Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ανάγκη υποταγής για εξισορρόπηση κυριαρχίας προσωπικότητας & κίνδυνοι ανυπακοής.

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Astrovroxi, στις 31 Ιανουαρίου 2011.

  1. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Ανάγκη υποταγής για εξισορρόπηση κυριαρχίας προσωπικότητας & κίνδυνοι ανυπακοής.

    Θα το πω όσο πιο ξεκάθαρα μπορώ για να μην υπερναναπτύξω και διαβάζουμε τόμους θεωρίας που η περιγραφή της πρακτικής της εφαρμογής είναι πιο ευκρινής.

    Θεωρώ
    1. Ότι η επαγγελματική ανάπτυξη θα έπρεπε να λειτουργεί αποκομμένα από την σεξουαλική ταυτότητα και συμπεριφορά.
    Και
    2. Ότι η θηλυκή φύση εκφράζεται μέσα από την σεξουαλική συμπεριφορά αλλά όχι δεδομένα ως υποτακτική.

    Παράδειγμα. Εγώ προσωπικά - και πιστεύω μεγάλο μέρος των Κυριαρχικών γυναικών- για να αισθανθώ στη φύση μου και να ενισχύσω την αίσθηση του φύλου μου (της θηλυκότητας μου), γίνομαι πολύ περισσότερο Κυριαρχική στην προσωπική μου ζωή από ότι στην επαγγελματική μου.

    Αντίθετα με όσα δηλώνουν οι υποτακτικές, εγώ για να κυριαρχίσω στον επαγγελματικό τομέα, πρέπει να μετριάσω και την αίσθηση που προκαλεί το φύλο μου και την τάση Κυριαρχικότητας.

    Το κλάσμα λοιπον (ποσότητα απαιτούμενων Κυριαρχικών στοιχείων/ επαγγελματική Κυριαρχία) δεν λειτουργεί το ίδιο, παρότι το κλάσμα ( προβολή φύλου / επαγγελματική Κυριαρχία) έχει την ίδια λειτουργικότητα.

    Μετριάζοντας την σεξουαλική ισχύ του φύλου μου στον επαγγελματικό τομέα, (τα στοιχεία που τονίζουν την θηλυκότητα μου), αναπόφευκτα μετριάζω και τα στοιχεία της έκφρασης της σεξουαλικότητας μου , δηλαδή, την Κυριαρχικότητα μου.

    Μεγεθύνοντας υπό μία έννοια, αυτό που οι υποτακτικές προσωπικότητες θεωρούν Κυριαρχική συμπεριφορά και άρα τάση προς ανδρισμό, εγώ - το ίδιο πράγμα - το θεωρώ υποτακτική συμπεριφορά και άρα ανδρισμό.

    Και οι δύο οπτικές είναι λάθος, γιατί η μετρίαση της επίδειξης του κοινωνικού μας φύλου δεν αποτελεί άρση ή παύση του πραγματικού μας φύλου.
     
    Last edited: 1 Φεβρουαρίου 2011
  2. blindfold

    blindfold Contributor

    Απάντηση: Ανάγκη υποταγής για εξισορρόπηση κυριαρχίας προσωπικότητας & κίνδυνοι ανυπακοής.

    "Ανάγκη υποταγής για εξισορρόπηση κυριαρχίας προσωπικότητας & κίνδυνοι ανυπακοής." ο τίτλος του νήματος .

    ακούγεται λογική η σκέψη ,αλλά στη περίπτωση ενός άνδρα τι συμβαίνει ; κυρίαρχος στη καθημερινότητα και ερωτικά υποτακτικός για να νιώσει επιτέλους γυναίκα ; και τι θέλει τότε μία γυναίκα μαζί του ;

    αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω μία κυρίαρχη προσωπικότητα να έχει ανάγκη να υποταχθεί για να ξεκουραστεί ;;; δεν θα μπορούσε απλά να μεταφέρει ευθύνες σε ένα υπό ικανό να πάρει πρωτοβουλίες .. (π.χ. )

    ο κίνδυνος ανυπακοής πως συσχετίζεται ;
     
  3. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Ανάγκη υποταγής για εξισορρόπηση κυριαρχίας προσωπικότητας & κίνδυνοι ανυπακοής.

