Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αθήνα vs Θεσσαλονίκη

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος dimfetishman, στις 30 Σεπτεμβρίου 2015.

  1. dimfetishman

    dimfetishman Ζεις μονάχα μια φορά. Ενίοτε και καμία. Contributor

    Οι 2 μεγαλύτερες πόλεις στην Ελλάδα, ναι... όμως πόσο διαφορετικές και πόσο μεγάλες ή μικρές είναι τελικά;

    Η εμπειρία μου από την Αθήνα μικρή, από τη Θεσσαλονίκη σαφώς μεγαλύτερη, ωστόσο είναι σαφές, νομίζω, ότι η μία είναι μία μεγαλούπολη και η άλλη ένα μεγάλο χωριό, με ό,τι θετικό και αρνητικό μπορεί να σημαίνει αυτό.

    Εστιάζοντας δε στο "κομμάτι" του bdsm οι διαφορές και οι αντιλήψεις σχεδόν προβληματίζουν.

    Καταλαβαίνω ότι η Θεσσαλονίκη είναι πληθυσμιακά μόλις το 1/5 της Αθήνας, όμως κάποια πράγματα στη συμπρωτεύουσα είναι ακόμη στα σπάργανα. Ο κόσμος θέλει να εκφραστεί, αλλά διστάζει, κάτι τον "κρατάει", φοβάται.

    Είναι θέμα "μικρής" κοινωνίας, θέμα περιορισμένων εμπειριών και ενημέρωσης; Προσωπικά εστιάζω στη λίγο διαφορετική αντίληψη του κόσμου στη Θεσσαλονίκη, καθώς δεν είμαστε τόσο απελευθερωμένοι ίσως, μα κυρίως στο ότι "φωλιάζει" ο φόβος του γνωστού και μίας πολύ πιθανής αποκάλυψης.

    Και μπορεί κάποιοι να προσπερνάμε το ενδεχόμενο αυτό λέγοντας ότι ως "κατεργάρηδες" μπορούμε να διαχειριστούμε μία τέτοια αποκάλυψη και να προστατεύσουμε τον εαυτό μας και την άλλη/ο, όμως αυτό δε σημαίνει ότι ο πολύς κόσμος τελικά δε διστάζει... όσο κι αν θέλει να βγει προς τα έξω και να αναζητήσει κάτι πιο "πικάντικο" στην καθημερινότητά του.
     
  2. Στην Αθήνα και την Θεσσαλονίκη,
    και γενικά στην Ελλάδα, αυτό που "σκοτώνει"
    σιγά - σιγά το χώρο είναι το κουτόφραγκο
    χωριάτεμα και το μεθοδευμένο "μάντρωμα",
    κι όλοι λίγο ή πολύ ξέρουμε και από που ξεκινά,
    και ποιοί το ξεκινούν....
    Ένα παράδειγμα θα φέρω.
    Σε συνάντηση που είχε διοργανωθεί τέλη του 2013
    στο πάλαι ποτέ Dasein είχαμε ένα ξένο, ο οποίος
    έκφραζε τις ελευθέριες απόψεις του.
    Άκουσα από πίσω ατακάρες αφού τέλειωσε η κουβέντα
    όπως:
    Tι να μας πει αυτός ο πούστης ρε εμείς είμαστε αυθεντικοί ΜΑΣΤΕΡΖ,
    Ενώ από μια άλλη ημεδαπή Δομινάτριχη Ταριφατζού δήλωνε
    δεν είπε τπτ για τις Αφέντρες ο Γερμαναράς.
    Δηλαδή ένα καφεδιστάν από επαρμένους βλάχουρες που
    δεν κοιτάνε πέρα από το μαντρί τους.
    Τι άλλο θες.
    Το vs είναι άτοπο.
    Η Αθήνα είναι μεγαλύτερη πόλη και είναι λογικό να έχει
    περισσότερη συμμετοχή. Η γενική νοοτροπία είναι πάνω κάτω
    ίδια, αν και έχει αρχίσει να αλλάζει, λόγω της προσελευσης
    αρκετών νέων στο χώρο που δεν μασάνε από κάτι τέτοια
    σταριλίκια και προβατομαντρώματα.
     
