Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ύπνος

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 31 Οκτωβρίου 2008.

?

Ποιά είναι η αγαπημένη σας στάση όταν κοιμάστε;

  1. Εμβρυϊκή στάση (Foetus)

    29 vote(s)
    33,7%
  2. "Τεντωμένη" στάση (Log)

    2 vote(s)
    2,3%
  3. "Ονειροπόλος" στάση (Yearner)

    14 vote(s)
    16,3%
  4. Στρατιώτης (Soldier)

    2 vote(s)
    2,3%
  5. Ελεύθερη πτώση (Freefall)

    19 vote(s)
    22,1%
  6. Αστερίας (Starfish)

    1 vote(s)
    1,2%
  7. Κάτι άλλο

    5 vote(s)
    5,8%
  8. Mε παρέα

    14 vote(s)
    16,3%
  1. Η καλύτερη μέθοδος για να μπορέσεις να κοιμηθείς, είναι να φαντασθείς ότι είναι η ώρα να ξυπνήσεις...


    Με παρέα Α, F.
    Μόνη μου κάτι σαν Foetus, αλλά πιο μαζεμένη.


    "Ο καθηγητής Chris Idzikowski, υπεύθυνος της Υπηρεσίας για την Αξιολόγηση και τη Συμβουλευτική του Ύπνου, έχει αναλύσει έξι κοινές θέσεις ύπνου - και έχει βρει ότι κάθε μια είναι συνδεμένη με έναν ιδιαίτερο τύπο προσωπικότητας.

    Σύμφωνα με τον καθηγητή: «ξέρουμε όλοι για τη γλώσσα που χρησιμοποιεί το σώμα όταν είμαστε ξύπνιοι, αλλά αυτή είναι την πρώτη φορά που ήμαστε σε θέση να δούμε τι λέει για τον καθένα μας η υποσυνείδητη στάση μας». Ο ίδιος συμπληρώνει: «Το πιο ενδιαφέρον είναι το 'προφίλ' που κρύβεται πίσω από κάθε στάση είναι συχνά πολύ διαφορετικό από αυτό που θα αναμέναμε».

    'Oπως αποκαλύφθηκε από την έρευνα, οι πιο δημοφιλείς στάσεις κατά τη διάρκεια του ύπνου είναι: το έμβρυο, το κούτσουρο, ο νοσταλγός, ο στρατιώτης, η ελεύθερη πτώση και ο αστερίας. Αναλυτικά:

    Το έμβρυο (41%): Εκείνοι που «κουλουριάζονται» όπως τα έμβρυα περιγράφονται ως σκληροί στο εξωτερικό, αλλά ευαίσθητοι στην καρδιά. Μπορούν να είναι ντροπαλοί όταν συναντούν αρχικά κάποιο, αλλά σύντομα χαλαρώνουν.
    Αυτό είναι η πιο κοινή θέση ύπνου, με τις γυναίκες να την υιοθετούν πολύ συχνότερα από τους άντρες.

    Το κούτσουρο (15%): Αυτό το όνομα επέλεξαν οι ερευνητές για τη συγκεκριμένη περίπτωση όπου ο κοιμώμενος έχει γείρει στο πλάι με τους δύο βραχίονες να ακουμπούν στα πλευρά. Οι άνθρωποι που προτιμούν τη στάση αυτή είναι ευχάριστοι, κοινωνικοί χαρακτήρες, στους οποίους αρέσει να βρίσκονται μέσα σε πλήθος, και οι οποίοι εμπιστεύονται εύκολα τους ξένους. Από την άλλη πλευρά όμως, μπορούν να γίνουν και πολύ αφελείς.

