Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Όταν οι μαριονέτες ονειρεύονται

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Elysium, στις 27 Σεπτεμβρίου 2011.

  1. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Όταν οι μαριονέτες ονειρεύονται

    Με κάνετε να κοκκινίζω.... 
    Ποτέ δεν είχα φαντασθεί την ταπεινότητα μου ως τον Ελληνα Τσε... 
     
  2. Απάντηση: Όταν οι μαριονέτες ονειρεύονται


    Πάντα υπάρχει η πρώτη φόρα. (Ελπίζω να μην πονάει ε; )
     
  3. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Όταν οι μαριονέτες ονειρεύονται

    Βρήκα μερικά ακόμη «μικρά πράγματα».
    Δεν ξέρω βέβαια αν ενδιαφέρουν αυτά μια σχέση D/s ή M/s μιας και δεν έχουν όλοι παιδιά αλλά σκέφτομαι πως το κράτος μπορεί να επηρεάσει μέχρι και το ρυθμό τεκνοποίησης των ζευγαριών για να μη βιώσει στο μέλλον τέτοιες καταστάσεις (Ντροπή για το σήμερα).
    Εν ολίγοις, είτε θεωρείς πως είσαι "Αφέντης" είτε όχι το παιδί σου έχει πιθανότητες να πεινάσει.




    Σοκαριστικές αναφορές

    Κρούσματα λιποθυμίας μαθητών λόγω ασιτίας καταγγέλλουν εκπαιδευτικοί της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

    Αθήνα

    Σοκαριστικά είναι τα όσα περιγράφει σε ανακοίνωσή του ο Α' Σύλλογος Εκπαιδευτικών Αθηνών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης αναφορικά με την κατάσταση στην οποία βρίσκονται πολλά παιδιά σε σχολεία της πρωτεύουσας, εξαιτίας των οικονομικών προβλημάτων που αντιμετωπίζουν οι οικογένειές τους. Σύμφωνα με την ανακοίνωση, έχουν καταγραφεί ακόμα και κρούσματα λιποθυμίας μαθητών εξαιτίας της ασιτίας...

    Πηγή: in.gr - Κρούσματα λιποθυμίας μαθητών λόγω ασιτίας καταγγέλλουν εκπαιδευτικοί της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης - Ειδήσεις - Ελλάδα
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Όταν οι μαριονέτες ονειρεύονται

    Το έχω σκεφτεί και καταγράψει αν μπορεί κανείς να έχει φτιάξει την δική του ζωή αλλιώτικη απ όλων των άλλων γύρω του όταν η κοινωνία γλυστράει σε αυταρχικές λογικές, οριζόντιες εφαρμογές επαχθών και απολιτικά επιβεβλημένων μέτρων, υπό την απειλή της ολικής καταστροφής.

    ´Ομως, δεν μπορώ να φανταστώ Κυρίαρχο που να μην ξέρει να φροντίσει αυτούς την ευθύνη των οποίων έχει, ούτε και έχω ακούσει για κανέναν που να πεινάει το παιδί του, να πεινάσει ο ίδιος για να μην πεινάσει το παιδί του μπορώ να το φανταστώ...
     
  5. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Όταν οι μαριονέτες ονειρεύονται

    Είπαμε στο φανταστικό κόσμο του gore και του bdsm όλοι οι μάστερς είναι βασιλιάδες και οι σκλάβες πριγκιποπούλες (και τα παιδιά τους δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα ανέχειας).
     
