Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ανάγκη απόρριψης

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 26 Μαϊου 2008.

  1. θάλασσα

    θάλασσα Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Ανάγκη απόρριψης

    κάποιον μου θυμίζει ο τρόπος που μιλάς...  
     
  2. θάλασσα

    θάλασσα Regular Member

    Απάντηση: Ανάγκη απόρριψης

    [quote='lara[E-p];411254'


    για ακόμα μια φορά... Θεά....

    λίγοι θα καταλάβουν τι γράφεις
     
  3. θάλασσα

    θάλασσα Regular Member

    Απάντηση: Ανάγκη απόρριψης

    Μπορώ να σου αραδιάσω κατεβατά όλοκληρα με μαζοχιστικές συμπεριφορές απο τις οποίες υπέφερα απο πολύ μικρή και έβλεπα να μεταφέρονται στις προσωπικες μου σχέσεις(μόνο τις ερωτικές) και να τις "καταστρέφουν"...


    θυμάμαι να γράφω στο ημερολόγιο μου σαν αυτόματη γραφή για το πως νιώθω και να μην καταλαβαίνω τι μου συμβαίνει και γιατι να είμαι ετσι

    απο τα 19 μου άλλαζα κάθε χρόνο και ψυχολόγο... μου πρόσφεραν παροδικά συναισθήματα ανακούφισης, αλλά ποτέ δεν με βοήθησε, κανένας ουσιαστικά

    θα σου πω οτι έχει λίγους μήνες που κάνω ψυχάλυση με ΨΥΧΑΝΑΛΥΤΗ και αυτά που έχω μάθει για τον εαυτό μου μαζί του, δεν τα άκουσα ούτε μια φορά μέσα σε αυτά τα 10 χρόνια
    έκλαιγα για μέρες ολόκληρες με πράγματα που με έκανε να συνειδητοποιήσω όσων αφορά αυτές τις συμπεριφορές και ΝΑΙ συνδέονται με τα παιδικά χρόνια.. αλλά σύμφωνα με αυτόν όλα μπορούν να αλλάξουν(και αυτό είναι ένα απο τα θέματα για το οποίο μαλώνουμε κάθε φορά)

    είναι νωρίς ακόμα αλλά προσπαθώ να πιστέψω ότι θα με βοηθήσει... ώρες ώρες τον σκέφτομαι... τώρα το καλοκαίρι διακόψαμε για λίγο
     
  4. θάλασσα

    θάλασσα Regular Member

    Απάντηση: Ανάγκη απόρριψης

    [Επίσης αναφορικά με αυτό που λες, το πέρασμα στον σεξουαλικό μαζοχισμό, κατά την υποκειμενική πάντα άποψη μου, είναι ένας από τους τρόπους «θεραπείας» του ψυχικού]

    H Lara θέλει να με στείλει με αυτά που γράφει πρωί πρωί....
     
  5. θάλασσα

    θάλασσα Regular Member

    Απάντηση: Ανάγκη απόρριψης

    quote=TheWildOne;411248]Πάλι τα ίδια με τα παιδικά βιώματα. Δεν είναι εκεί το πρόβλημα, είμαστε φτιαγμένοι έτσι εμείς. Εσείς θέλετε να εξουσιάζεστε εμείς θέλουμε να εξουσιάζουμε.
    [/quote]


    αν είσαι τόσο Confident όσο το mood σου.. θα τα πούμε απο κοντά για εξουσίες και παιδικά βιώματα...
     