    Ο νοσταλγός (13%): Πρόκειται για όσους συνηθίζουν κοιμούνται στο πλάι, με τους δύο βραχίονες μπροστά, ελαφρά λυγισμένους. Σύμφωνα με την έρευνα, αυτοί έχουν μια ανοικτή φύση, αλλά μπορούν να είναι φιλύποπτοι ή κυνικοί. Είναι συχνά αναποφάσιστοι, ή αργούν να πάρουν μια απόφαση. Από τη στιγμή όμως που θα το κάνουν, είναι μάλλον απίθανο να την αλλάξουν ποτέ.

    Ο στρατιώτης (8%): Η λέξη αυτή περιγράφει όσους κοιμούνται με την πλάτη στο κρεβάτι, και με τα δύο χέρια να ακουμπούν τα πλευρά. Στην περίπτωση αυτή, έχουμε να κάνουμε με γενικά ήρεμους και συγκρατημένους χαρακτήρες. Δεν συμπαθούν μια αναστάτωση, αλλά θέτουν για τον εαυτό τους και για τους γύρω τους υψηλά πρότυπα.

    Η ελεύθερη πτώση (7%): Να βρεθεί στο μέτωπό σας με τα χέρια σας γύρω από το μαξιλάρι, και το ύψος πίεσης σας γύρισε σε μια πλευρά. Αυτοί είναι συχνά κοινωνικοί και παράτολμοι άνθρωποι, αλλά μπορούν να γίνουν και αρκετά νευρικοί. Από την άλλη πλευρά, συχνά είναι επιφανειακοί και δεν συμπαθούν την κριτική.

    Αστερίας (5%): Αυτή η στάση επίσης θέτει την πλάτη πάνω στο στρώμα, με τα δύο χέρια τοποθετημένα προς το μαξιλάρι και τους αγκώνες λυγισμένους. Αυτοί οι τύποι είναι πολύ καλοί φίλοι, καθώς είναι πάντα έτοιμοι να ακούσουν τους άλλους, και να προσφέρουν συμβουλές όταν απαιτείται. Γενικά δεν συμπαθούν να είναι στο επίκεντρο της προσοχής.

    Υπάρχει, τέλος, ένα ποσοστό το οποίο αποτελείται από ανθρώπους κοιμούνται το ίδιο εύκολα σε πολλές στάσεις, ή δεν μπορούν να αποτιμήσουν σε ποια θέση κοιμούνται καλύτερα."

    Αυτό που επέλεξα με παρέα είναι λίγο αντιφατικό... Το Α αφορά παλιο ζευγάρι, ενώ το F αφορά νέο και "καυτό" ζευγάρι σύμφωνα με τους ειδικούς.  
     
  2. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Κοιμαμαι παντα στην εμβρυικη σταση την οποια και εψηφισα.
    Με παρεα????????????????????????????????Ουτε πεθαμενη!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Και οποτε μου ετυχε εξηγηθηκα απο την αρχη.
    "Οταν κοιμηθουμε, μην ξυπνησεις την νυχτα και μου αρχισεις τα θελω και τα ελα μωρο μου να χυσουμε, διοτι θα φας ξαναστροφη!
    Στην μερια μου, στην μερια σου, τα πολλα-πολα να λειπουν"!
     
  3. DiDi

    DiDi Regular Member



    για αυτό μαρέσεις φιλενάδα γιατί είσαι δυναμική και ξέρεις τι θέλεις....
     
  4. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Μα τι κακο κι αυτο βρε αγαπη μου, να γλυκοκοιμασαι και τσουπ το εμβολο στα νωτα σου, σαν να σε μαγκωσε ο λησταρχος και σου "κολλησε" την επαναληπτικη στο νεφρί  
    Με ρωτας ρε μπαρμπα αν στριφογυριζα μεχρι να με παρει ο υπνος???
    Τι μου ερχεσαι με την μαλαπερδα καγκελο και μου ζητας να ξυπνησω για να ασχοληθεις ο ντουρος με εισαγωγες-εξαγωγες: "Το υπερηφανο παλαμάρι"????   :lol3: 
     
  5. Syrah

    Syrah Contributor

    Ψήφισα τη στάση Soldier γιατί είναι η μοναδική στην οποία κοιμάμαι, όταν είμαι μόνη.
    Δεν παρουσιάζω ιδιαίτερες ιδιοτροπίες, χρειάζομαι ησυχία και σκοτάδι, δεν κινούμαι καθόλου κατά τη διάρκεια του ύπνου, ξυπνώ εξαιρετικά εύκολα, πάντα ευδιάθετη.