  6. Ride a Woman

    Ride a Woman Regular Member

    Απάντηση: Όταν οι μαριονέτες ονειρεύονται

    Yπερασπιστηκα τον Elysium εδω μεσα, σε προσωπικες και αδικες επιθεσεις πολλες φορες απεναντι του.Και ας διαφωνω σχεδον σε ολα μαζι του.Τελικα συνεχιζει να μην με διαψευδει,γιατι ειναι ενα παιδι που ΜΠΟΡΕΙ και συνεχιζει να ψαχνει.Ισως ειναι αυτο το μοναδικο deja vu της ιδιας καψουρας μας,δεν ξερω.....???!!!!!Δεν θελω να γραψω κατι στο θεμα.Προτιμω να απολαυσω το ξεδιπλωμα της σκεψης του στο δικο του νημα.Και ας ''πεφτει'' σαν το ''μωρο'' που και που.....δεν θελω να τρεξω να το ''σηκωσω''....ξερω οτι θα ''μπουσουλησει'' και θα ''σηκωθει μονο του''....!!!!
    Το μονο που θα κανω ειναι να βαλω ενα κομματι διπλα στο απολυτα πετυχημενο δικο του.
    Γιατι δεν ξερω τι νοιωθουν καποιοι για Σκοπιανους,Πακιστανους και λοιπους αλλοδαπους.....εγω το πιο ισχυρο συναισθημα που θα εχω μεχρι να πεθανω θαναι ΜΙΣΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ....!!!!Οι αστοι πολιτικοι ειναι απλα μαριονετες τους.Δεν ξερω αν θα του αρεσει....αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα το ακουσει,γιατι και αυτοι ειναι ΕΛΛΗΝΕΣ...!!!!


    Υ.Γ.......Να περνας καλα φιλε και να κρατας παντα ενα ξεχωριστο χτυποκαρδι για την ΚΑΨΟΥΡΑ...!!!
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  7. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Όταν οι μαριονέτες ονειρεύονται



    Αγαπητέ Ride a Woman, το μίσος για τα αφεντικά έχει για μένα χαρακτήρα ταξικό. Αφεντικό είναι κάποιος με έναν υπάλληλο ο οποίος παλεύει για να τα βγάλει περά αυτός και ο υπάλληλός του (θα μου πεις τώρα πόσοι είναι αυτοί) και αφεντικό κάποιος μπάσταρδος του ΣΕΒ που σα σκουλήκι παρακαλάει την τρόϊκα για να ρίξει και άλλο την ΕΓΣΣΕ. Τα αποτελέσματα τα ανακοίνωσε ο Βενιζέλος χθες.

    Σε κάθε περίπτωση, δε μπορούμε να αυτοπροσδιοριζόμαστε ως «αφέντες» (το «σκλάβοι» δε θα το αναλύσω) όταν οι ζωές μας είναι στα χέρια τους (κυριολεκτικά), όταν σιωπούμε και όταν σκύβουμε το κεφάλι φοβισμένοι μπας και καταρρεύσει το μπουρδελο-χρηματοπιστωτικό σύστημα. Η ζωή όλων επηρεάζεται προς το χειρότερο.
    Έκανα ένα πρόχειρο seach πριν λίγο στη θεματολογία του forum και είδα εντυπωσιακούς τίτλους περί βελτίωσης, καθοδήγησης του σκλάβου, κυριαρχίας των Masters επί της ίδιας της ζωής και καθημερινότητας και άλλα τέτοια αστεία.

    Ας αποδεχθούμε πως το bdsm είναι ένα παιχνίδι που αφορά μόνο τη σχέση και δεν έχει να κάνει παρά ελάχιστα με το χαρακτήρα που παρουσιάζουμε έξω. Είμαστε δειλοί για οτιδήποτε άλλο. Τρέμουμε για την 6η, 7η , 8η και το μουνί της μάνας τους… δόση.


    Υ.Γ. Off topic. Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Κάποιες φορές όμως οργίζομαι και με τον εαυτό μου με όλους αυτούς τους απίθανους προέδρους που κατέκλεψαν ταμεία και φοροδιέφυγαν για να αγοράσουν παίκτες (κι όχι μόνο) κι έπειτα εμείς χειροκροτήσαμε τα γκολ και τα κατορθώματά τους με τα κλεμμένα.

    Όσο για τους Αντίδραση έχω ακούσει κάποια άσχημα πράγματα πλέον περί εξωδίκων προς άλλα μέλη και άλλα τέτοια. Ελπίζω να μην είναι αλήθεια αλλά το χρήμα αλλάζει αρκετό κόσμο.
    Το παρακάτω κομμάτι ταιριάζει για την κατάσταση αυτή.
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  8. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: Όταν οι μαριονέτες ονειρεύονται

