Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αλληλοσεβασμός

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 24 Μαϊου 2017.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. t.n.b.t.

    t.n.b.t. Αν δε φαντάζεσαι φωτιές με κάρβουνα μην παίζεις...

    Μια παρένθεση επειδή χρησιμοποιήθηκε εδώ απόσπασμα από δική μου τοποθέτηση, απομονωμένο από την υπόλοιπη απάντηση. Το συγκεκριμένο γράφτηκε στο νήμα switch, το οποίο ανοίχτηκε με βάση την άποψη ενός Κ, προσβλητικό όπως τέθηκε κατ' εμέ για το τι βιώνουν και πώς και το τι είναι και τι δεν είναι οι switch. Εδώ είμαστε όλοι μεγάλα παιδιά, προσωπικά δεν έχω αποθαρρυνθεί ποτέ από το να εκφράσω δημόσια την οποία άποψή μου λόγω του στάτους μου και δε θεωρώ ότι θα μπορέσει και να με αποθαρρύνει ποτέ τίποτε αν θέλω να μιλήσω, εκτός κι αν είναι θέμα το οποίο δεν κατέχω και θα επιλέξω να μην εκφραστώ. Αν κάποιος επιλέξει να μη με σεβαστεί γνωρίζω πώς να απαντήσω, δεν θα περιοριστώ και ούτε θα ήθελα προσωπικά να έρθει κάποιος άλλος προς υπεράσπισή μου. Στο συγκεκριμένο νήμα που ανοίχτηκε το σκέφτηκα αρκετή ωρα πριν γράψω καθαρά λόγω του τρόπου που τέθηκε, εξού και η φράση που απομονώσατε εδώ @Ηλίας . Χώρος να εκφραστεί ο καθένας υπάρχει, όταν όμως το ίδιο το νήμα ξεκινά με τρόπο προσβλητικό για την κατηγορία στην οποία αναφέρεται, για ποιο λόγο να προσπαθήσω εγώ ή ο κάθε switch να πείσω ότι δεν είμαι ελέφαντας; Αν δεν μπορούν κάποιες βασικές διαφορές ανάμεσα σε kinky vanilla και switch να γίνουν κατανοητές μετά από σειρές επιχειρημάτων, για ποιο λόγο να μπεί κάποιος στη διαδικασία να αποδείξει το τι είναι από τη στιγμή που ο ίδιος γνωρίζει πολύ καλά; Δε θα το κάνει, όχι γιατί φοβάται να μιλήσει, αλλά γιατί πολύ απλά η διαρκής αντιπαράθεση για τα αυτονόητα από ένα σημείο και μετά κουράζει.
     
  2. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Σε ευχαριστώ για την εξήγηση. Κάθε διαρκής αντιπαράθεση για τα αυτονόητα από ένα σημείο και μετά κουράζει. Και εδώ σταματώ την όποια αντιπαράθεση για αυτόν ακριβώς τον λόγο.
     
  3. brenda

    brenda FU very much

    Υπερθεματίζω, το έχω βιώσει...
     
  4. Iagos

    Iagos Contributor

    Μακάρι να ήταν προς το perv... 
     
  5. D Q Juls

    D Q Juls Αρχή...Διαδρομή...Ηδονή...

    Οχι.
     
  6. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Όπα τι βλέπω;Καινούριο αυτό....Για πες τι εννοείς...
     
  7. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Ναι.

    Ενδιαφέρον έχει να δούμε όλοι ποιοι δ ε ν μπορούν να εκφραστούν ελεύθερα.
     
  8. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

     
     
  9. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Εγώ δεν μπορώ. Δεν με αφήνει.
     
  10. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Η θεωρία είναι, ότι το forum που μας φιλοξενεί θα ήταν ένας "τόπος" συζητήσεως.
    Η πράξη - στην πλειονότητα των περιπτώσεων - δείχνει, ότι θα ήταν κάτι ανάμεσα σε ποδοσφαιρικό γήπεδο, κοινοβούλιο μπανανίας ( από κείνα που οι κοινοβουλευτικοί πλακώνονται στα μπινελίκια και στις μάπες ), όπως και δεξαμενή για κρεατάκι.
    Το τελευταίο δεν είναι καθόλου μεμπτό ( εξαρτάται πάντα απ' τον τρόπο που κάποιος "σφάζει"/προσπαθεί να "σφάξει". Αν δηλαδή θα ήταν κάφρος/ενοχλητικός/φορτικός μέχρι σιχάματος και αυτό ισχύει για όλα τα φύλα ).

    Έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα νήματα από καταβολής αυτού του μέρους.
    Τα "καλόπαιδα", οι "φωστήρες" και οι "έξυπνοι" υπήρχαν πάντα. Αλλά μάλλον πια έχουν αυξηθεί σαν νούμερο κι έχουν γίνει πολύ πιο "θορυβώδεις".
    Η λύση είναι μία και βρίσκεται στην επιλογή ignore. Κλικάρεις και η όποια όχληση εξαφανίζεται ως δια μαγείας.

