Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αίτια και αντιδράσεις

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 15 Οκτωβρίου 2007.

  1. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Δηλαδη υπαρχει εννοια μαζοχισμου και στις απλες σχεσεις κυριαρχιας-υποταγης;
     
  2. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Ε;
     
  3. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Ξεερω οοτι υπαρχουν εννοιες.
    Κυριαρχια υποταγη.
    Σαδισμος
    μαζοχισμος.
    Αυτα ειναι πολυ διαφορετικα μεταξυ τους.
    αλλο σαδιστης αλλο κυριαρχος.
    αλλο μαζοχιστρια αλλο υποτακτικη.
    Το εχω πιασει λαθος;
     
  4. Soraya

    Soraya Guest

    μπορώ να ρωτήσω αν μου επιτρέπεις.
    καθαρά και μόνο για να καταλάβω.
    συγχέεις την ψυχολογία μιας μαζοχίστριας με την επιθυμία μιας σκλάβας στο να ικανοποιήσει;
     
  5. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Οχι.λεω οτι μια σκλαβα θελει να ικανοποιησει.θελω ειναι και αυτο.
    Δεν υπαρχει ουσιαστικα δε θελω.αρα υποταγη επειδη το θελει.ειτε γτ το θελει η ιδια ειτε γτ θελει να ικανοποιησει τον αλλον.κααι τα δυο ειναι θελω.αυτο λεω.
     
  6. Soraya

    Soraya Guest

    μάλιστα.
    συγνώμη για την επιμονή μου όμως ο μαζοχισμός που ανέφερες που κολλάει;
     
  7. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Ηταν απαντηση στο μηνυμα της kisha.
     
  8. Soraya

    Soraya Guest

    το οποίο αναφέρει σε πιο σημείο τον μαζοχισμό;
     
  9. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Σκυλάκι ειμαι όχι πουλάκι
    Αχχα
     
  10. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Ειπε η kishna οτι κανεις πραγματα που δε θες γ τον κ ακομη κ οταν αυτο σε σκιζει ψυχολογικα.
    Σε σκιζει ψυχολογικα...αυτο μου εκανε σε μαζοχισμο αλλα ψυχολογικου περιεχομενου.
    κανεις οτι θελει ο κ γτ θες να ικανοποιεις,ακομη κ πραγματα που δε θα θελες,το δεχομαι,αλλα οχι να σε σκιζει ψυχολογικα.για μενα μπερδευτηκαν οι εννοιες εκει
     
  11. Soraya

    Soraya Guest

    καταλαβαίνω απόλυτα την σύγχυση σου αλλά  

    τα κορίτσια @MauveDelastrange και @kinsha no onna προσπάθησαν απλά να σου εξηγήσουν πως υπάρχουν στιγμές που μια σ δέχεται εντολές πέραν από την βάση λογικής της.
    πολλές φορές ίσως βρεθεί αντιμέτωπη με την ίδια της την ηθική ή τα πιστεύω της.
    εκεί αν πραγματικά επιθυμεί να παραμείνει σ θα κάνει την καρδιά της πέτρα... θα φάει τις σάρκες της... θα παλέψει με τους δαίμονες της αλλά θα υπακούσει.
    γιατί σημασία έχει ο σκοπός... σωστά  
    και σκοπός της είναι να υπακούει.
    ειδάλλως παίρνει τα μπογαλάκια της και ακολουθεί τον δρόμο που επιθυμεί εκείνη... (δεν μπορεί όμως να ονομάσουμε σκλάβα ένα τέτοιο πλάσμα)
    όλα αυτά όμως δεν έχουν καμία σχέση με τον μαζοχισμό....
     
  12. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Stalker : Ακριβώς. Το "δεν θέλω αλλιώς" είναι τις περισσότερες φορές απλά εκλογίκευση του "δεν μπορώ αλλιώς".

    Συμφωνώ, είναι εκείνες που αποκαλώ "natural".