Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

"Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος NobodyKP, στις 20 Ιουλίου 2012.

  1. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Παρακολουθώντας ένα thread σε ένα άλλο BDSM forum σκέφτηκα να κάνω την ίδια ερώτηση εδώ... Θα ήθελα να μάθω τι πιστεύουν οι συνφορουμίτες του Greek BDSM Community επί του θέματος!

    Ποια είναι η διαφορά (αν υπάρχει) μεταξύ "Ανάγκης" και "Θέλω/ζητώ/επιθυμώ"? Το να "κυριαρχώ" είναι ανάγκη ή θέλω? Το να "κυριαρχούμαι" είναι ανάγκη ή θέλω?

    Αλλάζουν διαχρονικά οι "ανάγκες" μας και τα "θέλω" μας?

    M KOstas
     
  2. Armida

    Armida Regular Member

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Οι ανάγκες πρέπει να γίνονται απολύτως σεβαστές, οι επιθυμίες όχι απαραίτητα. Μια ανάγκη είναι ιερή και αν δεν γίνει σεβαστή οι συνέπειες θα είναι άσχημες για το άτομο.΄Οπότε νομίζω πως αυτή είναι η αφετηρία μιας και οι ανάγκες δεν αλλάζουν τόσο εύκολα. Τα ''θελω'' είναι πιο εύκολα και ανώδυνα. Το να ''κυριαρχούμαι'' καλύπτει και επιθυμίες και ανάγκες. Δεν έχω κατασταλλάξει στο αν εν τελει είναι επιθύμια ή ανάγκη μου
     
  3. Red Star

    Red Star Regular Member

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Απο την άλλη τα "θέλω" δεν είναι προιόν των αναγκών μας; Έγώ νομίζω ότι τα "θέλω" μας είναι προέκταση των αναγκών μας. Το "θέλω" είναι η αναγνώριση μιας ανάγκης, τώρα σε κάθε περίπτωση τόσο το "θέλω" και οι επιθυμίες είναι ένα ερωτηματικό αν καλύπτουν την συγκεκριμένη ανάγκη αλλά και η ίδια η "ανάγκη" για κάτι μπορεί αποδειχθεί ότι δεν ήταν κυρίαρχη αλλά ότι στην πραγματικότητα ήταν και αυτή υποταγμένη σε μια άλλη βαθύτερη ανάγκη.

    Η ανάγκη μου να κάνω μια σχέση στην πραγματικότητα είναι ανάγκη να μοιραστώ, να νιώσω ότι κάποιος μου έχει εμπιστοσύνη, οτι εκτιμά αυτό που είμαι, ότι απολαμβάνει το σέξ μαζί μου ή οτιδήποτε άλλο.

    Και αυτά τα ίδια είναι και θέλω. Θέλω να κάνω σέξ με έναν άλλο άνθρωπο, θέλω να περνάω ώρες μαζί του, θέλω να νιώθω ότι κάνω τον άλλον να περνάει όμορφα.

    Και πέρα απο αυτό μπορεί να υπάρχουν και βαθύτερες αναγκαιότητες πέρα απο αυτές. Έχω ανάγκη να μου έχουν εμπιστοσύνη γιατι νιώθω ότι αναγνωρίζομαι σαν χαρακτήρας,έχω ανάγκη να κάν σέξ γιατί έτσι καλύπτω τις ανασφάλεις μου.

    Όλα είναι σχετικά ο κάθε ένας τελικά ορίζει τι εχει ανάγκη, ποιές είναι οι επιθυμίες του , το βασικό και αντικειμένικο κατά την γνώμη μου με την έννοια ότι ισχύει για όλους είναι να μπορεί ο καθε ένας να καθορίσει ποιές είναι οι αναγκες του και τα θέλω του, χωρίς να περιορίζεται και χωρίς να ακολουθεί τις μαθησιακές συνήθειες και πραγματικότητες του οικογενιακού και κοινωνικού περιβάλλοντος.

    Είναι μια σχέση και αυτή που συνεχώς μεταβάλλεται πάντα είμαστε κατά την γνώμη μου προιόντα της κοινωνικής συνείδησης και πάντα εμείς οι ίδιοι είμαστε φορείς της αλλαγής της και της εξέλιξης της.

    Οπότε και τελικά για όποιον θέλει να έχουν διαφορά είναι οκ και για όποιον δεν θέλει είναι επίσης οκ κατά την γνώμη μου.
     
  4. θάλασσα

    θάλασσα Regular Member

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    τώρα είδα οτι αναφέρεσαι σε bdsm θελω και ανάγκες..

    συγνώμη αλλά θα αναρτήσω την απάντηση μου, αν και λίγο άσχετη.. μ'αρεσει που ήθελα να γράψω και πιο πολλά

    υπάρχει σύγχυση μεταξύ αναγκών και θέλω.. πολλές φορές αδυνατεί να τα διαχωρίσει κανείς, μερικές φορές καμουφλάρονται τα θέλω σε ανάγκες και άλλες φορές το αντίστροφο

    μπορείς να διακρίνεις μια πλαστή επιθυμία που σου παρουσιάζεται ως ανάγκη?

    όταν τα θέλω τρίτων τα ενσωματώνεις στα δικά σου βιώματα?

