Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αγοραπωλησίες - ανταλλαγές σκλάβων

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος pancyber, στις 6 Μαϊου 2009.

  1. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Αγοραπωλησίες - ανταλλαγές σκλάβων

    αγαπητοι μου
    θα σας αναφερω μια συνηθεια της οικογενειας μου.
    λοιπον πριν νυμφευτουν οι αρρενες στη οικογενεια μου
    εβαζαν την μελλουσα συζυγο να υπογραψει ενα χαρτι οπου
    ανεφεραν τι ηθελαν να κανει ή να μην κανει.
    τετοιο χαρτι ειχε υπογραψει και η μητερα μου και μου το ειχε δειξει
    ηταν χαριτωμενο, γραφικο εως ρομαντικο θα ελεγα,
    ενας εξαδελφος μου δε την εβαλε και το κεντησε ολο το κειμενο
    και την υπογραφη και το εχουν κορνιζομενο και κρεμασμενο.
    θελω να πω οτι δεν ειναι ξενα αυτα τα εθιμοτυπικα στην χωρα μας
    και την κουλτουρα μας ακομα και σε ανθρωπους που ζουσαν η ζουν
    κατα bdsm τροπο κι ας μην εχουν ακουσει ποτε γι αυτο.
    πλην ομως δεν θα παψω να τα θεωρω ανοητα (γιατι αυτη την εκφραση εχω
    χρησιμοποιησει, κι οχι γελοια) οσο και τα βαρβαρα εθιμα του νηπιοβαπτισμου.

    ειμαι μια βαρβαρις μαλλον

    αλλα και βαρβαροι εχουν δικαιωματα
     
  2. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor



    Χθες εμμέσως επεκαλέσθη χυδαία,πρόστυχη,αξιαγάμητη πουτάνα.. Σήμερα αγενέστατη.. Είναι μακρύς ο κατάλογος άραγε;  

    underherfeet,δεν φανταζόμουν ποτέ πως η προσφορά ενός φιαλιδιου οξους,μπορεί να σας προκαλέσει τόση ένταση (ή δεν ξέρω και γω τι),ώστε να με αποκαλέσετε "αγενέστατη".

     
  3. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Θέλω να ελπίζω πως η μέρα που οι αγοραπωλησίες και τα bdsm συμβόλαια θα αποκτήσουν νομική ισχύ θα αργήσει πολύ. Χρειάστηκαν κάτι χιλιετίες, προκειμένου να επέλθει έστω και σε θεωρητικό επίπεδο μια σχετική ισονομία μεταξύ ανθρώπων και δε θα ήθελα με τίποτα να δω ένα τέτοιο πισογύρισμα στην εποχή της δουλείας, έστω και για χάρη του bdsm. Προτιμώ η όποιες "ανισότητες" να παραμένουν σε φαντασιακό επίπεδο.

    Όπως πολύ σωστά αναφέρει ο Ηλίας, τα συμβόλαια, οι αγοραπωλησίες κι όλα αυτά δε διαφέρουν και πολύ από έθιμα που υπάρχουν στα πλαίσια της κοινωνίας. Όπως όμως συμβαίνει και στην κοινωνία, η εθιμοτυπία κοντεύει να γίνει αυτοσκοπός. Υπάρχουν άτομα που ενδιαφέρονται περισσότερο για τους τύπους και όχι για την ουσία. Επομένως, γιατί πρέπει να ενοχλεί η κριτική απέναντι σ' όλα αυτά; Μήπως, στα πλαίσια της κοινωνίας, όλοι αποδέχονται αυτό που ονομάστηκε "πανηγύρια"; Δεν υπάρχουν άτομα που τα θεωρούν ως ανούσιες τελετουργίες;

    Υ.Γ. Αν είναι βαρβαρότητα το να δίνουμε περισσότερη σημασία στην ουσία και όχι στους τύπους, τότε ναι, αποδέχομαι με τιμή τον τίτλο του Βαρβάρου.
     
  4. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Καποιοι εδω μεσα η δεν θελουν ,η δεν μπορουν να αντιληφθουν.Ισως ειμαι και εγω ανεπαρκης ως προς την εκφραση των αποψεων μου.