    Elysium, κάπου εδώ μέσα -νομίζω - η camera
    έχει μιλήσει για προσωπικούς - ξανανομίζω - παράδεισους
    μέσα σε δύσκολα περιβάλλοντα.
    Σε μία ακραία του λεκτική εκδοχή,
    - αλλά έλα εσύ και πες μου τι ΔΕΝ είναι ακραίο από αυτά που ζούμε,
    μέσα από τη δική σου πρόσληψη αυτή η νόστιμη λεξημαγεία
    μπορεί και να διατυπωθεί «ο κόσμος καίγεται και το μουνί χτενίζεται».
    Το να χτενίζει κάποια το μουνί της,
    σύμφωνα με τους κώδικες του bdsm δεν είναι ουτοπία, είναι αναγκαιότητα,
    για κάποιους μάλιστα που ξημεροβραδιάζονται εδώ χάμου, ζωτική.
    Αλλιώς πως φιλαράκι, αν το καλοσκεφτείς,
    όλοι λίγο- πολύ εδώ μέσα καταναλωνόμαστε τόσον καιρό άδικα.
    Ωραία και καλά θα μου πεις αλλά ο κόσμος εξακολουθεί να καίγεται,
    μαζί κι’ ο κώλος μας.
    Κάθε προσωπικός παράδεισος είναι μια ουτοπία, σαν την επανάσταση που λένε πολλοί.
    Σε τούτους τους καιρούς η επανάσταση έχει πάψει να αποτελεί ουτοπία.
    Έχει μεταβληθεί σε αναγκαιότητα, σε ζωτικής σημασίας επέμβαση
    που αν δεν συμβεί θα ολοκληρωθεί μια επιμελώς δρομολογημένη σκλαβιά
    που βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη.

    Η αγωνία σου είναι να αφήσουμε τη μία ουτοπία, αυτή του χτενίσματος του μουνιού μας,
    για να κυνηγήσουμε μια δεύτερη, την επανάσταση.
    Κατ’ εμέ είναι κι’ οι δυο εξίσου επιβεβλημένες
    κι’ αν αυτό σε ανακουφίζει μπορείς να δεις το bdsm σαν μια επαναστατική γυμναστική,
    κάτι σαν προπόνηση στην καταδίωξη κάθε ουτοπίας
    που μας τραβάει μπροστά αντί να μας πισογυρίζει ή να βαλτώνουμε.
    Αν ξεχάσουμε το μουνί μας είναι πολύ πιθανό να καταπιούμε και την προ των πυλών σκλαβιά.
    Να μας πιάσουν απροπόνητους.

    Όπως ίσως έχεις αντιληφθεί,
    χρησιμοποιώ την τρέχουσα αγοραία μέθοδο διαλεκτικής, του Βενιζέλου,
    επειδή αυτή προς το παρόν εξακολουθεί να πείθει τις μάζες
    και δεν έχουν ανασηκωθεί ακόμα οι πλάκες απ’ τα πεζοδρόμια να τον βαράνε.
    Όπως λοιπόν εκείνος βαφτίζει το χαράτσι «ασφάλιστρο κινδύνου» και επιβιώνει ακόμα,
    έτσι κι’ εγώ μπερδεύω σκόπιμα κι’ ανερυθρίαστα τις λέξεις μπας και σε πείσω
    πως το μουνί μας δε φταίει για τον κάθε Βενιζέλο
    αλλά δεν θα του παραχωρήσουμε κιόλας την ανάγκη μας στη σκεπτόμενη καύλα
    επειδή αυτός είναι ξετσίπωτος.
    Καλύτερα να τον ανατρέψω καυλωμένος
    και προς αυτό τον ιερό σκοπό
    ο ιδιωτικός μου παράδεισος,
    το bdsm,
    το κάθε bdsm,
    ο κάθε ιδιωτικός παράδεισος που μπορεί να με κρατάει ζωντανό και εναργή
    μπορεί να είναι η γιάφκα μου.

    Δες το κι’ έτσι.
     
  9. SadisticUsage

    SadisticUsage Regular Member

    Απάντηση: Όταν οι μαριονέτες ονειρεύονται

    Ο προσωπικός χώρος του καθενός αποτελεί για αυτόν το ορμητήριό του,τη γιάφκα του ή μπορείτε να του δώσετε ότι άλλο όνομα θέλετε. Μέσα σε αυτόν μπορεί να αισθάνεται και να είναι βασιλιάς. Η δυσκολία πιστεύω έρχεται όταν οι καταστάσεις ανάμεσα στον προσωπικό χώρο και στην πραγματικότητα της κοινωνίας μας έχουν τεράστιες διαφορές τις οποίες δεν μπορούμε να γεφυρώσουμε. Γιατί αν ζούμε σε δυο διαφορετικούς κόσμους τότε αν καταρρεύσει ο ένας τότε ο άλλος δεν μπορεί να μας στηρίξει και θα καταρρεύσουμε πλήρως.
     
