Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αίμα περιόδου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 2 Μαϊου 2007.

  1. Mesodo

    Mesodo Regular Member

    όχι η συμφιλίωση δεν ειναι αναγκαστική . ξερω κοπέλες που δεν είχαν ιδιαιτερη αποψη για το τι υπαρχει εκει κατω, για να μη θεσω το τρομερο ταμπου που υπαρχει με τα ταμπον.  
     
  2. gaby

    gaby Guest

    τί ταμπού υπάρχει με τα ταμπόν;
     
  3. Mesodo

    Mesodo Regular Member

    χιχιχι ξεκίνα να ρωτάς τις γυναίκες γύρω σου εαν φοράνε ταμπόν και γιατί δεν φοράνε... απο τις απαντησεις νομιζω θα καταλάβεις τι εννοώ  
     
  4. gaby

    gaby Guest

    γυναίκα είμαι κι εγώ Mesodo  
    ταμπού δεν είναι απλά δεν είναι και οτι το υγιεινότερο για μόνιμη χρήση, τώρα, αν παίζει το περίφημο 5 o'clock tea time... να μην το χαλάμε  
     
  5. Emma

    Emma Contributor

    +1 συν ότι εκείνες τις μέρες η σεξουαλική όρεξη/επιθυμία (ναι οι κάβλες, για όσους δεν κατάλαβαν) χτυπάνε κόκκινο (στην κυριολεξία  )

    Όσον αφορά την αρχική ερώτηση του νήματος από τη Syrah, δεν είναι ότι συμβολίζει κάτι συγκεκριμένο, όσο ότι είναι ... "βολικό" από τις εξής απόψεις:

    1ον ο λόγος που αναφέρθηκε στο παραπάνω quote.
    2ον έχει τα ίδια αποτελέσματα με πολύ βίαιο σεξ ή/και τραυματισμό χωρίς τον πόνο από αυτό (I don't like pain that much)
    3ον υποθέτω επειδή μάλλον έχω μια τάση για ελαφρό blood play  
     
  6. zwg

    zwg Regular Member

    γεια σας θα ήθελα να προσθέσω μαζι με το αίμα περιόδου βγαίνουν και όλες οι βρωμιές του οργανισμού ένας γνωστός μου έκανε έρωτα τον καιρό που η γυναίκα είχε περίοδο και γέμισε σε εκείνη την περιοχή σπυράκια τα οπία για να τα βγάλει αργότερα του τα έκαιγε ο γιατρός ένα ένα...
     
  7. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    πολυ παθιαρικο το αιμα .. προσωπικα τα αποφευγω για να μην μπαινουν ιδεες ... οταν βλεπαμε το δρακουλα μικροι 14-16 , ολα τα παιδακια τρεμανε και εγω κρυφα χαιδευομουνα ..... σκεφτομουν την στιγμη που η γλυκια ζεστη γευση πλυμηριζει το στομα ...
    φοβαμαι οτι με το αιμα της περιοδου μπορει να γινει η αρχη για επικινδυνα μονοπατια ...
     
  8. Emma

    Emma Contributor

    Το πιο πιθανό είναι ότι αυτά ήταν warts (δεν ξέρω πως τα λένε στα Ελληνικά) και δεν νομίζω να είχε καμία σχέση το αίμα της περιόδου με αυτό. Και περίοδο να μην είχε η συγκεκριμένη κατά πάσα πιθανότητα πάλι θα κόλλαγε τα warts αυτός αν πήγαινε μαζί της.
    Έχω κάνει σεξ ενώ είμαι αδιάθετη πάμπολες φορές και ποτέ δεν είχε κάποιο πρόβλημα υγείας εξαιτίας αυτού ο παρτενέρ μου.
     
  9. sklava_epi8ymiwn

    sklava_epi8ymiwn Regular Member

    Θα συμφωνήσω κι εγω πως πρόκειται για κάποιο σεξουαλικώς μεταδιδόμενο νόσημα, και καμία σχέση δεν έχει η περίοδος. Είτε warts (ακροχορδώνες η κοινώς μυρμηγκιές), είτε κονδυλώματα πάει το μυαλό μου (δεν είμαι γιατρός απο όσα ξέρω υποθέτω)

    Η σεξουλική επαφή κατα τις μέρες αυτές έχει κάποια ρίσκα και για την γυναίκα και για τον άνδρα αλλά όχι τόσο "σοβαρά" ώστε να το κάνουν "απαγορευτικό". Αυτά απο τις συζητήσεις που έχω κάνει με την γυναικολόγο μου.
    Προσωπικά έχω επαφές με περίοδο και δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα υγείας και για τους Δ/δυο. Μαλιστά μπορώ να πω πως είναι το καλύτερό Μ/μας εκείνες οι μέρες. Ένα plus στα "toys" Του θα μπορούσα να πω 

    Θα έλεγα εμπειρικά είναι θέμα πως το βλέπει κανείς και κατα πόσο άνετος είναι με την γυναικεία φύση (και οι γυναίκες και οι άντρες).
     
  10. Syrah

    Syrah Contributor

    Αγαπητέ zwg, αν οι "βρωμιές" του οργανισμού συσσωρεύονταν μέσα στη μήτρα (που υπάρχει για να φιλοξενεί το έμβρυο), η διαιώνιση του είδους θα αντιμετώπιζε σοβαρότατα τεχνικά προσκόμματα(!). Ευτυχώς δεν συμβαίνει αυτό: ο οργανισμός μας, απομακρύνει ό,τι του είναι άχρηστο, με άλλους τρόπους (ούρηση, αποπάτηση, εφίδρωση, παραγωγή και αποβολή σμήγματος, εμπτυσμός κ.α.).

