Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Όρια.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Guest76532, στις 29 Ιουλίου 2020.

  1. woman2woman

    woman2woman Regular Member

    Σίγουρα είναι προσωπικη υπόθεση και δεν έχει να κάνει με κανεναν παρτενέρ η οριοθέτηση. Συμφωνώ απόλυτα.
    Εσύ αποτελεις εξαίρεση προφανώς..
    Κάνε μια έρευνα και κάλεσε όλους-ες αυτούς που έχουν ξεπεράσει τα hard limits τους να μας πουν πόσες φορές τα άλλαξαν  
    Και για να κλείσω, βιωματικά μιλώντας, δε ζήτησα ποτε από καμία παρτενέρ μου να ξεπεράσει κανένα σκληρό όριο. Τουναντιον, έχει συμβεί το αντίθετο και μετα από συζητησεις ημερών για να φτάσουμε στο να ξεπεραστεί και να είμαστε απόλυτα σίγουροι αμφότεροι, φυσικά κατέληξε σε συναισθηματικό εκβιασμό.. " μέχρι κι αυτό έκανα για σενα" κτλ κτλ
    Το νόμισμα έχει πάντα δύο όψεις..
    Για μένα πλέον τα hard limits δεν έχουν περιθώρια συζήτησης. Είτε τα δέχομαι και προχωρώ, είτε γεια σας, χαίρετε κι αντιο!
    Με εκτιμηση
     
  2. Με κάλυψε απόλυτα η απάντηση σου! Ευχαριστώ!
     
  3. Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι ομολογώ...
    Τροφή για σκέψη..! Σε ευχαριστώ!
     
  4. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Εγώ δεν εχω να προσφέρω απαντήσεις εδώ, περαστικός είμαι. Εχω όμως ερώτηση.
    Όλοι οι άνθρωποι όταν τα θέτουν, θεωρείς ότι το κάνουν το ίδιο συνειδητά;
     
  5. Τα όρια του τα αλλάζει μόνος του κάθε άνθρωπος? Η του τα αλλάζουν? Θεωρείς δηλαδή ότι έρχεται η ώρα που ωριμάζει μέσα μας η σκέψη και το τολμάμε η μας ωθούν άλλοι?
     
  6. Νομίζω πως όχι.
     
  7. Πιστεύω ότι μερικοί φοβούνται η ντρέπονται να παραδεχτούν ότι κάτι ίσως το δοκίμαζαν κάποτε και το βάζουν στην μαύρη λίστα!
     
  8. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Δεν πήγε εκεί ή σκέψη μου αλλά για να το λες, κάτι εχεις το μυαλό σου.

    Both.
    Δεν κρατήθηκα, συγγνώμη. Δεν θα απαντούσα όμως αν δεν το θεωρούσα δεδομένο.
    Αφήνω τους σαδιστές να σε διαφωτίσουν περεταίρω και μετακομίζω σε άλλο νήμα
     
  9. Kentavros

    Kentavros Owned by Mistress Kits

    Πολλες φορες εχει συμβει αυτα που ονομαζουμε σοφτ να εχουν μετατραπει σε χαρντ και το αντιθετο. Ειτε λογο ηλικιας, ειτε λογο εμπειριας , ειτε γιατι ετσι περιεργα την ειδα. Προσωπικα τα ορια ειναι για να σπανε ( οχι μονο βδσμ αλλα γενικα). Και οι Κ εχουν ορια που πολλες καλουνται να ξεπερασουν και να μπουν σε αχαρτογραφητα νερα αλλα ο καλος ο καπετανιος στην φουρτουνα φαινεται. Το χειροτερο σεναριο ειναι προσπαθωντας ο Κ να καταφερει το υ να ξεπερασει τα ορια του να γινει η κεντα και να βρεθουν και οι δυο εκτος οριων (συνηθως λογο απειριας και πειραματισμου)
     
  10. Επίσης έχω σκεφτεί ότι μερικοί βάζουν κάτι ως hard limit ενώ δεν είναι, καθώς θέλουν να αποδείξουν ότι εξελίσσονται. Αρά είναι "καλοί" "αξίζουν " .
     
  11. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Και το ένα και το άλλο και συνδυαστικά και με απλή αλλαγή δεδομένων που τότε δεν είχαμε στο μυαλό μας.
     
  12. Αρά γιατί τα διαχωρίζουμε σε hard και soft? Ποια η διαφορά??