  10. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Όταν οι μαριονέτες ονειρεύονται



    Οι προσωπικές ελευθερίες και οι δικοί μας παράδεισοι επιτρέπονται πλέον. Η είσοδος είναι ελεύθερη.
    Γιατί;
    Γιατί, εκτός του ότι δεν αποτελούν πρόβλημα για το σύστημα, οι «προσωπικοί παράδεισοι» κοιμίζουν μια χαρά τον κόσμο και δίνουν την αίσθηση της ελευθερίας.
    Όπως το ποδόσφαιρο. Οι hooligans ξεσπούν εκεί και μόνο εκεί. Έχεις δει ποτέ hooligans σε πορείες κατά π.χ. της ανεργίας; Ποτέ (εκτός από μερικούς ΑΕΚτζηδες για να ευλογήσουμε και τα γένια μας).

    Ένας θεός υπάρχει πλέον. Το κεφάλαιο.
    Το κράτος έχει αρχίσει να λιώνει σαν κατσαρίδα οτιδήποτε εναντιωθεί.
    Τα βλέπεις σήμερα τα χάλια. Μέχρι και τους σκουπιδιάρηδες ονόμασαν «συντεχνία». Ποιους; Αυτούς που μαζεύουν τα σκουπίδια, τα σκατόχαρτα και τις σερβιέτες και αμείβονται με 980 ευρώ (μαζί με το επίδομα ανθυγιεινής εργασίας) και απεργούν γιατί τους απολύουν. «Συντεχνία». Το διανοείται κανείς;

    Για να μην ξεφεύγω όμως και για να επανέλθω στην αρχική μου σκέψη, το bdsm και ο κάθε άλλος «προσωπικός παράδεισος» όταν δε δημιουργεί πρόβλημα στο οικονομικό σύστημα θα είναι νόμιμο και ελεύθερο.
    Δεκάρα δε δίνει το κράτος για το τι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του. Το μόνο για το οποίο ενδιαφέρεται πλέον είναι να κάνει ανταγωνιστική την οικονομία. Ακόμη και με τη βία.
    Όσο για εμάς ίσως είναι προτιμότερο αν δε θέλουμε - μπορούμε να αντιδράσουμε για χ,ψ λόγους καλό θα ήταν να επανεξετάσουμε τις επηρμένες εκφράσεις μας. Ή έστω να είμαστε πιο φειδωλοί μ’ αυτές.

    Έξω από το κρεβάτι το κράτος μοιράζει σφαλιάρες. Σε όλους.
     
  11. Alucard

    Alucard Regular Member

    Απάντηση: Όταν οι μαριονέτες ονειρεύονται

    Συγγνώμη, αλλά τι ακριβώς "εννοεί ο ποιητής" στο 10:42-10:44;  
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  12. Syrah

    Syrah Contributor

    Εκτιμώ ότι το σχόλιό σου δεν συνδέεται κατά κανένα τρόπο με την άποψή μου πως μία επιχείρηση δικαιούται να ελέγχει και να διασφαλίζει ότι η περιουσία της χρησιμοποιείται από τους εργαζόμενους, με αποκλειστικό σκοπό το συμφέρον της.
    Ακούω συχνά από εργαζόμενους πως η παρακολούθηση οχημάτων, τηλεφωνικών συνομιλιών κλπ, αποτελεί αδιακρισία, με την έννοια της λήψης προσωπικών δεδομένων. Αδυνατώ εντούτοις να καταλάβω, για ποιο λόγο οι επισκέψεις ενός πωλητή σε δυνητικούς πελάτες αποτελούν "προσωπικό δεδομένο" του πωλητή, και όχι στοιχείο βάσης δεδομένων της εταιρίας. Ομοίως, η καταγραφή τηλεφωνικών συνομιλιών, δεν είναι ένα και το αυτό με την εγκατάσταση καμερών στις κρεβατοκάμαρες των υπαλλήλων, παρεκτός και αν κάνουν phone sex από τα εταιρικά τηλέφωνα.