Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

"Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος NobodyKP, στις 20 Ιουλίου 2012.

  1. Armida

    Armida Regular Member

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?


    Ναι φαινομενικά οχι ουσιαστικά. Μπορεί να ανήκει κανείς σε όσες ομάδες θελήσει αλλά μπορώ να σου πω οτι κατα 90% δεν θα την παλεύψει. Πρωτα απο ολα οι φίλοι κτλ πρέπει να σεβονται τις ανάγκες του ατόμου το οποίο οκ θα κάνει κάποιες υποχωρήσεις. Αλλά μέχρι εκει.
     
  2. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Πολύ φοβάμαι πως δεν κατάλαβα τίποτε!
     
  3. Armida

    Armida Regular Member

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Χαχα οκ. Αυτό που θέλω να πω είναι πως αυτοί που θαβουν τις ανάγκες τους προκειμένου να γίνουν αποδεκτοί απο μια κοινωνική ομάδα δεν θα αντέξουν μέσα σε αυτήν. Επίσης, μια ομάδα πρέπει να σέβεται και τις ανάγκες του ατόμου. Απαντώ στο ποστ σου για τους ανθρώπους που επιζητούν να ενσωματώνουν τις ανάγκες τρίτων  
     
  4. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Μάλιστα τώρα κατάλαβα!;-) Εχεις δίκιο! Αν κάποιος προσπαθήσει να καταπιέσει τις ανάγκες του προκειμένου να ικανοποιήσει τις επιθυμίες κάποιων άλλων θα έχει το αποτέλεσμα που περιγράφεις.

    Παρ' όλα αυτά όμως υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ανάγκη και αισθάνονται ασφαλείς και ευτυχείς μόνο σε μια κατάσταση όπου είναι υπό την προστασία και καθοδήγηση κάποιου. Εδώ δεν αναφερόμαστε σε μια κατάσταση όπου αλλάζω συνήθειες για να γίνω αρεστός σε μια παρέα ή σύντροφο! Δεν μιλάμε για μια κατάσταση παραδείγματος χάριν όπου ενώ απεχθάνομαι τα live ακολουθώ τον σύντροφό μου σε όλες τις συναυλίες γιατί φοβάμαι μην τον χάσω. Αυτό όντως κάποια στιγμή θα βγει στην επιφάνεια.

    Οσο και αν αυτό ακούγεται παράξενο σε ανθρώπους που δεν έχουν αυτή την ψυχοσύνθεση είναι γεγονός οτι τα άτομα αυτά, αισθάνονται ολοκλήρωση και γαλήνη μέσα από την υποταγή τους.

    M KOstas
     
  5. Armida

    Armida Regular Member

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Ολοκλήρωση και γαλήνη μέσα απο την υποταγή των αναγκών τους? Περίεργο μου φαίνεται πως μπορεί να νιώσει κανείς ευτυχία έτσι. Τι να πω  
     
  6. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Μα ΔΕΝ υποτάσσουν τις ανάγκες τους. Οι ανάγκες τους είναι ίδιες με τις δικές σου ή τις δικές μου και εφ' όσον είναι ψυχολογικά υγιείς παραμένουν αναλλοίωτες.

    Η ανάγκη τους επί παραδείγματι είναι να αισθάνονται ασφαλείς, όπως εγώ και εσύ. Αυτό δεν διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Ούτε ποτέ υποτάσσεται ή εξαφανίζεται επειδή κάποιος είναι υποτακτικός.

    Ομως ενώ ένας Κυρίαρχος αισθάνεται ασφαλής όταν έχει το πάνω χέρι και ελέγχει την κατάσταση οι υποτακτικοί (σε βαθμό σκλάβου/σκλάβας), αισθάνονται ασφαλείς όταν είναι υπό την αιγίδα και προστασία κάποιου Κυρίαρχου. Ο τρόπος με τον οποίο αυτοί οι άνθρωποι αισθάνονται ασφάλεια αλλάζει όχι η ανάγκη για ασφάλεια.

    Ελπίζω να έγινα σαφέστερος αυτή την φορά.

