Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

"Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος NobodyKP, στις 20 Ιουλίου 2012.

  1. Tommakos

    Tommakos Mich interessiert kein gleichgewicht

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Οι ανάγκες και τα θέλω του κάθε ανθρώπου εξαρτώνται από τον ίδιο τον άνθρωπο. Εκτός από βασικές βιολογικές ανάγκες, τα θέλω του ενός ανθρώπου μπορεί να είναι ανάγκη για τον άλλο. Τώρα, στα πλαίσια του BDSM η ανάγκη κάποιου να επιβάλλεται μπορεί να βασίζεται στο θέλω κάποιου να του επιβάλλονται και τούμπαλιν. Πάντως πιστεύω πώς στα πλαίσια αυτά τα θέλω και οι ανάγκες ταυτίζονται. Και αυτό γιατί ανάγκη είναι κάτι που χρειάζεται και πρέπει να ικανοποιήσουμε χωρίς απαραίτητα να θέλουμε να το κάνουμε και στο BDSM δεν γίνεται τίποτα εξαναγκαστικά. Είναι δηλαδή, σύμφωνα με την αντίληψή μου, μια φυσική ροπή του εαυτού μας, καθαρά προσωπική και ξεχωριστή για τον καθένα, που επιλέγουμε να ικανοποιούμε.
     
  2. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Κατηγορηματικά ΟΧΙ.

    Αυτό που σίγουρα πιστεύω είναι πως κάποιοι μπορεί να έχουν την εντύπωση πως είναι Κυριαρχικοί χαρακτήρες. Και όταν ανακαλύψουν το αντίθετο απλώς να είναι αυτό που πάντα ήταν κριμένο μέσα τους.

    Όμως έχω επιφυλάξεις ιδιαίτερα μετά από αυτό που μου είπε η φίλη από την Ολλανδία για τα άτομα που ανέφερα. Αυτούς τους ξέρω χρόνια, έχω συνομιλήσει πολλές φορές μαζί τους, απλώς, ποτέ δεν ταίριαξε όποτε πάω Ολλανδία να συναντηθούμε.
     
  3. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Ξεκαθάρισα κάποια στιγμή πως μιλάμε για άτομα που έχουν αποκτήσει αυτοσυνείδηση.

    Το παιδί που περιγράφεις λοιπόν δεν εμπίπτει σε αυτή την κατηγορία. Παρόλα αυτά ακόμα και αυτό θέλει να ικανοποιήσει την ανάγκη της επιβίωσης (φαγητό). Το τι άλλο θέλει να ικανοποιήσει ως ανάγκη δεν το ξέρουμε. Μπορεί να είναι από την ασφάλεια, "θέλω να σιγουρευτώ πως δεν θα πεινάσω" μέχρι την αναγνώριση από τους άλλους "μπαμπά υπάρχω και εγώ".

    M KOstas
     
  4. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Ποια ανάγκη της ικανοποιεί μια σκλάβα όταν επιθυμεί να ικανοποιήσει (με όποιο τρόπο δεν έχει σημασία) όλους όσους της προστάζει ο αφέντης της?

    Με λίγα λόγια η επιθυμία ακόμα και σε αυτή την περίπτωση είναι διαφορετική από τις ανάγκες.

    Δεν είναι έτσι?

    M KOstas
     
  5. Tommakos

    Tommakos Mich interessiert kein gleichgewicht

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Δε καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Μάλλον γιατί δεν καταλαβαίνω τι ορίζεις ως ανάγκη στο παράδειγμά σου. Πάντως αυτή η ικανοποίηση που προκύπτει δεν είναι και η κάλυψη αυτής της ανάγκης που είναι και ο απώτερος σκοπός της πράξης? Με άλλα λόγια επιδιώκουμε αυτή την ικανοποίηση γιατί αυτή επιθυμούμε και όχι γιατί μας είναι αναγκαίο να το κάνουμε. Έτσι όταν αυτό που είναι επιθυμία το αποκαλούμε ανάγκη δεν ταυτίζονται ουσιαστικά αυτά τα δύο?
     
  6. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Οχι η "ανάγκη" και η "επιθυμία" δεν ταυτίζονται ποτέ. Τα αποτελέσματα της επιθυμίας μπορεί να εκπληρώνουν μια ανάγκη, αλλά ή ανάγκη ποτέ δεν είναι το ίδιο με την επιθυμία.

    M KOstas
     
  7. Tommakos

    Tommakos Mich interessiert kein gleichgewicht

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Πιστεύω πως ταυτίζονται. Στο BDSM, η ανάγκη να κάνεις αυτά που κάνεις πηγάζει από την επιθυμία σου να τα κάνεις. Στην ουσία είναι αυτή η επιθυμία.
     
  8. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Μαλλον θα πρέπει να ορίσουμε τι είναι ανάγκη και τι επιθυμία...
     
  9. Tommakos

    Tommakos Mich interessiert kein gleichgewicht

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Πιθανώς... Μπορεί αυτό να λείπει...
     
