Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αλληλεγγύη για τους βιασμούς γυναικών

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κοινωνία' που ξεκίνησε από το μέλος Iagos, στις 10 Δεκεμβρίου 2015.

  1. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Όταν είναι να δείρουν κανένα συνταξιούχο, όταν είναι να πετάξουν κάποιον έξω για να του κάνει κατάσχεση η τράπεζα, όταν είναι να κάνουν ντου σε καταλήψεις κάνοντας ανθρώπους να πηδήξουν από την ταράτσα, δουλεύει μια χαρά.

    Όταν όμως είναι να αποτρέψουν ναζιστές κανιβάλους να διασχίσουν ανενόχλητοι ολόκληρη τη χώρα ή όταν είναι να προστατέψουν κάποιο πολίτη "δεν είδαμε, δεν ξέραμε, δεν είχαμε εκπαίδευση"

    Ρε δεν πάτε στο διάολο λέω εγώ;

    Δεν το χωράει το μυαλό μου, δολοφόνησε το καθίκι την κοπέλα έξω από το γαμημένο το αστυνομικό τμήμα.

    Δε μου άρεσε ο όρος γυναικοκτονία και μπορεί να είναι από τη μεριά μου διπλό τόλουπ και τριπλό αξλ, αλλά πλέον τέτοιου είδους δολοφονίες αδυνατώ να τις χαρακτηρίσω αλλιώς, γιατί είναι. Τη σκότωσε επειδή είναι γυναίκα και επειδή νόμιζε ότι του ανήκει και αυτή η γαμημένη νοοτροπία "εγώ ή κανείς" ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΞΕΡΙΖΩΘΕΙ.
     
  2. Iagos

    Iagos Contributor

    @Arioch η
    Κυρία
    νομίζω ότι τοποθετεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο γιατί θα πρέπει να υπάρξει νομοθετική ρύθμιση για το έγκλημα της γυναικοκτονίας .

    Προσωπικά δεν θεωρώ ότι το ζήτημα έχει να κάνει με το πως θα ονομάσουμε το έγκλημα της γυναικοκτονίας, ας το πούμε αλλιώς δεν Έχω θέμα, αλλά φρονώ ότι είναι αναγκαίο και απαραίτητο να διαχωριστεί από άλλα εγκλήματα, όπως έγινε στο παρελθόν με εγκλήματα που αφορούν τα ρατσιστικά κίνητρα.

    Ήδη απ' όσο γνωρίζω θα κατατεθούν από διαφορετικά κόμματα τροπολογίες στη βουλή.

    Αυτό είναι ένα πρώτο βήμα.

    Μπορεί να μην περάσουν ή μπορεί να περάσουν.

    Θα δείξει.

    Το σημαντικό είναι ότι το ζήτημα επιτέλους θα τεθεί σε συζήτηση στην ολομέλεια.

    Μακάρι να περάσει άμεσα.

    Όπως και να έχει αργά ή γρήγορα θα περάσει... το μόνο σίγουρο...

    Τα επιχειρήματα για το αντίθετο ξεθωριάζουν πλέον... είναι εμφανές αυτό...

    Iagos
     
    Last edited: 3 Απριλίου 2024
  3. Iagos

    Iagos Contributor

    Το περιπολικό δεν είναι ταξί...

    Το ταξί το πληρώνεις μια φορά το μήνα σε αφήνει στο σπίτι και περιμένει να μπεις μέσα.

    Το μπάτσο τον πληρώνεις κάθε μέρα και σε αφήνει να σε σφάξουν.

    Από τύχη ζούμε...
     
  4. skia

    skia Contributor

    Και με συνοπτικές διαδικασίες.... Ξήλωσαν το διοικητή από το Α.Τ. . Τον "κύριο"" του τηλεφωνικού κέντρου... Την αστυνομικό και τον φρουρό.... Οι οποίοι δύο τελευταίοι έχουν στη πλάτη τους διώξεις....
    Άνευ σχολίου
     
  5. Iagos

    Iagos Contributor

    Εννοείται ότι πάντα θα φταίει ένας "σταθμάρχης"

    Παλιά η συνταγή από την εποχή των αποδοπομπιαίων τράγων... τόσο παλιά
     
  6. skia

    skia Contributor

    Για κλοτσιές είμαστε....
     
  7. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Για το σαθρό μηχανισμό δεν έχω λόγια... Ή ίσως έχω τόσα που δεν μπορώ να τα αρθρώσω.
    Από προχθές όμως γυρνά στο μυαλό μου συνέχεια και μια σκέψη ακόμη. Θα προσπαθήσω να την αποτυπώσω αν και δεν είμαι σίγουρη ότι μπορώ...