    Με παρέα, κοιμάμαι μόνο υιοθετώντας τη στάση F, επειδή α) προτιμώ να υπάρχει κατά το δυνατό μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής, β) μου αρέσουν πάρα πολύ τα ανδρικά στέρνα και β) θέλω πάντα να βρίσκομαι από πάνω - το τελευταίο μάλλον συγκαταλέγεται στις ιδιοτροπίες, στις οποίες προαναφέρθηκες.

    Πιστεύω ότι οποιοδήποτε συμπεριφορικό, αλλά και επίκτητο αισθητικό στοιχείο, εκφράζει την ιδιοσυγκρασία του υποκειμένου, αλλά είμαι εξαιρετικά καχύποπτη με προσπάθειες ερμηνείας. Και αυτό ισχύει στο πώς κανείς "ερμηνεύει" τη στάση του ύπνου, τη γλώσσα του σώματος, τις ρυτίδες του προσώπου κ.α.. Αναγνωρίζω λ.χ. στις περιγραφές της sorriso solare στοιχεία του εαυτού μου όπως η ηρεμία και αυτεγκράτεια αλλά εφόσον δεν τεκμηριώνεται το πώς αυτά οδηγούν στη συγκεκριμένη στάση ύπνου, δεν αποδέχομαι την "ερμηνεία" ως σύνολο λογικών συνεπαγωγών, αλλά μονάχα τως στατιστική παρατήρηση.
     
  6. DocHeart

    DocHeart Δυσνόητα Ευνόητος

    Αh, yes...  
     
  7. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor

    Βρήκα αυτό,ψάχνοντας απο 'δω κ από 'κει..  

    Προσωπικότητα και στάσεις ύπνου


     
    Εμβρυικη Σταση (Foetus):
    Παράθεση:
    Οι ανθρωποι που κοιμουνται με αυτην τη σταση ειναι συνηθως σκληροι εξωτερικα αλλα ευαισθητοι συναισθηματικα. Πολλες φορες ντροπαλοι με αλλους στην αρχη καποιας σχεσης (οποιουδηποτε ειδους σχεσης) αλλα ανετοι στην πορεια.

    "Τεντωμενη" Σταση (Log):
    Παράθεση:
    Αυτοι οι ανθρωποι ειναι συνηθως κοινονικοι και τους αρεσει να ανακατευονται με το πληθος. Ειναι πολυ ανοιχτοι με τους ξενους και με καινουρια πραγματα αλλα καμμια φορα αυτο μπορει να αποδειχθει αφελεια.

    "Ονειροπόλος" (Yearner):Παράθεση:
    Κυριο χαρακτηριστικο αυτης της στασης ειναι τα απλωμενα χερια μπροστα, οι ανθρωποι που κοιμουνται κατ'αυτον τον τροπο ειναι ναι μεν ανοιχτοι αλλα πολλες φορες αποτομοι στους τροπους και στη συμπεριφορα. Ειναι αυτοι που δε παιρνουν ευκολα αποφασεις αλλα εφοσον την παρουν δεν αλλαζει.

    Στρατιώτης (Soldier):Παράθεση:
    Ουσιαστικα ειναι υπνος σε σταση προσοχης. Αυτοι οι ανθρωποι ειναι αρκετα συντηρητικοι και εξαιρετικα χαμηλων τονων. Παρ'ολα αυτά θετουν υψηλα standards και για τους γυρω τους αλλα και για τον εαυτο τους.