  6. Απάντηση: Ανάγκη απόρριψης

    Eπανέρχομαι πάλι μετά απο καιρό σε ένα θέμα το οποίο με έχει προβληματίσει αρκετά από κάθε οπτική του. Νομίζω πως βρήκα το σημείο εκείνο που σκάλωνα.
    Διαχωρίζοντας λοιπόν τις πραγματικές και ουσιαστικές ανάγκες από κάθε μορφή αυθυποβολής θα ήθελα να πω ότι η απόρριψη σε καμια περίπτωση δεν αποτελει ανάγκη. Το να πειθουμε εαυτόν πως είναι, διαφέρει από το να είναι πραγματικά.
    Δεν είμαι μετρ του είδους της ψυχολογίας ούτε και φανατική οπαδός αλλά μέσα από τη δική μου πορεία παρατηρώντας τους ανθρωπους γύρω έχω διαπιστώσει πως η απόρριψη γεννά απόρριψη ακόμη και προς τον ίδιο μας τον εαυτό και πως είναι εξαιρετικά εύκολο να αισθανθουμε απόρριψη χωρίς καν να υφίσταται αυτή πραγματικά.
    Για το λόγο αυτό νομίζω πως δεν είναι καλό σε αυτήν την -επιτρέψτε μου να το πω έτσι- επιθυμία, να δίνεται τροφή και βάση για πάτημα.
    Προσωπική μου επιθυμία - αναγκη αποτελει το γεγονός πως οτιδήποτε με πάει πίσω και με "καθηλώνει" το οποίο πατάει σε λάθος βάσεις και ειναι αποδεδειγμένα καταστροφικό πρέπει να κόβεται. Δεν με απασχολεί ο τρόπος.
    Με απασχολεί όμως το να μην ταιζεται το "λάθος" με αποτέλεσμα έναν φαυλο κύκλο. Θέλω να μπορώ να προχωράω, να κάνω βήματα, να εξελίσσομαι και όχι να μένω καθηλωμένη, στάσιμη. Και αυτό αποτελεί σημαντικότατο λόγο υπαρξης του Κ στη ζωή μου. 
     
  7. TheWildOne

    TheWildOne Regular Member

    Re: Απάντηση: Ανάγκη απόρριψης


    αν είσαι τόσο Confident όσο το mood σου.. θα τα πούμε απο κοντά για εξουσίες και παιδικά βιώματα...[/QUOTE]

    Βιάζεσε, προσεχε μη το χαλάσεις
     
  8. Armida

    Armida Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Ανάγκη απόρριψης

    Θα διαφωνησω μαζι σοτ. Δεν ειναι απλα θεμα εξουσιας. Εδω μιλαμε για κατι πιο βαθυ και ωρες ωρες αρκετα βασανιστικο. Το πρωτο βημα νομιζω πως ειναι το να το καταλαβεις. Ο ψυχολογος νομιζω πως βοηθαει σε αυτο. Δεν ειναι ολοι ιδιοι, ειναι που θα πεσεις. Συμφωνω στο οτι το πιο σημαντικο ειναι να εχεις διπλα σου ανθρωπους που να σε καταλαβαινοτν αλλα δεν ειναι παντα ευκολλο. Τελος, το σοβαρεψου δεν καταλαβα που πηγαινε  
     
  9. Armida

    Armida Regular Member

    Απάντηση: Ανάγκη απόρριψης

     
  10. Armida

    Armida Regular Member

    Απάντηση: Ανάγκη απόρριψης


    Ψυχαναλυτης ε? Νομιζω πως οι τεχνικες τους αλλαζουν αλλα η βαση μενει η ιδια. Εγω ειμαι στην αρχη ακομη και βλεπω διαφορα οχι στο πως αισθανομαι αλλα στις γνωσεις που παιρνω. Ευχομαι τα καλυτερα,
    μου φαινεσαι η πιο συμπαθης (σορρυ ηθελα απο καιρο να το αναφερω και τωρα βρηκα την ευκαιρια).
     
  11. TheWildOne

    TheWildOne Regular Member

    ΟΚ κατανοώ ότι αν δεν την ψάχνεις μόνος σου μπορεί ο ψυ να σε βοηθήσει, αντι να διαβάσεις ένα κάρο βιβλία να τα μάθεις πιο εύκολα. Αλλά δε θα αλλάξει αυτό την ψυχοσεξουαλική σου συμπεριφορά. Μπορεί να σε κάνει να την αποδεχτείς, μπορεί να την μισήσεις και να χαθείς στο κενό.

    Το μίσος δε κατευθύνετε προς εσένα αλλά προς τους κάθε λογής κομπογιαννίτες ηθικολόγους παντογνώστες.

    Δεν έχω πάει τελευταία σε ψυ (και ούτε πρόκειται), ίσως να κατέχουν από σαδομαζοχισμό τελευταία και να λειτουργούν ως υποκατάστατο. Λύση της παρηγοριάς για αζευγάρωτους φοβάμαι...
     
    Last edited: 15 Αυγούστου 2012
  12. θάλασσα

    θάλασσα Regular Member

    Απάντηση: Ανάγκη απόρριψης


    Armida μου να΄σαι καλά!! είμαι σίγουρη πως όλα θα πάνε καλύτερα..μου είσαι εξίσου συμπαθής... :innocent:την επόμενη φορά που θα μου δώσουν κίτρινη κάρτα απο το φορουμ περιμένω να με υποστηρίξεις, ε??   xixixi