    Από τα πρώτα δευτερόλεπτα της ζωής μου, όταν ο πατέρας μου με κράτησε αγκαλιά μέχρι να συνέλθει η μητέρα μου από τη νάρκωση του τοκετού (τότε οι καισαρικές γίνονταν με ολική νάρκωση), το αρσενικό για μένα αποτυπώθηκε μέσα μου ως μορφή απόλυτης αγάπης, προστασίας, ασφάλειας, φροντίδας... Και η κάθε μέρα που ο πατέρας μου αντιμετώπιζε τη μητέρα μου με ένα γνήσιο, πηγαίο και αληθινό σεβασμό στο τι ήταν, στο ποια ήταν, σε κάθε της ρόλο, σε κάθε της κομμάτι...
    Και ένα προς ένα, όλα τα αρσενικά της ζωής μου ήρθαν όχι απλά να επιβεβαιώσουν αλλά να ενισχύσουν το αίσθημα αυτό... Συγγενείς, φίλοι, εραστές, σύντροφοι, Κύριοι, γιοι...
    Δεν χωράει το κεφάλι μου πώς μπορεί μια τέτοια μορφή να είναι απειλή, πώς μπορεί να γεννά φόβο...
    Τι στο διάολο είναι αυτό που κάνει αυτούς τους λίγους (γιατί είναι λίγοι) να έχουν αυτή τη νοοτροπία; Να νιώθουν ότι μπορεί κάποια χωρίς τη συναίνεσή τους να είναι κτήμα τους; Να νιώθουν ότι έχουν δύναμη ζωής και θανάτου πάνω της; Τι; Είναι η ανατροφή; Είναι τα απολιθώματα χρόνιας κοινωνικής αντιμετώπισης; Στερεότυπα; Τι;
     
  8. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Συγνώμη, αλλά ορθώς ξηλώθηκαν... Το σύστημα είναι σαθρό, αυτό δε σημαίνει πως οι συγκεκριμένοι δεν έκαναν λάθη, μοιραία λάθη
     
  9. Iagos

    Iagos Contributor

    Δεν είπα πουθενά ότι δεν ξηλώθηκαν ορθώς.

    Αν δεν καταλάβετε τι είπα ευχαρίστως να το διευκρινήσω.

    Μίλησα για την τακτική των
    για να καλυφθούν οι πολιτικές ευθύνες.

    Οι συνδικαλιστικές οργανώσεις των αστυνομικών υπαλλήλων έχουν μιλήσει ουκ ολίγες φορές για την υποστελέχωση των τμημάτων για παράδειγμα.

    Να ακούμε τους εργαζόμενους και τα σωματεία τους.

    Επίσης η Κυρία
    μιλά ξεκάθαρα.

    Επίσης
    Επίσης
    Επίσης
    Επίσης
    Επίσης
    Επίσης
    Όλα τα παραπάνω δεν λύνονται επειδή ορθώς τους έδιωξαν...

    Η λύση είναι πολιτική όπως και το πρόβλημα.

    Σε άλλα νέα σήμερα άκουσα γνωστό ποινικολόγο να λέει σε μια από τις 1553480 τηλεοπτικές του εμφανίσεις ότι την ευθύνη τη φέρει η εικοσιτριάχρονη αξιωματικός υπηρεσίας.

    Γιατί;

    Μα επειδή είναι γυναίκα.

    Και συμπλήρωσε ότι δεν κάνουν οι γυναίκες για τέτοιες θέσεις ευθύνης και ότι πρέπει να το δούμε, λέει, ξανά το θέμα των θέσεων ευθύνης τόσο στην αστυνομία όσο και στο δικαστικό σώμα.

    Δεν θα τον κοινοποιήσω γιατί ξερνάω.

    Όποιος θέλει τον βρίσκει.

    Iagos
     
    Last edited: 4 Απριλίου 2024
  10. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    @Iagos
    Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση.
    Δε διαφωνώ με την πολιτική ευθύνη, φυσικά και υπάρχει. Με την αναφορά σας στον αποδιοπομπαίο τράγο ερμήνευσα ότι επιρρίπτετε ευθύνες μόνο στην κορυφή της πυραμίδας. Λάθος μου.

    Όσο για τον ποινικολόγο, ανέκαθεν ήταν εμετικός... Και πρέπει να καταθέσει τη δικηγορική του ταυτότητα μέχρι 7/4, του έχει αφαιρεθεί
     
  11. Iagos

    Iagos Contributor

    Παρακαλώ.

    @sapfw δεν πιστεύω να είστε καμία προκλητική στα social....

     
  12. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

     

    Και να σκεφτεί κανείς ότι ο Σφακιανάκης ήταν επικεφαλής της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος...