Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αμόκ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος kathavra, στις 27 Σεπτεμβρίου 2014.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Αλλα ντα αλα της παρασκευης το γαλα.. Μηπως πηγατε και στην Gaga?

    Ολη αυτη η "νομικολογια" τι σχεση εχει με το θεμα?

    Υ.γ. Ο βιασμος από ανδρα σε ανδρα ειτε από γυναικα σε ανδρα ειτε από γυναικα σε γυναικα ειναι κατι άλλο?
     
  2. atasai

    atasai Regular Member

    @lucozade Νόμιζα ότι στον πολιτισμένο κόσμο έτσι αντιμετωπίζετε την προσβολή της ψυχικής και σωματικής μας ακεραιότητας. Με δικαστήρια. Υπάρχει αντιπρόταση;
     
  3. gaby

    gaby Guest

    Είμαι αφελεστάτη, ομολογώ και ουδόλως ικανή να μπω στα χωράφια της δικονομίας επί του προκειμένου αλλά και οποιουδήποτε θέματος. Δεν είναι η δουλειά μου, δεν γνωρίζω τη νομολογία ακόμα κι αν μπορώ να διαβάσω κανένα νόμο στη ΝΟΜΟΣ και δεν γνωρίζω τις μανιέρες του επαγγέλματος. Γνωρίζω όμως ότι μπορεί να υπάρχει η δικαστική πλάνη - έχω δει φρικαλέα περιστατικά και όλα σε βάρος αντρών, οι οποίοι εξέτισαν βαρύτατες ποινές φυλάκισης και η ζωή τους καταστράφηκε επειδή δεν κέρδισαν την επιείκεια του δικαστηρίου καθότι ήταν άντρες και κατήγοροί τους ήταν γυναίκες - και έχω την εντύπωση ότι γίνονται και αλισιβερίσια για πάρα πολύ γερά στομάχια γύρω από μια υπόθεση τέτοια και πριν πάει αυτή εφετείο, αν πηγαίνουν εφετείο, κι αν θες @atasai να με κολλήσεις στον τοίχο γι αυτό το πιθανό σφάλμα μου σε θέματα δικονομίας, δεν έχω αντίρρηση, πάντως να ξέρεις πως θα καλέσω για υπεράσπισή μου τον @Tenebra_Silente  

    Τώρα, λέω εγώ, μήπως θα ήταν καλύτερο κανείς να προλαβαίνει κάποια πράγματα αντί να τρέχει στις αστυνομίες και τα δικαστήρια; Αφελές, ξέρω, της κατηγορίας "καλύτερα νέος, πλούσιος και υγιής παρά γέρος, φτωχός και άρρωστος" αλλά και πάλι, βοηθάει. Περισσότερα σε άλλο, συντρέχον νήμα  
     
  4. hecate

    hecate Regular Member

    βιάζονται, ναι, και οι άντρες από άντρες. συνήθως εμπίπτει και πάλι στα πλαίσια της έμφυλης βίας, αφού συχνά ο βιαστής θεωρεί "λιγότερο άντρα" τον άντρα που βίασε. Ο σεξισμός δεν αφορά μόνο το φύλο που είναι κάποι@ αλλά και το φύλο που γίνεται perceived. Επίσης, βιάζονται και άντρες από γυναίκες. Δεν είναι ο ίδιος βαθμός συχνότητας, ούτε το ίδιο πλαίσιο, όμως. Αν και είναι όλα καταδικαστέα.

    δεν μίλησα ούτε για αγιοποίηση ούτε για θυματοποίηση. Αντιπαθώ εξίσου τους όρους αυτούς. Ούτε για θύματα μιλώ ποτέ, αν το έχεις προσέξει. Δεν είναι τυχαίο, αλλά συνειδητά. Μιλώντας για "θύματα" απλά αποδυναμώνουμε (περισσότερο) τα άτομα που βιώνουν βία.

    Θα αγωνίζομαι πάντα ενάντια σε βιαστές και φαλλοκράτες. Ποτέ με τη λογική "Στην τσάντα το μαχαίρι, τ' αρχίδια του στο χέρι." Η βία δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί με βία. Και δεν επιθυμώ να ανικαταστήσω τη βία εναντίων των γυναικών με βία εναντίον των αντρών. Θα ήταν επίσης έμφυλη βία. Επίσης, όταν λες το σλόγκαν αυτό, αναλογίσου πως το ακούνε και άντρες που έχουν βιώσει βία, καθώς και τρανς γυναίκες που έχουν/είχαν αρχίδια και έχουν βιώσει επίσης έμφυλη βία.
     