  10. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Ταυτόχρονα όμως είναι και ο τίτλος του thread
     
  11. Tommakos

    Tommakos Mich interessiert kein gleichgewicht

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Όσα έχουν ειπωθεί μέχρι τώρα είναι απάντηση στο thread. Απλά οι απόψεις και η οπτική γωνία που προσεγγίζουμε το θέμα δεν συμπίπτουν.
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Ο ευκολότερος τρόπος να διαχωριστούν τα Θέλω από τις Ανάγκες κατ εμέ, είναι να τίθεται η ερώτηση:

    Μπορώ να ζήσω χωρίς αυτό?

    Αν η απάντηση είναι ναι – τότε ΔΕΝ μιλάμε για ανάγκη, αλλά για επιθυμία/θέλω ---> δεν είναι απαραίτητο να το έχω αυτό, αλλά μπορεί να επιθυμώ/θέλω να το έχω.

    Αν η απάντηση είναι όχι – τότε μιλάμε πράγματι για Ανάγκη --->Δεν μπορώ να είμαι απόλυτα υγιής, είτε σωματικά είτε νοητικά αν δεν το έχω αυτό και σίγουρα ποτέ δεν θα μπορώ να είμαι ολοκληρωμένη.

    Τα θέλω αλλάζουν, εξελίσσονται ή ακυρώνονται, δεν είναι γραμμένα με πύρινα γράμματα σε πέτρα.
    Οι ανάγκες είναι σταθερές και ενώ μπορούν να καταπιεστούν, ποτέ δεν μπορούν να εξαφανιστούν.

    Είχα παλαιότερα δώσει ένα παράδειγμα:

    Θέλω καθημερινά να τρώω σοκολατίνα.
    Έχω ανάγκη καθημερινά να τρώω ισορροπημένα διατροφολογικά γεύματα για να είμαι υγιής.

    Όσο για το "Ποια ανάγκη της ικανοποιεί μια σκλάβα όταν επιθυμεί να ικανοποιήσει (με όποιο τρόπο δεν έχει σημασία) όλους όσους της προστάζει ο αφέντης της" μπορώ να απαντήσω πως ικανοποιεί την ανάγκη της να υπακούει.
    Τα υποτακτικά άτομα χαρακτηρίζονται γενικά από την ανάγκη αυτή, εξου και τόσο εύκολα μπορουν να θυματοποιηθούν εκτός bdsm κι αν δεν έχουν αντιληφθεί αναγνωρίσει την ανάγκη τους να είναι αρεστά, να ευχαριστούν.
    Αν τα αντιληφθούν βέβαια αναγκάζονται να χρησιμοποιήσουν διάφορους άλλους μηχανισμούς άμυνας όπως είναι ο θυμός π.χ. και γι αυτό δεν παραξενεύομαι όταν βλέπω υποτακτικές-σκύλες. Έπρεπε να επιβιώσουν σ ένα εχθρικό γι αυτές περιβάλλον - την κοινωνία.
    Μέσα από την σχέση της λοιπόν με τον Κ καλύπτει αυτή τη συγκεκριμένη ανάγκη να ευχαριστεί και μπορεί να απελευθερωθεί από την κάλυψη αυτής μέσα από την καθημερινότητα της με λανθασμένους τρόπους.

    Αντιλαμβάνομαι βέβαια πως τα παραμύθια και τα άλλοθι του τύπου, "εγώ είμαι εδώ για την δική σου ευχαρίστηση και μόνο ή εγώ δεν θέλω να με δέρνουν αλλά για χατίρι σου κάνω και αυτή τη θυσία ή ακόμα χειρότερα σου κάνω δώρο την υποταγή μου" είναι ότι ευκολότερο προς κατάποση μπορεί να βρει κανείς, αλλά η πραγματικότητα είναι πως αν η υ. δεν είχε συγκεκριμένες ανάγκες/επιθυμίες που την οδηγούν σε τέτοια σχέση και όχι οποιαδήποτε άλλη, δεν θα βρισκόταν εδώ εξαρχής.

    Κανένας δεν μπαίνει σε σχέση από αλτρουισμό.

    Υπηρετώντας και ευχαριστώντας τον Κ της καλύπτει κάποια κομμάτια δικών της αναγκών.
    Γι αυτό και τα σκλαβοκεντρικά μοντέλα που προσπαθούν να πείσουν πως η υποταγή είναι δώρο και καλά, με κάνουν να γελάω.
    Απ την άλλη, ο καθένας έχει κάθε δικαίωμα να αυτοπαραμυθιάζεται, είτε είναι υ είτε είναι Κ.
    Εμένα τι λόγος μου πέφτει με τι και πως γουστάρει να παραμυθιάζεται ο καθενας?
    Εφόσον δεν ενοχλούν εμένα και δεν προσπαθούν να με πείσουν πως το δικό τους είναι το μοναδικό ορθό, ας βρίσκουν ότι άλλοθι τους βολεύει.  


     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014