Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΑΠΟΔΈΣΜΕΥΣΗ. ΠΟΙΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Illustration, στις 17 Σεπτεμβρίου 2016.

  1. gaby

    gaby Guest

    Τότε που μιλούσα με πιθανούς Κ για μένα, ανάμεσα στα άλλα και χωρίς να φαίνεται αν δίνω ειδική σημασία, ρωτούσα πώς αποδεσμεύουν. Αν μου έλεγαν ότι δεν έχει σημασία, ότι όπως να ναι κλπ, το σημείωνα. Η αντίληψη του Κ για την ευθύνη του στη σχέση εκεί φαίνεται, όχι όταν και οι δύο περνούν καλά  
     
  2. Iagos

    Iagos Contributor

    Δεν θα γενικεύσω

    Θα μιλήσω για το δικό Μου το M/s και μόνο.

    Στο δικό μου το M/s υπάρχει πρωτόκολλο που τηρείται κατά γράμμα εδώ και πολλά χρόνια.

    Σε αυτό λοιπόν το πρωτόκολλο ορίζεται με απόλυτη σαφήνεια πως η σκλάβα έχει το δικαίωμα να ζητήσει αποδέσμευση αλλά το αν θα δοθεί ή όχι είναι στην κρίση του Κυρίαρχου.

    Στο τέλος του πρωτοκόλλου υπάρχουν οι υπογραφές δύο ανθρώπων που χωρίς παρόρμηση και με συνείδηση υπέγραψαν αυτή την συνθήκη.

    Και επειδή με έχουν ρωτήσει "ναι ένταξη τώρα αλλά αν η σκλάβα θέλει να φύγει θα την κρατήσει ένα πρωτόκολλο και μια υπογραφή που έβαλε κάποια χρόνια πριν;" η απάντηση μου είναι απλή και ξεκάθαρη

    Δεν θα το κάνει, την εμπιστεύομαι απόλυτα, γι αυτό και επέλεξα να συντάξω μαζί της ένα τέτοιο πρωτόκολλο.

    Την εμπιστεύομαι περισσότερο απ ότι εμπιστεύομαι τον εαυτό μου τον ίδιο.

    Και καθημερινά φροντίζει να αποδυκνείει το πόσο αξίζει αυτή την εμπιστοσύνη.

    Τώρα το τι γίνεται στις επάνω ρούγες και πως το έχουνε εκεί δεν ξέρω.

    Ξέρω τι γίνεται στο δικό μου μαχαλά. .....
     
    Last edited: 19 Σεπτεμβρίου 2016
  3. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    Δεν εχω γνωση / εμπειρια M/s σχεσης. Παρολα αυτα μου φαινεται περιεργο να συζηταμε για το αν εχει δικαιομα το σ να φυγει και ταυτοχρονα να μιλαμε για SSC. Αν το σ ζητησει release ειναι προφανες οτι δεν υπαρχει πλεον συναινεση. οχι μονο για πρακτικες αλλα ουτε καν για να βλεπει το Μ μπροστα του.

    Επισης δεν μπορω να φανταστω Μ που του ζηταει release το υ και αρνειται να το αποδεσμευσει. Στα ματια τα δικα μου τουλαχιστον θα ειχε αυτοακυρωθει επιτοπου.
     
  4. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Σε οποιαδήποτε σχέση το "τέλος" δεν έρχεται στιγμιαία. Δλδ, δεν ξυπνάω ενα πρωί και πίνωντας τον καφέ μου λέω, α σήμερα θα ζητήσω αποδέσμευση! Αυτό είναι μια διαδικασία που παίρνει χρόνο, ανεξάρτητα του αν είναι μέρες ή και παραπάνω. Κάποιοι λόγοι οδήγησαν το κάθε μέρος της σχέσης να ζητήσει αποδέσμευση ή να δώσει. Και σχεδόν πάντα, το αντιλαμβάνονται και οι δυο αυτό. Οτι κοινώς, κάτι δεν πάει καλά.
    Αν δεν βρεθεί λύση στα προβλήματα και στους λόγους, τότε αν θα ζητήσει το υ αποδέσμευση, ποιό το νόημα να μην του δοθεί?
    Με το ζόρι δουλειά δεν γίνεται που λένε.
     
  5. Ποια εμπιστοσυνη, ποια πρωτοκολλα και ποιες υπογραφες; Υπαρχει μονο ενα αληθινο και δεδομενο πραγμα στην ζωη: ο θανατος. Μ αυτον και μονο υπογραφουμε συμβολαιο απο το πρωτο δευτερολεπτο της γεννησης μας.
     
  6. libra

    libra Regular Member

    Με τη ζωη, οχι;
     
  7. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Eμένα η ερώτηση που μου έρχεται απευθείας, στο μυαλό, είναι η εξής:
    Mετά την αποδέσμευση, τι, πως διαχειρίζεται την απώλεια (χωρισμό), το υπό;
     
  8. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Αντιλαμβάνομαι την στρατηγική σου αλλά ένα ζήτημα που προκύπτει είναι αν ζητήσει αποδέσμευση και δεν δοθεί και συνεχίσει να υπηρετεί με κατήφεια και μούτρα μέχρι το πάτωμα. Τι να το κάνεις;
     
  9. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    Είναι θέμα αυτοσεβασμού του Αυθέντη η αποδέσμευση να είναι ευθέως ανάλογη της δέσμευσης και της πορείας αυτής. Κυρίως, αλλά όχι μόνο, αισθητικά.
     
  10. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Εάν το κάνει όμως ή με κάποιο τρόπο για κάποιο λόγο αμφισβητήσει την αξία της σχέσης, πράγμα που δεν υπάρχει πρωτόκολλο που να δύναται να το απαγορεύσει στην πράξη, τι γίνεται?
     
  11. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Το bdsm - θεωρητικά πάντα - βασίζεται σε κάποιες ελάχιστες σταθερές.
    Αυτές οι τελευταίες θα το διαχώριζαν απ' το vanilla ( αποφεύγω συνειδητά την χρήση των εισαγωγικών ).
    Έλεγα, σταθερές, αν εκείνες εκλείψουν, το μόνο που θα ξεχώριζε το ένα απ' τ' άλλο, θα ήταν κάποιες ονομασίες/λέξεις, άντε και δυο τρεις μπούφλες.
    Θα ήταν κακό αυτό η θα ίσχυε σίγουρα για όλους/ες? Για μένα τουλάχιστον δεν θα ήταν κακό το πρώτο, ούτε συμπαντικός κανόνας το δεύτερο. Αλλά, να, απ' τις απαντήσεις εγώ κάτι το ξεχωριστό σε σχέση με το vanilla δεν το βλέπω. Εκτός κι αν κάποιος/α πιστεύει, ότι θα μπορούσε μ' έναν οποιονδήποτε τρόπο να εγκλωβίσει δίπλα του/της κάποιον/α άλλο/η.  
     
    Last edited: 21 Σεπτεμβρίου 2016
  12. Τι συμβόλαιο νομίζεις ότι υπογράφουμε -εάν υπογραφουμε-με την ζωή;