  5. seduced mind

    seduced mind Guest

    Σκοτάδια τώρα που μπορώ θα σου απαντήσω... Εγώ δεν θα κάνω τον δικηγόρο κανενός στο κάτω κάτω δικηγόρος δεν είμαι αλλά από τα κείμενα σου και μόνο εσύ προσωπικά έχεις πέσει σε τουλάχιστον 4-5 αντιφάσεις. Από τη μία ισχυρίζεσαι πως αυτό που βίωσε δεν ήταν ελαφρύ από την άλλη λες θα κρίνουν τα αρμόδια όργανα, προφανώς και εννοείς τη δικαιοσύνη. Και έρχομαι λοιπόν και σου θέτω την εξής ερώτηση. Μαθαίνω από μια πηγή ότι η Κ μου με κερατώνει. Για να την εκδικηθώ κάνω το παγώνι και μετά από ένα σέσσιον που έχω μαζί της πηγαίνω στο εφημερεύων νοσοκομείο και τους αναφέρω τα γεγονότα και ζητάω γνωμάτευση για τα περαιτέρω. Πες μου λοιπόν τη καταστρέφω για κάτι που για εμένα προσωπικά δεν ήταν πρωτόγνωρο, ήταν κάτι που είχα ζήσει αρκετές φορές στη σχέση μας το οποίο και οι γιατροί, αστυνομικοί, δικαστικοί αγνοούν, απλώς τη συγκεκριμένη στιγμή αποφασίζω να πάρω το αίμα μου πίσω και προφανώς κατά 99,9% θα το πάρω το αίμα μου πίσω αρκεί να κάνω τον εφημερεύων Διευθυντή να συγκινηθεί για το κακό που με βρήκε.....

    Να σου πω είσαι δικηγόρος καταλαβαίνεις πολύ καλά τι σου λέω..... Με αυτό που έγραψα αν το αναλύσεις στην ουσία σου λέω ας καταργηθεί το BDSM γιατί πλέον ο/η κάθε Κ κινδυνεύει να βρεθεί σιδηροδέσμιος απέναντι σε μια ομάδα ανθρώπων που το μόνο που θα έχουν να αποφασίσουν είναι είδος κακοποίησης και ποινή. Τίποτα άλλο...
     
  6. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Ασφαλως κι ετσι αντιμετωπιζετε. Το εχω προτεινει κι εγω. Αλλα φανταζομαι θα ξερεις οτι εδω δεν ειναι το δικαστηριο.

    Οποτε αναρωτιεμαι, ολες αυτες οι αναφορες και οι παραθεσεις νομων και τα σχετικα γιατι?

    Εκτος και αν ειμαστε στο δικαστηριο και δεν το εχω καταλαβει.

    Με λιγα λογια μηπως τραβηχτηκε πολυ το θεμα?
     
  7. Elysium

    Elysium Contributor


    Έχεις χαζέψει Tenebra; Το πρωί δεν της πρότεινες επανειλημμένως να πάει στο δικαστήριο και να ενημερωθούν οι διαχειριστές για να "πράξουν τα δέοντα"; Και όταν σου είπαμε πως εδώ δεν είναι δικαστήριο και δεν μπορούν ούτε οι διαχειριστές να κάνουν τους μπάτσους έβριζες λέγοντας πως το προσωπικό θέμα είναι ιδιαίτερα σημαντικό;
     
    Last edited: 27 Σεπτεμβρίου 2014
  8. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    @gaby εγώ σταμάτησα εδώ και ώρα, γιατί μου φαίνεται πως ξέφυγε εντελώς το νήμα...
    Ως προς το "αφελές" που είπες...Σίγουρα είναι το καλύτερο δυνατό μέτρο... 
    Αλλά Shit happens κάποιες φορές... 

    Τα δικαστήρια υπάρχουν και σίγουρα δεν είναι εδώ...Το νήμα συνεχίζω να λέω ότι αν παρέμενε στην αρχική του τοποθέτηση, θα ήταν αληθινά χρήσιμο...Όταν όμως πήγε επί του προσωπικού μιας "συγκατοίκου" μας εδώ, μετά από ένα σημείο παρεκτράπειν...Σωστή η καταδίκη κάποιων αληθινά σιχαμερών περιστατικών...Σημαντική η αλληλεγγύη...Αλλά εκτροχιαστήκαμε...

