Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αλλαγή

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος john_slave96, στις 10 Ιανουαρίου 2008.

Tags:
  1. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Αλλαγή

    Πιστεύω οτι ο αυτοκαλουμενος κυριαρχος της στορμ, ηταν ενας σαμπ, που βρηκε αλλο δρομο(τροπο) ωστε να ζησει αυτα που ηθελε..
    το οτι ο ιδιος χρησιμοποιουσε το μαστερ δεν σημαινει κ οτι ηταν, καθαρό topping from the bottom κ κ οχι το αντιθετο.
    Για αυτό και χρειαζεται ο ορισμος του κυριαρχου.. κατ εμε.. αναφερομαστε δηλ σε αυτους που οι ιδιοι αυτοχαρακτηριζονται ετσι? ή σε πραγματικα κυριαρχικα ατομα?
     
  2. Tropical_Storm

    Tropical_Storm Regular Member

    Αν και η σχεση μας ειχε αλλαξει πλεον, δεν ηθελε να το παραδεχτει, και εξακολουθουσε να λεει στους αλλους οτι ειταν ο μαστερ μου. Και η πραγματικοτητα... μεταξυ μας. Δυσκολο να το καταπιω. Αυτο το γεγονος, μαζι με το φετιχ του, που μου ηταν πολυ κουραστηκο και κατι το οποιο δεν μου αρεσει (το forced feminization) διελυσαν την σχεση μας εντελως. Δεν ηταν για ενα φεγγαρι, αλλα κρατησε μονο λιγους μηνες, γιατι δεν μπορουσα να ανεχτω αυτην την κατασταση. Ακομη ομως νομιζει πως ειναι Dom. Ελπιζω καποια μερα να παραδεχθει την αληθεια και να μην κοροιδευει τον εαυτο του, αλλα και τους αλλους. Του το ευχωμαι, γιατι δεν ειναι κακος ανθρωπος. Απλα, deluded.
     
  3. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Φυσικά, αναφερόμαστε σε αυτούς που λένε, δηλώνουν ή πιστεύουν ότι είναι Κυρίαρχοι. Δεν έχουμε άλλο τρόπο να ξέρουμε. Η πορεία δείχνει τι ακριβώς είναι. Η αλλαγή της συμπεριφοράς τους, πιστεύω, ότι είναι μπερδεμένη, αφού και αυτοί είναι μπερδεμένοι.
     
  4. Maley

    Maley Contributor

    ..ανδρικος κουτοεγωισμος Τropical..
     
  5. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Εύστοχη ερώτηση Mikra Psemata, προσωπικά πιστεύω οτι ακόμα και το forced feminization μπορεί να υπάρξει ως φετίχ από κυρίαρχα άτομα ως ένα μέσο για να βγάλουν την πίεση που νοιώθουν μέσα τους. Να ξεσπάσουν βρε αδερφέ! Tropical Storm, αν ο άνθρωπος αυτός σου ζητούσε αντι γι'αυτό να τον βαράς, την ίδια άποψη θα εξέφραζες;
     
  6. Tropical_Storm

    Tropical_Storm Regular Member

    Και που καταευχαριστηθηκε το light cbt που του εκανα? Και το bondage? Το να ταπηνοθει μπροστα μου? Ακριβως αυτην την πιεση βγαζουν απο μεσα τους οι ανθρωποι που κατα τα αλλα στην ζωη τους ειναι πολυ δυναμηκοι και εχουν πολλες ευθηνες. Γι αυτο και θα βρεις οτι οι περισσοτεροι sub ανδρες ειναι αυταρχικοι, κυριαρχοι, και ζουν το stereotype του δυνατου ανδρα στην κανονικη τους ζωη. Και ξεσπουν με το να ξεφορνωνονται ολα αυτα και να παραδωσουν την ευθηνη και το control σε καποια αλλη (η και καποιον αλλον). Αυτο θα το βρεις σε πολλα αρθρα για την υποταγη στους ανδρες, αλλα και στις γυναικες.

    Και κατι αλλο το ενδιαφερον, που ισως να ανηκει σε αλλο thead. Εχω ακουσει πολλες φορες οτι οι πραγματικοι Dom δεν εχουν φετιχ. Υπαρχουν πραγματα που τους ελκυουν, που τους ενδιαφερουν, που τους εξιταρουν και τους ηκανοπιουν, αλλα οχι φετιχ με την ενοια οτι ειναι το main focus τους.