    "Ελευθερη Πτώση" (freefall):Παράθεση:
    Κοινως 'μπρουμητα', ειναι η σταση υπνου που μας δειχνει ανθρωπους που ειναι κοινωνικοι αλλα μερικες φορες νευρικοι, μην αντεχοντας κριτικη ή ακρεες καταστασεις.

    Αστερίας (starfish):
    Παράθεση:
    Οι ανθρωποι αυτοι ειναι πολυ ανοιχτοι, ετοιμοι ανα πασα στιγμη να προσφερουν βοηθεια και να ακουσουν τους αλλους χωρις να θελουν να ειναι στο επικεντρο της προσοχης.
    Απο αποψης διαταραχης του υπνου και υγειας, η σταση του freefaller ειναι καλη για την πεψη λογω της καλης θεσης του στομαχου ενω η σταση του starfish ειναι αυτη που τις περισσοτερες φορες προκαλει ροχαλητο και ανησυχο υπνο. Επιπλεον μονο ενα 5% των ανθρωπων δεν εχουν σταθερη σταση υπνου ολη τη νυχτα.



    Σύμφωνα με τα παραπάνω λοιπόν..εγώ είμαι:

    Σκληρή εξωτερικα αλλα ευαισθητη συναισθηματικα..
    Πολλες φορες ντροπαλή με αλλους στην αρχη καποιας σχεσης (οποιουδηποτε ειδους σχεσης) αλλα ανετη στην πορεια.

    Συνηθως κοινωνική,μου αρεσει να ανακατευομαι με το πληθος..
    Πολύ ανοιχτή με τους ξενους και με καινουρια πραγματα αλλα καμμια φορα αυτο μπορει να αποδειχθει αφελεια..

    Αποτομη στους τροπους και στη συμπεριφορα..
    Ειναι αυτή που δε παίρνει ευκολα αποφασεις αλλα εφοσον τις παρει, δεν τις αλλαζει..


    Χμ..

     
  8. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Ύπνος

    Κι εγώ δεν αλλάζω ποτέ μια απόφαση που δεν έχω πάρει.
     
  9. enteka_lepta

    enteka_lepta New Member

    Απάντηση: Ύπνος

    Μπρούμητα.τα πέλματα εκτός στρώματος,να κρέμονται.
     
  10. SensualTorturer

    SensualTorturer Regular Member

    Re: Απάντηση: Ύπνος

    για κοίτα τι μου ήρθε στο νού :


    είιίίί΄ναι το στρώω-
    είναι το στρωωωμα μου κοντό
    και να χωρέσω δεν μπορώώώώώώώ ....

    (χριστάκης)
     
  11. Re: Απάντηση: Ύπνος

    O Ύμνος για τους μοναχικούς

    Είναι το στρώμα μου μονό

    Στίχοι: Αλέκος Σακελλάριος
    Μουσική: Γιώργος Ζαμπέτας
    Πρώτη εκτέλεση: Αλίκη Βουγιουκλάκη

    Είναι το στρώμα μου μονό (Χ3)
    και μόνη μου καλοπερνώ.
    Και ξαπλώνω μες στη μέση
    όπως κι όποτε μ' αρέσει.
    Δίπλα μου δεν θέλω άλλο
    και μονάχη θα την βγάλω.

    Είναι το στρώμα μου μονό (Χ3)
    και το 'χω φτιάξει και στενό.
    Δίπλα μου δεν θέλω άλλο
    και μονάχη θα την βγάλω
    και δεν θέλω ούτε φίλο,
    ούτε γάτα ούτε σκύλο.

    Προφανώς εννοείς το "Είναι το κρύο τσουχτερό" ή κάνω λάθος;
     
  12. extreme32

    extreme32 Regular Member

    Re: Απάντηση: Ύπνος

    εμενα σαν μαντηναδα μου ακουστηκε στην αρχη. δεν το μετρησα σωστα