    Αν είναι, ας γράψουμε τα δέοντα στο BDSM tutorials, δηλαδή τα περί νομικής κάλυψης για περιπτώσεις κακοποίησης...Ας παραθέσουμε τα νόμιμα όρια μέσα στα οποία οι όποιες BDSMικές πρακτικές θα μπορούσαν να τελεσθούν...και μετά όποιος θέλει, τα διαβάζει και πράττει κατά συνείδηση...Έτσι και αποφεύγουμε να μιλούμε για εξεζητημένα θέματα με κίνδυνο ανούσιων "λεκτικών ξεμαλλιασμάτων", όπως και παραπληροφόρησης...Και προσφέρουμε τεκμηριωμένη "υπηρεσία" στους συμφορουμίτες μας...Αν και σίγουρα δεν θα ήταν επ' ουδενί υποχρέωση του Forum αυτή η τελευταία...

    Ένα είναι το σίγουρο...Μας αρέσει η όχι, τα "γούστα" μας είναι παρεξηγημένα και αρκετές φορές στα όρια της νομιμότητας...Μιλάω για τα μάτια του νόμου και όχι τα δικά μας...Μην επιδεινώνουμε τα πράγματα από μόνοι μας...καλώς η κακώς είμαστε σε δημόσιο βήμα...

    Δεν το παίζω δάσκαλος...Δεν είμαι πουθενά και δεν σκοπεύω ν'αρχίσω τώρα και σε κανένα τομέα...Αλλά, σας το ζητώ σαν χάρη και με κάθε σεβασμό προς όλους...Μην "μπουρδουκλώνουμε" τόσο σημαντικά και ευαίσθητα ζητήματα...Ούτε να τα χρησιμοποιούμε για προσωπικές αντιπαραθέσεις/σταυροφορίες η οποιονδήποτε άλλο λόγο που σχέση με τα ζητήματα αυτά δεν θα είχε...

    Γνώμη προσωπική...as usuual

    Καλή σας νύχτα... 
     
    Last edited: 28 Σεπτεμβρίου 2014
  9. lexy

    lexy .ti.va.

    Κάποιος που θα διαβάσει και τις 7 σελίδες του νήματος, θα αισθανθεί κατ'εξακολούθηση κακοποίηση.

    Διακρίνω τις αγαθές προθέσεις μα πέραν της "καταγγελίας" - που εγώ εισέπραξα ως έκκληση βοηθείας - θεωρώ πως ότι ήταν να ειπωθεί περί του θέματος, ειπώθηκε.

    Θεωρώ πως από διακριτικότητα και σεβασμό στην αξιοπρέπεια , δεν θα πρέπει να μετατραπεί σε αρένα αντιπαράθεσης.
     
  10. seduced mind

    seduced mind Guest

    Καλά γλυκιά μου εσένα αν σου πειράξει κάποιος την οικογένεια πήγαινε στο δικαστήριο και ζήτα από τον προεδρο να σου απαλύνει τον πόνο, εγώ σαν αγροίκος και τριτοκοσμικός που είμαι προτιμώ αν μου πειράξουν την οικογένεια να καθαρίσω τον θύτη τη μάνα του και τον πατέρα του που τον έβγαλε και ας μέτρησω τις ημέρες των 25 ετών. Ούτε ο πρώτος θα είμαι ούτε ο τελευταίος και ο πολιτισμένος σου κόσμος έμμεσα μου παρέχει τον φόνο ως δικαίωμα αφού είτε σκοτώσω 3 είτε 5 είτε 55 τις ίδιες μέρες θα μετρήσω... (αν καταλαβαίνεις τι εννοω...) όχι πως θα με απασχολούσε ιδιαίτερα η ποινή...
     
  11. Noardos

    Noardos Regular Member

    Μπορεί να μην ξέρω επαρκώς καλά τους νόμους, αλλά μια νομοτέλεια παρατηρώ να διακρίνεται σταθερά, χωρίς αίμα, σπέρμα, δάκρυα κι ιδρώτα ο/η μέσος/η νεοΈλλην δεν ζει.
    Το 'χει μάλλον βαθιά μέσα του ριζωμένο να θέλει να βιώνει αισθήματα τιμωρού, δικαστή, μισανθρωπιάς κι απ' την άλλη θύματος, κακώς εννοούμενης αθωότητας, υπερανθρωπιάς, τέλος φαίνεται πως δεν θέλει να απαλλαχτεί από αυτά.
     
    Last edited: 28 Σεπτεμβρίου 2014
  12. atasai

    atasai Regular Member

    Τελικά @kathavra τι έκανες; Διαγράφηκε το προφίλ; Πήγες σε δικηγόρο; Ανησυχώ.
     
Thread Status:
Not open for further replies.