Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΑΜΟΡΙΛΕΣ....

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Seirios_79, στις 28 Μαρτίου 2015.

  1. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    το "ποσόν" της "κοντρας" εξαρταται σε μεγαλο βαθμο και απο ποιαν εχουμε απεναντι μας...

    δεν ισχυουν ολα τα μετρα και τα σταθμα στην οποιανδηποτε
     
  2. Σοφόν το σαφές Μήτσε μας.
     
  3. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Οι μικροαστοί δεν είναι ποτέ κυνικοί: η πίστη στην ύπαρξη και στη χρησιμότητα των γενικώς αποδεκτών κανόνων ηθικής τους παρέχει ένα αίσθημα πρόσθετης ασφάλειας.
    Παναγιώτης Κονδύλης, 1943-1998, Έλληνας φιλόσοφος

    plus

    Η μόνη ανηθικότητα είναι να μην κάνεις αυτό που πρέπει να κάνεις, όταν πρέπει να το κάνεις.
    Jean Anouilh, 1910-1987, Γάλλος θεατρικός συγγραφέας
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Ηθικοί είναι εκείνοι που δεν μπορούν να είναι ανήθικοι.

    Ν. Τσιφόρος
    Ελληνική Μυθολογία
     
  5. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Όταν ήρθαν να πάρουν τους τσιγγάνους δεν αντέδρασα.
    Δεν ήμουν τσιγγάνος.
    Όταν ήρθαν να πάρουν τους κομμουνιστές δεν αντέδρασα.
    Δεν ήμουν κομμουνιστής.
    Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους δεν αντέδρασα.
    Δεν ήμουν Εβραίος.
    Όταν ήρθαν να πάρουν εμένα, δεν είχε απομείνει κανείς για να αντιδράσει.

    ( Bertolt Brecht )

    ---------------------------------------------------------------------------------------------

    Όχι, δεν έκανα λάθος, ούτε παρανόησα...
    Περί του ενός από τα διάφορα πρόσωπα της ηθικής "μίλησα" δανειζόμενος τα λόγια του Brecht... 
     
  6. de7

    de7 s

    Σίγουρα δεν μπορώ να ξέρω τί συμβαίνει στο κεφάλι του καθενός, οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω. Επίσης, επειδή ο όρος "ηθική" είναι ένας φιλοσοφικός και υποκειμενικός όρος θα τον αποφύγω. Αν θα μπορούσα να σου απαντήσω πλαγίως μέσα από χειροπιαστά παραδείγματα χωρίς να αναφέρομαι σε ηθικά ζητήματα, θα μπορούσα να πω ότι σαφώς έχω έρθει αντιμέτωπη με την οικογένειά μου όσον αφορά στη σεξουαλικότητά μου, όχι όμως επειδή θεωρούσαν "ανήθικο" αυτό που είμαι αλλά επειδή δεν συνάδει με τα δικά τους θέλω.  
     
  7. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

  8. Ορίων

    Ορίων Omnia mors aequat

    Η ηθική και ανηθικότητα είναι το ίδιο και το αυτό...
     
  9. brenda

    brenda FU very much

    Ούτε και που με νοιάζει η ηθική των άλλων, δεν θα μπω στην διαδικασία να κρίνω ήθη και έννοιες περί ανηθικότητας....
    Καθείς εφ΄ω ετάχθη και από δω παν κι οι άλλοι...
    Κουμάντο στο μυαλό και στο βρακί μου κάμνω μόνον εγώ... 
     
  10. GCHL

    GCHL Hijo de la Luna

    Επειδή περί Ηθικής ο λόγος .... κι επειδή δεν θα κάνω τον επαϊοντα για κάτι που εκλαμβάνεται από τον καθένας μας μέσο άνθρωπο και κοινό θνητό , με τρόπο εντελώς υποκειμενικό ..... θέλω να παραθέσω κάποιων άλλων τις απόψεις, χωρίς να πρόκειται για "αυθεντίες" :
    • Δεν είναι ηθικό καθετί που επιτρέπεται (Non omne quid licet honestum est) -- Λατινική Παροιμία
    • Δεν υπάρχει τέτοια αισχρότητα που να μη μπορεί να καμουφλάρεται ως κάτι ηθικό -- Λίπμαν Ου.
    • Είναι ανήθικο! είπε η Συνείδηση. «Είναι βλαβερό!» ξεστόμισε η Υγεία. «Αποδοκιμάζεται!» δήλωσε η Κοινωνία. «Δοκίμασε …» ψιθύρισε η Καρδιά -- Άγνωστος
    • Εκείνοι που κατ' εξοχήν ηθικολογούν είναι οι πιο ανήθικοι, και εκείνοι που ακατάπαυστα δικαιολογούν είναι οι πιο άδικοι Άγνωστος