Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αμόκ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος kathavra, στις 27 Σεπτεμβρίου 2014.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Ίση μεταχείρηση στην ποινική δίκη...διάκριση...Όχι σεξουαλική κακοποίηση...Παιδάκια μην παίζουμε με κάποια πράγματα...Και μου φαίνεται ότι παραφούσκωσε το θέμα...Αν και ότι πρέπει να γίνει....θα το κρίνει η άμεσα ενδιαφερόμενη και ο νομικός της....
     
  2. hecate

    hecate Regular Member

    η σεξουαλική κακοποίηση από έναν άντρα σε μια γυναίκα είναι έμφυλη βία και η έμφυλη βία είναι έμφυλη διάκριση. η οδηγία αναφέρεται σε διοικητικά και ανεξάρτητα όργανα/θεσμούς εξέτασης ενός παραπόνου και όχι σε ποινικές δίκες, ναι.
     
  3. hecate

    hecate Regular Member

    @Tenebra_Silente μιλώ γενικά για την άποψή μου σε τέτοιες περιπτώσεις και όχι συγκεκριμένα για αυτή. Και βέβαια η ίδια η ενδιαφερόμενη θα αποφασίσει τι θέλει ή όχι να κάνει. Για να το αποφασίσει όμως, σημαντικό είναι να είναι ενημερωμένη.

    Μέσα από τη δουλειά μου έχω χρησιμοποιήσει το δίκαιο της αντιστροφής της απόδειξης σε περιπτώσεις σεξουαλικής βίας στη βάση της έμφυλης διάκρισης και έχουν πετύχει. Αφορούσαν σεξουαλική βία στον χώρο εργασίας, όμως. Λάθος πάντως δεν κάνω. Ίσως εσύ να μην το ερμηνεύεις έτσι. Αυτό δεν σημαίνει πως κάνω λάθος...
     
  4. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    ΟΚ, φίλτατη...Εγώ θεώρησα σωστό να αφαιρέσω την προηγούμενη μου παρέμβαση...Αληθινά σε τιμά ( τουλάχιστον κατ' εμέ ) το γεγονός ότι παίρνεις τόσο ζεστά το θέμα...Αλλά ίσως και πλέον να κάνουμε περισσότερο κακό στην φίλη μας, παρά να την βοηθάμε, συνεχίζοντας να γράφουμε...
     
  5. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Δεν είπα ότι κάνεις λάθος...Εγώ μίλησα από ποινικής πλευράς...Γιατί στην περίπτωση...μόνο επί του ποινικού θέματος θα είχε νόημα να μιλήσουμε...( ίσως κάτι να ξέρω κι εγώ, για να μιλώ για κάτι τόσο εξειδικευμένο )...Αλλά αν κάθε ευκαιρία είναι καλή, για να συζητάμε για την πάλη ανάμεσα στα φύλα...Νομίζω ότι το παρόν δεν θα ήταν σίγουρα το νήμα...και σίγουρα δεν θα ήταν κατάλληλη η συγκεκριμένη συγκυρία πάνω στην οποία το νήμα βασίζεται...Γνώμη πάντα...

    Υ.Γ. Δεν σκέφτηκα ποτέ να κρίνω τα επαγγελματικά σου εχέγγυα...Και αν εκείνη την εντύπωση σου έδωσα, ζητώ συγνώμη...
     
    Last edited: 27 Σεπτεμβρίου 2014
  6. hecate

    hecate Regular Member

    ουφ, δεν θίκτηκαν τα επαγγελματικά μου εχέγγυα, χαχ. δεν είναι μόνο ποινικές οι οδοί που υπάρχουν στη διάθεση του ατόμου που βιώνει μια τέτοια εμπειρία. και συχνά οι εκθέσεις ανεξάρτητων θεσμών είναι πολύτιμες στην ποινική οδό, αν αυτή αποφασιστεί. απλά τα παραθέτω προς ενημέρωση για οποι@δήποτε μπορεί να ενδιαφέρεται.  
     
  7. Olympos

    Olympos Regular Member

    Καποιος, καποτε, ειπε...
    "Για να εχεις γνωμη, πρεπει να εχεις γνωση¨
    Φοβουμαι οτι πολλοι απο μας μιλαμε μονο και μονο για να πουμε κατι, να μη πω μονο και μονο για να πουμε τον πονο μας...
    Δε νομιζω οτι το νημα αυτο προσφερεται για κατι τετοιο. Προτεινω να αφησουμε ησυχους αυτους που 'γνωριζουν' να χειρισθουν με ηρεμια το θεμα. Ολα τα αλλα ειναι εκ του περισσου !

    Να περνατε καλα !