    Α, και τον βαρεσα λιγακι, και του αρεσε κι αυτο.
     
  7. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Tropical Storm, δε θα διαφωνήσω, είναι σύνηθες όπως γνωρίζεις το φαινόμενο ένας άνθρωπος στην καθημερινή του ζωή απ'τη στιγμή που έχει κάποιες Χ ευθύνες να θελήσει την χαλάρωση και την ηρεμία που θα νοιώσει στην ψυχή του έπειτα από ένα cbt ή ένα humiliation. Προσωπικά είμαι της άποψης οτι όλοι οι άνθρωποι θέλουν κάποια στιγμή να ξεσπάσουν, απλά το πρόβλημα είναι πώς θα το κάνουν και πώς θα τους βγει. Προσωπικά πάντως, γνωρίζω Κυρίαρχους που αν και Κυρίαρχοι, είναι μαζοχιστές (ξέρω, λίγο οξύμωρο, αλλά τι να κάνουμε 

    Σε ότι αφορά τους πραγματικούς Doms καθώς και για φήμες γενικότερα θα ήθελα να μην αναφερθώ, κυρίως γιατί πολύς κόσμος μπορεί να μπερδευτεί πολύ παραπάνω από αυτό το πράγμα, και φυσικά θα ξεφύγουμε απ'το θέμα.
     
  8. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Spiler, δε νομίζω ότι είναι θέμα ευθύνης και ξεσπάσματος, αλλά καταπίεσης και βγάζουν με την ευκαιρι αυτή ένα κομμάτι του πραγματικού εαυτού τους. Γίνονται πιο υγιείς και πιο δυνατοί για να ζήσουν τη ζωή την επόμενη μέρα. Άρα αυτή η αλλαγή μπορεί να έχει κάποια (και) θεαρπευτική χρησιμότητα. Όμως τι γίνεται όταν, τελικά, γίνεται μόνιμη; Έχει πιστεί;
     
  9. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Ehm, john, αυτό λέω αλλά έμμεσα... η ευθύνη φέρνει και κάποια καταπίεση ή κάποιο ξέσπασμα... το πώς θα εξελιχτεί αυτό το πράγμα είναι άλλο θέμα όμως.
     
  10. Τα φετίχ (εγώ τα ονομάζω και ερωτικά οπτικά σκαλώματα) ενυπάρχουνε περισσότερο στους άντρες - str8, gay, Bisexual (δηλ. το να ερωτικοποιούνε - να φωρτίζουνε ερωτικά - ένα μέρος του σώματος περισσότερο από ένα άλλο - βλέπε κώλο, πόδια κλπ).

    Υπάρχουνε και στις γυναίκες τα φετίχ αλλά είναι σπανιότερο φαινόμενο (άσε δε που όταν οι γυναίκες μιλάνε για φετίχ, αναφέρονται, περισσότερο, στα υλικά που τις ντύνουνε και τους αρέσουνε πάνω τους και όχι τόσο στα μέρη ενός σώματος - χωρίς βέβαια να είναι ο κανόνας)

    Χωρίς να έχω λεπτομερείς επιστημονικές αναφορές, βασίζομαι στο ότι οι άντρες έχουνε φετίχ επειδή είναι περισσότερο εικονολάτρες από ότι οι γυναίκες και για αυτό συμβαίνει αυτό.

    Προσωπικά έχω φετίχ με τα γυναικεία πόδια (ναι μου αρέσουνε οπτικά), όπως και με τον κώλο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μένω μόνο εκεί... και μου είναι εξαιρετικά δυσάρεστο όταν κάποιοι τα συνδέουνε με την υποταγή (γιατί εγώ προσωπικά δεν βλέπω κανένα link ανάμεσά τους και apriori) μόνο και μόνο επειδή είναι φετιχιστές και ενδύδονται την ταυτότητα του sub μόνο και μόνο για να πάρουνε αυτό που θέλουνε.