    M KOstas
     
  7. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Αυτό είναι σε γενικές γραμμές σωστό, ωστόσω ο μόνοι κοινοί παρονομαστές που μπορεί να βρεθούν στο ανθρώπινο - και οχι μόνο - είδος σαν απάντηση στην ερώτηση- κριτήριο είναι ο αέρας ,το νερό και η τροφή ,αντε και το σεξ.
    Και για μεν τον αέρα και το νερό δεν χωρούν εξειδικεύσεις, η ανάγκη εδω είναι "γυμνή" επιθυμιών , στην τροφή και στο σέξ όμως, ο,τι "στολίζει" την κάλυψη των αναγκών αυτών , είτε είναι σοκολατίνα, κοκορέτσι, φετίχ,υποτακτικότητα, σαδισμός,κλπ κλπ ,εμπίπτει σαν απάντηση του ερωτήματος που έθεσες στο "οχι" , αρα είναι επιθυμία.

    Βέβαια κάποιος/α μπορεί να ισχυριστεί οσον αφορά τα καθ' ήμάς πως εγω είμαι υποτακτικός η σαδιστής "φύσει" άρα ομιλούμε περί ανάγκης και οχι επιθυμίας ,οπότε εδώ πλέον πέφτουμε ξανά στην γνωστή λούμπα περί του φυσικού η επίκτητου χαρακτήρα της υποτακτικότητας/κυριαρχικότητας γύρω από την οποία έχουν στηθεί χοροί νημάτων με απόψεις, αντιπαραθέσεις,διαξιφισμούς ενίοτε, οπου το μόνο που καταφέραμε είναι να συμφωνήσουμε οτι διαφωνούμε ...

    ...οπότε, καταλήγω στο συμπέρασμα πως μεγαλύτερη σημασία έχει πως το αισθάνεται κανείς, παρα να κάθεται να βυζαντινολογεί αν η ποδολαγνεία του , για να αναφερθω σε κάτι προσωπικό, είναι ανάγκη η επιθυμία.
    Στην τελική, who gives a shit?
     
    Last edited: 26 Ιουλίου 2012
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    @underherfeet δεν ξέρω αν είμαι υποτακτική εκ φύσεως ή αν έγινα τέτοια λόγω εμπειριών και δεν με νοιάζει ειλικρινά.
    Εκείνο όμως που νιώθω να χρειάζομαι άσχετα με το αν το θέλω ή όχι- εκείνο χωρίς το οποίο δεν μπορώ να ολοκληρωθώ και να είμαι συναισθηματικά/ψυχικά και κατά συνέπεια σωματικά (μια και τα ψυχοσωματικά αποδεδειγμένα υπάρχουν) υγιής -και δεν αναφέρομαι στο είδος του σεξ που προτιμώ- το κατατάσσω στις ανάγκες.
    Δεν το κατατάσσω στις βασικές ανάγκες που αναφέρεις, αλλά δεν υπάρχουν μόνο αυτές, έτσι δεν είναι?
     
  9. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Ναι Λάρα, θα συμφωνήσω απόλυτα , είναι το κατά πως το αισθάνεται ο καθένας.
    Το περιβάλλον στο οποίο διαβιώνει κανείς εξ άλλου και οι παράγοντες που το διαμορφώνουν, στο βαθμό που σου εξασφαλίζουν αυτήν ακριβώς την ψυχοσωματική αρμονία καθίστανται αναγκαίοι.
    Πάρε ενα ηλικιωμένο που΄χει μάθει να ζει στο χωριό , στον καθαρό αέρα, στον ανοιχτό ορίζοντα ,και κλείστον σε ένα δυαράκι στον πρώτο όροφο στην Κυψέλη. Εχει μαραζώσειι στον μήνα απανω.
     
  10. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    H κυριαρχία και η υποταγή, κατά την άποψή μου δεν είναι 'ανάγκη' ή ανάγκη. Είναι οι τρόποι να υλοποιείται, να καλύπτεται μια εκ των βασικότερων και θεμελιωδών αναγκών της ανθρώπινης ύπαρξης,η ανάγκη για ασφάλεια, είτε δηλαδή ελέγχοντας το περιβάλλον, τις συνθήκες, τον άλλον, είτε παραδίδοντας σε άλλον τον έλεγχο που θεωρούμε ότι μπορεί να μας κάνει να νιώθουμε ασφαλείς, δημιουργώντας μας ένα περιβάλλον ασφάλειας και ως εκ τούτου να αισθανόμαστε γαλήνια, ευχαριστημένοι και ενίοτε ευτυχισμένοι αφού πια μπορούμε να αφεθούμε.
     
  11. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    "Exactly my point" (Αγγλιστί). Θα συμφωνήσω απόλυτα!
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Πολύ μ αρέσει αυτή η πρόταση. Κάποια στιγμή θα στην κλέψω