Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αίτια και αντιδράσεις

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 15 Οκτωβρίου 2007.

  1. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Μάλιστα.  
     
  2. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    @Dark_Explorer μη με ενθαρρυνεις να συνεχισω γιατι δε το χω σε τιποτα να ξεγραψω ο,τι αποφασισα και να κανω ντου παντου κι οποιος αντεξει 
    Αυτο με την εμπειρια παντως ρε παιδια,ναι οκ συμφωνω οτι κανεις δε ξερει μεχρι να ζησει κατι αλλα μη το παμε και στα ακρα,δεν ειναι οτι αμα δε το χεις ζησει εισαι και μαυρα μεσανυχτα.
     
  3. Soraya

    Soraya Guest

    επειδή μίλησα κι εγώ για εμπειρία μέσα σε μια απο τις απαντήσεις μου.
    μπαίνω στην διαδικασία να εξηγήσω.
    τουλάχιστο όσον αφορά τη δική μου πλευρά.
    αναφέρθηκα σε βιώματα καθαρά και μόνο για τα θέματα αντίληψης πραγμάτων που ίσως αυτή τη στιγμή να σε μπερδεύουν.
    υποθέτω πως και όσοι αναφέρθηκαν σε ότι αφορά την εμπειρία αυτό ήθελα να τονίσουν.
    μην το παίρνεις κατάκαρδα  
    και μην το κάνεις γιατί ειλικρινά σου λέω πως κι εγώ έτσι ακριβώς ένιωθα μέχρι που κατάλαβα πως αλλιώς λέγονται τα τραγούδια έξω από τον χορό κι αλλιώς τραγουδούντε μέσα σε αυτόν  
     
  4. Soraya

    Soraya Guest

    @MasterJp  
    Μετά από άπειρες μπομπονιέρες είπα να ξαναδιαβάσω τις απαντήσεις για να δω μήπως παρανόησα κάποια απο τις απαντήσεις...
    Ίσως τελικά και να το έκανα  
    οπότε ανακαλώ την ερώτησή μου περί "τραβήγματος σχοινιού" και αναθεωρώ.
    γνωρίζω εκ πήρας πως το subspace μπορεί να μετατρέψει ένα υ σε μαργιονέτα.
    είναι όμως εργαλείο αυτό που θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει ένας Κ-Α για να "τσεκάρει" την υποταγή της υ-σ;
    αν και πάλι δεν κατάλαβα σωστά παρακαλώ διορθώστε με  
     
  5. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Soraya : δεν πρέπει να είναι, δόθηκε σαν ένα παράδειγμα ακραίας κατάστασης υποταγής σε αντιδιαστολή με το ακραίο ερώτημα: "θα πηδήξει από το μπαλκόνι;"
     
  6. Soraya

    Soraya Guest

    ωωω μάλιστα κατάλαβα  
    ευχαριστώ πολύ!


    και να συμπληρώσω λοιπόν σε αυτό (πράγμα που και το είδα και το έζησα)
    ένα ακόμα κομμάτι όπου μπορεί να "εκμεταλλευτεί" ένας Κ-Α είναι το ξεκίνημα ενός υ όπου έχει τρομερή επιθυμία και προσμονή να βιώσει πράγματα και αυτό το κάνει εξίσου ευάλωτο
     
  7. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Δε παιρνω τιποτα κατακαρδα,αυτο ελειπε.
    Θα μιλησω παλι με παραδειγμα.
    Ο παραλληλισμος που θα χρησιμοποιησω δεν ειναι για να συγκρινω ή να μειωσω,ειναι παλι για το point.
    Λοιπον,παιζουνε παιχνιδι καποιοι.
    Εσυ δε το εχεις παιξει ποτε το συγκεκριμενο αλλα εχεις διαβασει τους κανονες.
    Το οτι δε το εχεις παιξει λοιπον σε κανει να μη ξερεις το παιχνιδι;
    Για να μιλησω τωρα πιο ξεκαθαρα ακομη μπας και φανει το προφανες που εχει μπερδευτει εδω....
    Το βιωμα ξερετε τι αλλαγη φερνει;
    Αυτο δηλαδη που εγω εχω δει σε ολη μου τη ζωη μεχρι τωρα σε αλλους τομεις ειναι οτι φερνει αλλαγη
    στο ψυχολογικο κομματι μονο.
    Το θεωρητικο δεν αλλαζει...
    Το ψυχολογικο απλως ειναι πιο εντονο και σε κανει να λες α ετσι νιωθουν οσοι κερδιζουν (συνεχισμος παραλληλισμου)
    Ποτε δε θα πεις ααα πιστευα οτι η γη ειναι τετραγωνη αλλα τη περπατησα και ενιωσα οτι ειναι στογγυλη.
    Το γνωριζεις οτι ειναι στρογγυλη,ειναι η αποψη σου και αυτο δεν αλλαζει με βιωμα.
    Καποιοι λοιπον τη βλεπουν αλλιως.
    Αυτο δε τους κανει ουτε λαθος ουτε αδαεις.
    Κι οχι σοραγια δεν ειπα αυτη τη στιγμη οτι εννοουσες οτι ειμαι αδαης κλπ 
    Με λιγα λογια,λεω μια αποψη,αν ταιριαζε με τη δικη σας θα λεγατε οκ,δε θα λεγατε δε ξερεις γτ δεν εχεις παιξει.Αλλα καλο ειναι να δεχεστε διαφορετικες αποψεις χωρις να τις "απαξιωνετε" οτι δεν εχουν ισχυ επειδη δεν εχουν βιωσει το πραγμα.
    και παλι σοραγια ξερω οτι δεν απαξιωσες την αποψη μου,δε μιλαω προσωπικα,μιλαω γενικα.
     
