Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΟΜΑΛΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΚΡΙΝΕΙ ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος MasterPerris, στις 27 Μαϊου 2007.

  1. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Re: Απάντηση: Re: ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΟΜΑΛΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΚΡΙΝΕΙ ?


    Σ'ολα τούτα θα συμφωνήσω καλέ μου Incomplete!!

    λιθαράκι - λιθαράκι ολα γίνονται!!   (ξέρουμε εμείς!! )

    Μονο που αντε πες και κάποιος βγηκε και έγραψε το άρθρο που λες (με ή και χωρίς ψευδώνυμο) ενάντια στην προκατάληψη για το bdsm .
    Πες μου γλυκέ μου...ποσοι bdsmίτες θα βγουν να κράξουν και να διαφωνήσουν ακόμα και με το καλύτερο άρθρο???
    χαχα

    δυστυχώς η κοινωνία μας είναι poly-amorous poly-γνωμική poly-αστα να πανε??
    εδω μέσα μόνο υπάρχουν εκαντοντάδες διαφοροποιήσεις ακόμα και για το τι ειναι 'φυσιολογικό ' στο χωρο του bdsm και τι δεν είναι!! Πως να μην είναι παρεξηγημένο το έρμο? Και ποιος και με τι ...πλατες θα βγει να γραψει εκ μέρους ποιών και να υπερασπιστεί ποιο bdsm? το δικό σου , το δικό μου...

    πφφφ incompleeeet βοηθεια ! μου φευγει η αισιοδοξία!!!
     
  2. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΟΜΑΛΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΚΡΙΝΕΙ ?

    Σουπερ απαντηση φιλε εστω ρωτοντας και εσυ.
    Αυτο ρωταω και εγω και δεν παιρνω απαντηση.

    Ναι γιατι να λεει εμενα ανωμαλο που κανω οτι κανω με την σκλαβα μου και μαλιστα με την θεληση της, αυτος ο οποιος απολαμβανει τον διασυρμο ενος αναπηρου ατομου.
     
  3. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Re: Απάντηση: Re: ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΟΜΑΛΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΚΡΙΝΕΙ ?

    Μακάρι...

    τι να πω ... ?? "Ετσι είναι , αν έτσι νομίζετε... "

    αγαπητέ perfect_number λέω να αφήσω τα τσίπουρα και να αρχίσω τα ναρκωτικά ...ίσως πιάσω και εγω το ονειρο έστω στη μαστούρα, να δω τον κόσμο μπλε...

    αστειεύομαι..  (όμως καταλαβαίνετε τι εννοώ φαντάζομαι)

    Ειλικρινά πιστεύω πως οποιοσδήποτε επιστήμονας (γιατρός -κοινωνιολόγος - ψυχολόγος - κοινωνικός λειτουργός) θα είχε σοβαρές και τεκμηριωμενες απαντήσεις. Ομως εγώ αλλη μια φορά εύχομαι να έχετε δίκιο.
     
  4. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΟΜΑΛΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΚΡΙΝΕΙ ?

    Να προσθέσω πως το λιθαράκι πρέπει να μπαίνει και δίπλα μας και μακριά μας κοινωνικά και χρονικά..  

    Κάπως έτσι ξεκίνησε και ο LGTB ακτιβισμός..Ακόμα και σήμερα βρίσκει μεγάλα εμπόδια από την ίδια ρην LGTB κοινότητα και όχι μόνο με τη μη προσφορά της,αλλά και με τις συνεχείς τρικλοποδιές ..Γιατί; Μπείτε σε οποιδήποτε ακτιβιστικό κίνημα και θα καταλάβετε   Όλες οι μειονότητες που αγωνίζονται δίνουν διπλό αγώνα.Και μέσα στην κοινότητα και έξω..Είναι λυπηρό..


    Για αυτό χρειάζεται πρώτα ενημέρωση μέσα στην κοινότητα για να "σφίξει η γροθιά'..Διαφορετικά ,θα πικραθείς πολλές φορές εκ των έσω..

    Σε κάποιους αυτό είναι κίνητρο να συνεχίσουν.. 