    Lady Dementia ,ουτε εσυ εισαι αγενεστατη λογω της αφιερωσης, ουτε εγω πασχω απο Αλτσχαιμερ επειδη δεν θυμομουν ποιος αφιερωσε το ξυδι.
    Προφανως (δι 'εμε ) σαρκαζα και αυτοσαρκαζομουν ταυτοχρονα.
    Ουτε ειμαι τοσο ανοητος για να θιγω απο την καζουρα , ουτε τοσον βλαξ ωστε να αγανακτησω για κατι που εγω ο ιδιος θα εκανα στους γαυρους αν δεν σημαδευε εκεινος ο ψηλος και αχαρος το δοκαρι.

    Επι πλεον, (ΜΜ) ,
    Θα πω ξανα οτι η αμφισβητηση καποιας αποψης δεν σημαινει απαξιωση του ατομου που την φερει.

    Κατανοω ο,τι το χιουμορ και η σατιρα ειναι δυσκολο πραγμα. Και να τα εκφρασεις και να τα εισπραξεις.
    Κατανοω ο,τι το μετρο της σατιρας η της ειρωνειας,περαν του οποιου αυτες εκλαμβανονται ως υβρεις ,ειναι σχετικο και υποκειμενικο.Σε οτι με αφορα δε, εχω πολλακις αυτολογοκριθει στην προσπαθεια μου να σεβαστω αυτο το γεγονος και τις συνεπειες του.
    Κατανοω ο,τι δεν ειναι ευχαριστο στον καθενα να σατιριζονται οι ιδεες του,οι πεποιθησεις του,οι προτιμησεις του.Ειναι σαφως πιο ενοχλητικο και απο την ευθεια αμφισβητηση τους.
    Κατανοω ακομα,ο,τι ο καθενας εχει δικαιωμα να υπερασπιζεται τον εαυτο του ,το "σπιτι" του,τις ιδεες του.

    Ας κατανοησουν ομως ,ολοι, ο,τι το φορουμ ειναι δημοσιο συζητητηριο και οχι τοπος λατρειας.
    Οταν καποιος ισχυριζεται δημοσιως οτι οι πορδες ευωδιαζουν, θα πρεπει να ανεχτει αυτον που θα ισχυριστει οτι οι πορδες βρωμανε ,ακομα κι'αν αυτο εκφραστει με μια χαριτωμενια του στυλ "να'ρχεσαι τοτε να σε κλανω πριν βγεις ραντεβου με την γκομενα" ,εστω κι'αν αυτο το ισχυριζεται στο φορουμ των φιλων της κλανιας.

    Μην ξεχνατε οτι ο Αριστοφανης ειναι προγονος μας...
     
  5. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Αγοραπωλησίες - ανταλλαγές σκλάβων

    Χαρακτηριστική του τρόπου που αντιμετώπιζε ο Σωκράτης τις κακίες, τις ύβρεις και τις διαβολές σε βάρος του ήταν η στάση του κατά την παράσταση της κωμωδίας «Νεφέλες» του Αριστοφάνη, στην οποία τον διακωμωδούσε με μεγάλη εμπάθεια, όταν αυτός σηκώθηκε όρθιος για να τον βλέπουν οι θεατές, ή ακόμα η απάντηση που έδωσε, όταν ένας μαθητής του του ανέφερε πως κάποιος τον κακολογούσε στην αγορά
    εμού απόντος και να με δέρει δύναται.
    ------------------------------------------------
    κι επειτα με λενε οι "φιλοι" μου οπισθοδρομικη και οριονται καποιοι σε καποια νηματα γιατι υποστηριζω να παραδειγματιζομεθα απο τους προγονους μας.

    ακομη και στο προσφατο παρελθον ο Κων/νος Καραμανλης
    οταν τον σαρηριζε ο Χαρυ Κλιν αυτος απο την πρωτη σειρα καθοσματων του θεατρου τον προετρεπε να πει κι αλλα.
    οντως ειναι δυσκολο να αποδεχτει καποιος την σατηρα και ακομη δυσκολοτερο να αυτοσαρκαστει.

    για να τσαλακωθεις πρεπει να εισαι πολυ σιγουρος για την ποιοτητα του υλικου σου....

     
     
  6. pancyber

    pancyber Regular Member

    Κατόπιν της μακροσκελούς αυτής κουβέντας, προτείνω επισήμως να διοργανωθεί το 1ο σκλαβοπάζαρο/πληστηριασμός του greek bdsm community...

    Η επερχόμενη έκθεση νομίζω είναι μια καλή ευκαιρία, και αν πάει καλά ο πληστηριασμός, μέρος των εσόδων μπορεί να διατεθεί για τα έξοδα του περιπτέρου...