    Last edited: 20 Αυγούστου 2016
  8. Soraya

    Soraya Guest

    καλημέρα σου καλή μου
    πολύ ωραίο το παράδειγμα σου αλλά εγώ θα σου θέσω ένα ακόμα ισχυρότερο για να καταλάβεις πως πολλές φορές οι γνώσεις δεν μπορούν να φθάσουν την εμπειρία.
    ένας νέος γιατρός άριστος στην τάξη του ξεκινά να εργάζεται σήμερα. γνωρίζει τα πάντα γύρω από τον τομέα του.
    εκεί στην δουλειά του λοιπόν θα ανακαλύψει πως όλα όσα μάθαινε σίγουρα τον βοηθήσανε αλλά στην πραγματική ζωή θα ανακαλύψει πως καλώς ή κακώς κάποια πράγματα δεν στα μαθαίνουν ούτε τα βιβλία ούτε οι καθηγητές σου  
    στα διδάσκει η εμπειρία...και πίστεψέ με προσωπικά δεν το λέω ούτε μα το ανάστημα σηκωμένο ούτε με ύφος δεινοσαύρου  
    σίγουρα όλοι από κάπου ξεκίνησαν μα περνώντας ο καιρός και η ίδια ακόμα πρέπει να παραδεχθείς πως αν ασχολείσαι με ένα πράγμα καιρό γνωρίζεις και τα υπέρ και τα κατά και το πως να συμπεριφερθείς κτλ κτλ κτλ  
     
  9. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Καλημερα 
    Μιλουσα και για εμπειρικα βιωματα.
    Ολα ειναι σχετικα,βασικα.
    Θα το παω σ αλλο level τωρα.
    Εαν μετραγε η εμπειρια τοσο για να σαι γνωστης πραγματων,δε θα επρεπε να κανεις επιλογες.
    Γιατι πως να επιλεξεις αν δε ξερεις το πραγμα σ ολη του τη διασταση κι αρα να το κρινεις (γιατι αυτο λετε,δν εχεις βιωμα κ τη βλεπεις αλλιως κ στο βιωμα θα αλλαξοπιστησεις σ αυτα που λες)
    Ειναι ακραια ομως αυτη η τοποθετηση σας,δεν ειναι;
    Με την ιδια λογικη γιατι να ψηφιζεις στις εκλογες εφοσον πραγματικα εχεις πληρη μεσανυχτα στα βιωματα πολιτικων στα παιχνιδια που παιζονται μεσα και στη κατασταση πως εχει που τη βλεπεις μονο απ εξω;Πως εχεις αποψη γι αυτα;
    Δηλαδη μπορεις να εχεις λαθος σε ολα απλα κ μονο επειδη δε τα εχεις βιωσει.
    Αλλο η θεωρια αλλο η πραξη το ξερουμε αυτο αλλα δεν αναιρει το ενα το αλλο
     
    Last edited: 20 Αυγούστου 2016
  10. brenda

    brenda FU very much

    Ο καλύτερος λόγος για να τσακιστεί, είναι η διάθεσή της να ακολουθεί.
     
  11. Soraya

    Soraya Guest

    ακριβώς... μόλις απάντησες μόνη σου  

    απο κει και πέρα
    όπως διάβασες δεν ακυρώνω τις γνώσεις! ισα ίσα λέω ξεκάθαρα πως βοηθούν και μάλιστα πως η εμπειρία είναι η εξέλιξή τους.
    σίγουρα οι γνώσεις σε βοηθούν να κάνεις επιλογές   μέσα όμως από τις επιλογές σου θα αντιληφθείς πως τελικά ήθελες κι εκείνο το μικρό που οι γνώσεις τότε σε κάναν να το ακυρώσεις... κι ίσως αργότερα κι εκείνο... και το άλλο και το πιο άλλο  
     
  12. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Δεν ακυρωνω τιποτα ποτε.
    Εγω απλως ειπα πιστευω οτι πισω απο ολα υπαρχει θεληση ειδικα οσον αφορα ζητηματα διαπροσωπικων σχεσεων και σεξ.Η θεληση μπορει να αλλαζει προσωπα μεσα και αιτιες αλλα παραμενει θεληση.Ειναι αποψη που δεν αλλαζει με καποιο βιωμα.
    Δε λεω πχ αν πηδηξεις απο τρια μετρα σπας ποδι και μετα να πηδηξω και να αποδειχτει οτι δεν εσπασα.
    Τα οσα λεω απ την αρχη ειναι η βαση πολλων θεωριων και ή εισαι της νοοτροπιας αυτης ή οχι.
    Τα εμπειρικα βιωματα βοηθανε κι εξελισσουνε το ειπες παρα πολυ σωστα αλλα δεν αλλαζουνε τον πυρηνα σκεψης σου.
    Και σιγα τη νοοτροπια δηλαδη,δε νομιζω να λεω και τιποτα τοσο κουλο.τα παντα απο οσα κανουμε ειναι επιλογες ή καταληγουν απο επιλογες μας αρα εμμεσα ή αμεσα κανουμε αυτο που θελουμε.