Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Όρια.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Guest76532, στις 29 Ιουλίου 2020.

  1. Kitten

    Kitten We monsters are necessary to nature also.

    Πιστευω ότι τα όρια είναι για να ξεπερνούνται και ψαχνείς τρόπους να το κάνεις (έκτος αν εχεις πει εγω ειμαι αυτό και μέχρι εδώ). Από ένα σημειο και μετα όταν βρεις την πραγματική εμπιστοσυνη και όλα όσα ζητας σε ένα προσωπό λες ότι μαζι με Αυτον θα τα ξεπερασείς ότι Αυτός θα σε βοηθήσει να το κάνεις. Συναισθηματικός εκβιασμός δεν είναι οταν θες να τα ξεπερασεις δηλαδη αν και εσύ πιστευείς σε αυτή την εξελιξη.
     
  2. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Τα όρια είναι πολύ σημαντικά και είναι ακριβώς αυτό που σημαίνουν. Όρια.

    Είναι το σημείο, που νοιώθει (ακόμα) ασφάλεια το άτομο που έχουμε απέναντι μας, ειδικά σε πράξεις που μπορεί να είναι και εντελώς πρωτόγνωρες.

    Εάν κάποιος ή κάποια ξεκινήσει με το σκεπτικό, ακόμα δεν την είδαμε, κάτσε να ξεπεράσουμε τα όρια, τα όρια είναι για να τα ξεπερνάμε, έχετε να κάνετε με άκρως επικινδυνους ανθρώπους. Όσο "κοινωνικό περιγυρο" και να στήσουν, κάποια στιγμή θα σπάσει το απόστημα. Προσοχή στο πιτσιλημα.
     
  3. -Volt-

    -Volt- Contributor

    @sokolata,
    από τι ορμώμενη έκανες τη σύνδεση ορίων και s/m;
    Όταν έθεσες το θέμα τί ακριβώς είχες στο νου σου, είτε ως έννοια, εικόνα, ή αντιστοίχιση;
     
  4. iolanda

    iolanda Contributor

    Καταλαβαίνω την ανάγκη σου να σέβονται τα όρια σου αλλά αν θέλεις κράτα το κι αυτό: εξίσου σημαντικό, αν όχι και παραπάνω, είναι αυτός που τα σπρώχνει να ξέρει γιατί το κάνει, πως να το κάνει και τι να κάνει αν το αποτέλεσμα δεν είναι το αναμενόμενο.
     
  5. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Τα όρια είναι πολύ σημαντικά γιαυτό και πρέπει να θέτονται συνειδητοποιημένα.
    Είναι ένα ακόμα στοιχείο προς το Κ για να δουλέψει πάνω τους αν φυσικά το επιθυμεί η να μην τα αγγίξει η τέλος πάντων να δει άμα ενδιαφέρεται (ας μου συγχωρέσουν τις υποθέσεις τα Κ. Μπορεί να είμαι και εντελώς έξω από το σκοπό)
    Για να μπορέσει να γίνει αυτό το άτομο θα πρέπει να αποκτήσει γνώσεις και άποψη γύρω από όσα θα βρεθούν μπροστά του.
    Θα μου πεις, και πολύ καλά θα κάνεις, πως είναι δυνατόν να γνωρίζω τι θα έρθει μπροστά μου... well.. προσωπικά έψαξα και ενημερώθηκα για όσα μπορούσα να ενημερωθώ από εδώ, από φίλους κτλ κτλ... έπειτα τα ξεχώρισα μέσα στο κεφάλι μου σε soft, hard και ούτε καν...
    Όταν λοιπόν έλεγα soft, εννοούσα τα όρια που ήταν υπό συζήτηση , δλδ οκ φαίνεται ενδιαφέρον αλλά δεν είμαι σίγουρη αν θα αισθανθώ ασφάλεια/έτοιμη να το δοκιμάσω.
    Τα hard limits μου τα άγγιξαν λίγοι, δεν μπορώ να πω ότι είχε αίσιο τέλος...
    Τα ούτε καν το λέει και η φράση...ούτε καν!
     
  6. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Θα συμφωνήσω ότι τα όρια είναι πολύ σημαντικά.

    Ανάλυση, απειροστικός λογισμός, θεωρία μέτρου, διαφορική γεωμετρία, λογισμός μεταβολών και δε συμμαζεύεται πάνω σε αυτά στηρίζεται  
     
  7. espimain

    espimain Contributor

    Ενίοτε τα όρια γίνονται περιθώρια και τότε αρχίζει το δράμα.
     
  8. whisperer

    whisperer Regular Member

    Ρε συ αγαπημενη @sokolata στην εισαγωγη σου αναφερεσαι σε εκπαιδευση και στο υγ λες να μη παρεκτραπουν τα σχολεια σε Κ/υ.
    Αν δε μιλαμε για Κ/υ ποιος ο λογος της εκπαιδευσης ?
    Για ποιον/α να ειναι καλος/η οποιος/α προσπαθησει να ξεπερασει τα ορια του/της?
    Αν θελεινα κανει sm σταματαει οπου γουσταρει .
    Αν το παει παραπερα λογω καποιου αλλου πρισωπου υπαρχει ασυμμετρια
     
  9. Καλημέρα σε όλους!!
    Από τα σχόλιά αρκετών βλέπω να προκύπτουν κάποια ερωτήματά.
    Α .Αν υπάρχει υποχρεωτικά ασυμμετρία με μία σαδομαζοχιστική σχέση
    Β. Αν υπάρχει εκπαίδευσή σε ένα τέτοιο σχήμα