    H SM_Art_Lady ακούει;
     
  7. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Αγοραπωλησίες - ανταλλαγές σκλάβων


    Αντιπαρέρχομαι τα περί χιούμορ, "σάτιρας" και Αριστοφάνηδων, γιατί τα θεωρώ παντελώς άσχετα, τουλάχιστον ως προς απάντηση σε μένα.

    Επί της ουσίας, και σ' αυτό που χρωμάτισα: Διαστρέφεις το ζήτημα, και δεν ξέρω πλέον αν το κάνεις όντως από κάποια ανεπάρκεια, ή από κάποια παράλογη ελπίδα ότι θα καταφέρεις να θολώσεις τα νερά. Οι διαφωνίες μας δεν είναι του τύπου "βρωμάνε ή δεν βρωμάνε οι πορδές". Είναι του τύπου "μπορεί κάποιος -σ' αυτό το χώρο 'εναλλακτικού ερωτισμού και ελεύθερης έκφρασης'- να λέει πως αν και -ως γνωστό κι αποδεκτό- οι πορδές βρωμάνε, εκείνος θέλει να τις μυρίζει διότι αυτό τον ηδονίζει, χωρίς να γίνεται αντικείμενο χλευασμού από τον καθένα που δεν ηδονίζεται μυρίζοντας πορδές"; Αυτή είναι η διαφωνία μας -με σένα και κάποιους άλλους βέβαια- μονίμως. Εγώ λέω (γιά χιλιοστή νομίζω φορά, που να με πάρει και να με σηκώσει) ότι: "Εάν κάποιος δεν βλάπτει με τα ερωτικά του γούστα ούτε τους άλλους ούτε τον εαυτό του, τότε, είτε γουστάρει να μυρίζει πορδές, είτε να πίνει ούρα, είτε να τρώει σκατά, είτε να διευρύνει τον κώλο του με διάφορα αντικείμενα, είτε να γλύφει πόδια, είτε να μαστιγώνει, είτε να μαστιγώνεται, είτε θέλει να υιοθετεί και ν' ασπάζεται στη ζωή του πρωτόκολλα, είτε θέλει να αισθάνεται δεσμευμένος από συμβόλαια που δίνουν την ιδιοκτησία του εαυτού του σε κάποιον άλλο, ό,τι λοιπόν κι αν κάνει κάποιος σ' αυτό που γενικά λέμε συνήθως 'το κρεββάτι' του, όσο ακραίο κι αν μπορεί να φαίνεται αυτό στα μάτια κάθε άλλου, δεν μπορεί να τρώει στα μούτρα ειρωνίες γιά τα γούστα και τις επιλογές του από κανέναν, ειδικά εδώ μέσα, που υποτίθεται πως είμαστε γιά να μπορούμε να εκφράζουμε τις ιδιαιτερότητές μας ελεύθερα. Αν θέλαμε να δεχόμαστε του καθενός την ειρωνία γιά τα βίτσια μας, πηγαίναμε να τα πούμε και σ' οποιοδήποτε άλλο χώρο". Αυτά λέω, κι όποιος θελήσει να μου απαντήσει, να φροντίσει να απαντήσει ακριβώς σ' αυτά, και όχι σ' άσχετα.







     
  8. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Αγοραπωλησίες - ανταλλαγές σκλάβων

    η αρχικη τοποθετηση και ερωτηση του νηματοθετη ειναι:

    Με κατατρώει η περιέργεια... Επιτρέπονται; Πως γίνονται; Ποιός και πώς καθωρίζει το κόστος;
    Υπάρχει διαδοχή / κληροδότηση σκλάβων; Αν νικήσω/υποτάξω τον αφέντη κερδίζω τους σκλάβους του;

    Εν γέννει υπάρχουν κανόνες ή όλα κρίνονται κατά περίπτωση από τους άμεσα εμπλεκόμενους;





    απο που ξεκινησαμε και που φτασαμε......

    ή στραβος ειν' ο γιαλος ή στραβα αρμενιζουμε..........
     
  9. flora

    flora New Member

    Απάντηση: Re: Αγοραπωλησίες - ανταλλαγές σκλάβων

    Ξεκάθαρη και σωστή τοποθέτηση κατά την γνώμη μου.
    Απο ότι φαίνεται όμως δεν είμαστε όλοι εδώ για τους ίδιους λόγους. Δυστηχώς.