    Κράτα την  
     
  5. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Η Πάνια και η κάθε Πάνια κάνει την δουλειά της. Φταίμε όλοι εμείς που γελάμε με τους idiots καθώς και οι συγγενείς τους που δεν τους μαζεύουν. Αλλά γιατί να το κάνουν? Μήπως αυτοί δεν τους χρησιμοποιούν? Αφήστε τον κόσμο να εκφράζεται όπως γουστάρει. Είδα και έναν που ενώ δηλώνει καλά στα μυαλά του, είναι πιο ηλίθιος από όλους τους ηλίθιους του κόσμου.
    Δεν λέω άλλα γιατί αρχίζω να παρεκτρέπομαι .
     
  6. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΟΜΑΛΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΚΡΙΝΕΙ ?

    Εδω φιλε θα συμφωνησω μαζι σου, αυτο το θεμα το εβαλα και για να χλευασω αυτην την κρυφο αδελφηστικη κοινωνια που κατηγορει εμας του BDSM σαν ανωμαλους, που κανανε ρομπα τον εισαγελεα και τον διωξανε απο την δουλεια του που με τοσο κοπο ειχε φτασει εκει που ειχε φτασει, παροτη ηταν σωστος στην δουλεια του, ξερεις γιατι ?, ακουσον ακουσον εκανε λεει το εγκλημα να θελει να ειναι ερωτικος σκλαβος με τις γυναικες στο κρεβατι του.

    Ενω αυτοι ειναι νορμαλ που κανουν ρομπα και κατασπαρασουν αναπηρες ψυχες και μυαλα στον βωμο του χρηματος, και το βλεπουν ολοι αυτο, και οι πολητικοι μας (η εξουσια) που υποτηθετε τους εχουμε βαλει εκει για να μας προστατευουν, και ειδικα τα αναπηρα ατομα που χρηζουν ιδιαιτερης προστασιας,τα προστατευουν βεβαια.... διασυροντας τα.

    Δεν μπορει καποιος απο αυτους θα μας διαβαζουν, αλλα ειναι τοσο χοντροπετσοι που δεν τους πιανει κανενας χλευασμος.

    Την καληνυχτα μου.
     
  7. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Re: Απάντηση: Re: ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΟΜΑΛΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΚΡΙΝΕΙ ?

    Προσυπογράφω την ερώτηση που έθεσε ο Incomplete..

    "Φτιάχνοντας" τον εαυτό σου , φτιάχνεις και την κοινωνία.Γιατί αποτελείς μέρος αυτής κι όχι ξένο στοιχείο.
    Νομίζω ότι πολλές φορές αγνοούμε ή ξεχνούμε τη δύναμη που απορέει από το γεγονός , ότι λειτουργούμε επί της ουσίας σαν ένα σήμα στην κοινωνία που μας περιβάλλει επί 24ώρου βάσεως.
    Νομίζω ότι τα πάντα τελικά ανάγωνται σε ζήτημα προσωπικής στάσης.
     
  8. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Re: Απάντηση: Re: ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΟΜΑΛΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΚΡΙΝΕΙ ?

    Δυστυχώς η κοινωνία δεν αποτελείται μόνο από σκεπτόμενα άτομα. Κι όσο κι αν προσπαθούν κάποιοι να "φτιάξουν" τον εαυτό τους, πάντοτε υπάρχουν άλλοι τόσοι ή και περισσότεροι που δε δίνουν καμία σημασία στο ότι τα προβλήματα της κοινωνίας πηγάζουν και από αυτούς και συνεχίζουν ακάθεκτοι με τις ίδιες συμπεριφορές, τις ίδιες αξίες κλπ. Συνεπώς, πιστεύω πως η λογική φτιάξε τον εαυτό σου για να βελτιώσεις την κοινωνία, αν και δεν είναι λάθος, δεν αρκεί. Όσο και να θέλουμε να βελτιωθούμε σαν άτομα, είμαστε πολύ μικροί για να βελτιώσουμε τα κακώς κείμενα της κοινωνίας.
     
  9. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΟΜΑΛΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΚΡΙΝΕΙ ?

    Εσυ τι λες υπαρχει διαφορα σε εναν διασυρμο και ενα δημοσιο ξευτιλησμα που γινετε με την θεληση αυτου που τον δεχεται, απο εναν αλλο που γινεται σε καποιον που δεν μπορει να καταλαβει λογο νοητικης αναπηριας οτι του γινεται διασυρμος και δημοσιο ξευτιλησμα ?
     
    Last edited: 28 Μαϊου 2007
  10. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΟΜΑΛΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΚΡΙΝΕΙ ?

    440 εμφανισεις 57 απαντησεις σε τρεις ωρες, βλεπω το θεμα σας αγγιξε.. χμ καλο αυτο.
     
