Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αλληλεγγύη στους πρόσφυγες

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κοινωνία' που ξεκίνησε από το μέλος Iagos, στις 26 Απριλίου 2016.

  1. Kentavros

    Kentavros Owned by Mistress Kits

    Σε αυτα θα συμφωνησω μαζι σας με μια προϋπόθεση ομως... να μπορω να βοηθησω.
    Το να μου το επιβάλει καποιος ή το να μου το "φορτωσει" χωρις να εχω τις δυναμεις να βοηθησω δεν εχει νοημα. Μονο κακο θα ειναι το αποτελεσμα... (οπως και ειναι)

    Ο βασικοτερος κανονας του διασωστη ειναι " σωζουμε πρωτα τον εαυτό μας, για να μπορεσουμε να σωσουμε τους αλλους"
     
  2. JOHN_athens

    JOHN_athens New Member

    καμια αλληλεγγύη
    στην ελλάδα όταν υπήρξε (εμφυλιος) πόλεμος
    ολοι πήραν θεση (έτσι ή αλλιώς)
    δεν πήγαν (παρά μόνο το 49, μετά την ηττα)
    "προσφυγες"
    και οπου πήγαν, ηταν ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ πρόσφυγες
    όχι ''περίεργοι'' ... που το πολιτικό τους κριτήριο έφτανε στο να τα χώσουν
    στα φράγκα του διακινητή και στην μπουργκα
    Ο ανθρωπισμός και η "αγάπη"... δεν ειναι στοιχείο της αριστεράς
    ειναι ίδιον μιας διαστρέβλωσης τροτσκισμού
    στην πιο αστεια (ανιστόρητη) εκδοχή του
    ... ελεος
    ο ''ανθρωπισμός" και η "φιλευσπλαχνία" είναι αστικά χαρακτηριστικα
    ... και νερό στο μυλο της πιο μαυρης αντίδρασης
    να διαβάζουμε λίγο ιστορία
    εκτός αν κάποιος ειναι στο pay roll καμιας φιλευσπλαχνης ΜΚΟ
    οποτε εκει ''ρισπεκτ''
    δουλιτσες να γινονται
     
  3. jimakos_pervert

    jimakos_pervert Regular Member

    Συμφωνα με τον ορισμο που δινει ο ΟΗΕ ,προσφυγας ειναι αυτος που στην πατριδα του κινδυνευει διοτι διωκεται λογω θρησκευτικων ή πολιτικων πεποιθησεων ή διοτι κινδυνευει η ζωη του απο πολεμο.Καταλαβαινουμε οτι προσφυγες ειναι μονον οι Συριοι,διοτι μονον αυτοι εχουν πολεμο στην πατριδα τους.Ολοι οι αλλοι δεν εχουν δικαιωμα να λεγονται προσφυγες.Ειναι μεταναστες και αφου δεν εχουν ταξιδιωτικα εγγραφα ειναι λαθρομεταναστες.
     
  4. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    Να ηταν μονο αυτα καλα θα ηταν
     
  5. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Λόγω πολιτικών πεποιθήσεων διώκεται κόσμος και σε πολλές πολλές πολλές χώρες (Ιράν, Πακιστάν, στη γειτονική Τουρκία κατά κύριο λόγο, στις μισές χώρες της Αφρικής, και γενικότερα όπου υπάρχουν απολυταρχικά καθεστώτα).
    Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι το βάρος της απόδειξης για το ότι κάποιος ᾽᾽διώκεται για τις πεποιθήσεις του᾽᾽ δεν επιβαρύνει τον ίδιο.
     
  6. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    Εεεετσι!!! απ τις μκο τα παίρνουν! κι απ τον σορρος!!!!
     
  7. brenda

    brenda FU very much

    Λαθραίοι άνθρωποι δεν υπάρχουν αν θέλουμε να λεγόμαστε άνθρωποι.
    Αλλά η προσφυγιά είναι συνδεδεμένη με τον πόλεμο, κάθε είδους.
    Όλοι οι άνθρωποι έχουν το δικαίωμα να τους φέρονται σαν να είναι άνθρωποι, οντότητες, άτομα και όχι μάζες, ροές, καραβιές, φουρνιές κλπ.
    Το πολιτικό υπόβαθρο μίας κρίσης πρωτίστως ανθρωπιστικής έχει σχέση με έναν "ηγέτη" δικτάτορα, στα όρια της παραφροσύνης και εντός απολυταρχισμού που χρησιμοποιεί τους ανθρώπους αυτούς, πρόσφυγες και μη, για ίδιον όφελος, λοιπών ηγετών και φορέων του παγκόσμιου πολιτικοοικονομικού κατεστημένου και όλων ημών των υπολοίπων, με την όποια συνείδηση έχουμε και την όποια επίγνωση έχουμε αναπτύξει.