  3. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Εγώ έχω μικρή εμπειρία από Θεσσαλονίκη και πολύ μεγαλύτερη από Αθήνα.
    Καθαρά "βουδουσουμικά" δεν μπορώ να μιλήσω για καμία. Αφού το συντριπτικό μέρος της ενήλικης μου ζωής το πέρασα στο εξωτερικό.
    Θα σου μιλήσω για τους ανθρώπους τους και πάλι γι' αυτούς τους λίγους ή πολλούς που γνώρισα.
    Και οι δυο είναι αρκετά μεγάλες και αρκετά μικρές.
    Εκεί που στην Θεσσαλονίκη μπορεί να είναι πιο περιορισμένος ο γεωγραφικός χώρος και να είναι πιο εύκολο να πέσει ο "ένας" πάνω στον "άλλο".
    Τα "χωριά" στην Αθήνα είναι οι γειτονιές, οι παρέες.
    Η νοοτροπία έχει να κάνει εντελώς με τ' άτομα και όχι με το που μένουν.
    Αφού έχω γνωρίσει "απίθανα πρωτευουσιάνους" από χωριουδάκια της Μακεδονίας και "καταπληκτικά χωριάτες" απ' τα "βόρεια προάστια" των Αθηνών.
    Άτομα τα τελευταία που σαν πουριτανισμός και κατινιά σπάγαν κόκαλα.
    Η Θεσσαλονίκη - πάντα με την πενιχρή μου εμπειρία - είναι πιο ερωτική και ανοιχτή πόλη.
    Ίσως όπως λες εσύ που γνωρίζεις καλύτερα είναι στα "σπάργανα" βουδουσουμικώς ομιλώντας.
    Η Αθήνα είναι πιο "στεγνή" ( πάντα με το δικό μου μάτι ), πιο βαβουρατζίδικη, αλλ' αυτό δεν σημαίνει ότι σαν νοοτροπία είναι πιο "μπροστά".
    Περισσότερα άτομα, μεγαλύτερη συμμετοχή αν μη τι άλλο βάσει αριθμών, αλλά και περισσότερη καφρίλα, περισσότερο δήθεν, περισσότερη κατινιά και "πλεξούδα".

    Κλείνοντας, για κάποιο παράδοξο λόγο ( πες το μοίρα, πες το συγκυρία, τύχη ή γκαντεμιά ) όσο πιο σθεναρά προσπαθείς να κρύψεις κάτι, τόσο μεγαλύτερες είναι οι πιθανότητες ν' αποκαλυφθεί.
    Και αν είναι κάποιον/α να τον/την συναντήσεις, πίστεψε με, πέφτεις πάνω του/της ακόμη και στις βραχονησίδες μπροστά στο Καβούρι στις 4 τα ξημερώματα.

    Μετά, για καλοσκέψου, Αθήνα - Θεσσαλονίκη η συντριπτική πλειονότητα έρχεται σ' επαφή χρησιμοποιώντας τα διάφορα Fora. Άρα στο τέλος, σε κάποιο "χωριό" καταλήγει με όλα τα συν και τα πλην του.
    Ποιος σου λέει ότι πίσω απ' το nick που μίλαγες για πόσο καιρό, δεν θα πετύχεις τον/την γείτονα/γειτόνισσα σου, τον/την αφεντικό/ίνα, τον/την συνάδελφο.
    Σε κείνη την περίπτωση η μισή "ντροπή" δική μας και η άλλη μισή δική τους.
    Δεν είναι να το έχουμε παντιέρα, αλλά ούτε χρειάζεται και τόσος φόβος. Καταλαβαίνω την έγνοια για τις πιθανές αρνητικές επιπτώσεις στην κοινωνική/επαγγελματική ζωή του καθενός μας.
    Αλλά, αν τα βάλουμε κάτω, εκτός απ' ακραίες περιπτώσεις ( λέγε με αληθινό ψυχάκι ), δεν βλάπτουμε κανέναν και καμία.
    Και στο τέλος μια φορά ζούμε και ίσως αρκετοί/ες από εμάς παρά σπαταλήσαμε χρόνια για διάφορους λόγους, κοιτάζοντας τι θα πει ο κάθε άλλος/η.
    Τ' όποιο BDSM "μας" το κάνουμε κυρίως εμείς οι ίδιοι/ες.
    Ότι σπέρνουμε, θερίζουμε και ότι είμαστε σαν άτομα, με τους/τις όμοιους/ες μας θα καταλήξουμε.

    Οι πόλεις είναι μόνο "δεξαμενές" λιγότερων ή περισσότερων ευκαιριών, τίποτ' άλλο.

    Άποψη όπως πάντα.  
     
    Last edited: 30 Σεπτεμβρίου 2015
  4. TheJoker

    TheJoker New Member

    Θα συμφωνησω με ενα μηνυμα απο πανω οτι η νοοτροπια δεν εχει καμια σχεση με τον ΤΚ του σπιτιου σου, αν εχει 1 μπροστα ή 5 ή 4 ξερω γω. Οποιος εχει κατεβει με χωριατικη νοοτροπια στην πολη, τη διατηρει ειτε η πολη εχει 3εκ κατοικους, ειτε 800,000 ειτε 100,000. Ξερω ατομα απο την επαρχια που εχουν νοοτροπια αστου (δεν το λεω προσβλητικα, απλα δεν ξερω πως αλλιως να το εκφρασω) και ατομα που μενουν στην Αθηνα που ειναι μλαρια.

    Σαφως η πολυκοσμια και ο περιορισμενος χωρος της Θεσσαλονικης, ειδικα στο κεντρο της, ειναι πιο "επικινδυνος" για καποια αποκαλυψη, στην Αθηνα μπορεις να πας 15χλμ μακρια και να εισαι θεωρητικα πιο ασφαλης. Θεωρητικα ομως. Γιατι δυσκολα και στην Αθηνα θα πας στην αλλη ακρη του λεκανοπεδιου. Οι περισσοτεροι εχουμε καποια μερη γυρω απο τα οποια γυριζουμε.

