Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Όταν το safeword δεν εισακουεται

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Εμπειρίες' που ξεκίνησε από το μέλος dina, στις 27 Φεβρουαρίου 2019.

  1. dark_princess

    dark_princess Regular Member

    δε μου ερχεται τωρα στο μυαλο... (εχω θεμα με τους ηθοποιους δεν θυμαμαι ονοματα) Ειναι καλο αυτο ή κακο, γιατι με προβληματησες  
     
  2. O Clint Eastwood χαμογελαει καλυτερα... οταν ετοιμαζεται για τη μονομαχια με τον Κακο και τον Ασχημο.

    Παντως για το θεμα του safeword σε D/s & M/s σχεσεις... Ρε παιδια, εδω ακομα δεν εχουν καταφερει στο φορουμ να συμφωνησουν στον ακριβη ορισμο και διαφορα μεταξυ D/s & M/s σχεσης, φθασαμε κιολας στο safeword?
     
  3. rea..

    rea.. Contributor

    Οι κανόνες ασφαλείας του bdsm, δεν εμποδίζουν το D/s, το προστατεύουν.

    Ειδικά για τα νέα άτομα του χώρου στο ξεκίνημα ( και όχι μόνο) είναι απαραίτητο το safeword, για πολλούς λόγους.
    Είναι δείγμα υπευθυνότητας για τον/την Κ που το παρέχει, άσχετα αν τελικά φροντίσει να μην χρειαστεί.

    Για όσους δεν το παρέχουν δικαίωμά τους, αλλά δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι είναι καλύτεροι- ικανότεροι Κ από άλλους που ακολουθούν πιστά την δομή του bdsm.


    Από εκεί και πέρα σε δημόσιο διάλογο, δεν βλέπω καμία λογική στο να ενθαρρύνουμε την απερισκεψία. Μπορεί για την πάρτη μας να είμαστε σίγουροι και ασφαλείς, αλλά αυτό δεν ισχύει για τον χώρο γενικά. Και αυτό το γνωρίζουμε όλοι.

    Υ.Γ. Η νοοτροπία "ας πρόσεχες" σε άτομα που έχουν κακοποιηθεί είναι απαράδεκτη.
     
    Last edited: 28 Φεβρουαρίου 2019
  4. Φενριρ....

    Φενριρ.... Regular Member

    Όχι οριστικά αυτό π γίνετε εκείνη την ώρα safeword όχι βαριοπουλα
     
  5. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Ο @MasterJp μου είχε πει στα πρώτα συνειδητοποιημένα βήματά μου ένα *απόλυτο* κανόνα: Άσχετα του πόσο βαθειά, ρηχή ή ανύπαρκτη σχέση έχεις με το υ/σ/b *ποτέ* session όταν έχεις νεύρα.

    Αυτό τον κανόνα τον παραβίασα μία και μόνη φορά και από τότε το κουβαλάω.

    Είναι ο λόγος για τον οποίο το έκοψα μαχαίρι ή μόνο με παρουσία τρίτου, γιατί αν κι εκείνη τη φορά σταθήκαμε τυχεροί και εκείνη και εγώ η τύχη είναι κάτι που μπορεί να τελειώσει απροειδοποίητα.

    Ποτέ μα ποτέ session με νεύρα όποια και αν είναι η αιτία τους.

    Όταν έχεις νεύρα ο άλλος δεν είναι ο σύντροφός σου στο παιχνίδι αλλά ο αντίπαλος που θέλεις να εκμηδενίσεις.-
     
  6. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Πιστευεις οτι αν εχεις νευρα μπορεις να οδηγησεις αυτοκινητο ή να πιασεις τορνο ή να γφαψεις απαντηση σε ενα φορουμ ορνιθολογιας?
    Αυτο ισχυει παντου και παντοτε. Και συμπεριλαμβανει αλκοολ και πασης μορφης ντρογκες.
     
  7. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    Session (οιασδήποτε μορφής, T/b σχέση) = Safeword και δη σε πολλαπλά επίπεδα, απολύτως απαραίτητο, απολύτως σεβαστό.
    D/s σχέση = Πιθανά απαραίτητο στο στάδιο εκπαίδευσης, γνωριμίας. Εάν τεθεί, απολύτως σεβαστό. Εάν συνεχίζει να υφίσταται ως ανάγκη και μετά το αρχικό στάδιο, είτε εις εκ των δύο της σχέσεως ή και αμφότεροι και ψεύδονται και τρώνε ως προς το δεδηλωμένο status τους.
    M/s σχέση = Ακριβώς ως άνω, αλλά με πολύ συντομότερη διάρκεια.

    Παράμετροι = 1. Έκαστος έχει κατανοήσει το περιεχόμενο του status που δηλώνει. Κοινώς, εάν δηλώνεις pain slut και ουρλιάξεις το safeword στο δεύτερο χτύπημα το flogger, σάλτα και γαμήσου.
    2. Ο χρήστης γνωρίζει και μάλιστα καλά, λάθος, πολύ καλά, λάθος, άριστα, το εργαλείο που χρησιμοποιεί. Το "θόλωσα" με το flogger, δύσκολα θα οδηγήσει σε μεγάλη ζημιά, με ένα cane όμως το διακύβευμα δεν ενδείκνυται για θολωμένα μυαλά.
    3. Το να σου φύγει η υ/σ/b σε trance στερεί από εσένα τον ίδιο την ηδονή της έκφρασης του πόνου της/ της ταπείνωσής της κλπ. κλπ. Άρα έχεις ήδη αποτύχει στο δικό σου στόχο.

    Τα όρια σε D/s. M/s σχέσεις, ακόμη και σχέσεις εκπαίδευσης, αλλά σε κάθε περίπτωση σχέσης, υφίστανται για ένα και μόνο λόγο, για να σπάνε. Συνεπώς, εάν ακουστεί το safe, θα πέσει ακόμη μία. Μόνο 1. Η πιο δυνατή όμως.
     
  8. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Ομολογω οτι το τελευταιο δεν το ειχα σκεφτει. Πολυ καλο!
     
  9. tithon

    tithon Contributor

    διασκεδαστικό ακούγεται αυτό το περιστασιακό: τώρα έχω πονοκέφαλο, τώρα δεν έχω.
    θα κοιτάξω να το παίξω καμμιά φορά, αν και δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με τα περιστασιακά, και τα περιστασιακά s/m
    αν διαπιστώσω οτι λειτουργεί να μου λένε τωρα κάνε τώρα μην κάνεις θα το δω και πλατύτερα.
     
     
  10. espimain

    espimain Contributor

    Το να εξηγείς τι είναι το D/s και ποια διαφορα έχει με το S/m, το να προβάλεις το απαραίτητον της σωφροσίνης του Κυριάρχου, δεν το λες και ενθάρρυνση της απερισκεψίας.
     
  11. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Μ'αρέσει να διαβάζω μεγάλα λόγια...
    Μουδιαζει το μυαλό...
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Πολλά πράγματα μπορεί να *χρειαστεί* να κάνεις έχοντας νεύρα γιατί στο μεταξύ life is happening, να πατάμε και λίγο στη γη, έτσι;

    Αν το session είναι χρειαζούμενο για να έρθεις ψυχολογικά στα ίσια σου τότε πρέπει να σε μαζέψουν και να πετάξουν το κλειδί.

    ΥΓ: το δεύτερο πρόσωπο είναι σχήμα λόγου και όχι αναφορά στον @Alpha Wolf