Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ανάγκη απόρριψης

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 26 Μαϊου 2008.

  1. sleeper

    sleeper ...urban dreaming... Contributor

    Απάντηση: Ανάγκη απόρριψης

    Κατι μου θυμιζει η περιγραφη της αναγκης αυτης... Τι να ειναι αραγε?  

    @lara

    Εκπληκτικη οπως παντα! 
     
  2. sleeper

    sleeper ...urban dreaming... Contributor

    Απάντηση: Ανάγκη απόρριψης


    Κι εγω το ιδιο πιστευω.   
     
  3. woohoo

    woohoo Regular Member

    Απάντηση: Ανάγκη απόρριψης

    Πήγα να διαβάσω το thread, αλλα είδα πάλι το avatar του μέλους που άνοιξε το νήμα και το έκλεισα αμέσως.

    Πραγματικά ενοχλούμαι πολύ από αυτό το avatar.
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Ανάγκη απόρριψης

    Η ίδια όμως μπορεί να το αγαπάει πολύ, το avatar είναι κάτι πολύ προσωπικό του καθένα.

    Και εκτός από αυτό, ποτέ μη λες "ποτέ"  

    Συγνώμη για την παρεμβολή, σταματώ εδώ ...
     
  5. θάλασσα

    θάλασσα Regular Member

    Απάντηση: Ανάγκη απόρριψης

    η ανάγκη απόρριψης αναγάγεται μόνο στο σεξουαλικό υπόβαθρο?

    υπάρχει και η μαζοχιστική διαταραχή προσωπικότητας.. που έχει την βάση της στον ψυχολογικό πόνο και όχι στην σεξουαλική ηδονή

    κάποτε ήμουν αρρωστημένα ερωτευμένη με έναν άνθρωπο.. και υπέβαλα τον εαυτό μου σε συναισθηματικά δυσβάσταχτες, άκρως μαζοχιστικές διαδικασίες...


    μου είναι δύσκολο να μιλήσω γι' αυτό… γιατί να είναι τόσο δύσκολο να παραβιάσεις τα άδυτα σου...
     
  6. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Ανάγκη απόρριψης

    @θαλασσα μαλλον το αντίθετο λέω.
    Πως αυτή η ανάγκη είναι αυτουπονομευτικη και αυτοκαταστροφική και ανάγεται στον ψυχικό/ηθικό μαζοχισμό, ο οποίος κατά την άποψη μου πρέπει να ξεπερνιέται όσο είναι δυνατό.  
     
  7. θάλασσα

    θάλασσα Regular Member

    Απάντηση: Ανάγκη απόρριψης


    Το αγαπημένο μου θέμα στο φορουμ...

    εκπληκτική Lara, συμφωνώ!
     
  8. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Ανάγκη απόρριψης

    εξαιρετικό θέμα όντως
     
  9. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Ανάγκη απόρριψης

    Σας ευχαριστώ πολύ.  

    Ξαναδιαβαζοντας το, προσεξα πως μεσα στον ειρμό μου δεν αναφερθηκα καθολου στο θεμα εξαναγκασμου και πως αυτό μπορεί να είναι ένα πολύ υποβοηθητικό εργαλείο.
     
  10. Armida

    Armida Regular Member

    Απάντηση: Ανάγκη απόρριψης

    Το θεμα του ψυχικου μαζοχισμου με εχει απασχολησει αρκετα. Πως μπορει να ξεπεραστει? Με τη βοηθεια ενος ψυχολογου? Κλισε οι ερωτησεις μου αλλα παρατηρωντας τετοιες συμπεριφορες, το πρωτο πραγμα που σκεφτομαι ειναι τα παιδικα βιωματα. Που αλλου να αναζητησω την αιτια? Αυτος ο μαζοχισμος περνα στον σεξουαλικο και αντε να το μαζεψεις μετα
     
  11. TheWildOne

    TheWildOne Regular Member

    Re: Απάντηση: Ανάγκη απόρριψης

    Πάλι τα ίδια με τα παιδικά βιώματα. Δεν είναι εκεί το πρόβλημα, είμαστε φτιαγμένοι έτσι εμείς. Εσείς θέλετε να εξουσιάζεστε εμείς θέλουμε να εξουσιάζουμε.

    Τι νομίζεις ότι θα σου κάνει ο ψυχολόγος; Τα λεφτά θα σου φάει και θα σε ταλαιπωρήσει για κανα 2 χρονάκια.

    Βρες κάποιον να σε καταλαβαίνει και να μπορείς να μιλάς για όλα και σοβαρέψου.
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Ανάγκη απόρριψης

    Για να ξεπεραστεί –στο βαθμό που είναι αυτό εφικτό, μια και εικάζω πως ποτέ δεν μπορεί να ξεπεραστεί εντελώς, απλά μπορεί να αναγνωρίζονται οι τάσεις αυτοκαταστροφής και να βρεθούν μηχανισμοί αντιμετώπισης τους, οι οποίοι στη συνέχεια, θα γίνονται μέσω της «προπόνησης» αντιμετώπισης τους σχεδόν αυτοματοποιημένα- χρειάζεται αρχικά να γίνει αντιληπτός ο αρχικός βασικός μηχανισμός.
    Δηλαδή:
    Να γίνει εν ολίγοις κάποιου είδους διάγνωση, όπως και να γίνει κατανοητό στο κάθε μεμονωμένο άτομο-ηθικό μαζοχιστή, τι συγκεκριμένα και πως λειτουργεί στον ίδιο, μια κι ακόμα κι εδώ παρά το ότι υπάρχουν κοινές συνιστώσες, οι επί μέρους διαφορές δεν παύουν να υφίστανται.
    Ο Ψ είναι πολύ καλή σκέψη, κατά την γνώμη μου με ένα αλλά. Δεν είναι τόσο εύκολο να βρεις καλό Ψ  
    Είμαι αρκετά μεγάλη για να θυμάμαι φίλους μου ομοφυλόφιλους που τους πήγαιναν οι γονείς τους σε Ψ για να τους θεραπεύσει… Και κάποιοι εκ των Ψ πίστευαν πως η ομοφυλοφιλία θεραπεύεται και εκεί πλέον ισχύει αυτό που γράφει ο @TheWildOne πιο πάνω περί ταλαιπωρίας και πέταμα λεφτών.

    Και επίσης θα συμφωνήσω μαζί του, πως δεν είναι όλα πάντα συγκεκριμένα παιδικά βιώματα μια και τα ίδια ακριβώς βιώματα κάποιος μπορεί να τα αντιληφθεί, βιώσει, επεξεργαστεί διαφορετικά από κάποιον άλλο. Οπότε ίσως τελικά κάτι να φέρνουμε και μαζί μας.

    Είναι 2 κείμενα με τις μεταφράσεις τους που αξίζει να μελετήσει κανείς:
    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/6649-troubled-submissive.html
    και
    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/4859-healthy-submissive-η-υγιής-υποτακτική.html

    Επίσης αναφορικά με αυτό που λες, το πέρασμα στον σεξουαλικό μαζοχισμό, κατά την υποκειμενική πάντα άποψη μου, είναι ένας από τους τρόπους «θεραπείας» του ψυχικού.