    Επισης οταν κρυβεσαι πολυ, τοτε ανακαλυπτεσαι. Εχω παει ραντεβου κυριολεκτικα 20χλμ απο το σπιτι μου και βρηκα γνωστους. Αν θες να κανεις κατι, κλεινεις τα αυτια σου στην αρνητικη κριτικη και προχωρας. Αν κωλωνεις επειδη φοβασαι τις επιπτωσεις, μαλλον δεν το θες αρκετα...
     
  5. Νομίζω ότι όλοι έχουν κάπου δίκιο... Εξηγούμαι.

    Ο καθένας από μας κουβαλάει και μια νοοτροπία , χωριάτη ή πολίτη του κόσμου (όπως μ αρέσει να τη λέω). Η νοοτροπία αυτή βέβαια επιρρεάζεται από τον τόπο όπου μεγαλώνεις/μεγάλωσες. Βέβαια ειδικά ο Θεσσαλονικιός δεν μπορεί να παραπονιέται ότι μεγάλωσε σε κανένα χωριουδάκι...

    Για μένα όμως η μεγάλη διαφορά είναι στις ευκαιρίες που έχει κανείς στην Αθήνα ή στη Θεσσαλονίκη. Η Αθήνα, λόγο πρωτεύουσας, λόγο συγκέντρωσης της οικονομικής-πολιτικής ζωής, κλπ παρέχει περισσότερα ερεθίσματα και ευκαιρίες έκφρασης. Η Θεσσαλονίκη (η πόλη μου, που αγαπώ) δεν έχει τον κοσμοπολίτικο χαρακτήρα της Αθήνας (κακώς). Αυτό ακριβώς αντικατοπτρίζεται και στο χώρο μας. Και δεν εννοώ εάν κανείς φοβάται ή δε φοβάται να "αποκαλυφθεί" (αυτό είναι θέμα του καθενός). Αλλά, σκεφτείται πόσα μέλη που μιλάνε εδώ μέσα είναι από Αθήνα και πόσα από Θεσσαλονίκη...? (παράδειγμα)

    Δεν ξέρω αν ήμουν σαφής, αλλά εγώ έτσι το νιώθω και το βιώνω.
     
  6. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Ειμαι χαμουτζης ζω σαλονικ οι βορειες ειναι μακραν πιο πολυ bdsm.

    Ασε που οι κατω του ιντερνετικου χωρου ολοι λιγο ως πολυ εχουν "φασωθει" μεταξυ τους.
     
  7. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Ω Θεοί! αυτό το '' vs '' , drives me crazy, ffs, τρελαίνομαι!   
     
  8. κοντρολαγνία
     
  9. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    Να ξεφύγω λίγο από το θέμα αφού δεν έχω ζήσει ποτέ Αθήνα η Θεσσαλονίκη περισσότερο από 10 μήνες ....

    Ποια είναι η νοοτροπία του χωριάτη ? Που όλοι λίγο πολύ αναφέρεται...
     
  10. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    ΥΓ. Προχθές ήπια ένα καφέ με έναν φίλο από το φόρουμ και πάνω στην κουβέντα με είπε λίγο πολύ ότι πίστευε ότι ειχα/έχω νοοτροπία χωριάτη και ότι τελικά είχε δίκαιο


    Μεγάλωσα και ζω σε ένα χωριο 1000 κατοίκων
     
    Last edited: 30 Σεπτεμβρίου 2015
  11. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Αγαπητέ @thief όλοι λίγο πολύ αναφέραμε επίσης, ότι η νοοτροπία του/της χωριάτη/ισας, δεν έχει να κάνει με τον τόπο διαμονής/προέλευσης του/της.
    Θέλεις ένα χαρακτηριστικό ? Η πονηρία ( δεν γράφω κουτοπονηρία, γιατί η πονηρία εμπεριέχει και την κουταμάρα ).
    Και την βρίσκεις παντού, απ' το μικροσκοπικό χωριό, στην μεγαλύτερη πόλη.

    Σίγουρα δεν δίνει σε κανέναν/καμία "κέρατα" το "Αθηναίος/α", "Σαλονικιός/α", " Άνω Κωλοπετινιτσιώτης/ισα" κλπ.

    Εύχομαι η "απορία" σου εν μέρει να λύθηκε  
     
    Last edited: 30 Σεπτεμβρίου 2015
  12. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    Οκ εμένα πάλι ο φίλος όταν με ανέφερε για την νοοτροπία χωριάτη δεν είπε κανένα από τα επίθετα που ειπες .... είπε ντομπρος ευθύς ειλικρινης κτλ πονηριά και κουτοπονηρια είναι μάλλον χαρακτηριστικα των ανθρώπων τη πόλης που προσπαθούν να επιβιώσουν σε ένα απάνθρωπο περιβάλλον