    η πολυπλοκότητα της καθημερινότητας δεν αφήνει περιθώρια συνειδητοποίησης

    είναι μια εσωτερική διαδικασία αντιθέσεων και εξαρτήσεων που απαιτεί όχι απλώς να αρθεί η παθητική αδιαφορία που κολυμπάμε στις μέρες μας ,αλλά να καλλιεργήσεις μια αντιδραστική πνευματικότητα που θα ακουστεί σκληρό, αλλά αν δεν αποτελεί ήδη υπάρχον χαρακτηριστικό, ανώφελη διαδικασία
     
  5. Armida

    Armida Regular Member

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Όταν τα θελω των τρίτων τα ενσωματώνεις στα δικά σου βιώματα ειναι απο τα χειρότερα πράγματα που θα μπορούσες να κανεις στον εαυτο σου. Έχεις δίκιο, είναι σχεδόν ακατόρθωτο. Όμως είναι απο τα έλαχιστα πράγματα που λεω οτι πρέπει να κάνει κανείς.
    Επισης είναι μια διαδικασία να βρει κανεις αυτη την αντιδραστική πνευματικότητα που λες και ακόμη και αν δεν υπάρχει, νομίζω πως μπορεί να καλλιεργηθεί. Όσο πιο νωρίς μπει κανεις σε αυτη τη διαδικασία, τόσο καλυτερα..
     
  6. Red Star

    Red Star Regular Member

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Όταν τα θελω των τρίτων τα ενσωματώνεις στα δικά σου βιώματα ειναι απο τα χειρότερα πράγματα που θα μπορούσες να κανεις στον εαυτο σου.

    Armida γιατί το λες αυτό;
     
  7. Armida

    Armida Regular Member

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    γιατί παύεις να είσαι εσυ, γίνεσαι ο τρίτος. Ξυπνάς μια μέρα και συνειδητοποιείς οτι εχεις ζήσει μια άλλη ζωη
     
  8. θάλασσα

    θάλασσα Regular Member

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Μόλις αναδύθηκε μια σκέψη στο μυαλό μου
     
  9. θάλασσα

    θάλασσα Regular Member

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Σκέψου την υπερμετρη αξία που προσδίδουν οι άνθρωποι στις επιθυμίες... άκομα κι όταν δεν πρόκειται για πραγματικά δικές τους επιθυμίες


    έχεις αισθανθεί ποτέ να υποτιμάς το αναγκαίο? αυτό που συμβαίνει απο ανάγκη.. το αναμενόμενο.. το βουβό

    η επιθυμία μεθά.. κάνει μάγια.. όχι το αναγκαίο
     
  10. Cordelia Day

    Cordelia Day Guest

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Μπορεί κάπου εδώ να παίζω με τις λέξεις,μα το αναγκαίο δεν είναι αυτό που έρχεται από την ανάγκη μας.Το αναγκαίο είναι η αναγκαιότητα της Φύσης,αυτό που δεν μπορεί να είναι αλλιώς,αυτό που ποτέ δεν θα μπορούσε να είναι αλλιώς,δεν είναι τόσο ανθρώπινο όπως τα κενά μας/οι ανάγκες μας.Δεν είναι απλά μια τρύπα,είναι η ουσία όλων όσων ήρθαν και έρχονται.
    Και κάπου εδώ βρίσκεται για μένα η διαφορά Ανάγκης και Φύσης,Οι ανάγκες αλλάζουν,είναι ανθρωποκεντρικές και εύκολα επηρεάζονται(χωρίς να είναι αυτό περισσότερο ή λιγότερο θεμιτό).Η Φύση ποτέ.

    Όσο για την επιθυμία,το σώμα είναι ένας υπέροχος ναός από μόνο του.
     
  11. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Η ανάγκη όταν ικανοποιείται σωπαίνει για λίγο, η επιθυμία όσο περισσότερο ικανοποιείται τόσο πιο έντονη γίνεται.

    Η υποταγή είναι - πιστεύω - ανάγκη και επιθυμία μαζί. Κυρίως τρόπος έκφρασης, για κάποιους ο μόνος που υπάρχει και τους αντιπροσωπεύει πραγματικά. Πιστεύω ότι κάτι ανάλογο συμβαίνει με την κυριαρχία.

    Για μένα ναι, αλλάζουν διαχρονικά, αλλά είναι πάντα παραλλαγές στο ίδιο θέμα. Έχω την εντύπωση δε ότι οι ανάγκες αλλάζουν περισσότερο από τις επιθυμίες και αυτό δεν μου κάνει εντύπωση επειδή, νομίζω, οι επιθυμίες ξεκινούν από το φαντασιακό, οι ανάγκες από την πραγματικότητα.
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Διάφορες απόψεις (ανάμεσα σ αυτές και οι δικές μου) για το εξαιρετικό αυτό θέμα μπορεί όποιος επιθυμεί να διαβάσει και εδώ:

    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/5030-θέλω-και-ανάγκη-ποιά-η-διαφορά.html

    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/5973-θέλω-και-ανάγκη.html

    lara[E-p]'s Epistles: Θέλω και Ανάγκη

    Όσο για την Υποταγή/υποταγή και Κυριαρχία/κυριαρχία για κάποιους είναι ανάγκη και για κάποιους είναι θέλω.
    Μπορεί να είναι ανάγκη και να μην θέλω.
    Μπορεί να θέλω και επειδή δεν είναι ανάγκη ποτέ να μην φτάσω σ αυτήν.

    Λέγοντας ανάγκη εννοώ εκείνο χωρίς το οποίο δεν μπορεί κάποιος να ζήσει ολοκληρωμένη ζωή.

    Για μένα είναι ανάγκη την οποία πλέον θέλω...
     

    Τα θέλω αλλάζουν συνεχώς και μπορεί να ακυρωθούν ή ακόμα να θέλω κάτι που πριν δεν ήθελα.
    Η ανάγκη απλά εξελίσσεται.