    Ό,τι αποβάλλεται μέσω του κόλπου κατά τη διάρκεια της περιόδου (που περιληπτικά αναφέρουμε ως "αίμα") δεν είναι παρά ένας χιτώνας που καλύπτει το εσωτερικό της μήτρας, γεμάτος θρεπτικά συστατικά (που αν υπήρχε σύλληψη θα εξυπηρετούσαν στην ανάπτυξη του εμβρύου). Ουσιαστικά λοιπόν μιλώντας για εμφάνιση αίματος περιόδου, κάνουμε λόγο για απόπτωση ολόκληρου του ενδομητρίου, καθώς και ποσότητας αίματος. Πολλοί άνθρωποι (και γυναίκες παραδόξως) αγνοούν παντελώς τη διαδικασία της εμμηνόρροιας σφετεριζόμενοι σενάρια των (δικαιολογημένα μη ενημερωμένων) προγόνων τους, και διατεινόμενοι ότι το αίμα περιόδου είναι "βρώμικο", διότι η αποβολή του χρησιμεύει γενικότερα σε κάθαρση του οργανισμού. Ασφαλώς κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

    Για όσους αγνοούν τη διαδικασία της εμμηνόρροιας εξηγώ (πολύ χονδρικά) εν τάχει:

    Τις πρώτες δύο εβδομάδες του κύκλου παράγονται οιστρογόνα, τα επιπέδα των οποίων σημειώνουν τοπικό μέγιστο περίπου την 13η ημέρα. Από την λήξη αποβολής του ενδομητρίου του προηγούμενου κύκλου (περίπου την 5η ημέρα) ως τη λήξη των δύο αυτών εβδομάδων, το νέο ενδομήτριο τρέφεται, μεγαλώνει και εμπλουτίζεται με θρεπτικά συστατικά. Τη 14η ημέρα το πιο ώριμο ωάριο στις ωοθήκες αποδεσμεύεται από αυτές, περνά μέσα από τη σάλπιγγα και φτάνει στη μήτρα. Από αυτή την ημέρα ως την τελευταία του κύκλου (δηλαδή την 28η ημέρα) γίνεται κατακράτηση νερού, η οποία γίνεται αισθητή κυρίως στους μαστούς. Την 28η ημέρα, και εφόσον δεν έχει γίνει σύλληψη, ολόκληρο το ενδομήτριο αποβάλλεται μέσω του κόλπου μαζί με ποσότητα αίματος, και η αποβολή αυτή διαρκεί περί τις 5 ημέρες.

    Ως εκ τούτου, η περίοδος δεν είναι διαδικασία αποβολής ακαθαρσιών με σκοπό την κάθαρση του οργανισμού της γυναίκας, αλλά διαδικασία αποβολής του ενδομητρίου και του μη γονιμοποιημένου ωαρίου εντός αυτού, με σκοπό την κένωση της μήτρας και την εκ νέου διαθεσιμότητά της στον επόμενο ορμονικό κύκλο για να φιλοξενήσει ένα νέο, ενδεχομένως γονιμοποιημένο ωάριο (υπόψη ότι κατά τη διάρκεια της πορείας του ωαρίου εντός της σάλπιγγας γονιμοποιείται από το σπερματοζωάριο, και καταλήγει στη μήτρα γονιμοποιημένο).

    Ομοίως δεν ισχύει και το σενάριο που βαπτίζει τα κομμάτια του βλεννογόνου ενδομητρίου που συνήθως εμφανίζονται μαζί με το αίμα (και μοιάζουν εκ πρώτης όψης με ωμό συκώτι) ως "πηγμένο αίμα, που οφείλεται σε κρύωμα".

    Πιστεύω ότι οι κακοί συμβολισμοί που αποδίδονται στο αίμα περιόδου, καθώς και η απέχθεια των περισσότερων ανθρώπων προς αυτό οφείλονται σε σημαντικό βαθμό στην αμάθειά (ή ορθότερα ημιμάθειά) τους αναφορικά με τη διαδικασία της εμμηνόρροιας.
     
  11. Emma

    Emma Contributor

    Πολύ καλό και κατατοπιστικό post Syrah. Thank you  
     
  12. Syrah

    Syrah Contributor

    Οι περισσότεροι γυναικολόγοι διατείνονται ότι το αίμα περιόδου δέον είναι όπως δεν εγκλωβίζεται εντός του κόλπου άνευ σοβαρής αιτίας και κατ' εξακολούθηση. Τα tabons σε περιπτώσεις μεγάλης ροής δεν έχουν, λόγω μεγέθους, την απαιτούμενη απορροφητικότητα ώστε να κατακρατήσουν όλο το αίμα που ο οργανισμός θέλει να αποβάλλει, για το λόγο αυτό σε αντίθεση με τη χρήση σερβιέτας, δημιουργούν ως ένα βαθμό πρόσκομμα στον οργανισμό στη διεκπεραίωση αυτής της λειτουργίας του.

    Αν αναφέρεσαι σε περιπτώσεις όπου μη σεξουαλικά ενεργές γυναίκες ισχυρίζονται ότι η διείσδυση του tabon ενδέχεται να διαθλάσει τον παρθενικό τους υμένα, τότε ασφαλώς πρόκειται για νουθεσίες που απορρέουν από αμάθεια, καθώς τα tabons (ορθό είναι να) τοποθετούνται στα πρώτα 4-5 εκατοστά του κόλπου και όχι βαθύτερα.

    Αν αναφέρεσαι σε νουθεσίες γηραιών κυριών που θέλουν τα tabons να απαγορεύουν την αποβολή του "βρώμικου" αίματος, δημιουργόντας εστίες λοιμώξεων στα τοιχώματα του κόλπου, δες αν θέλεις το post No 34.