Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αίτια και αντιδράσεις

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 15 Οκτωβρίου 2007.

  1. Iagos

    Iagos Contributor

    Δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα ακριβώς γιατί η διατύπωση είναι απλουστευμένη.

    Είναι ο φόβος το κίνητρο;

    Είναι η αγάπη το κίνητρο;

    Είναι η περιέργεια ή η προσμονή;

    Αν είναι ο φόβος, προκύπτει το ερώτημα γιατί φόβος;

    Αν είναι η περιέργεια ή η προσμονή προκύπτει το ερώτημα τι προσμένει ή τι προκαλεί την περιέργεια;

    Όσον αφορά την "αγάπη" δεν μπορώ καν να το δω ως κίνητρο γιατί δεν πιστεύω στην αγάπη.

    Μόνο στη φροντίδα πιστεύω.

    Η θέση του slave είναι εκείνη της υπηρεσίας και της φροντίδας.

    Το slave αφοσιώνεται χωρίς φόβο, χωρίς προσμονή, χωρίς καμία προσδοκία και πάνω απ' όλα χωρίς κρίση στη θέση του φροντιστή.
     
  2. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Είναι η φροντίδα αιτία - κίνητρο;

    Το πάτερ ημών το έχουμε μάθει.Για την ταμπακιέρα κάτι;
     
  3. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    15 σχεδόν χρόνια και 17 σελίδες συζητήσεων μετά την έναρξη του νήματος, συνεχίζω να έχω την ίδια απορία.
    Το "αμέσως" τί εξυπηρετεί?
     
  4. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Μικρή υπενθύμιση διάθεσης και διαθεσιμότητας.
    Και απλή απόρροια της ιεράρχησης της απ' εδώ πλευράς.
    Έτσι το διαβάζω εγώ  
     
  5. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    @margarita_nikolayevna Είναι? Θυμίζει λίγο την σκήνη εξέτασης του Νίκολσον από τον Κρουζ στο Ζητημα Τιμής. Εάν το "αμέσως" είναι απαραίτητο, εάν χρειάζεται υπενθύμιση της διάθεσης και διαθεσιμότητας, στα δικά μου μάτια κάτι δεν είναι στέρεο στην ιεράρχηση αμφοτέρων των πλευρών.
     
  6. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Προσπαθούσα να υποθέσω για ποιο λόγο θα μπορούσε να γραφτεί  
    Ως προς την προσωπική μου θέση και εμπειρία ξέρετε... Μπροστά στον οδοστρωτήρα... Και με χαμόγελο  
     
  7. tithon

    tithon Contributor

    σε αντιδιαστολή με το "τελείωσε αυτό που κάνεις κι έλα εδώ". χρειάζεται σαφήνεια.
     
  8. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    Χωρίς να αμφισβητώ πως είναι χρήσιμη, ενίοτε, για τους λόγους που αναφέρετε, η προσθήκη του συγκεκριμένου επιρρήματος (ενίοτε! Δεν είναι και για... χόρταση), προσωπικά -εάν δεν έχω γλιστρήσει και κρέμομαι από κανένα μπαλκόνι- το χρησιμοποιώ καμιά φορά για mini δημιουργία πανικού, αναμπουμπούλας κλπ, απολαμβάνοντας τις αντιδράσεις και καταστάσεις που ακολουθούν.

    Σαδιστής γαρ. Πρώτα φεύγει η ψυχή και μετά το χούι...  

    P.S. Κάποιο aftercare χρειάζεται ύστερα...  
     
  9. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Είναι όμως και κάτι άθλιοι τύποι που τελικά το απολαμβάνουν αυτό το αίσθημα να τους προκαλείται... Και το αποζητούν κιόλας...
    Υ.Γ. Ξέρετε... όχι εγώ... μια φίλη μου  
     
  10. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    Λολ.
    Τέτοιοι είναι! Τέτοιοι...
     
  11. tithon

    tithon Contributor

    αυτό είναι το "τσακίσου". άλλο είναι το "αμέσως".
     
  12. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    Καθένας με τους κώδικες που χρησιμοποιεί και ανάλογα με την εκπαίδευση που έχει κάνει...