    Μετά, όπως έξω από εδώ, έτσι κι εδώ είναι "ζούγκλα" στην οποία τριγυρίζει κάθε είδους "ζωντανό".
    Αν κάποιος δεν θέλει ή δεν έχει το σθένος να εκφράσει την άποψη του ( όπως και να την υπερασπιστεί ), θα είναι κυνικό αυτό που γράφω μα ας πρόσεχε.
    Μπορεί κάποιος να τον συνδράμεί, πιθανότατα να μείνει μόνος του "απέναντι στους άλλους".

    Σε κάθε περίπτωση, τους τρόπους κάποιος ή τους έχει μάθει από μικρή ηλικία.
    Ή δεν τους αποκτά ποτέ.
    Βέβαια, αρκετοί νομίζουν ότι εκφράζοντας το ηλίθιο και ξινό τους προσωπείο ( που θα βάφτιζαν, έτσι όπως το κλούβιο μυαλό τους θα επέτρεπε ) ανυψώνονται. Το " αστείο " είναι, ότι δίνουν την αντίθετη εντύπωση από κείνη που θα πίστευαν.
    Αφού αντί για μάγκες, ευγενείς κουλουπού, μοιάζουν γελοίοι και τρισάθλια μικροί. Καταντούν avatar και ότι τ' ανθρώπινο πίσω απ' το account γίνεται απωθητικό ( και ας μην είναι στην αληθινή ζωή τους τόσο βαρετοί/κόμπλεξικοί/κάφροι/κενοί/κλπ κλπ ).

    Τρανό παράδειγμα ( το πολλοστό εδώ ) της σωρείας από αντινήματα del culo ( του κώλου ) στο δικό σου περί switch, που δεν περίμεναν λεπτό πριν ν' ανοίξουν.
    Ή για να στην "πουν πλαγίως", ή για να την "πουν πλαγίως" σε μια κατηγορία ανθρώπων, πιθανότατα και για να την χλευάσουν ( κούνια που τους κούναγε ).
    Οι κλασικές και ανιαρές αηδίες δηλαδή.

    Τεσπά, το θέμα έχει αντιμετωπιστεί άπειρες φορές εδώ. "Κλάμα" και "κραυγές" εκατέρωθεν ( κι εγώ "κραυγές" κάποτε ).
    Απ' όπου κι αν το πιάσουμε, το θέαμα είναι βαρετό κι ανούσιο.

    Ignore, λίγοι και καλοί, χασομέρι και χαλαρή κουβεντούλα. Άϊντε και κάτι καινούργιο να μάθουμε, αν και όταν ξανασκάσει μύτη.
    Τα λοιπά, απλά ηλεκτρονικά και άοσμα ( για να μην γράψω κάτι αλήθεια απαξιωτικό και που σίγουρα θα ήταν άδικο για αρκετούς ).

    Υ.Γ.

    Σχωράτε το μπάχαλο στην γραφή, είμαι με το κινητό.  
     
  11. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Μπορεί να φανώ ρομαντικός, αφελής ή ανόητος. Αλλά πραγματικά θα ήθελα να ζήσω να δω εκείνη την ημέρα, που μία ομάδα ανθρώπων, μπορούν να συνυπάρξουν, αρμονικά.



    Να σέβεται ο ένας τον άλλον, να βοηθάει ή να συμβουλεύει ο ένας τον άλλον.



    Και όχι μόνο να δέρνει…



    Εκτός αν είναι για απόλαυση. Το νήμα ζητάει τον αλληλοσεβασμό. Το μόνο που ζητάω είναι να σκεφτείτε το γιατί. Τίποτε περισσότερο.
     
  12. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Υπάρχουν συγκεκριμένοι προστατευόμενοι από συγκεκριμένα μοντς εδώ μέσα. Θέλει απλή παρατήρηση τίποτα άλλο. Δες ποιοι σταθερά μιλάνε με θράσος ανενοχλητοι και ποια μοντς κάνουν λαικς κάθε φορά. Απλά πράγματα.
    Φυσικά οι ίδιοι θα σου πουν ότι ο καθένας δικαιούται τη γνώμη του αλλά σύντομα θα καταλάβεις ότι απλά και βαρετά νιώθουν την ανάγκη για κάποιον ανεξήγητο λόγο να προστατεύουν τα κουτάκια του μυαλού τους και να προσπαθούν να τα επιβάλουν με αγενή τρόπο.
    Το αρχικό λάθος είναι ότι θεωρούν ότι η γνώμη τους αποτελεί και την μόνη αλήθεια οπότε όταν κάποιος εκφέρει κάτι διαφορετικό βραχυκυκλώνουν και τότε καταφεύγουν στην ειρωνία και τους χαρακτηρισμούς.
     
Thread Status:
Not open for further replies.