειμαι μεγαλη, ανυπαντρη, ατεκνη, η ζωη μου ειναι αδεια, ειμαι στα προθυρα οικονομικης καταστροφης και η ζωη μου ειναι μπαχαλο. Αν βρω καποιον Αφεντη που εχει την δυναμη να ελενχει τη ζωη μου και με παντρευτει τοτε μετα δεν θα εχω να ανυσηχω για τιποτα. Το μονο που θα εχω να ανεχομαι ειναι κανα μαστιγωμα που και που η κατι περισσοτερο αλλα δεν πειραζει σε αυτα που περνω για ανταλαγμα και τι εγινε; (Χριστε μου ποτε εγινα βανιλα και δεν το καταλαβα; Τι ειναι αυτα που λεω; Μηπως χρειαζομαι ψυχολογο να με ξεβανιλισει; )

    Ναι μπορω καλλιστα να βαλω τη ζωη μου σε σειρα και να ζησω και μονη, αλλα τι να την κανω μια τετοια ζωη. Ποσο περισσοτερο ανουσια μπορει να ειναι μια ζωη αν δεν εχω την Καθοδηγηση Του; Δεν νιωθω το Χερι Του να με Οδηγει; Φυσικα και μπορω να αποφασισω τι θα φορεσω, τι θα φαω, τι θα σκεφτω, αλλα μηπως σκεφτηκε κανεις πως απλα κατι τετοιο μπορει να ειναι για μερικους ανθρωπους εντελως αδιαφορο; Αυτο που απολαμβανω ειναι να με Οδηγει στο καθετι, ακομα και σε μικροτερα πραγματα, αυτο που απολαμβανω ειναι να Τον υπηρετω στα παντα και αυτο που απολαμβανω ειναι η Κυριαρχεια Του που λιγο εχει να κανει με την ικανοτητα η την ανικανοτητα μου να τα βγαλω περα μονη μου στη ζωη μου. Αυτο που απολαμβανω ειναι να νιωθω την Κυριαρχεια Του στην ψυχη μου και στο κορμι μου, σε ολο μου το ειναι με οποιον τροπο Εκεινος το Αποφασισει, το Θελησει, το Ζητησει, το Απαιτησει που λιγο εχει να κανει αν γινομαι στην πορεια ενα αδυναμο αντικειμενο η απλα μια δυνατη γυναικα γιατι ειναι ορισμοι που ο καθενας τους καταλαβαινει πολυ διαφορετικα. Σκεφτηκε τελικα κανεις πως ισως σε μερικους ανθρωπους ο ρολος του ¨ανεξατητου¨, του ¨κυριαρχικου¨, του ¨χειραφετημενου¨απλα δεν ταιριαζει δεν τον θελουν και δεν τον ασπαζονται; Μηπως σκεφτηκε κανεις πως απλα στην καθολικη και απολυτη υποταγη που δηλωνουν βρισκουν απλα τον εαυτο τους αντι να τον χανουν; Χρειαζομαι μηπως ψυχολογο γιατι εχω την βαθεια αναγκη να οδηγουμαι αν και τελικα δεν το χρειαζομαι για να βαλω σε ταξη τη ζωη μου; Μηπως σκεφτηκε κανεις πως ειδωμενη η ζωη απο αυτο το πρισμα οι ¨ανωμαλοι¨ειναι οι "αλλοι";
     
  8. Elysium

    Elysium Contributor

    Re: Απάντηση: Όρια BDSM και ψυχικών διαταραχών...

    @phoenixxx
    Θεωρώ σοβαρότατο ζήτημα και δημιουργεί μεγάλο προβληματισμό το γιατί η σύγχρονη ψυχολογία δέχεται απόψεις του 1886. Είναι πολύ ενδιαφέρουσα αυτή ή οπτική γωνία και ομολογώ πως δε γνώριζα για το αν ισχύει κάτι τέτοιο.
    Άραγε τί συμβαίνει; Δεν εξελίσσεται η ψυχολογία σαν επιστήμη;
    Σύγχρονοι ερευνητές δεν υπάρχουν;

    Γιατί δεν αναθεωρείται τίποτα απ’ όλα αυτά μετά από τόσα χρόνια;


    Αγαπητή Elvira, εσύ τα λες αυτά και φαντάζομαι πως όντως μπορείς. Δες όμως και πολλά από τα posts που γράφουν κάποιες υποτακτικές/οι και σκλάβες/οι.
    Δες μερικά posts από υποτακτικούς που πιστεύουν στη μειονεκτικότητά τους (αν είναι δυνατόν!!!).

    Αν λοιπόν όντως πιστεύουν αυτά που γράφουν και δεν πρόκειται για κάποιο "δόλωμα" για να βρουν αφέντρα/η, τότε ναι υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα και πιστεύω κανείς δεν το αμφισβητεί.
    Και η λύση δεν μπορεί να δοθεί από κάποιον Κυρίαρχο του χώρου....
     
    Last edited: 20 Μαρτίου 2007
  9. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    Είστε και οικονομική...

    Φυσικά και υπάρχουν ερευνητές με άλλη άποψη και φυσικά η ψυχολογία εξελίσσεται (ιδίως η εξελικτική, εξ ονόματος και μόνο). Ας μην φλομώσω το ποστ με ονόματα και παραδείγματα, το ReviseF65 όπως θα δεις στα λινκς που σου έδωσε ο Φοίνικας κινείται κυρίως από ανθρώπους του χώρου "ψυ".

    Δεν έχει αναθεωρηθεί ακόμη τίποτα γιατί δεν μιλάμε για το Φενεργκάλ ('70ς) που ανακαλύψαμε ότι σκότωνε τα παιδιά εκτός απ' το να τα κοιμίζει! Είναι πολιτικοί και κοινωνικοί οι λόγοι που δεν αλλάζουν τα εγχειρίδια. Ισα-ισα, πλουτίζονται.
     
  10. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Διαβάστε: Σεξουαλικές Παρεκκλίσεις

    ...και οποιος νιωθει ψυχασθενης ας στειλει e mail
    στον ειδικο Γιατρο και ερευνητη Ορεστη Γιωτακο:
    giotakos@tri.forthnet.gr

    Δωστε του εκ μερους Μου χαιρετισματα και ....
    Περαστικα σας....

    Επι τη ευκαιρια αν εχετε και την ευγενη καλοσυνη απαντηστε στα ερωτηματολογια με θεμα:
    Οι απαντησεις σας θα χρησιμοποιηθουν (ανωνυμα φυσικα) σε ερευνες του Πανεπιστημιου Αθηνων....
     
  11. AdistaktosD38

    AdistaktosD38 New Member

    Απάντηση: Όρια BDSM και ψυχικών διαταραχών...

    Δηλαδή ψυχικά υγιείς είναι τα ψώνια κι αυτοί που καβαλάνε το καλάμι.
    Αν η αναγνώριση των αδυναμιών είναι χαρακτηριστικό των υποτακτικών ατόμων αυτό είναι μαγκιά τους όχι ψυχική διαταραχή.Μακάρι να το κατάφερναν αυτό και οι υπόλοιποι βανίλλα και μη.Τότε η ψυχιατρική ως επιστήμη δε θα είχε ανάγκη ύπαρξης.
     
  12. Jiannis

    Jiannis Regular Member