    Οπως το βλέπω εγώ δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει ασυμμετρία. Μπορεί και να υπάρχει.
    Ας υποθέσουμε ότι το σχήμα απαρτίζουν δυο switch σαδομαζοχιστες .πως ακριβώς να οριστεί η ασυμμετρία αν οι ρόλοι εναλλάσσονται?
    Οσον αφορά την εκπαίδευσή τώρα, ίσως υπάρχει πιο ταιριαστή λέξη αλλά εμένα δεν μου έρχεται κάτι. Στην περίπτωσή που ένας εκ των δυο είναι σαφέστατα πιο έμπειρος σε τεχνικές και θέλουν και οι δυο να μάθει /βιώσει το άπειρο μέλος περισσότερο πραγματα (όπως τεχνικές, όρια αντοχής κτλ ) αυτό πως λέγεται αν όχι εκπαίδευσή?

    Συγνώμη που δεν απάντησα ξεχωριστά στον καθένα αλλά δεν είχα χρόνο!
     
  10. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Πολύ σωστά το είπες, όπως το βλέπεις εσύ. Και έχεις όλο το δικαίωμα και πρέπει ότι κάνεις να το κάνεις για να περνάς καλά.

    Φυσικά και μπορούν δύο switch να περάσουν καλά. Και τη μια να είναι ο ένας ο σαδιστής και η άλλη η μαζοχιστρια. Κι ο ποιο έμπειρος ή έμπειρη να χει το πάνω χέρι. Και να φέρει τα πράγματα εκεί που τα θέλει κι όπως τα θέλει.

    Αλλα όπως πολύ σωστά αναρωτήθηκες ασυμμετρια εδώ δεν βγαίνει. Δεν υπάρχει Κυριαρχία. Δεν υπάρχει "ανήκω", δεν υπάρχουν οι κανόνες της ασυμμετρης σχέσης Ds - Ms, δεν υπάρχει εκπαίδευση, δεν υπάρχει τιμωρία.

    Είτε σκουζουν οι Drama Queens των φόρουμς είτε γράφουν AD hominem απολογητικά σεντόνια επιτιθομενοι σε φανταστικούς εχθρούς, τα πράγματα είναι απλά. Λίγο τα ματάκια να ανοίξουν, λίγο τις τσιμπλες, λίγο τις κομματικές παρωπίδες να βγάλουν, άμα ανοίξει το ματάκι, οι μπάμιες είναι μπάμιες, και ότι όσο αλάτι και πιπέρι και να τους βάλεις, πάλι μπάμιες θα μείνουν. Άμα θες να βλέπεις τις μπάμιες για ψάρι, τότε το πρόβλημα δεν είναι στο μάτι. Απλό. Θες Reset στις εργοστασιακες ρυθμίσεις. Κι αν το πρόβλημα παραμείνει, Service.

    Να περάσεις καλά και να κάνεις το S/m - T/b Session όπως το λαχταράς με το switch της επιλογής σου που το εκτιμάς και εμπιστεύεσαι. Μην ξεχάσεις να ορίσετε safeword. Καλύτερα δύο, ένα για Pause κι ένα για stop. Περιμένουμε φώτο με πολλές κοκκινίλες. 
     
    Last edited: 30 Ιουλίου 2020
  11. dkbdsm

    dkbdsm Regular Member

    Καλημέρα και από εμένα!!!!
    διαβάζοντας αυτό το νήμα , τόσο την τοποθέτηση της @sokolata όσο και τις υπόλοιπες απόψεις, σχημάτισα απλά την άποψη, ότι, όπως και σε πάρα πολλά σημαντικά θέματα στην ζωή, οι διαφωνίς δεν βρίσκονται στ αλήθεια στις απόψεις, αλλά στον ορισμό που ο καθένας μας δίνει στον ορισμό της λέξης. Εγώ π.χ., χωρίς να έχω διαβάσει κανένα BDSM λεξικό, θεωρώ μες στο μυαλό μου σαν χαλαρό όριο κάτι που ... "Δεν θα γούσταρα να το κάνω, θα το έκανα όμως για να ικανοποιήσω την σύντροφό μου". Κατά την ένοια αυτή τα χαλαρά μου όρια τα ξεπερνάω σχετικά εύκολα. Σαν hard limit, θεωρώ αυτό που όταν το ξεπερνάς σπας, άρα δεν το ξεπερνάω. Από εκεί και πέρα ένας άνθρωπος μεγαλώνοντας και αποκτώντας εμπειρίες, εξελίσσεται, και ... αλλάζει. Και μοιραία αναθεωρεί κάποια πράγματα, ενδεχομένως και τα όρια του...
    Τώρα για τις σχέσεις που έχουν εκπαίδευση δεν μπορω να έχω άποψη γιατί δεν υπήρξα σε μια τέτοια... Ωστόσο θεωρώ ότι η ένοια της εκπαίδευσης είναι αυτή... να μαθαίνεις να καταφέρνεις κάτι που την προηγούμενη μέρα δεν μπορούσες. Μιλάμ όμως πάντα για τα όρια που βάζεις ΕΣΥ σκοπό να ξεπεράσεις.....
     
  12. -Volt-

    -Volt- Contributor

    @dkbdsm πώς προσδιορίζεις το σπάσιμο τη στιγμή που συμβαίνει και μετά;