Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αμόκ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος kathavra, στις 27 Σεπτεμβρίου 2014.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Ενδοικογενειακή βία αγαπητέ μου...Φίλοι που γνωρίζεις χρόνια και τους γυρίζει το "μάτι" ένα ωραίο βράδυ που σε συνοδεύουν σπίτι...Παραδείγματα υπάρχουν αρκετά...Δεν φταίει πάντα η έλλειψη προσοχής...Για μας που είμαστε άντρες κάποια πράγματα είναι "ευκολότερα" να τα αντιμετωπίσουμε...

    Αλλά και ούτε εντελώς άδικο σου δίνω στα περί "λάθος κριτηρίου"...Όλα "παίζουν"  
     
  2. BaD_HabitS

    BaD_HabitS Regular Member

    φιλε μου δεν διαφωνω μαζι σου οτι στην κοινωνια που ζουμε η βια δυστηχως ειναι ενα καρκινωμα της!αλλα πιστευω καπου το γενικεψες.μιλαμε(ετσι καταλαβα εγω τουλαχισττον )για βια μετα απο καποια γνωριμια!
     
  3. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    - Απευθύνεσαι σε δικηγόρο για νομική καθοδήγηση.
    - Προβαίνεις σε καταγγελία στην αρμόδια Αρχή.
    - Κρατάς τ'απειλητικά μηνύματα ψυχολογικής βίας κι εκφοβισμού που εικάζω ότι θα έχεις παραλάβει ύστερα απ'το άνοιγμα τούτου του νήματος απ'τον "ενδιαφερόμενο". Αν βέβαια δεν ποιεί την νήσσαν "δεν ξέρω, δεν άκουσα, δεν είδα, πώς είπατε;"
    - "Η συναίνεση εκμαιεύεται" χιλιοειπωμένο σλόγκαν ολίγον τι ποιητικό δε λέω αλλά με σοβαρό ενδεχόμενο μη αναστρέψιμων παρενεργειών.
    - Το φταίξιμο ενδεχόμενης αφέλειας και παραπλάνησης βαραίνει τον παθόντα αλλά η κακοποίηση και συνεπώς το κακούργημα βαραίνει εξ'ολοκλήρου τον "καλοθελητή".

    Αυτά. Το θέμα είναι αρκετά ευαίσθητο για περαιτέρω πλατιασμό και συμφωνώ στο ότι δεν είμαστε "λαϊκό δικαστήριο". Οι νοσταλγοί του ας το παίξουν σ'επιτραπέζιο.
     
  4. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Έχεις δίκιο που λες ότι το γενίκεψα φίλε μου...Αλλά δεν ειπώθηκε πουθενά ότι η κοπελιά στην οποία αναφέρεται η νηματοθέτρια, μετά από μια βραχύτατη γνωριμία με το συγκεκριμένο άτομο, "πέταξε τα βρακιά" της και έκανε μαζί του session...Επαναλαμβάνω ότι συμφωνώ τα μάλα μαζί σου. Όπως και με όποιον άλλο έγραψε, ότι χρειάζεται να βάζουμε και το "μυαλό" μας σε λειτουργία και να είμαστε προσεκτικοί...Πάντα...Αλλά μερικές φορές ούτε η προσοχή φτάνει και όλα τα "ντράβαλα" που θα μπορούσαν δυστυχώς να συμβούν με μια οποιαδήποτε γνωριμία, δεν θα ήταν πάντα και αποκλειστικά αποτέλεσμα απερισκεψίας...
     
    Last edited: 27 Σεπτεμβρίου 2014
  5. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Να είχα καμιά δεκάρα καπέλα σήμερα....

    Anyway...Ένα από κείνα που μου έμειναν, στο βγάζω ευχαρίστως...Περιεκτική...καίρια...Άψογη... 
     
  6. Prototype

    Prototype Regular Member

    εύχεσαι να μη σου ξανατύχει και βάζεις μυαλό απο την εμπειρία
     
  7. BaD_HabitS

    BaD_HabitS Regular Member

    οπως στα παντα σε αυτη τη ζωη και εδω υπαρχουν εξαιρέσεις 
     
  8. Heretic_Angel

    Heretic_Angel Regular Member

    Αρρωστημένες καταστάσεις.

    Δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω απ' αυτά που έγραψαν οι συνομιλητές πιο πάνω. Νομική εκπροσώπηση και από κει και πέρα όπως σε καθοδηγήσουν (μηνυτήρια αναφορά κτλ).

    Αν καταδικαστεί από τη δικαιοσύνη, προτείνω να ενημερωθούν οι επισκέπτες του φόρουμ, όχι μόνο για το ψευδώνυμο που χρησιμοποιεί αλλά και για το ονοματεπώνυμο του, μαζί με φωτογραφία του.

    Να ξεβρομίζει και ο τόπος σιγά σιγά από τα ψυχάκια που νομίζουν οτι μπορούν να χρησιμοποιούν το άλλοθι του "εναλλακτικού ερωτισμού" για να κάνουν οτι γουστάρουν.
     
  9. hecate

    hecate Regular Member

    Να ξεκαθαρίσω ότι υπάρχουν νόμοι (δεν ξέρω για την ελλάδα) και ευρωπαϊκές οδηγίες (οι οποίες αφορούν βέβαια και την ελλάδα) που προβλέπουν για το δίκαιο της αντιστροφής της απόδειξης στην περίπτωση σεξουαλικής βίας. Οπότε δεν έχει νόημα να ακούσουμε όλες τις πλευρές και να αποφανθούμε ποι@ έχει δίκιο. Και σίγουρα δεν έχει νόημα να ψάξουμε τώρα ειδικά τις υποτιθέμενες ευθύνες μιας γυναίκας που βίωσε σεξουαλική βία.