    Ο κόσμος στην Ευρώπη δεν ξέρει τι γίνεται αυτήν την στιγμή στην Ελλάδα. Τα ΜΜΕ το συγκαλύπτουν.
    Κανείς δεν αναδεικνύει την απελπισία τόσο των προσφύγων και λοιπών επωφελούμενων, όσο και αυτήν των κατοίκων που έχουν φτάσει σε κάποιες περιπτώσεις στα όριά τους. Και αναφέρομαι στους Εβρίτες, στους νησιώτες και σε πολλούς ακόμη κατοίκους που νιώθουν απειλή.

    Η Ευρώπη παίζει βρώμικο πολιτικό παιχνίδι στην πλάτη της Ελλάδας και ποιεί την νήσσα για την εύρεση πραγματικών λύσεων.

    Προσωπικά δε νιώθω απειλή, όχι γιατί είμαι βολεμένη, γιατί δεν είμαι, ούτε μπορώ να μην συμπάσχω με το δράμα πολλών συνανθρώπων μου, που είναι πραγματικά εγκλωβισμένοι, απελπισμένοι και χρειάζονται βοήθεια σε πολλά επίπεδα και όταν μπορώ και νιώθω πως πρέπει να βοηθήσω, το κάνω χωρίς δεύτερη σκέψη, η γιαγιά μου με δίδαξε από μικρή τι σημαίνει προσφυγιά.

    Δεν είναι όλοι αυτοί οι άνθρωποι καλοί, δεν είναι όλοι κακοί, είναι όπως όλοι μας, δεν υπάρχει καλό αμιγές κακού, ούτε το αντίστροφο, είναι ανούσιο να προσπαθούμε να αποδείξουμε το αντίθετο, γιατί δεν ισχύει.
    Τα θρησκευτικά, θεολογικά και λοιπά χαρακτηριστικά ποικίλλουν.
    Δεν είναι οι μουσουλμάνοι εξ'ορισμού κακοί, ούτε οι χριστιανοί εξ' ορισμού καλοί, όλα αυτά είναι μπούρδες για τους φανατικούς.
    Όπου υπάρχει φανατισμός υπάρχει και υποκρισία.

    Εγώ έχω μέσα μου έναν μεγάλο θυμό γιατί όλοι μας είμαστε πιόνια των πολιτικάντηδων, των παγκόσμιων εμπόρων όπλων και προκάτ πολέμων, λευκής και μαύρης σάρκας, σάπιων ονείρων, κατασκευασμένης τρομοκρατίας, των ανάλγητων, των υπεροπτών, των ανδρείκελων, των ερπετοειδών.

    Και δεν μπορούμε να αντιδράσουμε ούτε σπασμωδικά, ούτε εθνικιστικά, ούτε απερίσκεπτα.
    Και αν έχουμε ενσυναίσθηση για όλους τους εμπλεκόμενους, - είμαστε δεν είμαστε εμείς οι ίδιοι-, καλά θα ήταν να είχαμε και την ευφυΐα της διάκρισης ώστε να μην στρεφόμαστε ο ένας εναντίον του άλλου.
    Αλληλέγγυοι να είμαστε με όλους όσους είναι στην σωστή μεριά και όλοι μαζί να αντιδράσουμε επιτέλους, ώστε να απεμπλακούμε κάποτε όλοι από αυτήν την ιδιότυπη ομηρία.

    Δεν θα μιλήσω προσωπικά, γιατί με μισή καρδιά έφυγα να ζήσω στο εξωτερικό κι εκεί είμαι ξένη, όχι ανεπιθύμητη, υποθετικά Ευρωπαία.
    Και ρατσισμό βίωσα και αποδοχή. Όπως παντού. Η καρδιά μου είναι στην Ελλάδα, αυτός είναι ο τόπος μου και τον αγαπώ και τον κουβαλάω πάντα μέσα μου, όπου κι αν πάω, ό, τι κι αν κάνω.
    Κι ας με πληγώνει η Ελλάδα.
    Πιο πολύ όμως με πληγώνουν οι Έλληνες και η Σισύφεια φαγωμάρα μας, σαν αναπόδραστο χαρακτηριστικό του έθνους.