    Α.φ
     
  10. pancyber

    pancyber Regular Member

    Η ζωή είναι πολύ μικρή για να είναι βαρετή
    -Τρύπες-

    ... και για να την πέρνεις πολύ στα σοβαρά, θα συμπλήρωνα.

    Ποιό χαμερπές ανδράποδο προέβη σε αυτόυς τους χαρακτηρισμούς; Θα θανατωθεί άμεσα δι' απαγχονισμού!
     
    Last edited: 7 Μαϊου 2009
  11. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Re: Δημοπρασίες σκλάβων

    --------------------------------------------------------------------------------

    Ζητείται σκλάβα εκπάγλου καλλονής, ετών 19 έως 19 μισό, 1.85 ύψος - 65 κιλά, διαθέτουσα περιουσία τουλάχιστον 100.000.000 Ευρώ σε μετρητά, εκατονταπλάσια δε σε ακίνητα και μετοχές, με ακόρεστη σεξουαλική δίψα και πολυετή εμπειρία διονυσιασμών με όλα τα φύλα, απολύτως υπάκουη, πιστή ερωτικώς σε όλο το φιλικό μου περιβάλλον και ει δυνατόν κωφάλαλη, πρόθυμη να υποστεί το συνεχές μαρτύριο της αγαμίας. Ποδολαγνικές διαθέσεις αδιάφορες: μπορεί να είναι και χωλή. Επιτρέπεται να αγαπά τα κατοικίδια, εφ' όσον είναι ερπετά ή φώκιες.
    Προσφέρω, ως τιμή εκκινήσεως, Ευρώ 1 (ένα), υπό τον όρο ότι ο διαγωνισμός θα είναι μειοδοτικός.
    Η γενναιοδωρία μου ας μην εκληφθεί ως καταχρηστική. Παραμένω φιλάνθρωπος και εύσπλαχνος, σε αυτές τις δύσκολες εποχές.



    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------24-11-2008


    Απάντηση: ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΑΦΕΝΤΡΕΣ

    --------------------------------------------------------------------------------

    Οι ελληνίδες αφέντρες είναι άφθονες και θαυμασίας ποιότητος. Υπάρχουν σε πολλούς τύπους, όπως αφέντρα-δεκαεξαβάλβιδη-αυταρχική ή αφέντρα-υποτακτική-ναζλού, και είναι ανθεκτικές στη χρήση. Αν μεταπωληθούν στην Ολλανδία, μετά από εύλογο χρονικό διάστημα, έχετε σίγουρη απόσβεση. Διάφορες ορθόδοξες Μονές έχουν πλήρη επενδυτικά χαρτοφυλάκια από μετοχοποιημένες αφέντρες, τις οποίες ενοικιάζουν για μπάτσελορ πάρτι, ανατολικούς χορούς, νομικές συμβουλές, οικονομοτεχνικές μελέτες και εκβιασμούς.

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Απάντηση: Ποιος θέτει τους κανόνες - ορια
    14-11-2008
    --------------------------------------------------------------------------------

    Χεστήκαμε για το όριο, τον έχουμε πελώριο.


    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Απάντηση: πρόταση γάμου σε Αφέντρα...
    7-11-2008--------------------------------------------------------------------------------

    Το εικονιζόμενο Ίδρυμα, εγκαινίασε προσφάτως και Τμήμα Συνοικεσίων.



     ( η εικονα δειχνει την εξωτερικη ταμπελα του Δρομοκαιτιου)

    Απάντηση: πρόταση γάμου σε Αφέντρα...

    --------------------------------------------------------------------------------



    Λειτουργεί κι αυτή την εποχή, με τους 24 βαθμούς Κελσίου που βλέπω, ή μόνο όταν σφίγγουν οι ζέστες;

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


    Αυτα ειναι ενδεικτικα καποια παλιοτερα δημοσιευματα ενος συγκεκριμενου μελους που πλεον δεν γραφει και το τελευταιο ειναι η απαντηση σου ,MindMaster σ'αυτο.

    Επειδη δεν διεπιστωσα να ευαισθητοποιησαι ,τοτε, στις "ειρωνιες για τα γουστα και τις επιλογες" των μελων που με τις αποψεις τους η τις φαντασιωσεις τους προκαλεσαν τα ανωτερω σχολια, διερωτωμαι προς τι αυτη η οψιμη, επιμονη προσπαθεια λογοκρισιας η/και φιμωσης.
    Εχει να κανει με αναθεωρηση αποψεων ,η με επιλεκτικη κριτικη αναλογα με το προσωπο που γραφει;

    Επι του μπλε χρωματισμενου αποσπασματος της προηγουμενης παρεμβασης μου:
    Δεν διαστρεφω τιποτα.Λεω οτι αν καποιος σ'ενα φορουμ κλανοφιλων -επιτρεψε μου τον νεολογισμο-
    σχολιασει ειρωνικα η δηκτικα δεν υπαρχει κανεις απολυτως λογος να ξεσηκωθει θυελλα διαμαρτυριων και αναθεματων.
    Αν θιγει καποιος απο μια τετοια παρεμβαση σημαινει οτι δεν τα'χει καλα με τον εαυτο του και τις επιλογες του ,διαφορετικα επιστρεφει την ειρωνια και παει παρακατω.
    Η αντιληψη οτι "εδω ειναι το σπιτι μας και δεν επιτρεπουμε σε κανεναν να μας ειρωνευεται/σατιριζει/απαξιωνει/προσβαλλει" (το ποιο ρημα θα επιλεγει ειναι θεμα ερμηνειας υποκειμενικης) ειναι λανθασμενη,απο την στιγμη που το φορουμ ειναι ανοιχτο στον καθενα που ενδιαφερεται στον αλφα η βητα βαθμο για το αντικειμενο του.Ειναι τοπος συζητησης,διαλογου ,και ο τροπος που παρεμβαινει ο καθενας ειναι ευθυνη του.
    Δεν ισχυριζομαι φυσικα οτι πρεπει να γινει αρενα η τοπος ανταλλαγης προσβολων και υβρεων και στο τελος τελος αν καποιος αισθανεται θιγμενος απο την παρεμβαση καποιου αλλου μπορει να απευθυνεται στην διαχειριση.

    Στο παρον νημα ειδικα,στο οποιο εγω αλλα και συ μομιζω,επι της ουσιας δεν πηραμε καμμια θεση,θεωρω οτι υπηρξε μια ανταλλαγη αστεισμων και τιποτα παραπανω ,η παρεμβαση σου δε ,ΜΜ ,ηταν εντελως ατοπη.Δεν ειδα πουθενα προσβολη και απαξιωση.Εκτος αν θεωρησες οτι ηταν προσβλητικη η παρεμβαση της Θαλειας ,νομιζω, με τα πρωτοδικεια και τια χαρτοσημα....Ελεος!
    Εχουμε λοιπον δυο τριτα μελη,εσενα και μενα,που εχουν τελειως διαφορετικες αποψεις και ερμηνειες για τα λεχθεντα απο τους αμεσα ενδιαφερομενους.Τινος μετρο ειναι το σωστο; Ποιος θ'αποφασισει γι΄αυτο;
    Αυτη η νοοτροπια οδηγει οπως ειπα και πιο πανω σε λογοκρισια και φιμωση καθε φωνης διαφορετικης προς την πολιτικη ορθοτητα , η καλυτερα την βδσμικη ορθοτητα του φορουμ.Θα την παραλληλιζα με την νοοτροπια που επικρατει στο (ελληνικο)ποδοσφαιρο.Στο γηπεδο μας παμε μονο εμεις.Οι αλλοι απαγορευεται να μπουν γιατι αμα μπουν και φωναξουν υπερ της ομαδας τους θα πλακωθουμε.
    Οδηγει ,εν τελει στην απονεκρωση του και την μετατροπη του σε ηλεκτρονικο αλμπουμ φωτογραφιων,εκθετηριο βιντεο του γιου τιουμπ και γλαφυρων περιγραφων φαντασιωσεων οπου τα μονα "επιτρεπτα" σχολια θα ειναι του τυπου "αχ τι ωραιο" "ποσο μας καυλωσες " και "ανυπομονω για την συνεχεια".
    Ειπα πολλα,παρα τις συνηθειες μου.Εδω,θα κλεισω και δεν θα επανελθω ξανα.Δεν μπορω να κανω πιο ξεκαθαρη την αποψη μου.
     
  12. professor x

    professor x Guest

    Απάντηση: Αγοραπωλησίες - ανταλλαγές σκλάβων

    απο την εμπειρια που εχω οταν ημουν σε γερμανικο sm club ολα αυτα εχουν γινει