    Δυστυχώς Χρηστάκο μου έγραψα γι αυτό που απασχολεί εμένα που είμαι γυναίκα.
    Όσον αφορά τους άνδρες υ πρέπει να σου απαντήσει κάποιος άνδρας.
    1)Όχι δεν θα μπορούσε να μεταφέρει ευθύνες γιατι δεν έχει να κάνει με ευθυνες το θέμα μας ούτε ειναι αυτο που την κουραζει.Απλά μια υ γαληνεύει και ισορροπεί με την υποταγή,υπακοή,πόνο,τιμωρία.Απολαμβάνει να είναι υ.
    2)Ο κίνδυνος ανυπακοής σχετίζεται,γιατι όταν ξαφνικά βγαίνει στην επιφάνεια ασυναίσθητα η κοινωνική κυριαρχική της πλευρά,ίσως αρνείται να υπακούσει σε κάτι.
    Αυτά τα ολίγα από μένα.
    Φιλιά
     
    Last edited: 1 Φεβρουαρίου 2011
  4. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Ανάγκη υποταγής για εξισορρόπηση κυριαρχίας προσωπικότητας & κίνδυνοι ανυπακοής.

    Αφενώς ο υποτακτικός δεν νιώθει γυναίκα, ούτε απαραίτητα θηλυπρεπής, αφετέρου μία γυναίκα δεν ειναι απαραίτητο ότι αρέσκεται στα φυλετικά στερεότυπα (κοινωνικό φύλο)

    1. οι Κυρίαρχες προσωπικότητες δεν έχουν ανάγκη να ξεκουραστούν υποτασσόμενες. Δεν αναφέρθηκε κάτι τέτοιο. ΑΠλά αναφέρθηκαν τα στοιχεία Κυριαρχικής συμπεριφοράς που απαιτούνται στον επαγγελματικό τομέα.

    2.Στον υποτακτικό δεν μεταφέρουμε ευθύνες.Ορίζουμε υποχρεώσεις.

    Πιθανόν τα υιοθετημένα απο την κοινωνική της συμπεριφορά, στοιχεία που έχει η υποτακτική να μεταφράζονται ως ανυπακοή απο τον Κ.
     
  5. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Ανάγκη υποταγής για εξισορρόπηση κυριαρχίας προσωπικότητας & κίνδυνοι ανυπακοής.

    Απο τη στιγμη που καποιον τον κουραζει η κυριαρχικη συμπεριφορα και ψαχνεται στην υποταγη να ξεκουρασει την ψυχη του αυτο σημαινει οτι δεν ειναι κυριαρχικη προσωπικοτητα και δη ισχυρη , απλα "αγγαρια" κανει λογω των υποχρεωσεων του.
     
  6. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Ανάγκη υποταγής για εξισορρόπηση κυριαρχίας προσωπικότητας & κίνδυνοι ανυπακοής.

    Το να έχω την ανάγκη να έχω τον έλεγχο, σε συνδυασμό με την ικανότητα να ελέγχω κ.τ.λ. κάποιον άλλο μπορούν να με ορίσουν ως Κυρίαρχο.
    Αυτό δεν σημαίνει πως κυριαρχώ σε κάθε τομέα της ζωής μου. Ούτε καν πως κυριαρχώ σε κάθε τομέα που αφορά τον εαυτό μου.
    Ούτε καν πως ελέγχω κάθε τομέα της ζωής μου.
    Παραδείγματα πολλά.
    Όλοι, ακόμα και οι Κ   είναι άνθρωποι με ελαττώματα εκτός από προτερήματα, με αδυναμίες και περιόδους αμφιβολίας, και μελαγχολίας, μπορεί να καπνίζουν, να πίνουν, να είναι λαίμαργοι, να χάσουν τη δουλειά τους, να μην τσαμπουκαλεύονται στο αφεντικό τους κ.τ.λ. κ.ο.κ., όπως κάθε άνθρωπος.

    Νιώθω κάποτε την ανάγκη να πω αρκετά με τις θεωρητικές εξιδανικεύσεις! Υπάρχουν κι κάποια άτομα που τα παίρνουν τις μετρητοίς...