    Ελπίζω κάποτε να ωριμάσουμε και αντί να αλληλοκατηγορούμαστε, να αλληλομορφωνόμαστε και να είμαστε αλληλέγγυοι όλοι σε όλους, πρώτα στον διπλανό, τον γείτονα, τον συμφορουμίτη που μπορεί και να μην ξέρει, που μπορεί να χρειάζεται την καλοπροαίρετη βοήθειά μας να καταλάβει, και στον Σύριο, στον Πακιστανό, στον Ιταλό γείτονα που βασανίζεται, σε όλους, ανεξαρτήτως εθνικοφυλετικού προσδιορισμού.

    Ευχολόγιο;
    Μπορεί.
    Έτσι το νιώθω, έτσι το λέω, κατανοώντας εν μέρει και τις δύο πλευρές της αντιπαράθεσης, αλλά αδυνατώντας να ταυτιστώ με τις πλέον ακραίες των τοποθετήσεων, καθώς πολώνουν, χωρίς να συνεισφέρουν ούτε σε λύσεις, ούτε σε αύξηση της επίγνωσης.
    Καλή συνέχεια σε όλους με ευχές για εποικοδομητικό διάλογο, με λιγότερες εθνικιστικές και κενοακτιβιστικοαριστερίστικες κωρώνες και αντεγκλήσεις.
    Τα προβλήματα στην ζωή κατά τεκμήριο λύνονται όταν ο άνθρωπος βοηθάει τον άνθρωπο.
    Στην δική μου ζωή τουλάχιστον, δεν ξέρω για την δική σας.
    Διατελώ μετά τιμής, εν μέσω καραντίνας, ατυχημάτων, εγχειρήσεων, εντατικών, περιπετειών, ερώτων, κλπ κλπ.   
     
  8. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    Ολο για φυλές και εθνοι λένε και ξανά και ξανά απο την αρχη για θρησκείες για να έχουμε έτοιμες ταμπέλες.. και την πίτα άκοπη θέλουμε και τον σκύλο χορτάτο θέλουμε. και θεωρητικά σεντόνια έχουμε.. και πολίτικες τοποθετήσεις με ενα τραγούδι κάποιου , που γράφτηκε για κάτι , κάπου. και τετράστιχα έχουμε , και αναφορές στην δεκαετία του 60 έχουμε . Και τα μονά δικά μας και τα ζυγά δικά μας πάλι ...
     
  9. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Το κείμενο σας είναι η επιτομή του κομμουνιστικου διεθνισμου και της νεοταξικης καταργησης των συνορων.
    Αφού κοπτεστε τόσο για τους λαθρομεταναστες, να φύγετε από το σπίτι σας για να έρθουν αυτοί εκει.

    Αλλά φυσικά οοοοχιιιιι δε θα το κάνετε πότε αυτο. Ας το κάνουν όμως οι νησιωτες, ε?

    Ξεκαθαριστε με ποιους είστε επιτελους.

    Α, τον αλβανο κηπουρό σας/την ουκρανεζα που κρατάει τη γιαγιά με την ανοια, τους πληρώνετε με εργοσημο ή τους εκμεταλευεστε πληρώνοντας τους με μαυρα;

    Απηυδησαμε από την υποκρισία καποιων, σε αυτον τον τοπο ....
     
    Last edited: 23 Μαρτίου 2020
  10. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    δεν κάνει να λεμε αλήθειες... 12 ευρώ το 10 ωρο κοπή τα πορτακαλια οι άνθρωποι απο το πακισταν.. ( αργολιδα)
     
  11. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Υποκρισία, πίσω από ένα πέπλο ανθρωπισμου/φιλευσπλαχνιας, παντα στην πλάτη άλλων και πάντα με λεφτά αλλων.

    Ιστορίες να τις λεμε σε παιδάκια, για να τρώνε όλο το φαΐ τους.
     
  12. elfcat

    elfcat . Contributor

    Το παραλήρημα σας δεν αλλαζει την ουσια της θεσης σας. Ειναι η πεμπτουσια του ρατσισμου.