    Υ.Γ. εκ του περισσου = περισσευουν   (προς αποφυγην παρεξηγησεων)
     
  8. atasai

    atasai Regular Member

    Ποτέ δεν δίνουμε αποκομμένη φράση από νόμο ή Οδηγία, διότι κανείς δεν μπορεί να ξέρει για τι πράγμα μιλάει. Η συγκεκριμένη είναι για διακρίσεις.

    Πιθανολογώ ότι στο ίδιο άρθρο που μου έδωσες υπάρχει μια παράγραφος λίγο πιο κάτω, εντός του ίδιου άρθρου, που λέει "Paragraph 1 shall not apply to criminal procedures."

    Ο νόμος που ενσωμάτωσε αυτές τις οδηγίες είναι ο 3304/2005 (άρθρο 14). Αυτός δεν είναι για τον βιασμό. Είναι για τις διακρίσεις. Αν πας και δεις τον νόμο θα δεις ότι ξεκινάει με το "Εφαρμογή της αρχής της ίσης μεταχείρισης ανεξαρτήτως φυλετικής ή εθνοτικής καταγωγής, θρησκευτικών ή άλλων πεποιθήσεων, αναπηρίας, ηλικίας ή γενετήσιου προσανατολισμού."

    Κάθε νόμος έχει συγκεκριμένο πεδίο εφαρμογής, όχι όπου μας καπνίσει. Πρακτικά: η οδηγία ισχύει μόνο για αστικά δικαστήρια, όχι για ποινικά, και αφορά μόνο τις διακρίσεις. Και το διευκρινίζει αυτό. Ο βιασμός ρυθμίζεται από τον ποινικό κώδικα και δικάζεται σε ποινικά δικαστήρια. Στα ποινικά δικαστήρια ισχύουν οι δύο αρχές που σου έδωσα πριν από την ΕΣΔΑ και τον Χάρτη ΘΔ σχετικά με το βάρος της απόδειξης.

    Οπότε για να μην υπάρχουν παρερμηνείες, στην Ευρωπαϊκή Ένωση:

    Κάθε κατηγορούμενος τεκμαίρεται ότι είναι αθώος μέχρι αποδείξεως της ενοχής του σύμφωνα με το νόμο . Διασφαλίζεται ο σεβασμός των δικαιωμάτων της υπεράσπισης σε κάθε κατηγορούμενο.
    Κάθε κατηγορούμενος τεκμαίρεται ότι είναι αθώος μέχρι αποδείξεως της ενοχής του σύμφωνα με τον νόμο.
     
  9. hecate

    hecate Regular Member

    έβαλα το απόσπασμα με λινκ, όχι μόνο του. και διευκρίνησα ήδη τα υπόλοιπα στα οποία αναφέρεσαι, @atasai
     
  10. atasai

    atasai Regular Member

    Δεν διευκρίνισες κάτι. Μιλάμε για κακοποίηση και βιασμό και εσύ έβαλες μία Οδηγία που αναφέρεται σε διακρίσεις φύλου, φυλής, θρησκείας κτλ.

    Συνεχίζουμε να ζούμε στην Ευρώπη του Διαφωτισμού, όχι στο Γκουαντάναμο. Ο κατηγορούμενος δεν έχει το βάρος της απόδειξης της αθωότητάς του.


    υγ. δεν υπάρχει λινκ, αλλά λίγη σημασία έχει μιας και είναι άσχετη αυτή η Οδηγία.
     
  11. hecate

    hecate Regular Member

    όπως έχω ήδη διευκρινήσει: η σεξουαλική βία (βιασμός/παρενόχληση) εμπίπτει στην κατηγορία έμφυλη βία, η οποία είναι διάκριση στη βάση του φύλου. Η οδηγία δεν αφορά ποινικά δικαστήρια, αλλά διοικητικά/ανεξάρτητα όργανα/θεσμούς, οι εκθέσεις των οποίων είναι πολύτιμα εργαλεία στα ποινικά δικαστήρια. Αυτά. Δεν έχω κάτι άλλο να πω. (Θα είχα πολλά να πω για τον διαφωτισμό, αλλά δεν θέλω να αλλάξω το θέμα του νήματος, το οποίο θεωρώ πολύ σοβαρό)
     
  12. atasai

    atasai Regular Member

    Βιάζονται και άντρες από άντρες και γυναίκες από γυναίκες. Σηκώνω τα χέρια ψηλά.

    Πάντως η Αγιοποίηση του Θύματος οδηγεί σε θυματοποίηση.

    Προσωπικά δεν τα πήγαινα ποτέ καλά με τα εκκλησιαστικά. Απέναντι σε βιαστές και φαλλοκράτες προτιμώ την αξιοπρεπή αντιμετώπιση:
    Στην τσάντα το μαχαίρι, τ' αρχίδια του στο χέρι.

    Και δεν έχω να σας πω καμία ιστορία θυματοποίησης.
     
Thread Status:
Not open for further replies.