  11. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Re: Απάντηση: Re: ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΟΜΑΛΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΚΡΙΝΕΙ ?

    Αντιθέτως αγαπητέ.Δεν αισθάνομαι καθόλου μικρός.

    Όταν λέω ότι φτιάχνω την κοινωνία δεν εννοώ πως προσπαθώ να κατασκευάσω αντίγραφα του εαυτού μου.Έχω πετύχει περίπτωση ατόμου με το οποίο μοιάζαμε υπερβολικά και η πιο άμεση και ουσιαστική μου αντίδραση ήταν να πάρω μαύρο δρόμο.
    Και δεν αγχώνομαι τόσο με το γεγονός ότι ο ένας είναι έτσι κι ο άλλος γιουβέτσι γιατί πιστεύω σε ένα σύμπαν όπου όλα χωρούν , όλα έχουν το ρόλο τους και όλα μαζί κάνουν αυτό που ονομάζουμε αλήθεια.

    Απο κει και πέρα , μου αρκεί η υποκειμενικότητα της αλήθειάς μου και η γνώση ότι αυτή έχει λόγο ύπαρξης μέσα σε ένα ενιαίο σύμπαν.Και δεν επιζητώ την οικειοποίηση της προσωπικής μου αλήθειας από το περιβάλλον μου σε απόλυτες τιμές.Κάτι τέτοιο θα ήταν ανόητο έτσι κι αλλιώς από τη στιγμή που αυτή είναι άρρηκτα δεμένη με την προσωπική μου καθαρά ύπαρξη.

    Αλλά να σου πω κάτι για να πάρεις κι εσύ δύναμη (εδώ παίρνω το μαγικό ραβδί μου..)

    Δεν ξέρω για 'σένα (μάλλον ξέρω αλλά δε σου το λέω) αλλά ως προς τον εαυτό μου , στο βαθμό που το σύμπαν και η οποιαδήποτε αλήθεια που αυτό πρεσβεύει αποτελούνται ΚΑΙ από εμένα , θεωρώ ότι αυτό θα ήταν πολύ διαφορετικό χωρίς την ύπαρξή μου.Από 'κει αντλώ τη δύναμή μου.

    Ορίστε τώρα σου έδωσα κι εσένα τη δύναμη . Τώρα είμαστε chosen..two?.
    Αλλά όπως καταλαβαίνεις , (όπως και στις ταινίες) ουσιαστικά δε σου έδωσα τίποτα που να μην είχες ήδη.
    Τώρα έχεις την υποχρέωση να διαδώσεις αυτή τη δύναμη.Και που ξέρεις.Ίσως έρθει η στιγμή που θα γίνουμε όλοι chosen ONE. Αλλά τότε βεβαίως θα τα πούμε επί άλλου επιπέδου κι όχι σαν άνθρωποι.

    Μέχρι τότε ...καλή δύναμη.
     
  12. nasmar

    nasmar Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΟΜΑΛΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΚΡΙΝΕΙ ?

    (χθες το βραδυ το ανακαλυψα)
    λοιπον γινεται ενας καλλιτεχνικος διαγωνισμος απο εε (ειμαι "γλυπτρια" και φωτογραφος" ,ειμαι?τελοσπαντων) και εχει σαν θεμα την διαφορετικοτητα (σεξουαλικη,θρησκευτικη,κλπ) και πρεπει να ειναι ενα εργο που θα απευθυνεται σε νεους γιανα τους ευαισθητοποιησει.σκεφτομουν να στειλω τιποτα σε σχεση με βδσμ αν μου ρθει και στησω τιποτα πριν τις ημερομηνιες γιατι πνιγομαι κιολας..Βεβαια θελουν και θεωρητικη υποστηριξη.


    σωστη!γιατι ας πουμε οτι το κανω τελικα εγω θα το υποστηριξω μετα δικα μου δεδομενα,που ισως ειναι κατα πολυ διαφορετικα απο αλλων εδω μεσα(βλεπε τη φαση με τα ζωα).δεν ειμαστε καμια ομαδα που εχει ορισει τα αξιακα της τουλαχιστον και συνδιαμορφωνει τα υπολοιπα,ειδικα οσον αφορα το επικοινωνιακο κομματι μετην κοινωνια αν θελει να ανοιχτει ομαδικα .ο λογος μας ετσι οπως ειναι τα πραγματα μπορει να βγαινει μονο επι προσωπικου.

    αυτα.χαρηκα πολυ μετο νημα.