    Εξαιρετικά δυσάρεστο επίσης μου είναι ότι πάνω σε αυτή τη βάση, το κάθε "κακόβουλο" άτομο μπορεί - επίσης - να ενδυθεί την ταυτότητα μιας Mistress, και να κονομάει από κορόιδα άντρες - τα οποία κορόιδα και αυτά σαν σκοπό έχουνε να κοροιδέψουνε βάση μιας ψεύτικης ταυτότητας με σκοπό την δική τους και μόνο ηδονοθηρεία. ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ

    Το bondage από την άλλη - που προσωπικά εξασκώ - μπορεί να ειδωθεί και από μια φετιχιστική πλευρά και πολλές φορές γίνεται για την ομορφιά του τελικού αποτελέσματος στα μάτια που το κοιτάνε, όχι πάντα για περιορισμό ή για σαδιστικούς σκοπούς (αν και είναι σαδιστικά φορτισμένο More than often)

    Πάντως τα φετίχ δεν έχουνε σχέση με το Bdsm και πρέπει να μάθουμε επιτέλους να τα βλέπουμε και ξεχωριστά.

    Tέλος ζούμε στην εποχή της εξιδίκευσης κοιτάχτε γύρω σας:

    sites με θεματική μόνο το bondage
    sites με θεματική μόνο τα πόδια
    sites με θεματική μόνο το Breath Control
    κλπ

    Aυτά τα site γίνονται για να εξυπηρετήσουνε το αντρικό κοινό κυρίως και όχι το γυναικείο και είναι πολύ δύσκολο να κρίνεις αν είναι ΚΑΘΑΡΑ (αν ισχυριστούμε πως ποτέ μπορεί να υπάρξει απόλυτη καθαρότητα) σε σχέση με τις θέσεις τους γύρω από το bdsm (εδώ που τα λέμε, ούτε στο εξωτερικό δεν έχουνε καταλήξει για το τι είναι τι, ακόμα debate κάνουνε, γιατί να μην συμβαίνει αυτό και ελλάδα?)

    Σχετικά με την Tropical_Storm τώρα

    δεν μπορούμε να γνωρίζουμε το ύφος της σχέσης που είχες με το εν λόγο άτομο που αναφέρεσαι και τις ιδιαιτερότητες αυτής της σχέσης μεταξύ σας, από τα λίγα που αναφέρεις. Ουσιαστικά αυτό αφορά εσάς τους 2 και κανένα άλλο. Από όσα έγραψες μου θυμίζει την γνωστή εκδοχή στους αρχάριους του try and error και μετά βλέπουμε τι γίνεται και να πάρουμε και καμιά γνώμη. Αυτό που μπορώ να σου πω για να σε διευκολύνω είναι:

    "Nα μάθεις εσύ τι σου αρέσει πρώτα (στον εαυτό σου κοίτα, μέσα σου) και τι όχι, καθώς και το τι σε εξιτάρει, γιατί από αυτά που γράφεις μάλλον εσύ είσαι η μπερδεμένη και αυτοματικά μπαίνεις στην θέση της μαθήτριας και όχι της σίγουρης για το τι είναι τι"

    Ύστερα - βλέποντας πέρα από τις ερωτικές λεπτομέρειες των φετίχ ή των ιδιαιτεροτήτων που ενυπάρχουνε στον καθένα και είναι διαφορετικές από άτομο σε άτομο - θα μπορείς να δεις σε ποιό από τα στάτους (χοντρικά) κατατάσεσαι τόσο εσύ, όσο και οι άλλοι γύρω σου.

    Το bdsm lifestyle, όπως συμβαίνει και με άλλου είδους συστήματα (η τηλεόραση φερ' επείν), είναι ένα μικρότερο κομμάτι της κοινωνίας και σαν την τελευταία δημιουργεί έντονα AΣΠΡΟΜΑΥΡΑ στερεότυπα (icons) για την προσέλκιση των απέξω, αλλά και για λόγους αισθητικής-διαφήμισης-βιτρίνας, τα οποία ενώ προκαλούνε δέος σε ένα αρχάριο "φυλακίζουνε" ένα μυημένο και ανοιχτόμυαλο bdsmer χρόνια εντός του, ο οποίος μπορεί να επιζητά, πέρα από την συντροφικότητα, την μοναδικότητα και την διαφορετικότητα σε ατομικό ή δυαδικό επίπεδο.

    Το κλισέ και η βαρεμάρα του ενός, μπορεί να είναι η μαγεία του άλλου.
     
  11. master Thanassis

    master Thanassis Regular Member

    Απάντηση: Αλλαγή

    αν εισαι πραγματικος Κυριαρχος δεν γινεσαι υποτακτικος κατα την γνωμη μου
     
  12. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Re: Απάντηση: Αλλαγή

    Μην είσαι τόσο απόλυτος. Υπάρχουν παραδείγματα.