Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αισθητική και Καύλα. Έννοιες ασύμβατες στο bdsm;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος soutzoukakia, στις 9 Σεπτεμβρίου 2015.

  1. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Μαλιστα, μου προσαπτεις οτι προπαγανδιζω;
     
  2. elfcat

    elfcat . Contributor

    Ναι, νομιζω οτι συμφωνούμε. Μονο διευκρινίζω αναφορικά και μονο με εμενα.

    Σε παλιότερους καιρούς, που είχα περισσότερο χρόνο και ανεμελιά, μου άρεσε η επαφή και η εξερευνηςη κοινού χώρου με ετερόκλητους ανθρώπους με ασύμβατη με εμενα αισθητική. Και η αλήθεια ειναι οτι κερδισα, κυρίως σε σοφια. Μετακινήθηκε η μάτια μου απέναντι στον κοσμο και στον Κοσμο.  

    Και προσθέτω, οτι δεν μου αρκεί η κοινή ή η έστω εφαπτόμενη αισθητική για να συναναςτραφω καποιον. Σε μεγάλο βαθμό εχω κατανοήσει οτι στον δυτικό τουλάχιστον κοσμο, η αισθητική ειναι κυρίως ενα ρούχο που φοράμε.  
     
  3. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Επί της ουσίας...
    Όχι, γιατι εκτιμώ πως δεν έχεις συνειδητή πρόθεση.
    Ναι, διότι παλι εκτιμώ, πως η υιοθεσία τέτοιας συλλογιστικής, παράγει/προκαλεί, στην καλύτερη περίπτωση έωλα αποτελέσματα.
    Ό,τι έγραψα με αφορμή το σχόλιό σου είχε σκοπό να δείξω τον μηχανισμό μιας ρητορικής και τον τρόπο που δομείται/διαμορφώνεται, συνειδητά ή όχι, καταπώς αναφέρεται διεξοδικά στη βιβλιογραφία, άσχετα αν χρησιμοποιείται στην πολιτική, στην προπαγάνδα, στην διαφήμιση, στον δικανικό λόγο ή στην καθημερινότητα.
    Όλοι μας λίγο-πολύ έχουμε γίνει φορείς "φάουλ" κατά καιρούς, σκόπιμα ή όχι, συνειδητά ή όχι, οπότε και δεν τίθεται θέμα κριτικής προς όποιον υπό ευρεία ή στενότερη έννοια.
    But this is Aesthetics after all...
     
  4. Νηρηίς

    Νηρηίς Guest

    το ωραίο,μας φέρνει σε κατάσταση γαλήνιας "ήρεμης θέασης",σύμφωνα με τον Καντ και μπορεί να εκληφθεί ως σύμβολο ηθικής τάξης : αυτή είναι η αληθινή πηγή της ικανότητάς της να κάνει το νου να έχει συνείδηση ενος εξευγενισμού και μιας ανάτασης πάνω από την απλή δεκτικότητα στην ηδονή που αντλούμε από τις αισθήσεις μας..

    ..ενω εκείνες οι μεθυσμένες στιγμές που κοινωνούμε τον έρωτα του άλλου,στο βωμό της σεξουαλικής μας ικανοποίησης..
    καθαίρονται κατα τη Λειτουργία του παροξυσμού του Πάθους..
    εκτρέποντας τη λειτουργία των αισθητικά υποκειμενικών μας κριτηρίων,στην οδό της ικανοποίησης των ενστίκτων..

    η οποία ικανοποίηση αποτελεί και την σύνδεση ανάμεσα στην αισθητική και την διέγερση,καθώς μας οδηγεί στην εσωτερική γαλήνη...
     
  5. Libertin

    Libertin Regular Member

    Στο βαθμό που η αισθητική (το αίσθημα του ωραίου) αποτελεί μέρος της προσωπικότητάς μας, τότε ασφαλώς ναι. Με άλλα λόγια, καυλώνω με τις γυναίκες που εγώ θεωρώ όμορφες.