Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

"Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος NobodyKP, στις 20 Ιουλίου 2012.

  1. Noardos

    Noardos Regular Member

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Όταν ένα θέλω ή επιθυμία φτάνει σε σημείο που να σε κάνει μη λειτουργικό, πλέον είναι ανάγκη.
    Για τα περί αλλαγών των αναγκών, όλα αποκτούν την αξία που τους δίνουμε και όλα είναι στο μυαλό, το καταπόσο είναι εφικτό ένα υποτακτικό θηλυκό πλάσμα, να επιτύχει μια τέτοια εξορθολογισμένη αλλαγή είναι μια άλλη συζήτηση.
     
  2. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Δηλαδή τα ναρκωτικά είναι ανάγκη για τους ναρκομανείς? Και αν ναι (που δεν πιστεύω πως είναι είναι) είναι σημαντικότερα από το φαγητό?
     
  3. Noardos

    Noardos Regular Member

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Δεν έχω κάνει ναρκομανής, θα πρότεινα να ρωτήσεις τους ίδιους, αν και έχω την αίσθηση ότι η απάντηση είναι προφανώς θετική. Καθότι είτε χωρίς το ένα είτε χωρίς το άλλο δεν θα είναι λειτουργικοί.
    Στην ερώτηση τι είναι πιο σημαντικό; Το φαγητό ή το νερό για έναν άνθρωπο, η απάντηση είναι και τα δύο. Δεν υπάρχει λόγος για διύλιση κωνώπων.
     
  4. xy

    xy Regular Member

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Ο ναρκομανής το έχει ανάγκη, δε το θέλει απλά.
     
  5. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ Φαγητού/Νερού και ναρκωτικών. Χωρίς Φαγητό/Νερό πεθαίνεις. Χωρίς ναρκωτικά ζείς. Και στις δύο περιπτώσεις είσαι μη λειτουργικός. Στην πρώτη μόνιμα στην δεύτερη προσωρινά.

    Η ανάγκη για ευεξία είναι η πραγματική ανάγκη. Τα ναρκωτικά όπως το αλκοόλ και τόσα άλλα απλώς είναι ένας τρόπος για να φθάσει κανείς προσωρινά εκεί. Άρα είναι "θέλω". Το οτι υπάρχει εξάρτηση δεν τα καθιστά ανάγκη. ΕΙναι κάτι σαν την σοκολάτα για μερικούς  

    M KOstas
     
  6. TheWildOne

    TheWildOne Regular Member

    Re: Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Που ησουνα τοσα χρονια να φχαρηστηθω ποτο χωρις ενοχες;;
     
  7. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

     

    Γιατί να έχεις ενοχές? Τι το κακό έχει ένα καλό μεθύσι μια στο τόσο?
     
  8. TheWildOne

    TheWildOne Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Τι μια στο τοσο; μερα παρα μερα πες. θα το εκοβα μετα σιγουρα
     
  9. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

     

    Μετά από τι θα το έκοβες δεν καταλαβαίνω!
     
  10. TheWildOne

    TheWildOne Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Αφου ειχα ανακαλυψει ποιος ειμαι
     
  11. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Συνεχίζω να μη καταλαβαίνω αλλά δεν πειράζει!
     
  12. TheWildOne

    TheWildOne Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: "Ανάγκη" και "θέλω"... έχει διαφορά?

    Θα γινομουν ενας ωραιος αλκοο-λυκος