Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αίτια και αντιδράσεις

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 15 Οκτωβρίου 2007.

  1. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Έγραψα ότι πρέπει να γνωρίζει ότι υπάρχουν καταστάσεις που είναι περα από τις δυνάμεις του και να τις διαχειρίζεται αναλόγως. Να έχει το νου του δηλαδή ότι αυτά συμβαίνουν και δεν συμβαίνουν σπάνια, να είναι ψυλλιασμενος.
    Λάθη φυσικά και θα κάνει και βεβαίως θα γίνουν συζητήσεις και προφανώς η σ δεν θα έχει βρεθεί τυχαία στα πόδια του.

    Αυτό που λες στο τέλος για την αυτοδιαγνωση δεν είμαι σίγουρη ότι είναι πάντα εφικτό.
     
  2. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Νομίζω το διατύπωσα με σαφήνεια: χρειάζεται [μόνο] να υποστηρίζεται και από τις δυο θέσεις στην σχέση. Και αυτό σημαίνει ΚΑΙ να είναι και οι δυο εχέφρονες, με ο,τι αυτό συνεπάγεται σε κάθε (ξεχωριστή) περίπτωση. Δεν είναι τρελοί οι Κ, ούτε μεγαλομανείς, ούτε πάσχουν από σύμπλεγμα του θεού για να κάνουν πειραματισμούς, και δη τυχαίους.
    Με την σημαντική σημείωση ότι τι είναι "μεγαλύτερη ζημιά", όπως επίσης έγραψα, δεν μπορεί να κριθεί απ έξω, από τρίτους ή τρίτα μέτρα.

    ΥΓ το πένθος δεν επιφέρει απαραίτητα κατάθλιψη, ούτε χρειάζεται απαραίτητα ειδικό.
     
  3. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Δεν έγραψα ότι το πένθος επιφέρει την κατάθλιψη, έγραψα ότι είναι μια πιθανή απάντηση στην απώλεια. Ούτε ότι το πένθος χρειάζεται ειδικό.

    Για τα υπόλοιπα θα απαντήσω σε λίγο.  
     
  4. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Σηκώθηκε η γάτα από πάνω μου και μπόρεσα να παω να φορτισω το κινητό.

    @estelwen
    Δεν μπορώ να κάνω quotes οπότε κάνω αντιγραφή.

    "Νομίζω το διατύπωσα με σαφήνεια: χρειάζεται [μόνο] να υποστηρίζεται και από τις δυο θέσεις στην σχέση. Και αυτό σημαίνει ΚΑΙ να είναι και οι δυο εχέφρονες, με ο,τι αυτό συνεπάγεται σε κάθε (ξεχωριστή) περίπτωση."

    Δεν διαφωνώ με αυτό το κομμάτι και για αυτό αρχικά έγραψα ότι γενικά δεν διαφωνώ με αυτό που έγραψες.

    "Δεν είναι τρελοί οι Κ, ούτε μεγαλομανείς, ούτε πάσχουν από σύμπλεγμα του θεού για να κάνουν πειραματισμούς, και δη τυχαίους."

    Δεν υπονοησα αυτα τα χαρακτηριστικά στο ποστ μου. Σχετικά με τους πειραματισμούς έγραψα ή μάλλον εννοησα ότι μπορεί μια εντολή να φαίνεται λογική αλλά στις περιπτώσεις που προανέφερα να κάνει μέχρι και κακό. Και αυτό δεν έχει να κάνει ούτε με μεγαλομανίες ούτε με σύνδρομα, μπορεί μια χαρά να θεωρεί ότι θα της κάνει καλό για παράδειγμα με το να της στρέψει την προσοχή της κάπου αλλού, ακούγεται λογικό, αλλά στην ουσία να κάνει είτε μια τρύπα στο νερό είτε να δημιουργήσει παραπάνω ζημιά καθώς η σ ενδέχεται να βιώσει και έξτρα ενοχές που δεν καταφέρνει παρά την καθοδήγηση του Κ να βγει από τον λαβύρινθο της κατάθλιψης.
    Κάνω υποθέσεις για να καταλήξω σε αυτό που ήθελα να πω αρχικά, ότι δηλαδή ο Κ πρέπει να είναι ψυλλιασμενος ότι υπάρχουν πράγματα πέρα των δυνάμεων του και στις περιπτώσεις αυτες πρέπει να στείλει την σ του σε ειδικό.

    Αυτό είναι απλά η γνώμη μου και δεν έχει σκοπο να προσβάλει κάποια ιδιότητα, για ποιο λόγο να το κάνω κιόλας δεν έχω ιδεα. Είναι πιθανό κάποιοι Κ να θεωρούν και αυτονόητα αύτα που γράφω, άλλοι όχι.
     
    Last edited: 22 Μαϊου 2022
  5. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Αποτέλεσμα της δράσης του Αφέντη απέναντί της είναι ότι η σκλάβα τσακίζεται. Η αβεβαιότητα "τι θα κάνω" έχει αντικατασταθεί με την βεβαιότητα που φέρνει η δράση του Αφέντη. Απλά πηγαίνει / κάνει αυτό που της όρισε ο Αφέντης.
     
  6. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Κατά περίπτωση  
     
  7. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Το "εχέφρονες" που όχι τυχαία έγραψα στην αρχή περιλαμβάνει όλα όσα περιγράφετε: παρατήρηση, ανάδραση, εκτίμηση, αποφάσεις και προσαρμογή τους αν κριθεί απαραίτητο.
    Αλλά αυτά δεν κρίνονται στην θεωρία, ούτε απ' έξω. Γενικά, η σκλάβα τσακίζεται, με οποιαδήποτε εντολή. Αν δεν είναι καλά με αυτό αλλάζει το πράγμα. Αλλά δεν είναι της παρούσας.
     
  8. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Παρακάμπτοντας το εύπεπτο χιουμοράκι, ίσως και να αξίζει να ειπωθεί, μια και η ιδέα πλανάται συνέχεια και επανέρχεται συχνά: αν κάποιος παρουσιάσει σύνδρομα οπως τα παραπάνω δεν είναι εχέφρων. Δεν μπορεί να υποστηρίξει τη θέση του, δεν είναι Κ.
     
  9. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Στην προκειμένη όμως εσυ μόνη σου αναφέρθηκες σε σύνδρομα. Επομένως εσύ το επανεφερες.  
     
  10. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

       
     
  11. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Το χιουμοράκι, κάθε είδους, πολλές φορές μπορεί να είναι το μέσο και όχι η ουσία.
    Το κατά περίπτωση από την άλλη, δεν αφορά τους κατ' ουσίαν, αλλά κατά δήλωση.
    Πείτε μου ότι δεν έχετε εντοπίσει ουδένα μεγαλομανή να πάω πάσο.
     
  12. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Μεγαλομανείς υπάρχουν σε όλα τα είδη, δεν είναι χαρακτηριστικό κάποιου συγκεκριμένου στάτους.
    Αλλά γενικά οι μανίες εμποδίζουν την εκδήλωση χαρακτηριστικών ακόμη και όταν αυτά υπάρχουν, οπότε ναι, δεν έχω εντοπίσει κανέναν Κ που να είναι μεγαλομανής.