    Εγώ θεωρώ πως καλά κάνει το νήμα αυτό και υπάρχει και είναι πολύ σημαντική η στήριξη της κοινότητας σε τέτοια περιστατικά. Γιατί μας αφορούν όλ@. Και γιατί μια "κοινότητα" (θα έπρεπε να) εμπεριέχει αλληλεγγύη και αλληλοστήριξη πάνω από όλα.

    Βαρέθηκα να ακούω για τις ευθύνες του ατόμου που βιώνει βία και παράλληλα τις ανησυχίες μήπως "δυσφημιστεί" ένας κακοποιητής. Καταλαβαίνω ότι όταν ένα θέμα δεν νιώθεις πως σε αφορά άμεσα, γιατί λόγω των προνομίων σου δεν χρειάστηκε ποτέ να το αντιμετωπίσεις, είναι εύκολο να το υποβιβάζεις και να ρίχνεις ευθύνες από εδώ κι από εκεί. Κάποιοι ίσως θα ήταν καλό να κάνετε μια παύση και να σκεφτείτε τα προνόμιά σας ως σις άντρες.

    @Elysium εξήγησα ήδη τον ρόλο που πιστεύω πως οι διαχειριστ@ έχουν σε αυτό.

    @seduced mind ήμουν σίγουρη για το σχόλιο. Λοιπόν, επειδή δεν ζω στην ουτοπία μου, αλλά σε αυτήν εδώ την κοινωνία, χρησιμοποιώ τα μέσα που έχω για την προστασία μου και των υπολοίπων. Αν ζούσα στην ουτοπία μου, δεν θα υπήρχε καν αστυνομία για να επικαλεστώ. Και αν χρειαζόταν, θα επικαλούμουν τις δομές που θα υπήρχαν τότε εκεί και δεν υπάρχουν τώρα εδώ. Και επειδή πιστεύω όμως στην ουτοπία μου, επιμένω στον ρόλο της κοινότητας σε όλο αυτό.

    Με τη δική σου λογική, όταν κινδύνεψε η ζωή μου και ενός βρέφους από κάποιον κακοποιητή (που δεν τον γνώρισα στο νετ, δεν είχα κάνει σέσσιον μαζί του μετά από ένα ποτό, αλλά ήταν ο σύντροφός μου κάποια χρόνια και συζούσαμε), θα έπρεπε να κάτσω να μας σκοτώσει και να μην ειδοποιήσω την αστυνομία επειδή είμαι αναρχική...

    Τέλος, όσ@ θεωρείτε ένα τέτοιο θέμα ως μη σημαντικό, καλό θα ήταν να μην εκφέρετε τουλάχιστο γνώμη, γιατί δεν γνωρίζετε τις εμπειρίες και τα βιώματα του κάθε μέλους εδώ και πόσο triggering προκαλείτε πατώντας απλά πλήκτρα σε ένα πληκτρολόγιο.
     
  10. atasai

    atasai Regular Member

    Μπορείς να διευκρινίσεις σε ποια Οδηγία αναφέρεσαι;

    Μου κάνει εντύπωση γιατί μια τέτοια αντιστροφή του βάρους απόδειξης της ενοχής του κατηγορουμένου θα παραβίαζε την Ευρωπαϊκή Σύμβαση των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου, άρθρο 6 παρ. 2* και το άρθρο 48, παρ. 1**, του Χάρτη Θεμελιωδών Δικαιωμάτων της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

    * Κάθε κατηγορούμενος τεκμαίρεται ότι είναι αθώος μέχρι αποδείξεως της ενοχής του σύμφωνα με το νόμο. 2. Διασφαλίζεται ο σεβασμός των δικαιωμάτων της υπεράσπισης σε κάθε κατηγορούμενο.

    ** Κάθε κατηγορούμενος τεκμαίρεται ότι είναι αθώος μέχρι αποδείξεως της ενοχής του σύμφωνα με τον νόμο.




    ___________________________

    Επί του θέματος θεωρώ πολύ σημαντικό να κάνει καταγγελία στην αστυνομία η @kathavra, διότι έτσι θα προστατεύσει και τον εαυτό της και όλες εμάς. Ειδικά τώρα που αποφάσισε να το δημοσιοποιήσει εδώ πέρα, διότι είναι κρίμα να περαστεί για ένα ακόμα false alarm όταν ο νόμος της δίνει όλη την προστασία που χρειάζεται, εφόσον έπεσε θύμα βιασμού ή κακοποίησης.
     
    Last edited: 27 Σεπτεμβρίου 2014
  11. hecate

    hecate Regular Member

    @atasai

    "Whereas the Court of Justice of the European Communities has therefore held that the rules on the burden of proof must be adapted when there is a prima facie case of discrimination and that, for the principle of equal treatment to be applied effectively, the burden of proof must shift back to the respondent when evidence of such discrimination is brought; [...]

    Article 4

    Burden of proof

    1. Member States shall take such measures as are necessary, in accordance with their national judicial systems, to ensure that, when persons who consider themselves wronged because the principle of equal treatment has not been applied to them establish, before a court or other competent authority, facts from which it may be presumed that there has been direct or indirect discrimination, it shall be for the respondent to prove that there has been no breach of the principle of equal treatment."
     
  12. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    νομιζω το ψυχολογικο ειναι πολυ σημαντικοτερο του νομικου...
     
Thread Status:
Not open for further replies.